ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کاهش میل جنسی | راه ها و داروهای کاهنده میل جنسی چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کاهش میل جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


میل جنسی بسیار بالا باعث می‌شود افراد به دنبال راه های کاهش میل جنسی خود بروند. ممکن است فرد برای کاهش نیاز جنسی‌اش به خودارضایی یا روابط جنسی متعدد روی آورد. این مشکل وقتی پررنگ‌تر می‌شود که یکی از زوجین دارای میل جنسی زیاد باشد، درحالی که دیگری شرایط لازم برای روابط جنسی را از لحاظ روحی یا جسمی نداشته باشد. میل جنسی یکی از غرایز طبیعی و نیاز ذاتی بشر است؛ با این حال افزایش بیش از حد آن در زنان و مردان متاهل یا مجرد باعث ایجاد مشکلات و دردسرهایی برای آن‌ها می‌شود. آگاهی از راه‌های متعادل ساختن این نیاز به شما کمک می‌کند تا زندگی جنسی خود را بهبود بخشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میل جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

کاهش میل جنسی در جنگ با میل جنسی بالا

هر انسانی نیازها و خواست جنسی خود را دارد. این امیال نسبت به محرک‌های بیرونی حساس بوده و متناسب با این محرک‌ها می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. میل جنسی زیاد و عدم کنترل آن بخش زیادی از انرژی و زمان فرد را می‌گیرد، همچنین افزایش میل جنسی می‌تواند مشکلاتی در زندگی مشترک زوج‌ها ایجاد کند. اما چه زمانی میل جنسی زیاد کژکاری جنسی یا یک نوع اعتیاد جنسی محسوب می‌شود؟ پیشنهاد می‌کنیم مقالات اختلالات کژکاری جنسی را مطالعه کنید.

در افراد متاهل بیش فعالی جنسی یکی از طرفین ممکن است منجر به پایان زندگی زناشویی شود. چون وقتی یکی از زوج‌ها قادر به برطرف کردن نیازهای طرف مقابل نباشد احتمال خیانت افزایش می‌یابد. البته بی میلی جنسی زوجین و یا دیگر اختلالات جنسی نیز ممکن است موضوع اصلی باشد. از طرفی در افراد مجرد میل جنسی زیاد می‌تواند زندگی آن‌ها را مختل کند چون زمان زیادی را به فکر کردن به این موضوع یا پیدا کردن شریک جنسی اختصاص می‌دهند؛ در صورتی که می‌توانند این زمان را به کار و تحصیل اختصاص دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی میلی جنسی و اختلالات جنسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک کاهش میل جنسی

 اینفوگرافیک کاهش میل جنسی

میل جنسی

لیبیدو به سایق جنسی یا احساس و انرژی ذهنی مرتبط با رابطه جنسی اشاره دارد. اصطلاح دیگر آن "میل جنسی" است. میل جنسی شما تحت تأثیر موارد زیر است: عوامل بیولوژیکی مانند سطح تستوسترون و استروژن، عوامل روانی مانند سطح استرس، عوامل اجتماعی مانند روابط صمیمانه، تعریف میل جنسی بالا دشوار است. اینکه اول کشف کنیم اصولا چه میزان از میل جنسی بالا است که حال در صدد کاهش آن باشیم آسان نیست. زیرا خط پایه برای میل جنسی "طبیعی" به شخص بستگی دارد و برای هر کسی متفاوت است "طبیعی" یک فرد ممکن است تمایل به رابطه جنسی یک بار در روز باشد، در حالی که "طبیعی" شخص دیگری داشتن میل جنسی صفر است.

آیا چیزی به نام "خیلی بالا" وجود دارد؟

میل جنسی بالا به طور بالقوه وقتی مشکل ساز می شود که منجر به فعالیت جنسی غیرقابل کنترل شود، مانند اجبار جنسی. همچنین به عنوان بیش از حد جنسی یا رفتار جنسی خارج از کنترل (OCSB) شناخته می شود. علائم اجبار جنسی اغلب عبارتند از: رفتار جنسی شما بر سایر زمینه های زندگی شما مانند سلامتی، روابط، کار و غیره تأثیر منفی می گذارد. شما بارها سعی کرده اید رفتار جنسی خود را محدود یا متوقف کنید اما نمی توانید. شما در مورد رفتار جنسی خود رازدار هستید. احساس می کنید به رفتار جنسی خود وابسته هستید. وقتی فعالیت های دیگر را جایگزین رفتار جنسی خود می کنید، احساس رضایت نمی کنید. شما از رفتار جنسی برای فرار از مشکلاتی مانند عصبانیت، استرس، افسردگی، تنهایی یا اضطراب استفاده می کنید. شما به دلیل رفتار جنسی خود در ایجاد و حفظ روابط پایدار و سالم مشکل دارید. در صورت بروز چنین حالاتی بهتر از با کمک یک متخصص حوزه رفتار جنسی در صدد کاهش و کنترل میل جنسی خود برآیید.

راه های کاهش میل جنسی

برای کاهش میل جنسی راهکارهای بسیار موثری وجود دارد که به شرح زیر هستند:

1- مراجعه به متخصص

اصولی‌ترین راه برای کنترل میل جنسی مشورت با یک متخصص است. میل جنسی زیاد می‌تواند به دلایل مختلف روی دهد؛ برای مثال ابتلا به اختلال شخصیت کلاستر B و بیش فعالی با افزایش میل جنسی همراه است. در این صورت داروهای کاهش دهنده میل جنسی تجویز می‌شود و از روان درمانی برای تغییر سبک زندگی و کمک به افراد برای هدایت احساسات استفاده می‌شود.

2- دور شدن از محرک‌های جنسی از راه های کاهش میل جنسی

اگر میل جنسی زیادی دارید احتمالا با دیدن کوچک‌ترین محرک‌های جنسی ممکن است تحریک شوید. یهتر است از دیدن عکس و فیلم‌های پورن خودداری کنید. تماشای مداوم فیلم‌های پورن منجر به بروز اعتیاد جنسی می‌شوند و جنبه‌های مختلف زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این ترک این عمل بسیار سخت و نیازمند صرف زمان و انرزی زیاد است. به علاوه بهتر است از پوشیدن لباس‌های تنگ که اندام جنسی را تحت فشار قرار می‌دهد، بپرهیزید. تا جایی که می‌توانید از معاشرت با افرادی که باعث تحریک شما می‌شوند دوری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد جنسی کلیک کنید.

3- داشتن فعالیت‌های سرگرم کننده

برای دور کردن ذهن خود از مسائل جنسی می‌توانید برای اوقات فراغتتان برنامه ریزی کنید. به فعالیت‌های سرگرم کننده بپردازید تا بتوانید افکار جنسی خود را با مسائل مفیدتر جایگزین کنید. هر فعالیتی که بتواند باعث ایجاد خستگی ذهنی و بدنی در شما شود می‌تواند مؤثر باشد. با منحرف کردن ذهن و  دور شدن از محرک‌های جنسی می‌توان میل جنسی را کاهش داد. مسافرت، گردش، تفریح، کوهنوردی، کار و فعالیت زیاد در کم کردن نیاز جنسی مؤثر است.

4- تغییر رژیم غذایی موثر در کاهش میل جنسی

هورمون‌های تستوسترون و استروژن نفش حیاتی در بدن زن و مرد دارند. با این حال عدم تعادل این دو هومون می‌تواند باعث افزایش یا کم شدن نیاز جنسی شود. برخی از مواد غذایی در کاهش یا افزایش این هورمون‌ها نقش اساسی دارند. شما می‌توانید با یک رژیم غذایی مناسب، از افزایش میل جنسی جلوگیری کنید. مواد غذایی با طبع گرم باعث افزایش میل جنسی می‌شوند.

بعضی خوراکی‌ها مثل سیر و پیاز، موز، مشروبات الکلی، خرما، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب، زنجبیل، نارگیل، دانه‌های روغنی، شکلات، مارچوبه، انجیر باعث افزایش میل جنسی می‌شود. بنابراین کاهش استفاده از این مواد غذایی در کم شدن میل جنسی شما می‌تواند موثر باشد.

در مقابل برگ کاهو، کلم، دانه تمبر هندی، خوردن دوغ تازه، برگ ریواس، عرق کاسنی، رازیانه، کافور، آب انار، سرکه، ترشیجات، ماست، کشک، پنیر، سویا، ذرت بو داده، کلم بروکلی، چغندر (لبو)، شیرین بیان، نعنا، سویا، میل جنسی را کاهش می‌دهد.

5- ورزش و فعالیت بدنی از راه های کاهش میل جنسی

ورزش و فعالیت‌های بدنی راه بسیار خوبی برای تخلیه انرژی بدن است. در نتیجه نیاز شدید برای رابطه جنسی یا خودارضایی کاهش پیدا می‌کند. مشخص شده افرادی که تمرینات ورزشی کم تا متوسط انجام می‌دهند، میل جنسی بیشتری دارند. در صورتی که بالا رفتن شدت تمرینات و مدت زمان تمرینات با کم شدن نیاز سجنسی همراه است. ورزش شدید اثر منفی روی تستوسترون می‌گذارد و به این ترتیب میل جنسی کاهش پیدا می‌کند.

6- تحریک مغزی از راه های کاهش میل جنسی

تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه یک روش درمانی است که در آن یک جریان مستقیم و ضعیف را به مناطق قشری مغز وارد کرده و فعالیت عصبی را تسهیل یا بازداری می‌کند. این جریان ضعیف و مستقیم از طریق اتصال دو الکترود با قطب‌های مختلف بر روی سطح جمجمه منجر به تحریک نورون‌ها می‌شود. تحریک مغزی هیپوتلاموس به کم شدن نیاز جنسی کمک می‌کند. این روش معمولا برای افراد دارای سابقه انحراف جنسی یا میل جنسی بیش از حد استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مفهوم انحراف جنسی کلیک کنید.

داروهای موثر در کاهش میل جنسی

مصرف برخی داروها باعث کاهش شهوات زنان و مردان می‌شوند، افراد مبتلا به بیش فعالی جنسی با صلاح دید متخصص باید دارو دریافت نمایند. اکثر این داروها با هدف درمانی غیر از کاهش میل جنسی توسط پزشک تجویز می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیش فعالی جنسی کلیک کنید.

_داروهای بتابلوکر: پروپرانولول، متوپرولول و قطره‌های چشمی حاوی بتابلوکرها مانند تیمولول و ...

_داروهای کاهش دهنده فشار خون: مانند هیدروکلرتیازید و ...

_داروهای ضدتشنج: تگرتول و ..

_داروهای ضد افسردگی: فلوکستین، سرترالین، ونلافاکسین و ...

_آنتی آندروژن‌ها (داروهای ضد هورمون مردانه): فیناستراید, کتوکونازول, اسپیرونولاکتون و ..

_قرص‌های ضد حاملگی: ال اس دی

_مخدرهای مسکن درد: ویکودین، پرکوست و ...

برخی مواد خوراکی کاهنده میل جنسی

چربی‌های اشباع نشده

طبق اعلام مرکز کولومبوس، مرکز بیماری‌های جنسی، روغن‌های غیر اشباع شده در کاهش میزان تستوسترون تأثیر بسیاری دارند. روغن‌های نباتی حاوی مقادیر زیادی از روغن‌های اشباع شده هستند که در کاهش تستوسترون مؤثرند. هورمون تستوسترون نقش اساسی در افزایش میل جنسی دارد و کاهش آن منجر به کم شدن نیاز جنسی می‌شود. روغن زیتون می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. علاوه بر این روغن سبزیجات نیز حاوی مقادیری حلقه‌های چربی اشباع نشده هستند که به کاهش تسترون کمک می‌کنند.

قند

مصرف قند بر روی میان تنه تأثیر می‌گذارد و میل جنسی را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. در واقع قندها برای پردازش در بدن از انسولین استفاده می‌کنند، افزایش ترشح انسولین در بدن با کم شدن میل جنسی ارتباط دارد. برخی از کربوهیدارت‌های سنگین که در مواد غذایی همچون پاستا یافت می‌شود، در بدن تبدیل به قند می‌شوند و با افزایش سطح گلوکز بدن را مجبور به تولید میزان بیشتری از انسولین می‌کنند. بنابراین بهتر است مصرف قند و کربوهیدرات را در برنامه غذایی خود تنظیم کنید.

شیرین کننده‌های مصنوعی

شیرین کننده‌های مصنوعی در کاهش تولید هورمون دوپامین و سروتونین نقش دارند. کاهش این هورمون‌ها با کاهش میل جنسی ارتباط دارد. شیرین کننده‌های مصنوعی به عنوان مواد شیمیایی در نوشابه‌های رژیمی، شکلات و شیرینی یافت می‌شوند.

کسب آرامش روش موثر در کم کردن میل جنسی

برای کاهش میل جنسی سعی کنید به دنبال راه‌هایی برای کاهش و درمان استرس خود باشید. در برخی افراد تمایل زیاد جنسی به دلیل استرس‌ها و تنش‌های زیادی است که در زندگی با آن رو به رو می‌شوند. در واقع افراد زمان‌هایی که با استرس و تنش‌های روانی مواجه می‌شوند برای دوری از آن‌ها و آرام‌سازی خود از خودارضایی استفاده می‌کنند و همین امر موجب افزایش میل جنسی می‌شود. کسب آرامش به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تنش‌های جنسی مقابله کنید. یکی از راه‌های کسب آرامش مدیتیشن می‌باشد که می‌تواند به بهبود تمرکز، تنظیم هیجان و احساسات کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس کلیک کنید.

میل جنسی زیاد منجر به بروز مشکلاتی از قبیل خودارضایی، اعتیاد به پورنوگرافی، بیش فعالی جنسی، اعتیاد جنسی و... می‌شود و اغلب زندگی زناشویی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بسیاری مواقع افراد نمی‌توانند به تنهایی مشکلات جنسی خود را برطرف کنند. مشاوره جنسی به شما کمک می‌کند تا ضمن بهره‌مندی از انواع روش‌های متعادل سازی میل جنسی روابط زناشویی خود را بهبود بخشید. علاوه بر این روش‌های آرام سازی و درمان استرس را به شما آموزش می‌دهد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*