ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کناره گیری عاطفی | نشانه ها، دلایل و راه های درمان را بشناسید

افراد زیادی هستند که به خاطر پیشامدهایی که در زندگی برایشان رخ می دهد، تصمیم می گیرند با عقل و منطق زندگی کنند و احساسات خود را کنار بگذارند. این تصمیم را به اصطلاح کناره گیری عاطفی می گویند. در واقع ذهن یاد می گیرد که در مواقع مختلف و چه بسا سرنوشت ساز، احساسات خود را بروز ندهد و بی تفاوت باشد. کناره گیری عاطفی در بسیاری موارد منجر به بروز آسیب می شود و به خصوص روابط افراد را خدشه دار می کند؛ چرا که عوافط بخش مهمی از روابط بین فردی را تشکیل می دهند. به همین دلیل لازم است از روش های مناسب برای حل مسئله استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد احساسات کلیک کنید.  

تماس با مشاور

کناره گیری عاطفی چیست؟

وقتی که شما تصمیم می گیرید از دیگران دوری کنید و احساسات اطرافیانتان را در نظر نگیرید، دچار کناره گیری عاطفی شده اید. در واقع سعی می کنید خود را در روابط عاطفی تا حد زیادی دخیل نکنید و تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران نداشته باشید. این موضوع باعث می شود روابط رنگ خاکستری به خود بگیرند و بودن یا نبودن افراد نقش زیادی در زندگی شما نداشته باشد. کناره گیری عاطفی گاهی می تواند برای شما سازنده باشد. وقتی شرایط آنگونه که شما می خواهید نیست و طرف مقابل نیز تلاشی برای بهبود آن نمی کند، شما با کنار گذاشتن احساسات خود و منطقی فکر کردن می توانید آن شخص و آن روابط ناسالم را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید.

اینفوگرافیک کناره گیری عاطفی

اینفوگرافیک کناره گیری عاطفی

کناره گیری عاطفی یا لجبازی ؟

گاهی رابطه برای شما مهم است و از سر لجبازی به کناره گیری عاطفی روی آورده اید تا توجه شریک عاطفی یا همسرتان را جلب کنید. این موضوع تا حد زیادی صحت ندارد. در واقع برای جلب توجه بهتر است روابط گرمی با فرد ایجاد کنید و این موضوع که می گویند "هرچه بیشتر بی محلی کنی، بیشتر سمت تو می آید" به این معنا است که به او اجازه دهید تا خودش شما را انتخاب کند و فضای کافی داشته باشد. در غیر این صورت اشتباه است. یادتان باشد که خاموش کردن احساسات می تواند تا حد زیادی به سلامت روانی شما آسیب بزند و چالش های ذهنی زیادی برای شما ایجاد کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لجبازی در زندگی زناشویی کلیک کنید.  

کناره گیری عاطفی مثبت یا منفی؟

کناره گیری عاطفی در معنای حساسیت نشان ندادن به سختی ها و شرایط استرس زا می تواند به شما آرامشی بدهد که هیچکس نمی تواند آن را از شما بگیرد. در واقع شما انتخاب می کنید که در مواقع سختی واکنش منفی از خود نشان ندهید. این نوع کناره گیری در مدیتیشن کاربرد زیادی دارد و خوب است اگر به آن عادت نکنید و روی روابط شما تاثیر منفی نگذارد. شما می توانید در کمال آرامش زندگی فعالی داشته باشید. هر جا که لازم به ابراز وجود نبود، خود را درگیر نمی کنید و از خیلی مسائل به راحتی رد می شوید.
به این صورت خانواده و یا روابط دچار چالش های روحی نمی شود. شما در این نوع کناره گیری می توانید احساسات خود را کنترل کنید و در موقعیت های مختلف از خود پرخاشگری و یا خجولی گری نشان ندهید. اما در مقابل کناره گیری احساسی از نوع پرخاشگری پنهانی می تواند به شدت بر سلامت روان شما تاثیر مخرب داشته باشد و شمارا به یک شخصیت منفعل پرخاشگر تبدیل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمنیه شخصیت منفعل پرخاشگر کلیک کنید.  
کناره گیری عاطفی

نشانه های کناره گیری عاطفی

کناره گیری عاطفی از دیدگاه منفی می تواند به صورت های مختلفی خودش را نشان دهد مثل خودداری از بروز احساسات در کلام، جلوگیری از صمیمیت جنسی و بدگویی در مورد شخص مقابل و شایعه پراکنی. این کناره گیری بیشتر در زنان دیده می شود تا مردان و تاثیر بسیار زیادی در تخریب سلامت روان آنها دارد. در مقابل هر فرد شخصیت خاص خودش را دارد و نشانه هایی که هنگام کنار گذاشتن احساساتش از خود بروز می دهد فرق می کند. به طور کلی شامل نشانه های زیر می شود :
  • دوری کردن از اجتماع و منزوی شدن
  • با کسی حرف نزدن و تنهایی را ترجیح دادن
  • احساسات درونی را بروز ندادن
  • روابط مستحکم نداشتن
  • خودخواه بودن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خودخواهی کلیک کنید.
  • دوگانگی احساسات نسبت به افراد و بی تفاوتی به مسائل و اتفاقات روزمره
  • گوش نکردن به حرف های طرف مقابل
  • اختلالات خواب و درگیری های ذهنی
 

دلایل کناره گیری عاطفی

در این قسمت به برخی از دلایلی که افراد تصمیم می گیرند احساسات خود را کنار بگذارند و با عقل خود تصمیم بگیرند را بررسی می کنیم.

1-ترسیدن از قبول سختی ها

گاهی انقدر از آسیب دیدن می ترسند که تصمیم می گیرند از اجتماع دوری کنند و احساسات خود را بروز ندهند. این موضوع ریشه در اجتماع دارد. در واقع فرد آنقدر ذهن خودش را با مشکلاتی که ممکن است با صمیمی شدن به یک فرد پیش بیاید آشنا کرده است که دیگر حتی نمی خواهد کسی احساسات واقعی خودش را بداند . هر رابطه ای برای ساخته شدن و بهتر شدن نیاز به تلاش و قبول سختی و تعهد دارد، وقتی هنوز اماده پذیرش این سختی ها و تعهد ها نباشید سعی می کنید به احساسات خود توجه نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از تعهد در رابطه کلیک کنید.

2-تجربه های شخصی در کودکی و جوانی

بسیاری از رفتارهای روان شناختی افراد ریشه در کودکی آنها دارد. هر شخصی در کودکی اتفاقاتی را تجربه کرده است که مورد بی توجهی و یا سواستفاده قرار گرفته اند. این اتفاقات باعث اختلال دلبستگی واکنشی در کودکان می شود. در واقع نمی دانند چطور باید احساسات خود را بروز دهند. نوع دیگری از اختلال در کودکان وجود دارد که به آن اختلال آمیختگی اجتماعی بازداری نشده می گویند. در این حالت کودک شما ترحیج می دهد با افراد غریبه ارتباطات موثرتری تا والدین خود برقرار کند و با آنها به شدت صمیمی می شود. تمامی این اختلالات باید در همان کودکی توسط پزشک درمان شود و کودک کنترل احساسات خود را یاد بگیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.
در زندگی با افراد زیادی در زندگی مواجه می شوید که بعضی از آنها از شما سواستفاده می کنند، بعضی درس های زندگی می دهند و بعضی دیگر خاطرات خوشی را برای شما رقم می زنند. افراد سواستفاده گر باعث می شوند شما احساسات خود را به نوعی کنار بگذارید و با عقل خود تصمیم بگیرید و به راحتی به هر کسی اعتماد نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوء استفاده کلیک کنید.

3-اختلالات روانی

در زندگی اتفاقاتی رخ می دهند که باعث می شود شما مشکلات روحی و روانی عمیقی داشته باشید طوریکه درمان آن ممکن است سخت شود. این اختلالات شامل اختلالات شخصیتی، اختلالات پس از تصادف کردن، روی آوردن به دو قطبی شدن و در نهایت افسردگی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات روانی کلیک کنید.

4-ترس از قضاوت شدن

وقتی شما از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشید نگران آن هستید که مبادا شما را مورد ارزیابی قرار دهند. به همین علت سعی می کنید دیگران را از خود راضی نگه دارید و تا می توانید از بحث جلوگیری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از قضاوت دیگران کلیک کنید.

5-تنبیه شدن

هنگامی که مرد کار اشتباهی انجام می دهد و زن نمی تواند نارضایی خود را اعلام کند، سعی می کند وجه اجتماعی همسرش را تخریب کند. او با بی اعتنایی و برآورده نکردن خواسته های همسرش می خواهد اعتراض خود را به گوش او برساند. چه بسا ممکن است با شایعه پراکنی و بزرگتر کردن وقایع او را در ذهن اطرافیان تخریب کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تنبیه همسر کلیک کنید.

6-مصرف برخی از داروهای خاص

بعضی داروهای افسردگی مثل سروتونین ممکن است کناره گیری را در بدن بیمار شدیدتر کند. در چنین مواردی باید به پزشک مراجعه کرد تا دارو را تغییر دهد یا دوز آن را کمتر کند. داروهایی چون کدئین و دیگر داروهایی که منجر به اعتیاد می شوند نیز باعث منزوی شدن افراد می شود پس بهتر است مراقب داروهایی که مصرف می کنید باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.  
کناره-گیری-عاطفی

درمان کناره گیری عاطفی

روش های مختلفی برای کنار گذاشتن پرخاشگری عاطفی پنهانی وجود دارد. که در پایین به آنها پرداخته شده است.

1-پذیرش بیماری و بررسی دلایل آن

برای درمان کناره گیری عاطفی می توانید با مراجعه به پزشک مشکلات را در میان بگذارید تا به شما با استفاده از روش درمان ACT، احساسات خود را بشناسید و سپس کنترل کنید. قبل از هر چیز، بهتر است علت را در وجود خودتان پیدا کنید. چه اتفاقاتی در زندگی برای شما رخ داده که باعث شده است شما تصمیم بگیرید دیگر احساسات خود را بروز ندهید. برای این کار می توانید از یک مشاور و یا درمانگر کمک بگیرید تا دلایل بررسی شوند.
سپس با استفاده از روش CBT که یک روش درمان شناختی رفتاری محسوب می شود، راهکارهای جایگزین را پیدا می کنید تا در شرایط مختلف از آنها استفاده کنید. این راهکارها به شما کمک می کنند تا ارتباطات موثرتری با افراد جامعه و نزدیکان خود داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ارتباط موثر کلیک کنید.

2-حضور در اجتماع و یادگیری راه های ارتباطی

سعی کنید تا می توانید در جمع حضور داشته باشید و یا امکان ارتباطات جمعی را در منزل و یا در کنار دوستانتان فراهم کنید. گفتگو کردن تا حد زیادی می تواند به شما اجازه دهد تا بتوانید احساسات منفی خود را کنار بگذارید و منزوی بودن را نامعقول بدانید. افرادی در این زمینه می توانند به شما کمک کنند که با آنها یک دایره ی امن ارتباطی داشته باشید. کسانی که بتوانند شما را درک کنند و به جای نصیحت های بی فایده، تشویقتان کنند تا با محیط بیرون ارتباط بگیرید. همچنین می توانید کتاب های موثر ارتباطی بخوانید و روش های درست برخورد کردن و مهارت کنترل احساسات را یاد بگیرید. یادتان باشد که  همیشه می توانید از یک مشاور دلسوز برای آموزش این روش ها استفاده کنید.

3-ابراز احساسات

از ابراز احساسات نترسید! احساسات خود را بروز دهید. هیچ الزامی برای منزوی شدن و ترک احساسات خود وجود ندارد وقتی می توانید زندگی شادی را با اطرافیان خود داشته باشید. شما حق دارید که از آنچه درون خود می گذرذ به دیگران اطلاع بدهید و ارتباط برقرار کنید. یادتان باشد انسان یک موجود اجتماعی است و هر چقدر تلاش کند خود را به تنهایی و گوشه گیری و انزوا طلبی عادت بدهد باز نیاز دارد که کسانی باشند که او را درک کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گوشه گیری و انزوا طلبی کلیک کنید.
پس این فرصت را از خود نگیرید. به دنبال افرادی بگردید که می توانید آنها را از درونی ترین احساسات خود باخبر کنید. از آنها بخواهید که به شما گوش دهند. نسبت به احساسات خود و آنچه که در واقعیت وجود دارد گارد نداشته باشید و عواطف خود را در اولویت قرار دهید.

4-تمرکز بر لحظه حال و عکس العمل مناسب

مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که یاد بگیرید در لحظه زندگی کنید. گذشته تنها باید برای شما شامل تجربیاتی باشد که بتوانید آینده بهتری را برای خود بسازید نه اینکه مخرب روحتان شود. شما با یادگیری عکس العمل مناسب در حال است که می توانید احساسات خود را در موقعیت های مختلف کنترل کنید. پس شروع به تمرین کنید و مهارت های ارتباطی را یاد بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.  

سخن آخر در باب کناره گیری عاطفی

یادتان باشد که زمانی می توانید از حال خوب برخوردار باشید که بتوانید آن را به دیگران نیز انتقال دهید. با منزوی شدن و بیان نکردن احساسات جز آنکه به روحتان ضربه بزنید، کسانی را که شما را دوست دارند نیز آزرده می کنید و خیلی از موقعیت های خوب را از دست می دهید. پس روش های ارتباط گرفتن موثر را بیاموزید و با کنترل احساسات، زندگی شادی را برای خود و عزیزانتان به ارمغان بیاورید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*