ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکنیک های آرام سازی خود


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تکنیک های آرام سازی خود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آرام سازی و حفظ خونسردی آن هم زمانی که هر روز با مشکلات و مسائل مختلف روبه رو می‌شوید، غیر ممکن به نظر می‌رسد. این تنش‌ها سلامت جسمی و روانی شما را تهدید می‌کند. برای دوری از این آسیب‌ها نه می‌توانید موقعیت را تغییر دهید و نه آن را ترک کنید. پس باید به دنبال راهی برای کاهش آسیب‌ها بود. برخی افراد برای رسیدن به این آرامش به دنبال دارو و موادی می گردند که بتوانند سریع به آن‌ها کمک کرده و خود را از شر افکار منفی نجات دهند؛ اما چنین روش‌هایی تنها در کوتاه مدت مؤثر بوده و بعد از مدتی فرد با عوارض جانبی داروها مواجه می‌شود. برعکس، استفاده از روش‌های آرام سازی به طور طبیعی باعث آزاد شدن هورمون‌های موثر در شادی و آرامش می‌شود. پیشنهاد میکنیم برای آگاهی بیشتر در زمینه رهایی از افکار منفی کلیک کنید.

تماس با مشاور

روش‌های آرام سازی چیست؟

ترس، استرس و اضطراب منجر به انقباض عضلات و آسیب به جسم می‌شود. روش‌های آرام سازی، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها هستند که در آن‌ها از شما خواسته می‌شود توجه خود را به چیزهای آرامش بخش جلب کنید و یا آگاهی خود را بر روی بدنتان افزایش دهید. به این ترتیب می‌توانید عضلات خود را شل و سفت کنید و بدنتان را به آرامش برسانید. این روش‌ها به شما کمک می‌کند استرس خود را کاهش دهید و با آن‌ها کنار بیاید تا بتوانید زندگی با کیفیت تری داشته باشد. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله آرامش را نیز مطالعه کنید.

اینفوگرافیک تکنیک های آرام سازی خود

اینفوگرافیک تکنیک های آرام سازی خود

مزایای استفاده از تکنیک‌های آرام سازی خود

تکنیک‌های آرام سازی می‌توانند از راه‌های زیر استرس شما را کاهش دهند:

  • کاهش ضربان قلب و فشار خون
  • کم کردن سرعت تنفس
  • افزایش تمرکز و اعتماد به نفس
  • کاهش تنش عضلات
  • کاهش خشم و عصبانیت

انواع تکنیک‌های آرام سازی خود

برای ایجاد آرامش بیشتر در خود، روش‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید این روش‌ها را با کمک متخصصین یاد بگیرید و حتی در خانه و محل کار نیز به تنهایی آن‌ها را انجام دهید. این که از کدام تکنیک استفاده کنید، فرقی نمی‌کند؛ مهم‌تر از نوع تکنیک، انجام پیوسته و مداوم آن است. انواع تکنیک‌های آرام سازی عبارتند از:

1. تنفس عمیق

تنفس عمیق یک تکنیک آرام سازی ساده اما قدرتمند است که با نفس‌های طولانی، آهسته و عمیق شناخته می‌شود. یادگیری این روش بسیار آسان است و می‌توان تقریبا در هر جایی آن را تمرین کرد. تنفس عمیق سنگ بنای بسیاری از دیگر اقدامات آرام سازی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله تکنیک های تنفسی را مطالعه کنید.

کلید تنفس عمیق این است که عمیقا از شکم نفس بکشید و تا آن جا که می‌توانید هوای تازه وارد ریه‌های خود کنید. در حالتی راحت بنشینید، از راه بینی نفس بکشید و از طریق دهان بازدم داشته باشید و هوا را با فشار زیاد از دهان بیرون بدهید. همانطور که نفس می‌کشید، سعی کنید به آرامی ذهن خود را از افکار و احساسات منفی دور کنید.

2. تن آرامی پیشرفته

در تن آرامی پیشرفته شما به طور مکرر قسمت‌های مختلف بدن خود را سفت و شل می‌کنید. این روش آرام سازی باعث می‌شود تا شما تفاوت بین حالت آرامش و حالت تنش در عضلات خود را متوجه شوید و بتوانید تنش‌هایی که همراه با استرس در شما به وجود می‌آید را درک کنید. در این روش شما از پا شروع می‌کنید و تا صورت ادامه می‌دهید و تک تک عضلات خود را به ترتیب سفت و شل می‌کنید.

3. اسکن بدنی

اسکن بدن بسیار شبیه تن آرامی پیشرفته است اما شما در آن بر احساسات قسمت‌های مختلف بدن خود تمرکز می‌کنید. پس از چند دقیقه تنفس عمیق، سعی کنید بر یک قسمت از بدن و یا گروهی از ماهیچه‌های خود در یک زمان تمرکز کنید و تلاش کنید هر گونه تنش فیزیکی که در آن منطقه وجود دارد را با ذهن خود از بین ببرید. اسکن بدن می‌تواند به ارتباط بین ذهن و بدن شما کمک کند و باعث افزایش کنترل ذهن بر بدن شود.

4. ذهن آگاهی

در تکنیک ذهن آگاهی، شما سعی می‌کنید تا برای آرام کردن و دور کردن اضطراب‌ها از ذهن خود، بر لحظه لحظه زندگی خود آگاهی پیدا کنید و و رابطه‌ای واقع گرایانه با آن برقرار کنید. در ذهن آگاهی شما از افکار، هیجان، احساسات و شناخت‌های خود آگاهی کامل می‌یابید و در پی کنترل کردن آن‌ها می‌روید. به طور مثال به هنگام غذا خوردن سعی می‌کنید تا تمام تمرکز شما بر غذایی باشد که می‌خورید تا مزه و طعم آن‌ها را بهترین نحو ممکن درک کنید و یا اگر در حال صحبت با شخصی هستید، تنها به او و صحبت هایش توجه کنید. با شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی می‌توانید بیشتر با اصول ذهن آگاهی آشنا شوید.

5. تجسم سازی

برای این تکنیک، شما می‌توانید صحنه‌ها، مکان‌ها یا تجربیات آرام بخش را در ذهن خود تجسم کنید تا به شما در کسب کردن آرامش و تمرکز کمک کند. برای این کار، یک فضای آرام را انتخاب کنید، چشمانتان را ببندید و یک مکان آرام و راحت که مورد علاقه شما است را تجسم کنید. این تصورات هدایت شده ممکن است به شما کمک کند که دید مثبت از خودتان را تقویت کنید.

6. یوگا

یوگا مجموعه‌ای از حرکات بدنی و کششی در حالت متحرک و ثابت است که با تنفس عمیق همراه است. یوگا می‌تواند انعطاف پذیری، قدرت، تعادل و استقامت را بهبود بخشد و اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد. اگر حرکات یوگا اشتباه انجام شود، آسیب‌هایی ممکن است اتفاق بیفتد، بهتر است یوگا را از طریق شرکت در کلاس‌های گروهی یا حداقل ویدئو‌های آموزشی یاد بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یوگا کلیک کنید.

هنگامی که اصول اولیه را آموختید، به تنهایی هم می‌توانید تمرین کنید. سایر تکنیک‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای آرام سازی استفاده کرد شامل مواردی همچون هیپنوتیزم، ماساژ، مدیتیشن (مراقبه)، تای چی می‌شود. همچنین می‌توانید مقاله مدیتیشن را مطالعه کنید.

آرام سازی و کاهش اضطراب

انجام روش‌های آرام سازی به میزان زیادی استرس و اضطراب‌های شما را کاهش می‌دهد و موجب از بین رفتن تنش‌های روانی می‌شود؛ اما در بسیاری موارد افراد خود به تنهایی نمی‌توانند تکنیک‌های ذکر شده را انجام دهند. از طرفی لازم است تا اضطراب و تنش‌های روانی به بهترین شکل برطرف شوند تا از ابتلا به بیماری‌های روحی دیگر و اختلال در زندگی و روابط جلوگیری شود؛ در این زمینه مشاوره کنترل استرس شما را برای انتخاب بهترین درمان‌ها و اجرای نحوه صحیح تکنیک‌های آرام سازی یاری می‌کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه کاهش اضطراب و آرام سازی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*