ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زایمان زودرس | علل و راه های پیشگیری از زایمان زودرس

زایمان زودرس و سقط جنین از جمله نگرانی های زنان در طی بارداری است. به دنیا آوردن کودک نارس به همراه مشکلات جسمانی برای خانواده مسائل زیادی را ایجاد خواهد کرد. یکی از راه های جلوگیری از زایمان زودرس رعایت دستورات پزشک و مراقبت های دوران بارداری است. اما در بسیاری از موارد با وجود رعایت تمامی موارد زایمان پیش از موعد اتفاق می افتد. در این شرایط نیز متخصصان تلاش دارند تا بتوانند کودک را زنده نگه داشته و مانع آسیب های احتمالی شوند. پیش از آن که زایمان زودرس اتفاق بیافتد علائمی برای پیش بینی قابل شناسایی است. شما با آگاهی از این علائم و اطلاع دادن به پزشک خود می توانید از خود و جنین تان محافظت کنید. در این مقاله شرحی از نشانه ها، عوامل خطر، راه های پیشگیری از زایمان زودرس صحبت کرده ایم. مشاوره کودک نیز میتواند در این زمینه شما را یاری کند.

تماس با مشاوره روانشناسی


زایمان زودرس یا زایمان پیش از موعد

زایمان زودرس به اندازه‌ی سقط جنین خطرناک و بسیار ناراحت‌کننده است. زایمان زودرس به تولد زود هنگام کودک به مدت حداقل سه هفته قبل از تاریخی که پزشک تعیین کرده است، گفته می‌شود. هرچه زمان تولد به 37 هفته نزدیک‌تر باشد، مشکلات کودک بعد از تولد کمتر خواهد بود. اما خبر خوب این که در صورت بروز علائم زایمان زودرس پزشکان با استفاده از روش‌هایی می‌توانند تولد نوزاد را به تعویق بی اندازند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله علائم زایمان را مطالعه کنید.

عوامل ایجاد خطر زایمان زودرس

عوامل متعددی می‌توانند باعث زایمان زودرس شوند، اما تا به حال علت خاصی برای آن مشخص نشده است. با این حال برخی عواملی که خطر زایمان زودرس را بیشتر می‌کنند، عبارتند از:

 •  داشتن سابقه زایمان زودرس
 • حاملگی دوقلو یا چند قلو
 • فاصله زمانی کمتر از شش ماه با بارداری پیشین
 • حاملگی از طریق لقاح در آزمایشگاه
 • مشکلات مربوط به رحم یا جفت
 • نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و یا استفاده از مواد مخدر غیر مجاز
 • برخی ازعفونت‌ها در رحم و دستگاه تناسلی
 • برخی از بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا و دیابت
 • داشتن وزن کم یا اضافه وزن قبل از بارداری
 • حوادث زندگی استرس‌زا، مانند مرگ یکی از عزیزان یا خشونت خانگی
 • سابقه سقط جنین (برای کسب اطلاعات بیشتر از سقط جنین کلیک کنید.)
 • آسیب فیزیکی یا روانی

نکته: به دلایلی ناشناخته، زایمان زودرس در زنان سیاه پوست نسبت به نژادهای دیگر بیشتر اتفاق می‌افتند. با این وجود زایمان زودرس برای بسیاری از زنانی که هیچ کدام از نشانه‌های فوق را نداشته اند نیز اتفاق می‌افتد.

عوارض و مشکلات زایمان زودهنگام برای کودک

مشکلات تنفسی: کودکی که زودتر از زمان مقرر به دنیا آمده ریه ناکاملی دارد و اغلب دچار مشکلات تنفسی می‌شود. بلافاصله بعد از تولد برای این نوزادان ماسک اکسیژن وصل می‌کنند. آپنه تنفسی و تنفس متناوب از دیگر مشکلات تنفسی است که در کودکانی که پیش از هفته 34 بارداری به دنیا آمده‌اند رخ می‌دهد.

بروز عفونت: سیستم ایمنی نوزاد نابالغ، به طور کامل شکل نگرفته و مدام در معرض آلودگی و ابتلا به انواع عفونت‌ها قرار دارد.

تنظیمات دمایی: نوزادانی که زودتر از موعد متولد می‌شوند، کوچک‌تر هستند و بدن توانایی گرم نگه داشتن نوزاد را ندارد. این اتفاق به دلیل کمبود چربی بدن رخ می‌دهد و اغلب نوزاد را در محفظه نگه می‌دارند تا بتواند به مرور دمای بدنش را به تنهایی تنظیم کند.

مشکلات قلبی: احتمال بروز نارسایی و مشکلات قلبی نورادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند وجود دارد. این مشکلات ممکن است با درمان‌های دارویی و یا روش‌های مبتنی بر کاتتر و جراحی برطرف شوند.

مشکلات بینایی: اغلب نوزادانی که پیش از هفته 30 بارداری به دنیا می‌آیند در وضعیتی به نام رتینوپاتی زودرس قرار دارند که در آن ممکن است رگ‌های خونی چشم از شبکیه چشم جدا شوند و نیاز به درمان سریع وجود دارد.

خونریزی مغزی: خونریزی مغزی در نوزادانی که زودتر از هفته 28 بارداری به دنیا آمده‌اند انواع متفاوتی دارد. برخی از این نوزادان خود به خود خوب می‌شوند و برخی دچار آسیب‌های شدید مغزی می‌شوند.

چگونه متوجه احتمال زایمان زودرس شوم؟

برای آن که بتوانید مانع از زایمان زودرس شوید باید علائم هشدار دهنده و نشانه‌های آن را بشناسید. اقدام سریع و به موقع می‌تواند تفاوت بزرگی برای شما ایجاد کند. در ادامه به برخی از علائم اشاره کرده‌ایم که می‌تواند مشابه با روند طبیعی حاملگی باشد. بهتر است در این مورد شرط احتیاط را رعایت کرده و در صورت وجود این علائم پزشک خود را جریان قرار دهید.

 • کمر دردی که معمولا در قسمت پایین کمرتان احساس می‌کنید. درد ممکن است مداوم و یا گاهی قطع شود. اما میزان درد کم نمی‌شود.
 • انقباضات در هر 10 دقیقه و یا در بازه زمانی بیشتری اتفاق می‌افتند
 • گرفتگی‌هایی در زیر شکم که مانند درد قاعدگی است
 • انقباض هر 10 دقیقه یا بیشتر
 • افزایش و یا خارج شدن ترشحات از واژن
 • علائم آنفولانزا مانند؛ تهوع، استفراغ یا اسهال (حتی در موارد خفیف هر چه سریع تر به پزشک خود اطلاع دهید)
 • افزایش فشار داخل لگن یا واژن
 • خونریزی واژینال

در صورت خطر زایمان زودرس چه کنیم؟

بعد از تشخیص خطر زایمان زودرس بیشترین تاکید بر حفظ آرامش و استراحت خواهد بود. در صورت نیاز پزشکتان برای کاهش انقباضات دارو تجویز خواهد کرد. بنابراین برای سلامت خود و کودکتان از فعالیت‌هایی که ضروری نیستند صرف نظر کرده و با استفاده از روش‌های کاهش استرس خود را از اضطراب دور کنید. تخلیه هیجانی و صحبت درباره افکار منفی می‌تواند باعث کاهش فشار موجود بر شما شود. در این زمینه می‌توانید از مشاوره کنترل استرس نیز کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

از هفته چندم احتمال زنده ماندن کودک وجود دارد؟

بیش از 75% کودکان زودرس را می‌توان با اقدامات طبی و مراقبت‌هایی که در طی زایمان و بعد از تولد در NICU می‌شود، زنده نگه داشت. کودکانی که کمتر از هفت ماه در رحم مادر رشد می‌کنند، شانس کمتری برای زنده ماندن دارند. زنده ماندن کودکان با توجه به وزن، رشد اندام‌ها و طول بارداری متغیر می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زایمان کلیک کنید.

کودکان زودرس در کوتاه مدت دارای مشکلات قلبی، تنفسی، گوارشی، فشار خون، نقص در دستگاه ایمنی و احتمال خونریزی مغزی هستند. در اثر مشکلات کوتاه مدت ممکن است کودک آسیبی ببیند که در بلند مدت برای او دشواری‌هایی ایجاد نماید. فلج مغزی، اختلالات یادگیری، مشکلات بینایی، مشکلات شنوایی، مشکلات دندانپزشکی، مشکلات رفتاری و روانی از جمله مسائلی است که کودکان نارس بعد از زنده ماندن دچار می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر از اختلالات یادگیری کلیک کنید.

توجه داشته باشید که این عوارض همیشه به وجود نمی‌آید، بسیارند کودکان نارسی که بعد از مراقبت‌های پزشکی مانند دیگر کودکان از سلامت کامل برخوردارند. برای درمان مشکلات روانی کودکان از جمله اختلالات یادگیری، اوتیسم و بیش فعالی مراجعه به مشاور کودک الزامی است. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*