ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سبک زندگی | شناخت انواع و بهترین سبک زندگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سبک زندگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انواع سبک زندگی کدام‌اند؟ این مفهوم از جمله مفاهيم علوم اجتماعی است که اخيرا بسيار مورد توجه قرار گرفته است. هزاران سال است که انسان‌ها کوشیده‌اند روش زندگی خود را بشناسند و مدیریت کنند و حتی دولت‌ها تلاش می‌کنند بر روی روش زندگی مردمان خود تأثیر بگذارند. اما تعریف و مفهوم سازی در مورد آن، نسبتاً جدید است. روش زندگی از آن جهت اهمیت می‌یابد که می‌تواند به طور مستقیم بر سلامت فرد تاثیر بگذارد. فردی را تصور کنید که اهمیتی به تغذیه خود نمی‌دهد. ادامه چنین وضعیتی او را با اضافه وزن و مشکلات مربوط به آن رو به رو خواهد کرد. در ادامه بیشتر راجع به انواع سبک زندگی صحبت کرده‌ایم.

تماس با مشاورسبک زندگی چیست؟

سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. راهی برای بیان تفاوت ها، علایق و رفتار فردی است. یک روش زندگی که بیانگر نظرات و نگرش های ماست. آلفرد آدلر این اصطلاح را ارائه کرد. کتابی به نام «مورد خانم آر در سال 1929» نوشت و در آن اشاره کرد که چگونه دوران کودکی یک فرد بعداً بر شیوه زندگی آن ها تأثیر می گذارد. شیوه زندگی ترکیبی از عوامل واقعی و انتزاعی است. عوامل واقعی شامل جمعیت شناسی است. به عنوان مثال، شیوه زندگی در یک شهر با مترو شهری با یک روستا متفاوت است. عوامل انتزاعی شامل ترجیحات، دیدگاه ها و ارزش هاب شخصی است.

شیوه های زندگی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد و می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند. این شیوه در افراد و راهی که برای خود انتخاب می‌کنند، ارتباط عمیقی با موفقیت آنان در زندگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید. از آنجا که مشاهده‌ رفتار انسان‌ها، همیشه و همه جا امکان‌پذیر نیست، بسیاری از محققان، ترجیح می‌دهند به جای رفتارهای افراد، انتخاب‌های آنان در زندگی روزمره را به عنوان نشانه دست دوم از انواع سبک زندگی مورد بررسی قرار دهند.

انواع سبک زندگی

شیوه زندگی را می توان به دسته های زیادی طبقه بندی کرد. ما می توانیم با توجه به سبک زندگی خود از هم متمایز شویم. امکان داشتن بیش از یک سبک نیز وجود دارد که می تواند بر اساس فرهنگ، کار و ترجیحات شما باشد. در زیر به برخی از انواع سبک ها اشاره می شود:

1-  فعال

اگر فرد برون گرا هستید، این سبک زندگی شماست. یک سبک زندگی فعال شامل ورزش کردن، معاشرت کردن و انجام کارهایی است که دوست دارید که احساس خوبی به شما می دهد. این بدان معنا نیست که شما باید در تمام طول روز سازنده باشید. بلکه اگر انرژی داشته باشید از آن نهایت استفاده را می کنید.

2-  سالم

افراد ممکن است سبک خود را بین سبک زندگی سالم و سبک زندگی فعال اشتباه بگیرند. یک سبک زندگی سالم شامل خوردن غذاهای مغذی است. از غذاهای ناسالم یا فست فود اجتناب می کنید. برای فعال نگه داشتن بدن خود، از یک رژیم غذایی مغذی استفاده می کنید. این رژیم شما را پرانرژی نگه می دارد. سبک زندگی سالم اولین قدم به سوی یک سبک زندگی فعال است.

3-  انفرادی

افرادی که دوست دارند تنها باشند این سبک را انتخاب می کنند. آن ها از بسیاری جهات مستقل هستند. این افراد دوست دارند به تنهایی درآمد داشته باشند، مسافرت کنند، غذا بخورند و... . این باعث می شود آن ها مسئولیت کمتری داشته باشند. در این سبک زندگی، چون کسی شما را قضاوت نمی‌کند، می‌توانید به هر چیزی که می‌خواهید طبق منطق و برنامه کاملا شخصی برسید. این سبک در مورد نظم دادن به خود برای کارهای فردی متمرکز است. شما در کنترل کسی نیستید. سبک زندگی انفرادی یک سبک زندگی آزاد در نظر گرفته می شود.

4-  روستایی و عشایری

سبک روستایی در روستاها دنبال می شود. کارهای روزمره این افراد شامل انجام کارهای مربوط به مزرعه است. آن ها نزدیک به طبیعت زندگی می کنند. یک روش زندگی مسالمت آمیز به شمار می رود. برخی از مردم از داشتن چنین زندگی بدون زرق و برق و موقعیت اجتماعی، خوشحال تر هستند. عشایر کسانی هستند که از جایی به جای دیگر کوچ مداوم دارند. مردم باستان در آسیای مرکزی این سبک زندگی را داشتند. آن ها با اسب های خود رفت و آمد می کردند. سبک زندگی عشایری از وابستگی به هر چیزی اجتناب می کند. همانطور که از مکانی به مکان دیگر حرکت می کنید، در آن راحت هستید. بسیاری از مردم با این نوع سبک زندگی ارتباطی ندارند زیرا اکثر ما به امنیت و ثبات نیاز داریم.

5-  شهری

زندگی شهری بیشتر در شهرها متمرکز است. این یک سبک با سرعت بالا است. افرادی که دوست دارند چندین چیز مختلف را کشف کنند، این نوع زندگی را دوست دارند. زندگی شهری اغلب سخت اما هیجان انگیز است. زندگی شهری اهداف مادی بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد. مردم برای دستیابی به اهداف بیشتر در این سبک زندگی شکوفا می شوند. اگر می خواهید یک زندگی سریع و هیجان انگیز داشته باشید، این سبک برای شماست.

6-  بوهمی

یک سبک هنری است. زندگی بوهمیایی به عنوان یک سبک معنوی نیز در نظر گرفته می شود. این نوع باعث سفر و ماجراجویی شما می شود. خواسته های موسیقایی شما را تکمیل می کند.

7-  دیجیتال

اکثر ما نیمی از روز خود را در این سبک می گذرانیم. با گذشت زمان مردم بیشتر و بیشتر دیجیتالی می شوند. خوب یا بد بودن سبک دیجیتالی موضوع بحث است. ما می دانیم که زندگی دیجیتال می تواند از بسیاری جهات مفید باشد. شما می توانید با افراد بیشتری نسبت به زندگی واقعی ارتباط برقرار کنید. شما می توانید فرصت های بیشتری نسبت به زندگی واقعی داشته باشید. با این حال، سبک دیجیتال می تواند اثرات مضری نیز داشته باشد.

انواع سبک زندگی از دیدگاه آدلر

آدلر یکی از روانشناسان برجسته ٤ سبک را معرفی کرد و معتقد بود که انسان‌ها برای مقابله با مشکلاتی که در زندگی دارند همچون کار، عشق، ازدواج و ارتباط با دیگران، یکی از این سبک‌ها را انتخاب می‌کنند:

سلطه گر یا حکمران: این افراد علاقه اجتماعی ناچیزی دارند؛ مستقیما به دیگران حمله می‌کنند، دستور می‌دهند و مستبد یا بزهکار می‌شوند.

گیرنده: بیشتر افراد این سبک را انتخاب می‌کنند. افراد این دسته انتظار دارند همه چیز را از دیگران بگیرند و در نتیجه به آن‌ها وابسته می‌شوند.

اجتنابی: این افراد هیچ تلاشی برای رویارویی با مشکلات زندگی ندارند و با اجتناب از مشکلات، خود را از هر احتمال شکستی دور می‌کنند. انتخاب این نوع از زندگی ارتباط زیادی با ابتلای افراد به اختلال شخصیت اجتنابی دارد. برای آشنایی با اختلال شخصیت اجتنابی کلیک کنید. هر سه نوع سبک فوق فاقد علاقه اجتماعی هستند.

سودمند اجتماعی: این افراد قادر به همکاری با دیگران هستند و در چهارچوب علایق اجتماعی با مشکلات زندگی کنار می‌آیند.

منظور از علاقه اجتماعی چیست؟

افراد دارای علاقه اجتماعی در هر زمینه‌ای از زندگی تلاش می‌کنند تا در مسیر اهداف جامعه حرکت کنند. این افراد منافع خود را همگام با منافع جامعه انتخاب می‌کنند. انتخاب‌های آن‌ها نه تنها باعث ارتقای خودشان، بلکه پیشرفت جامعه نیز می‌شود. علاقه اجتماعی با مفاهیمی چون همکاری، روابط اجتماعی، همانندی با گروه، همدلی و غیره ارتباط دارد. علاقه اجتماعی خود به خود پرورش نمی‌یابد. فرد باید در جو خانوادگی سالم رشد کند، در این صورت حس همکاری، احترام متقابل، اعتماد، پشتیبانی و تفاهم در او پرورش پیدا می‌کند. افرادی که زندگی سودمند اجتماعی دارند، اغلب سبک‌های ارتباطی را نیز به خوبی در خود پروش داده‌اند. برای اطلاع از سبک های ارتباطی کلیک کنید.

نقش انواع سبک درسلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها

همه ما هر روزه نگران سلامتی خود و خانواده مان هستیم و راهکارهایی برای رسیدن به تندرستی و سلامت خود به کار می‌گیریم، مانند مراجعه به دکتر یا انجام آزمایش‌‌ها و چکاپ‌های دوره ای. اما غافل از این که یکی از عوامل مهم ایجاد بیماریهای انسان مرتبط با سبک زندگی ما است. اصلاح سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی و فیزیکی می‌تواند یکی از بهترین راه ‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در انسان باشد. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن اطلاعات جامعه، افراد بیشتری تمایل به بررسی سلامت سبک زندگی خود داشته و در کشورهای توسعه یافته کلینیک ‌ها و مراکز مشاوره در حال گسترش هستند. 

چند توصیه برای داشتن روش زندگی بهتر

با رعایت و بهره گیری از این روش‌ها سبک زندگی‌تان تغییر خواهد کرد. اگر بعضی از عادت‌ها را کنار بگذارید زندگی رنگ بهتری پیدا می‌کند. هفت عادت بسیار کوچک از انواع سبک زندگی که به شما آرامش می‌بخشند به شرح زیر است:

_ زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، تخت‌خوابتان را مرتب کنید.

هر چیز را سر جای خودش بگذارید. مهم نیست در طول روز از چه چیزهایی استفاده می‌کنید، مهم این است که همه چیز را سر جای خودش بگذارید.

آشغال‌ها را قبل از خواب جمع کنید.

برنامه روزانه خودتان را یادداشت کنید. برخی افراد فهرست‌های طولانی از برنامه‌های آینده خود تهیه می‌کنند و جوابی هم نمی‌گیرند. بهتر است به یاد داشته باشید که نیازی نیست کارهای جزئی را بر روی آن بنویسید.

به رژیم غذایی خود و تناسب اندامتان اهمیت دهید. اضافه وزن، عزت نفس شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آثار روانی مخربی را به همراه دارد. مقاله تاثیر چاقی بر سلامت روان را مطالعه نمایید.

خوش بین باشید یکی از انواع سبک زندگی خوش بین بودن است. بسیاری از افراد همیشه اخمی بر روی چهره و چروک‌هایی بر روی پیشانی خود دارند. افکار منفی باعث ناراحتی خودتان می‌شود.

با غریبه‌ها هم مانند دوستانتان رفتار کنید. نیازی نیست برای کسانی که خیلی نمی‌شناسید مدام اخم کنید و با آن‌ها محتاطانه رفتار کنید. اگر با لبخند و بدون غرض با دیگران صحبت کنید خواهید دید که آن‌ها جذب شخصیت شما خواهند شد و تصمیم می‌گیرند که به شما کمک کنند. زمانی که با دوستانتان بیرون می‌روید، از حالت عادی، شیک‌تر لباس بپوشید. چرا که خودتان احساس خوبی خواهید داشت.

سؤالات متداول

بهترین نوع زندگی کدام است؟

بهترین نوع سبک زندگی آن است که شما هم به سلامت روان و هم سلامت جسمانی خود اهیمت دهید و برای ارتقای آن‌ها تلاش کنید. سبک زندگی فعالانه و سودمند اجتماعی منجر به رشد و پیشرفت شما می‌شود.

چگونه سبک خود را تغییر دهیم؟

سبک شما ممکن است در طی چند سال و با انتخاب‌های شما شکل گرفته‌باشد. با تغییر عادات و رفتارهای خود می‌توانید سبک زندگی را نیز تغییر دهید. لازم است در این میان صبر و حوصله به خرج دهید و تسلیم نشوید. چرا که تغییر رفتارهای چند ساله به کمی زمان نیاز دارد و در ابتدا ممکن است ذهن ناخودآگاهتان با تغییرات مخالفت کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*