ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نزدیکی در زمان سرماخوردگی | روش های جلوگیری از انتقال بیماری

نزدیکی در زمان سرماخوردگی مانعی ندارد. آیا رابطه جنسی در زمان سرماخوردگی و یا هر بیماری دیگری مضر است؟ بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی از طریق قطرات و بزاق منتقل می‌شوند. بوسیدن، نفس کشیدن نزدیک صورت یکدیگر حین نزدیکی، سرفه یا عطسه در هنگام تماس نزدیک راهی عالی برای انتشار میکروب ها است. بنابراین، اگر شما وارد رابطه جنسی شوید، همسرتان بیمار می شود. اینکه آیا این خطر ارزش رابطه را دارد یا خیر، بستگی به شرایط شما دارد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره جنسی و زناشویی تلفنی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

نزدیکی در زمان سرماخوردگی

با اوج گرفتن زمستان در بیشتر نقاط جهان، شیوع انواع آنفولانزا و سرماخوردگی نیز به اوج خود می رسد. در حالی که باور رایج این است که استراحت و مصرف مایعات، کلید بهبودی از سرماخوردگی هستند، تعجب آور خواهد بود اگر بدانید که وقتی داخل خانه می مانید کارهای دیگری می توانید برای بهبودی انجام دهید که نزدیکی یکی از آن ها می باشد. گاهی انرژی لازم برای نزدیکی را نخواهید داشت ممکن است از خود بپرسید که آیا این می تواند یک گزینه برای تسریع بهبودی باشد و یا خطری برای شما و شریک زندگی سالم شما ایجاد می کند. این مقاله به نزدیکی در زمان سرماخوردگی و در طول بیماری مسری و مواردی که برای منافع شریک زندگی خود باید در نظر بگیرید، می پردازد.

1-اجتناب ناپذیری نزدیکی در زمان سرماخوردگی

به طور طبیعی، شریک زندگی شما می خواهد در مراقبت از شما هنگام ابتلا به سرماخوردگی کمک کند و شما دو نفر بهر حال به هم نزدیک خواهید شد و این رابطه جنسی را به معادله ارتباطی شما باز می گرداند. آیا در صورت ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟ بله، اما در ابتدا موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از جمله اینکه چه احساسی دارید و آیا در مقطع مسری بیماری هستید یا خیر. علائم آنفولانزا عبارتند از عطسه، سرفه، تب، لرز، دردهای عضلانی و بدن، آبریزش بینی، سردرد و خستگی همراه با احتمال استفراغ و اسهال. علائم سرماخوردگی نیز چیزی شبیه همین علائم با شدت کمتر می باشد.

2-صمیمت زناشویی بدون آمیزش

شما و شریک زندگی‌ همچنان می‌توانید بدون داشتن رابطه جنسی مسنقیم، فی نفسه نزدیکی داشته باشید. چرا که نزدیکی صرفا به معنای دخول نیست و سایر رفتارهای جنسی نیز می تواند مشمول رابطه زناشویی باشد. اما بهتر است احساس خود و وضعیت جسمی و روحی خود را بسنجید و بر اساس آن برای شکل رابطه جنسی خود برنامه‌ریزی کنید. شاید شما فقط برای در آغوش گرفتن آماده باشید، در حالی که دیگران ممکن است آمیزش جنسی، دوش‌ گرفتن های شهوانی یا لذت رابطه دهانی را ترجیح دهند. به یاد داشته باشید، ممکن است خسته باشید و استقامت شما تحت تاثیر قرار گیرد. همچنین اگر حال شما خوب نیست، به زبان بدن خود گوش بدهید.  
نزدیکی در زمان سرماخوردگی

موارد احتیاطی برای نزدیکی در زمان سرماخوردگی

رابطه جنسی یک چیز است، رفتارهایی مانند بوسیدن چیز دیگری است. اگر زمانی که یکی از شما به سرماخوردگی مبتلا شده است، شما و همسرتان تصمیم به برقراری رابطه جنسی می‌گیرید، مواردی وجود دارد که باید از آن ها اجتناب کنید یا در مورد آن ها محتاط باشید. به طور مثال بوسیدن همسر ممنوع است. اگر شریک زندگی شما به شدت مریض است، بهتر است از نزدیک کردن تنفس به او خودداری کنید اما اگر شریک زندگی شما رو به بهبودی است و به مقداری داروی بدون نسخه نیاز دارد، می توان گفت کمی در آغوش گرفتن و لمس کردن نه تنها اشکالی ندارد بلکه می تواند مفید هم باشد.

1-نزدیکی در زمان سرماخوردگی | داشتن تب

اگر تب دارید، احتمالاً در مرحله مسری بودن شدید سرماخوردگی هستید. تب، بدن را دردناک و خسته می کند. بنابراین احتمالاً تمایل زیادی به رابطه جنسی نخواهید داشت. اما اگر روحیه انجام نزدیکی را دارید، این موضوع را در نظر بگیرید که ورزش شدید از جمله رابطه جنسی که در حکم فعالیت شدید بدنی است می تواند:
  • شما را بیمارتر کند.
  • خطر کم آبی بدن را افزایش دهد.
  • تب را به سطوح خطرناک بالاتر ببرد.ز
بنابراین چنانچه حین سرماخوردگی، تب کردید، بهتر است رابطه زناشویی را به زمانی دیگر موکول کنید تا دمای بدن شما نرمال شود. در غیر اینصورت و با احتمال نزدیکی در زمان سرماخوردگی سعی کنید که هیدراته بمانید. به طور خلاصه اگر تب دارید، رابطه جنسی می تواند شما را بیمارتر کند. بهتر است تا زمانی که بهتر می شوید از نزدیکی خودداری کنید.

2-نزدیکی در زمان سرماخوردگی | آنفولانزا

اگر به آنفولانزا مبتلا هستید (نه فقط یک سرماخوردگی بد) بی‌خطرترین کار این است که تا زمان بهبودی از رابطه جنسی خودداری کنید. آنفولانزا یک بیماری جدی است و تماس نزدیک و فیزیکی احتمال شدت یافتن آن را افزایش می دهد. اکثر افراد مبتلا به آنفولانزا به هر حال انرژی لازم برای داشتن رابطه جنسی را ندارند. اگر صبر کنید تا سلامتی خود را باز یابید، از انجام آن لذت بیشتری خواهید برد. برای آشنایی با روش های تقویت سیستم ایمنی کلیک کنید.

3-نزدیکی در زمان سرماخوردگی و مرحله سرایت پذیری

مدت زمانی که شما مرحله مسری بودن را پشت سر می گذارید بسته به بیماری و شدت آن متفاوت است. اغلب ویروس های رایج فقط می توانند در طی چند روز اول علائم، گسترش یابند. اما برخی دیگر تا زمانی که علائم وجود داشته باشد همچنان می توانند مسری بوده و گسترش یابند. به طور مثال ویروس کرونا قبل از شروع علائم، مسری هستند. برخی دیگر حتی پس از اینکه احساس بهتری پیدا کرده اید نیز قابل پخش و سرایت هستند. آنفولانزا 24 ساعت قبل از شروع علائم، مسری است. سپس به مدت پنج تا هفت روز مسری خواهد بود. یعنی ممکن است ویروس را منتقل کنید حتی اگر احساس بهتری داشته باشید. اگر سیستم ایمنی ضعیف یا سرکوب شده(به دلیل مصرف دارو) داشته باشید برای مدت طولانی تری مسری خواهید بود.  

انتقال بیماری با نزدیکی در زمان سرماخوردگی

قطعاً بله. برقراری رابطه جنسی، در حالی که وقتی خود شما یا شریک جنسی بیمار است وسوسه انگیز به نظر می رسد اما با این حال، رابطه جنسی در این شرایط شامل تبادل گسترده مایعات بدن و نزدیکی با حامل بیماری است که به معنای خطر بسیار بالای ابتلا به سرماخوردگی یا هر بیماری دیگر است. اگر شریک زندگی تب داشته باشد، این احتمال وجود دارد که بیماری در مرحله بسیار مسری باشد و شما نیز به احتمال زیاد سرما می خورید. با اینحال همانطور که برخی از مردم می گویند که به شدت مشتاق رابطه جنسی در هنگام بیماری هستند، ممکن است شریک زندگی شما نیز در هنگام بیماری بیشتر به رابطه جنسی نیاز داشته باشد و مقاومت در برابر اغوای آن ها نیز سخت باشد. اگر این اتفاق افتاد، برخی از پوزیشن های جنسی را امتحان کنید که شانس ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می‌دهند.

موقعیت های کاهش انتقال سرماخوردگی

از بوسیدن و نزدیکی بیش از حد صورت خود بپرهیزید تا خطر بیمار شدن همسرتان را به حداقل برسانید. مگر اینکه هر دو بیمار باشید که در این صورت، می‌توانید از هر چیزی که برایتان خوشایند است لذت ببرید. موقعیت‌هایی را امتحان کنید که در آن سر و صورت از همسر فاصله داشته باشد تا خطر انتقال ویروس به شریک زندگی‌ را به حداقل برسانید. مانند پوزیشن های داگی و پهلو به پهلو و از پشت همسر.
  • اگر بینی شما گرفتگی دارد از رابطه جنسی دهانی خودداری کنید. نیازی به توضیح بیشتر نیست که نیاز به نفس کشیدن دارید و این پوزیشن کار را سخت می کند.
  • سعی کنید در حمام رابطه جنسی داشته باشید. زیرا بخار به کاهش احتقان و سرفه کمک می کند.
  • مطمئن شوید که هر دوی شما در وضعیت راحتی هستید و از رابطه لذت می برید. رابطه جنسی خوب هر دو طرف را خشنود می‌کند. بنابراین تلاش کنید که وقتی یکی یا هر دو بیمار هستید، با رابطه جنسی راحت باشید و نسبت به نزدیکی در زمان سرماخوردگی رغبت شخصی به خرج بدهید و نه اجبار.
  • آرام باشید. اگرچه این وضعیت کمی غیرعادی است، اما در مورد اینکه چگونه پیش خواهد رفت یا اصلاً پیش خواهد رفت استرس نداشته باشید. آن را امتحان کنید و اگر جواب نداد، بخندید و برای استراحت به زیر پتو برگردید. بیدار می شوید و در کمترین زمان دوباره آن را اجرا می کنید.
 ارتباط رابطه جنسی و سلامت عمومی

ارتباط رابطه جنسی و سلامتی عمومی

رابطه جنسی سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند تا زمانی که به ارگاسم می رسید. به نظر می رسد رابطه جنسی دقیقاً همان چیزی است که پزشک برای جلوگیری از بیماری و حفظ سلامتی تجویز کرده است و این امر می تواند در بهبودی بیماری ها از جمله سرماخوردگی مفید واقع شود. تا به حال شنیده اید که رابطه جنسی فواید زیادی برای سلامتی دارد؛ مانند کاهش استرس و اضطراب. سکس سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و تماس نزدیک و عشق‌بازی بروز سرماخوردگی را کاهش می دهد. سکس به طور کلی برای سلامت عمومی شما خوب است. رابطه جنسی می تواند به سلامت قلب و عروق کمک کرده و تنش و استرس را کاهش دهد. همچنین کیفیت خواب را بهبود ببخشد، میزان افسردگی و اضطراب را کاهش داده و درد را تسکین دهد. به احتمال زیاد سکس کردن از طریق چندین مکانیسم، از جمله کمک به تولید پروتئین‌هایی که مسئول مبارزه با بیماری هستند، به این امر دست می‌یابد. به این معنی که در سطح سلولی عمل می‌کند، به همین دلیل است که برخی از افراد احساس شاداب شدن بیشتری می‌کنند و عاشق داشتن رابطه جنسی در هنگام بیماری هستند. علاوه بر این، وقتی رابطه جنسی نمایشی از عشق و صمیمیت زناشویی باشد، اثراتی مانند هر شکل دیگری از صمیمیت و حمایت را ایجاد می کند. این حمایت شدن به فرد احساس امنیت و دوست داشتن می دهد. تعلق داشتن به کسی و داشتن همسر حامی، سطح استرس را کاهش داده و همانطور که برای همه آشکار است، سطوح پایین استرس برابر با ایمنی بالا و سلامت کلی است.

ارتباط نزدیکی در زمان سرماخوردگی و بهبودی از آن

آیا داشتن رابطه جنسی می تواند به فرد کمک کند تا سریع تر بر سرماخوردگی غلبه کند؟ هیچ مدرکی وجود ندارد که این مورد را اثبات کند. در واقع، صرف کردن این مقدار از انرژی برای سکس به این معنی است که سرماخوردگی شما بیشتر طول می کشد. اما تحریک جنسی ممکن است به طور موقت گرفتگی بینی را تسکین دهد. آدرنالین رگ‌های خونی را منقبض می‌کند. بنابراین کاهش جریان خون به رگ‌های مجرای بینی و سینوس‌ها می‌تواند به شما در تنفس بهتر کمک کند. در رابطه با اینکه آیا داشتن رابطه جنسی می تواند به پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری کمک کند پاسخ این است که حداقل بر اساس یک مطالعه بسیار کوچک، نتایج نشان داده است افرادی که یک یا دو بار در هفته رابطه جنسی داشتند، سطوح آنتی بادی ایمونوگلوبولین A (IgA) در بزاقشان بیشتر از افرادی بود که کمتر و یا اصلاً یا سه بار یا بیشتر در هفته رابطه جنسی داشته اند. برای آشنایی با فواید رابطه جنسی کلیک کنید.  

نزدیکی در زمان سرماخوردگی | سخن آخر

حفظ سلامت شریک زندگی خود را در نظر بگیرید. اگر شریک زندگی شما فعلا سرماخوردگی ندارد یا به بیماری شما مبتلا نشده باشد، احتمالاً ترجیح می دهد از ابتلا به آن اجتناب کند. حتی اگر آن ها آغاز کننده رابطه جنسی هستند، وجود و عوارض خطر را گوشزد کنید. در نظر بگیرید که چگونه بیماری شما ممکن است بر شریک زندگی شما تأثیر بگذارد. آیا آن ها در گروه پرخطری هستند که احتمالاً علائم جدی‌تری نسبت به افراد عادی دارند؟ آیا آن ها به دلیل دارویی یا شرایط خاص جسمانی، سیستم ایمنی ضعیفی دارند؟ اگر چنین است، احتمالاً فرصتی نیست که ارزش استفاده از آن را داشته باشید و سلامتی او را به خطر بیاندازید. برخی از بیماری های مزمن می توانند با فعالیت جنسی بدتر شوند. اگر شما یا همسرتان یکی از این موارد را دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا به اندازه کافی برای رابطه جنسی ایمن هستید یا خیر. این امر به ویژه در صورتی مهم است که علاوه بر مشکلات سلامتی معمول خود، آنفولانزا یا بیماری دیگری نیز داشته باشید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*