ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر خودشناسی در ازدواج چقدر است؟ + نکات اساسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر خودشناسی و خودآگاهی در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تاثیر خودشناسی و خودآگاهی در ازدواج موفق چقدر است؟  خودشناسی مهارت مهمی است که در تمام ابعاد زندگی و به ویژه ازدواج به کمک شما می‌آید. خودشناسی در واقع مجموعه‌ای از شناخت‌ها و تصورات واقعی است که افراد نسبت به خودشان دارند. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث موفقیت در زندگی مشترک و روابط زناشویی می‌شود این است که بتوانید به خوبی یکدیگر را بشناسید و درک کنید. اما قبل از آن لازم است که برای شناخت همسر و شریک زندگی، ابتدا شناخت درستی از خودتان داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از مشاوره قبل از ازدواج نیز کمک بگیرید. برای آگاهی از ضرورت خودشناسی در ازدواج و راه‌های افزایش آن با ادامه مطلب همراه باشید.
تماس با مشاور

تاثیر خودشناسی در ازدواج

از مهم‌ترین ابعاد خودشناسی در زندگی هرفرد، خودشناسی در ازدواج است. بسیاری از زوج‌ها به دلیل عدم شناخت ابعاد مختلف شخصیت خود، علایق و خواسته‌ها زندگی ناموفق و روبه نابودی را تجربه می‌کنند. شما اول باید بدانید که چگونه خودتان را دوست بدارید و بعد به دنبال شریک زندگی باشید. بسیاری بعد از ازدواج متاسف‌اند، چراکه معتقدند اگر خودشناسی بیشتری داشتند همسر بهتری انتخاب می‌کردند. خودشناسی به شما کمک می‌کند تا علاوه بر شناخت خود، دیگران را نیز بهتر بشناسید و روابط با کیفیتی با آن‌ها برقرار کنید و به تبع آن همسری متناسب با خود انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوست داشتن خود کلیک کنید.

اینفوگرافیک تاثیر خودشناسی در ازدواج چقدر است؟

 اینفوگرافیک تاثیر خودشناسی در ازدواج

خودشناسی چه مسائلی را در بر می‌گیرد؟

اینکه بدانید وقتی از خودشناسی و نقش آن در ازدواج صحبت شود باید سراغ کدام حوزه‌ها بروید، تا حدود زیادی ابعاد قضیه را برایتان روشن خواهد ساخت. ازدواج مساله یک عمر زندگی است که شما باید قبل از وارد شدن به آن آگاهی لازم را به دست بیارید، پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی ازدواج را مطالعه نمایید. برای شناخت خود در ازدواج به 4 عامل زیر توجه کنید.

1. تاثیر خودشناسی در ازدواج | میزان هوش خود را بسنجید

یکی از عواملی که به زندگی مشترک موفق کمک می‌کند مسئله هوش است. هرکسی باید از میزان هوش خود آگاهی کامل داشته باشد و آن را برای ازدواج ملاک قرار دهد. هر پسر و دختری که قصد ازدواج دارند باید از لحاظ فکری و هوشی با یکدیگر تناسب داشته باشند تا زندگی موفق‌تری را تجربه کنند. برای آشنایی بیشتر با افرادی که برای ازدواج با هم مناسب نیستند کلیک کنید.

2. سلامت جسمی و روحی

شما باید از وضعیت سلامتی خود کاملا آگاه باشید. مشکلات روحی روانی مثل افسردگی، وسواس فکری عملی و سوظن بیش ازحد همگی در ازدواج شما و طرف مقابلتان تاثیر می‌گذارند. همچنین مشكلات جسمی مثل معلولیت‌های ذهنی و جسمی، ایدز، سوختگی، سل و... در امر ازدواج بسیار مهم‌اند. افراد باید از این گونه مشکلات در خود آگاه بوده و بدانند که در چه وضعیتی قرار دارند تا در زندگی مشترک و رابطه دوطرفه دچار مشکل نشوند. قابل ذکر است که آمادگی روحی برای ازدواج یکی از عواملی است که موجب ازدواج موفق میشود.

3. تاثیر خودشناسی در ازدواج : اعتقادات مذهبی

هرکس باید اصول و عقاید و چهارچو‌ب‌هایی را برای زندگی خود درنظر بگیرد و نسبت به آن‌ها آگاهی کامل داشته باشد. از مهمترين ابعاد خودشناسی در ازدواج شناخت اعتقادات مذهبی است. ممکن است تصور درستی از عقاید مذهبی خود نداشته باشید و وارد زندگی با شخصی شوید که کاملا با شما متفاوت است. بهتر است تمام جزئیات اعتقادی خود را بررسی کنید تا همسری متناسب با عقاید و ارزش‌های خود انتخاب نمایید. اختلاف مذهبی در ازدواج موجب میشود که تداوم زندگی مشترک به خطر بی‌افتد. با این وجود خیلی از افراد تفاوت مذهبی را نادیده گرفته و ازدواج می‌کنند. 

4. خصوصیات اخلاقی خود را بشناسید

بدون شک شناخت خصوصیات اخلاقی، ضعف‌ها و نقاط قوت به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با خود کنار بیایید و دلیل بسیاری از رفتارها و آشفتگی‌ها را درخود متوجه شوید. اخلاقیات خوب و ناپسند باید در هنگام ازدواج درنظر گرفته شوند. برای مثال اگر فرد  مستقل و خودمختاری هستید، ممکن است ازدواج با فردی که شخصیت سلطه‌جو دارد برای‌تان پیامدهای خوبی نداشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید. 

راه‌هایی برای افزایش خودشناسی

برای آگاهی و شناخت خود راه‌های زیادی وجود دارد، تنها باید دست به کار شوید و روی خود کار کنید. یکی از راه‌های شناخت خود این است که از دوستان و اطرافیان قابل اعتماد بخواهید تا شما را توصیف کنند و روی ویژگی‌های مشترکی که اغلب آن‌ها ذکر می‌کنند بیشتر تامل کنید. برای خودآگاهی تنها باید بیشتر بیاندیشید و افکار و اعمال خود را کاوش کنید. کاغذی بردارید، نقاط قوت و ضعف خود را به یاد آورید و یادداشت نمایید. سعی کنید مهم‌ترین ایراد خود را پیدا کرده و درصدد رفع و اصلاح آن باشید. با خود فکر کنید که کدام ویژگی را مایل نیستید دیگران از شما ببینند و چرا، از خود چه انتظاراتی دارید. این سوال‌ها کمک می‌کنند تا خود را بهتر بشناسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج موفق کلیک کنید.

تاثیر خودشناسی در ازدواج : فهرست ویژگی های شخصیتی

برای خودشناسی در ازدواج باید بدانید چه انتظاراتی از همسر آینده خود دارید؛ چه ویژگی‌ها و ملاک‌هایی در مورد انتخاب همسر برای‌تان مهم است. لیستی از صفات و ویژگی‌هایی که می‌خواهید درهمسرتان موجود باشد را تهیه کنید. به چه دلیل می‌خواهید همسرتان آن ویژگی‌ها را داشته باشد و برای شما چه فایده‌ای دارد؟ به این بیاندیشید که چه اتفاقات و یا تجربه‌ای باعث شده تا آن ویژگی را در لیست خود قرار دهید. ویژگی‌های شخصیتی مطلوب همسر آینده‌تان را اولویت‌بندی کنید. با این کار می‌توانید دورنمایی از شخصیت مثبت دلخواه‌تان را تصور کنید و به واسطه‌ی خودشناسی دست به انتخاب درستی در امر ازدواج بزنید. برای رسیدن به چنین آگاهی با برترین کتاب مناسب برای ازدواج آشنا شوید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر خودشناسی و ازدواج

همانطور که گفته شد خودشناسی تاثیر مستقیم و بسیار زیادی بر ازدواج موفق می‌گذارد. برای رسیدن به خودشناسی توصیه می‌شود که از یک روانشناس کمک بگیرید. روانشناس شما را یاری می‌کند تا ابعاد مختلف شخصیت خود را راحت‌تر کشف کرده و آن‌ها را به خوبی بشناسید. اینگونه می‌توانید معیارها و انتظارات خود از همسر آینده‌تان را مطابق با سبک شخصیتی خود مشخص کرده و ازدواج موفقی داشته باشید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات تلفنی و حضوری به شما می‌باشد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*