ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگی مستقل فرزندان پیش از ازدواج ؛ می‌تونی رو پای خودت بایستی؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زندگی مستقل فرزندان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


زندگی مستقل فرزندان از موضوعاتی است که معمولا برای پدرومادرها چالش ایجاد می‌کند. اگر فرزندی در خانه داشته باشید که سنین جوانی را تجربه می‌کند، به احتمال زیاد دغدغه‌های زیادی را در مورد نحوه مستقل شدن او تجربه می‌کنید. چرا که مشخصه بارز سنین جوانی استقلال‌خواهی است. این استقلال‌خواهی منجر به این می‌شود که فرزند شما بخواهند زندگی مستقلی تشکیل دهد و راهی جدا برای خود در پیش گیرد. اما معمولا والدین می‌ترسند که فرزندشان در انتخاب راه درست در زندگی دچار لغزش شود. به خصوص والدینی که فرزندشان خواهان زندگی مستقل پیش از ازدواج است در این زمینه نگرانی‌های زیادی را تجربه می کنند. در چنین شرایطی می توان با کمک مشاوره خانواده این مساله را بررسی کرده و دلایل و پیامدهای آن را واقع بینانه مورد نظر داشت. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید. 

تماس با مشاور

زندگی مستقل فرزندان : چه زمانی مناسب است؟

بطور معمول، افراد پس از پشت سرگذاشتن بحران نوجوانی و رسیدن به دوره ی جوانی، یعنی در اواخر دهه‌ی دوم زندگی خود می‌توانند برای زندگی مستقل آماده شوند. اما برای تجربه یک زندگی مستقل موفق سن و سال، عامل تعیین کننده‌ای نیست. بلکه بیشتر از آن فرزندان نیاز به پرورش مهارت‌های زندگی، تمرین استقلال  وموارد این چنینی دارند. تا زمانی که فرد نتواند روی پای خود بایستد و از نظر شخصیتی به خانواده وابسته نباشد نمی‌توان گفت آمادگی استقلال دارد.

بدیهی است که حس استقلال طلبی در نوجوان به دلیل تغییر نگرش او به زندگی در دوران نوجوانی افزایش یابد. اما در بسیاری از مواقع نداشتن تعریف درست از استقلال و فراهم نبودن پیش نیازهای لازم برای آن، باعث می‌شود که این مساله به بهای هزینه‌ها و آسیب‌های بسیاری برای خود فرد و خانواده تمام شود. برای اینکه فرزندتان در راه مستقل شدن انتخاب‌های درستی داشته باشد و این دوره را با سلامت پشت سر بگذارد، تلاش کنید در طی گفتگوهای دوستانه پیش‌نیازهای زندگی مستقل را برای او مطرح نمایید. تا جایی که فرزندتان خود انتخاب کند که آیا شرایط لازم برای جدا شدن از خانواده را دارد یا خیر. در ادامه به برخی از این پیش‌نیازها اشاره خواهیم کرد:

اینفوگرافیک زندگی مستقل فرزندان پیش از ازدواج

 اینفوگرافیک زندگی مستقل فرزندان پیش از ازدواج

1. زندگی مستقل فرزندان : استقلال همه‌جانبه

استقلال طلبی یکی از نیازهای اساسی یک نوجوان است. در واقع آن‌ها عقیده دارند که دیگر بزرگ شده‌اند و می‌توانند به تنهایی از پس زندگی خود بر بیایند. اگر شما فکر می‌کنید که فرزندتان هنوز برای این امر آماده نشده، رفتارهای او را در سایر زمینه‌ها بررسی کنید و درباره‌ی آن‌ها با او گفت و گوی صمیمانه‌ای انجام دهید.

برای مثال جوان شما باید بداند که استقلال تنها به معنی جدا کردن خانه از خانواده‌ی اصلی نیست. بلکه مساله ی مهمی است که نیاز به تلاش و پرورش مهارت‌های گوناگون دارد. اگر فرد میل به استقلال دارد باید بتواند با توسعه فردی به تدریج همه‌ی این توانایی‌ها را در خود پرورش دهد. از جمله ابعاد مهمی که  فرد باید بتواند در آن‌ها مهارت کسب کند توانایی استقلال مالی است. زندگی جداگانه‌ای که فرد سالیان سال از نظر مالی کاملا وابسته به خانواده باقی می‌ماند، نمونه‌ای از یک زندگی مستقل نیست و حتی می توند منجر به احساس اضطراب و بی قراری در فرد شود. 

2. توانایی مدیریت کردن امور خانه

بسیاری از جوانان هنوز تصور دقیقی از زندگی مستقل درخانه‌ای جداگانه ندارند. انجام شدن کارهای آن‌ها توسط مادر یا پدر ممکن است باعث شود که از زندگی تصور ساده انگارانه‌ای داشته باشند. به همین منظور تمام وظایفی که باید انجام دهند را به روشنی برایشان توضیح دهید. شاید آن‌ها هیچ وقت حواسشان به این موضوع نبوده که کارها و مشکلاتی نظیر خرابی لوله‌ها، سوختن لامپ‌ها، بیرون بردن زباله‌ها، پرداختن قبوض و... کی و چگونه انجام می‌شده. برای اینکه فرزندتان بتواند کاملا روی پاهای خود بایستد، باید در ابتدا با افزایش مسئولیت پذیری،مهارت های آن ها را ارتقاء دهید.

3. زندگی مستقل فرزندان | توانایی مدیریت امور مالی

بسیاری از افراد پس از اینکه ورود به زندگی مستقل به شدت در مدیریت هزینه‌های خود و تامین دچار مشکل می‌شوند. چرا که قبل از شروع زندگی مستقلانه، تصور دقیقی از هزینه‌ها نداشته‌اند. به همین خاطر بعدا دچار دردسر های زیادی می شوند. برای اینکه از این لحاظ بعدها با فرزندتان دچار بحث و مشکل نشوید، به طور واضح و روشن در این باره با او گفت و گو کنید.

4. توانایی "نه" گفتن

آموزش مهارت  " چگونه نه بگوییم " به فرزندان کمک بسیاری در طول زندگی به آن‌ها خواهد کرد. به خصوص زمانی که آنان به تازگی تصمیم به زندگی در خانه‌ای جدا می‌گیرند، به میزان بسیار زیادی به این مهارت نیاز پیدا خواهند کرد. توانایی نه گفتن که به مهارت جرات ورزی معروف است از طریق مطالعه، رفتن به کلاس‌های مهارت آموزی و جلسات مشاوره با روان شناس قابل پرورش و تقویت است.

هنگامی که فرزندتان می‌خواهد تنها زندگی کند با مسائلی رو به رو می‌شود که برای او جدید است. اگر او جسارت و جرات مندی کافی برای برخورد با آن‌ها را نداشته باشد به سادگی دچار دردسر خواهد شد. برای مثال ممکن است دوست‌های او توقعاتی داشته باشند مانند اینکه خانه را مدتی در اختیار آن‌ها قرار دهد یا اینکه بخواهند دائما به خانه‌اش بروند. برای مدیریت کردن مسائل این چنینی فرزندتان به میزان زیادی به مهارت جرات ورزی نیاز دارد. شما در آموزش و تقویت این مهارت در فرزند خود نقش بسزایی خواهید داشت.

زندگی مستقل فرزندان | مزایای زندگی مستقل

در بیشتر مواقع به دلیل تغییرات روحی و روانی نوجوان دچار بــحران هویت می شود. سردرگمی هویتی موجب می شود تا نوجوان برای بازیابی هویت و نقش واقعی خود در زندگی اقداماتی برای کسب استقلال نماید. به همین دلیل ممکن است خواهان زندگی مستقل باشد. اما زندگی مستقل فرزندان چالش‌ها و پیامدهای زیادی را به همراه خواهد داشت؛ اما در کنار آن مزایایی هم دارد. زندگی مستقل این امکان را به فرزندان می‌دهد که قبل ازدواج با مسئولیت‌ها و سختی‌های زندگی تا حدودی آشنا شوند و در واقع برای آن تمرین کنند. پس از مستقل شدن فرد وابستگی کمتری به دیگران دارد و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورد. فرزندان شما با وجود استقلال، تجربه‌های جدیدی کسب می‌کنند و در تصمیم گیری و خلاقیت بهتر عمل خواهند کرد. پس اگر فرزندتان قصد مستقل شدن دارد، بهتر است آن را بررسی کرده و با کمک روانشناس بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.


سخن آخر

اگر در زمینه‌ زندگی مستقل فرزندان دچار چالش‌ها و درگیری‌های زیادی با او شده‌اید توجه به این نکته ضروری است که نگذارید روابط صمیمانه شما تحت تاثیر این مسائل آسیب ببیند. اگر نمی‌توانید گفتگو موثری با فرزند خود برقرار کنید، باید ابتدا مهارت‌های ارتباطی موثر در ارتباط با جوانان را به دست بیاورید سپس با او وارد گفت و گو شوید. اگر رابطه شما با او تحت تاثیر این بحث‌ها آسیب‌های جدی دیده است، توصیه می‌شود که از یک روانشناس خانواده برای رفع مشکل خود کمک بگیرید. روانشناس خانواده در آسیب شناسی مشکلتان به شما کمک خواهد کرد. هم چنین با پرورش و تقویت مهارت‌های ارتباطی طرفین در پیشگیری از آسیب‌های بعدی نیز تاثیرگذار خواهد بود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*