ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پیشگیری و درمان تجاوز | درمان تجاوز جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پیشگیری و درمان تجاوز پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پیشگیری و درمان تجاوز از جمله مسائلی است که در سطوح مختلف جامعه به آن پرداخته می‌شود و نقش خانواده در این موضوع حائز اهمیت است. نگاه خانواده و اطرافیان در جوامع مختلف به قربانی و متجاوز همیشه یکسان نیست. مسئله تجاوز جنسی یکی از مسائل مهم در جامعه می‌باشد که سلامت روان افراد را به خطر می‌اندازد. برای کاهش این امر و پیشگیری از آن راهکارهایی وجود دارد. همچنین با درمان‌های خاص می‌توان از این بحران عبور کرد. در این مقاله به ارائه راه حل‌هایی برای پیشگیری و درمان افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند خواهیم پرداخت پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

گیف پیشگیری و درمان تجاوز

 
 

اقدامات اولیه برای رسیدگی به تجاوز

1. توجه فوری پزشکی: بازماندگان تجاوز باید مراقبت های پزشکی فوری شامل ارزیابی پزشکی، درمان جراحات و دسترسی به پیشگیری اضطراری از بارداری و پیشگیری از عفونت های مقاربتی (STIs) دریافت کنند.

2. حمایت روانی: مراقبت های آگاهانه از آسیب، از جمله مشاوره، درمان و گروه های حمایتی، می تواند به بازماندگان کمک کند تا با اثرات عاطفی و روانی تجاوز جنسی، مانند PTSD، افسردگی، اضطراب، و افکار خودکشی کنار بیایند.

3. وکالت حقوقی: فراهم کردن دسترسی بازماندگان به کمک حقوقی، وکالت و حمایت از طریق فرآیند عدالت کیفری می‌تواند به انجام مراحل قانونی، حفاظت از حقوق آن ها و عدالت خواهی در برابر مجرمان کمک کند.

4. خدمات حمایتی جامعه: دسترسی به خدمات حمایتی مبتنی بر دسترسی اجتماعی مانند خطوط فوری تلفنی بحران، وجود خانه های امن و پناهگاه ها، و سازمان های حمایتی، می تواند کمک عملی، برنامه ریزی ایمنی و حمایت عاطفی را برای بازماندگان فراهم کند.

5. توانمندسازی و شفا: توانمندسازی بازماندگان برای بازپس گیری استقلال، اعتماد به نفس و احساس کنترل بر زندگی خود از طریق برنامه های توانمندسازی، بیان خلاقانه و رویکردهای شفای کل نگر می تواند بهبودی و تاب آوری را تسهیل کند.

6. جلوگیری از قربانی شدن ثانویه: اطمینان از اینکه سیستم ها و نهادها، از جمله مراقبت های بهداشتی، اجرای قانون، و خدمات اجتماعی، پاسخ های آگاهانه، بدون قضاوت بازماندگان را ارائه می دهند، می تواند به جلوگیری از قربانی شدن ثانویه و آسیب مجدد کمک کند.

7. پرداختن به عوامل سیستمی: شناخت و پرداختن به عوامل سیستمی که به خشونت جنسی کمک می کنند، مانند فقر، تبعیض، نابرابری اجتماعی و عدم دسترسی به منابع، برای ایجاد جوامع ایمن تر و حمایت کننده تر برای بازماندگان ضروری است.

پیشگیری بعد درمان تجاوز

متجاوز ممکن است به دلیل داشتن یک اختلال جنسی، کژکاری جنسی یا انحرافات جنسی اقدام به تجاوز کند. بهترین زمان برای پیشگیری از هرگونه اختلال، زمان کودکی است. اگر کودکان از کودکی در محیط امن، خانواده سالم با کمترین تنش، خانواده‌ای با ارتباطات سالم و نیازهای برآورده شده بزرگ شوند، در آینده احتمال ابتلا به اختلال و اقدام به جرم در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از پرورش افراد اقدام کننده به جرائم جنسی، بهترین راه کاهش سطح عمومی خشونت در جامعه، رعایت نکات تربیت فرزندان و بالا بردن سطح عمومی رفاه است. برای شناخت بیشتر در زمینه اختلالات جنسی و کژکاری جنسی کلیک کنید.

به هر حال، شاهد هستیم در جوامع پیشرفته نیز تجاوز رخ می‌دهد. آسیب پذیرترین افراد نسبت به تجاوز، کودکان و زنان هستند. برخلاف تصور، کودکان پسر نیز به شدت آسیب پذیر هستند و نباید از آن‌ها غافل شد. برای جلوگیری از کودک آزاری اولین کاری که می‌توان انجام داد این است که به آن‌ها آموزش‌ها و تربیت جنسی داده شود. در ادامه به نکاتی در این باره اشاره خواهیم کرد.

  • نقاط خصوصی بدن کودک را به او آموزش دهید.
  • به کودک یاد دهید چه کسانی اجازه دارند به نقاط خصوصی بدن او دست بزنند که منظور والدین و پزشکان هستند.
  • به کودک آموزش دهید اگر کسی خواست به نقاط خصوصی بدنش دست بزند، موقعیت را ترک کند، توجه دیگران را به خود جلب کند، به افراد امن مثل والدین، معلمین، پلیس و ... مراجعه کند.
  • به کودکتان یاد بدهید اگر مواجهه جنسی اتفاق افتاد آن را می‌تواند با خیال راحت به والدینش بگوید و به او اطمینان بدهید که توان محافظت از او را در برابر فرد خاطی دارید که همه این موارد به پیشگیری و درمان تجاوز کمک خواهد کرد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه تربیت جنسی کودکان کلیک کنید.

روش های کلان در حوزه پیشگیری از تجاوز

1. آموزش و آگاهی: برنامه‌های جامع آموزش جنسی می‌تواند به افراد در مورد رضایت، مرزها، روابط محترمانه و اهمیت مداخله تماشاگران بیاموزد. کمپین های آگاهی عمومی همچنین می تواند نگرش ها و افسانه های مضر در مورد تجاوز را به چالش بکشد.
 
2. توانمندسازی و دفاع از خود: ارائه آموزش های دفاع شخصی و برنامه های توانمندسازی به افراد، به ویژه زنان و جمعیت های آسیب پذیر، می تواند به افزایش اعتماد به نفس و کاهش آسیب پذیری در برابر خشونت جنسی کمک کند.

3. مشارکت جامعه: مشارکت جوامع از جمله مدارس، محل های کار، مؤسسات مذهبی و سازمان های مردمی، در تلاش های پیشگیری می تواند فرهنگ احترام، مسئولیت پذیری و حمایت از بازماندگان را پرورش دهد.

4. رسیدگی به نابرابری جنسیتی: ترویج برابری جنسیتی و به چالش کشیدن نگرش های مردسالارانه و عدم تعادل قدرت می تواند به جلوگیری از تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت مبتنی بر جنسیت کمک کند.

5. سیاست و اصلاحات قانونی: اجرا و اجرای قوانین و سیاست هایی که تجاوز جنسی را جرم انگاری می کند، از بازماندگان محافظت می کند و عاملان را مسئول می داند برای پیشگیری ضروری است. این شامل رسیدگی به شکاف ها در چارچوب های قانونی، بهبود دسترسی به عدالت و کاهش معافیت از مجازات برای مجرمان است.

پیشگیری و درمان تجاوز با شناسایی متجاوز

80 درصد از تجاوزات توسط یک فرد آشنا اتفاق می‌افتد. یعنی احتمال سوء استفاده جنسی از کودک توسط یک غریبه خیلی کم است. در خیلی از موارد آن فرد، فرد قابل اعتماد والدین بوده است. وقتی می‌خواهید فرزندتان را دست کسی بسپارید، بررسی کنید که چقدر این فرد به لحاظ سلامت شخصیت و روان قابل اعتماد است؟ از کجا مطمئن هستید که او نمی‌تواند از کودکتان سوء استفاده کند؟

برای آگاهی بیشتر در زمینه کودک آزاری کلیک کنید.

خوشبین و سهل انگار نباشید و کودک را با هر کسی برای ساعات طولانی تنها نگذارید. بیشتر این افراد رفتار عجیب یا واضحی ندارند که از روی ظاهرشان بتوانید به مشکلشان پی ببرید. اجازه ندهید کودک با لباس‌های نامناسب ساعات طولانی بیرون از خانه بازی کند. حتما به لباس پوشیدن و بازی کردنش از دور نظارت داشته باشید و نهایتا کودک را مدام نظارت کنید. تغییرات رفتاری‌اش را بررسی کنید. اگر اخیرا کم حرف شده، گوشه گیری می‌کند، کمتر حرف می‌زند، تحریک پذیر و پرخاشگر است یا هر رفتار غیرعادی دیگری دارد، علت را بررسی کنید. 

برای شناخت بیشتر در زمینه تجاوز جنسی کلیک کنید.

پیشگیری و درمان تجاوز | درمان فرد قربانی تجاوز

برای درمان قربانی تجاوز رها کردن به حال خود راه حل مناسب نیست. سکوت کردن در باره موضوع و سرپوش گذاشتن روی آن نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه در طی زمان بر شدت و عمق و آسیب آن می‌افزاید. یک کمک تخصصی به بهبود و طی کردن فرایند سازگاری، کمک شایانی خواهد کرد. روان درمانی و مشاوره جنسی برای این افراد لازم است. درمان‌های رایج برای قربانیان تجاوز قرار گرفته شامل موارد زیر است.

  • مشاوره در بحران: این نوع مشاوره در زمان‌هایی که اتفاق هولناکی رخ می‌دهد استفاده می‌شود، معمولا پس از تجاوز جنسی احتمال خودکشی و ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه افزایش می‌یابد. با مداخله در بحران و ارائه مشاوره از مسائل بعد از بحران جلوگیری به عمل می‌آید.
  • درمان ایمن سازی در مقابل استرس: این نوع درمان در واقع آموزش روانی می‌باشد. به فرد در مورد شرایط، علل و پیامدها توضیح داده می‌شود. موقعیت برای فرد روشن شده و عواملی که باعث ترس شده‌اند بررسی می‌شوند و به فرد آموزش داده می‌شود چگونه از موقعیت‌های مشابه، اجتناب کند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

رویکرد درمانی تخصصی برای درمان تجاوز

در مرحله بعد مهارت‌های لازم برای کنترل ترس و مواجهه آموزش داده می‌شود و در نهایت مراجع تشویق می‌شود دانسته‌های خود را به موقعیت واقعی تعمیم دهد و بدون اجتناب‌های گذشته، زندگی خود را از سر گیرد.

  • درمان از طریق مواجهه: از قربانی خواسته می‌شود به طور مکرر و طولانی خاطرات را تحت شرایط درمانی و کنترل شده به یاد آورد. از این طریق واکنش‌های فرد تعدیل می‌شود.
  • درمان از طریق تجدید پردازش حساسیت زدایی حرکات چشم: در این نوع درمان تمرکز روی یادآوری خاطرات و به شکل هم زمان مدیریت کردن حرکات چشم مراجع طبق دستورالعمل‌های خاص می‌باشد.
  • درمان شناختی: با تغییر افکار مراجع به او کمک می‌شود از تجاوز گذر کند. برخی افکار مانند مکانیسم فاجعه سازی مانع از سازگاری فرد با واقعه می‌شوند. در نتیجه با این شکل از درمان باورهای غلط اصلاح می‌شوند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه سلامت روان کلیک کنید.

سوالات متداول درباره پیشگیری و درمان تجاوز

درمان‌های تخصصی برای تجاوز کدام‌اند؟

درمان از طریق مواجهه، درمان از طریق تجدید پردازش حساسیت زدایی حرکات چشم و درمان‌های شناختی از جمله روش‌های مؤثر برای درمان تجاوز است که به فرد کمک می‌شود تا بتواند با موضوع پیش آمده کنار بیاید و آن را برای خود حل کند.

نقش والدین در پیشگیری از تجاوز به کودک چه میزان است؟

می‌توان گفت نقش والدین بسیار بسیار در این موضوع تاثیرگذار است. اینکه والدین مراقب و مواظب کودک باشند، او را با هر کسی تنها نگذارند و به هر شحصی اعتماد نکنند، آموزش‌های لازم را به کودک بدهند و همواره ارتباط مناسب خود را با او حفظ کنند، همگی از اقدامات ضروری والدین است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*