ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک خود ارضایی | راه ها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک خود ارضایی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترک خود ارضایی مانند ترک دیگر اعتیادهای رفتاری برای بسیاری از افراد کار آسانی نیست. خود ارضایی اگر به عنوان یک عادت و رفتار اعتیاد گونه در حد مختل کردن روند عادی زندگی درآید، مشکل ساز می شود. خود ارضایی بین تمام افراد و فرهنگ‌ها شایع است. هر رفتار سالمی به مرور زمان در صورت عدم کنترل وضعیت می‌تواند باعث اعتیاد شود. خود ارضایی آسیب‌های جدی بر روی روان و جسم فرد ندارد اما در صورت بروز اعتیاد مساله ساز خواهد بود. عدم توانایی در کنترل میل به خود ارضایی باعث اختلال در عملکرد تحصیلی، خانوادگی، اجتماعی و شغلی می‌شود. همچنین می‌تواند پیش زمینه احساس گناه، اختلالات جنسی و جسمی باشد. در این مطلب راهکارهای مناسب برای ترک خود ارضایی در زنان و مردان را بررسی خواهیم کرد. بهره بردن از مشاوره جنسی می‌تواند در ترک خود ارضایی بسیار موثر واقع شود. 

تماس با مشاور

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی یکی از روش‌های ارضای میل جنسی و تحریک اعضای جنسی توسط خود فرد است. فرد با استفاده از ابزارهایی سعی در همانند سازی با رابــطه جنسی حقیقی دارد. خود ارضایی در زنان نسبت به مردان کمتر شایع است، اما در هر دو جنس معمولا تا ارضای کامل میل جنسی و رسیدن به ارگاسم ادامه پیدا می‌کند. علت خود ارضایی در سنین مختلف، متفاوت است اما به طور کلی، خود ارضایی یکی از راه‌های طبیعی برای شناخت بدن و احساسات جنسی است و همزمان می تواند تبدیل به یک عادت رفتاری شود. 

خود ارضایی در صورت بدل شدن به اعتیاد رفتاری برای سلامت جنسی مشکل آفرین می شود. این مسئله در مورد مردان ممکن است در طولانی مدت منجر به زود انزالی شود. زمانی که اندام تناسلی مردان با محرک خارجی تحریک می شود، سیستم عصبی اندام به مرور زمان به شدت تحریک پذیر می شود. به این ترتیب با هر عامل خارجی امکان انزال وجود خواهد داشت.

اینفوگرافیک ترک خودارضایی

 اینفوگرافیک ترک خودارضایی

چرا خود ارضایی اعتیادآور است؟

برای گرایش به انواع رفتارهای اعتیادآور دلایل مختلفی وجود دارد. خودارضایی نیز چنانچه بیش از حد به آن پرداخته شود به نوعی اعتیادآور می شود. اینکه چرا افراد به خودارضایی معتاد می شوند به علل مختلفی بستگی دارد که یافتن علت اصلی نیز چندان آسان نخواهد بود.

برای غالب اعتیادها ترکیب چندین علت منجر به بروز رفتار شده و به همین دلیل روند تشخیص و درمان کمی دشوار می شود. در ادامه رایج ترین دلایل موجود که می توان به عنوان عمده دلایل اعتیاد در نظر گرفت معرفی شده اند. 

کنترل کردن سطح اضطراب و افسردگی: فرد با کسب لذت در جریان خودارضایی به دنبال جایگزینی احساس خوب به جای واقعیت ناراحت کننده افسردگی های خود می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره افسردگی را مطالعه کنید.

وجود علل عصب شناختی: گاهی گرایش به اعتیاد به دلایل عصب شناسی خاصی که در بدن فرد وجود دارد بروز می کند. تحقیقات حاصل از بررسی مغز بین معتادان به موادمخدر و خودارضایی نشان می دهد نورون های مغز افراد معتاد به عمل خود ارضایی  ارتباطات بیشتر و گسترده ای با یکدیگر برقرار کرده اند. مانند آنچه در معتادان به مواد مخدر مشاهده می شود.

شرایط محیطی و تجربیات فردی: آسیب های روانی و رنج ها و دردهایی که فرد در طول زندگی به اشکال مختلف با آن رو برو می شود و پیامدهای تنش زا ایجاد می کند، فرد را به انجام خودارضایی با هدف پنهان کردن احساسات ناخوشایند سوق می دهد.


چرا باید خود ارضایی اعتیاد گونه را ترک کنید؟

در اینجا چند دلیل برای اینکه چرا باید خود ارضایی را متوقف کنید آورده‌ایم.

1- خود ارضایی زیاد اعتیادگونه بدن شما را خسته می‌کند.

2- باعث ایجاد مشکلات عصبی و اضطراب و بی قراری می‌شود.

3- خود ارضایی باعث خواب آلودگی، پرخاشگری و خستگی شما شده و عملکرد شما را کاهش می‌دهد.

4- عزت نفس شما را کاهش داده و احساس سرخوردگی ناشی از عدم توانایی برای کنترل رفتار و خودکم بینی به شما دست می‌دهد.

5- باعث فشار و استرس‌های روحی می‌شود. 

6- خود ارضایی اعتیادگونه باعث مشکلات روانشناختی شده و احساس افسردگی و عذاب وجدان را به همراه خواهد آورد.

7- خود ارضایی اعتیادگونه باعث شکل گیری عادت و تمایل برای تکرار این عمل در زمان و مکان نامناسب می‌گردد و این باعث می‌شود مشکلات جنسی و اجتماعی برای فرد ایجاد شود.

8. در پی خود ارضایی بیش از حد، احساس گناه را تجربه خواهید کرد که اگر این مسئله تداوم یابد بهداشت جسمی و روانی شما با مشکل مواجه خواهد شد.

برای کسب آگاهی بیشتر در مورد خــود ارضایی کلیک کنید.

تاثیرات اعتیاد به خود ارضایی

مانند هر شکل دیگری از اعتیاد، معتاد شدن به یک محرک عوارض و آثار جانبی متعددی بر جای می گذارد که غالبا جنبه های جسمی و روانی پیدا می کند. اعتیاد به خودارضایی دارای عوارض روانی می باشد که بر زندگی سالم جنسی فرد سایه انداخته و آن را مختل می کند. از جمله موارد اثرگذار اعتیاد به خودارضایی به شرح زیر می باشد:

  • کاهش رضایت جنسی فرد از رابطه جنسی و تمایل مجدد به خودارضایی
  • کاهش اعتماد به نفس فرد و درگیر شدن با احساس شرم و اجتناب از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی و تجربه احساس گناه بابت انجام عمل خودارضایی
  • بروز اختلالات جنسی در برقراری ارتباط با شریک جنسی و عاطفی

 

روش های ترک خود ارضایی در زنان و مردان

خود ارضایی بخشی از روند رشد انسان نیز محسوب می‌شود. بعضا خود ارضایی کودکان نیز دیده می‌شود، اما باید این نکته را در نظر بگیریم که خود ارضایی یک عادت اعتیاد آور غلط است و می‌تواند به انجام کارها و مسئولیت‌های روزانه فرد آسیب برساند. برای ترک خود ارضایی مراحل زیر را دنبال کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

به دنبال یک راهنما باشید

برای حل مشکل و ترک خود ارضایی خجالت نکشید. با اینکه ممکن است فکر کنید این یک رفتار سالم است اما در نهایت ممکن است به حدی برسید که نتوانید در مقابل میل به خود ارضایی مقاومت کنید. مشاوران و روانشناسان، افرادی هستند که در این زمینه آموزش دیده‌اند و شما می‌توانید برای حل این مشکل به آن‌ها مراجعه کنید. سعی کنید تمام جزئیات مشکل خود را برای درمانگر توضیح دهید تا شرح حال کاملی از شما به دست بیاورد. روانشناس باید تاثیراتی که خود ارضایی بر زندگی شما می‌گذارد را بداند. برای جبران آسیب خود ارضایی یک مشاور و روان درمانگر می تواند با راهکارهای عملی و اصولی کمک کند تا این رفتار اعتیاد آور را کنترل نمایید.

خود را سرگرم و متمرکز نگه دارید.

سعی کنید راه مناسبی برای تخلیه انرژی و هیجانات خود پیدا کنید. فعالیت‌هایی که برای شما جذاب و سرگرم کننده است را انجام دهید و با وسوسه خود ارضایی خود مبارزه کنید. برخی از این فعالیت‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

1- خلاقیت: سعی کنید انرژی خود را برای تولید اثری خرج کنید. نویسندگی، آواز خواندن، نواختن موسیقی یا هر کاری که به شما احساس مفید بودن بدهد.

2- ورزش کردن: ورزش تنش‌های شما را کاهش داده و به شما احساس خوشحالی و سرزندگی می‌دهد. ورزش‌های گروهی می‌تواند به شما در ایجاد حس‌های مثبت کمک کند. همچنین یــوگا راه مناسبی برای آرامش و رفع احساس‌های بد ناگهانی است.

3- تغذیه سالم: میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند انرژی بدنتان را تامین کنند و احساس کسلی و خستگی در شما را از بین ببرد. این روحیه تازگی و سلامت، شما را از کارهایی مثل خود ارضایی که به بدنتان آسیب می‌زند، منع می‌کند. خوردن مواد غذایی محرک جنسی را محدود کنید.

4- پیدا کردن یک سرگرمی جدید یا آموزش مهارتی جدید: فعالیت‌های جدید یا یادگیری یک مهارت تازه، باعث تمرکز ذهن و افکار شما روی مهارت آموخته شده می‌شود؛ در نتیجه برای مدتی از محرک‌های خود ارضایی دور می‌شوید. عملی که در دراز مدت تاثیر بخش خواهد بود. 

5- کارهای داوطلبانه: رفتن به سمت کارهای عام المنفعه و کمک به دیگران به شما احساس خوبی خواهد داد و باعث افزایش عزت نفس شما می‌شود و در ترک خود ارضایی موثر است.

6- خواب خود را تنظیم کنید: افکار مربوط به خود ارضایی اکثرا نیمه‌های شب به سراغ شما می‌آید. تنظیم خواب و خوابیدن به اندازه کافی (8 ساعت در روز) و بیدار شدن سر ساعت مشخص به شما کمک بسیاری خواهد کرد.
باورها و نگرش های متفاوتی پیرامون مسئله ترک خود ارضایی مطرح است. یکی از این نگرش ها لاغری بعد از ترک خود ارضایی است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود را مطالعه فرمایید.

داشتن برنامه برای جلوگیری از خود ارضایی

1- قبل از رفتن به حمام یا رختخواب، خود را خسته کنید. به طوری که جز استحمام و خوابیدن فکر دیگری نداشته باشید. هنگام استحمام از دوش آب سرد استفاده کنید.

2- اگر خیلی خود ارضایی می‌کنید علت آن را بیابید. اگر به علت تنهایی دست به خود ارضایی می زنید، سعی کنید روابط خود را گسترش داده و در گروه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید. کارهای گروهی را انتخاب کنید که نیاز به ارتباط با افراد دیگر دارد. در بعضی مواقع علت خود ارضایی در مردان ناشی از اختلال نعوظ در رابطه جنسی طبیعی است که در این صورت می توان با دارو این اختلال را درمان نمود.

3- یک نکته دیگر محدود کردن زمان‌هایی است که در خانه تنها هستید. با دوستانتان قرار بگذارید و بیرون بروید. اگر دوستان شما مشغول بودند، به پیاده روی یا یک مکان عمومی بروید. برای خود خوراکی بخرید و با خودتان خوش بگذرانید.

4- تماشای فیلم‌های پورن را محدود کنید. این عمل تنها با اراده خودتان قابل انجام است. سعی کنید برای دسترسی خود به پورن، رمزی بگذارید که فراموش می‌کنید. همچنین می‌توانید کامپیوتر خود را در جایی قرار دهید که دیگران به آن دید دارند.

5- در این فرایند صبور و مقاوم باشید. خود ارضایی یک نوع اعتیاد رفتـاری است و قرار نیست در یک ثانیه برطرف شود. در این مسیر برای خود هدف‌های کوتاه مدت تعیین کنید و پس از رسیدن به آن‌ها به خود پاداش دهید.

ایجاد یک ذهنیت درست و صداقت با خود

از تنبیه و سرزنش خود دست بردارید. شما به طور طبیعی تمایلات انسانی دارید و خودارضایی به خودی خود یک رفتار تماما اشتباه و خطرناک نیست. طبق آمار خود ارضایی در مردان حدود 95 درصد گزارش شده است. همچنین 89 درصد زنان گفته‌اند که حداقل در طول هفته خود ارضایی می کنند. خود ارضایی در همه سنین و جوامع اتفاق می‌افتد. احساس گناه خود را کنار بگذارید و با عزم قوی برای سلامتی خودتان گام بردارید. اگر واقعا اعتقاد داشته باشید که در نبرد با این مشکل، پیروز خواهید شد پس حتما موفق می‌شوید.

موانع ترک خود ارضایی

اکثر موانع ترک را در پیشتر ذکر کردیم، اما لازم است در اینجا برخی از اصلی‌ترین موانع ترک خود ارضایی را بیان کنیم.

1- دور بودن از محیط های اجتماعی و انزوا

2- تنها بودن در منزل

3- افسردگی و خلق پایین

4- سرد مزاجی در روابط زناشویی همسر و ضعف در برقراری رابطه جنسی مناسب

5-ذهنیت نادرست درباره عوارض خود ارضایی

6- خواب نامناسب

7- تماشای فیلم های پورن و پورنوگرافی

 

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند.برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا تغییر در سبک زندگی می‌تواند به ترک خود ارضایی کمک کند؟

بله. تغییرات در سبک زندگی می‌تواند شامل تغذیه مناسب، خواب کافی، سرگرمی‌های روزانه و ورزش منظم و روتین باشد که همه این مسائل می‌توانند در ترک خود ارضایی و حتی دیگر اختلالات جنسی موثر واقع شوند. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*