ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هیپنوتراپی چیست؟ | روش های هیپنوتراپی و عملکرد آن در مغز

هیپنوتیزم حالتی از خلسه و ارامش است که هیپنوتیزور در هیپنوتراپی به بیمار القا می کند و مستلزم اعتماد وافر بیمار به درمانگر خود است. که او بتواند مشکلات عمیق مراجع از جمله مشکلات حل نشده دوران کودکی، مشکلات بازمانده از حوادث تلخ زندگی، مشکلات ناشی از اعتیاد و ترک اعتیاد و... با کمک بیمار حل کند. اگرچه این روش در ابتدا منسوخ شده بود اما پس از مدتی مجددا پروبال گرفته و پیشرفت شایان توجهی داشته است. دراین مقاله اطلاعاتی درمورد هیپنوتیزوم، روش های آن و کاربرد آن درزندگی انسان ها مطالبی آورده شده است.  

تماس با مشاور


تاریخچه هیپنوتیزم

در حالی که سوابق هیپنوتیزم به بیش از 3000 سال پیش برمی گردد هیپنوتیزم به عنوان یک درمان پزشکی در دهه 1700 توسط فرانتز مسمر مشهور شد. مسمریسم  همانطور که مشخص شد بعداً حذف شد و مسمر به عنوان کلاهبردار شناخته شد (تامسون، 2019). در سال های پس از آن، استفاده از هیپنوتیزم توسط هیپنوتراپیست های معتبر در مراقبت های بهداشتی رایج پذیرش بیشتری پیدا کرده است. تحقیقات ارزش آن را در درمان شرایط متعددی مانند استرس، اضطراب، سندرم روده تحریک پذیر و درد مزمن تأیید کرده است.
شاید شگفت آور باشد که هیپنوتیزم از دهه 1990 به عنوان جایگزینی برای بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار گرفته است. به بیمار آرامبخش خفیف، مانند بی حسی موضعی داده می شود، سپس راهنمایی می شود تا بر دنیای درونی خود تمرکز کند و با تکنیک های تنفس، به مکانی امن منتهی می شود (تامسون، 2019).
به دلیل تحقیقات و بهبود آموزش و صدور گواهینامه، هیپنوتیزم دیگر یک درمان حاشیه ای محسوب نمی شود. در حال حاضر توسط انجمن روانشناسی آمریکا (2020) به عنوان درمانی مفید برای "درد، اضطراب و اختلالات خلقی" معرفی شده است. در حالی که به مردم در تغییر عادات منفی مانند سیگار کشیدن کمک می کند.  

اینفوگرافیک هیپنوتراپی چیست؟

اینفوگرافیک هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتیزم درمانی که به عنوان  «هیپنوتیزم هدایت شده » نیز شناخته می شود، نوعی روان درمانی است که از آرامش، تمرکز شدید و توجه برای دستیابی به حالت هوشیاری یا ذهن آگاهی استفاده می کند. به عبارت دیگر، فرد را در حالت "خلسه" یا تغییر وضعیت آگاهی قرار می دهد. این نوع درمان با هدف استفاده از ذهن فرد برای کمک به کاهش یا تسکین انواع مسائل مانند ناراحتی روانی، فوبیا و عادات ناسالم، مخرب یا خطرناک (مانند سیگار کشیدن و/یا نوشیدن) به عنوان دارویی جایگزین در نظر گرفته می شود. هدف از هیپنوتیزم درمانی ایجاد تغییر مثبت در فرد است، در حالی که او در حالت بیهوشی یا خواب است.هیپنوتیزم به سه جزء نیاز دارد:
  • جذب - برای مشارکت کامل در تجربه تخیل
  • تفکیک - جداسازی اجزای رفتاری که معمولاً با هم پردازش می شوند، مانند بازیگر و ناظر بودن
  • پیشنهاد پذیری - افزایش تمایل به "رعایت دستورالعمل های خواب آور"
 هیپنوتیزم

روش های هیپنوتراپی

هیپنوتیزم علم گسترده ای است که کاربردهای مختلفی دارد. بنا به کارکرد می توان از روش های مختلفی در آن استفاده کرد. اما دو روش اصلی هیپنوتیزم درمانی پیشنهاد درمانی و تجزیه و تحلیل است.

1-ساگسشن هیپنوتراپی

پیشنهاد درمانی به توانایی فرد در شرایطی که بیمار در وضعیت "شبیه خلسه" یا تغییر یافته است در پاسخ به پیشنهادات و راهنمایی های هیپنوتراپیست یا روانشناس بستگی دارد. این روش معمولاً برای کنترل یا توقف رفتارهای ناخواسته یا ناسالم مانند گرایش به سیگار، قمار، جویدن ناخن و خوردن زیاد استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که ممکن است برای کسانی که درد مزمن دارند مفید باشد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که پیشنهاد درمانی ممکن است رفتارهای مثبت و سالم مانند انگیزه از درون و اعتماد به نفس را تشویق کند.
علاوه برموارد گفته شده روش هیپنوتیزم پیشنهاد درمانی ممکن است به مراجعان یا بیماران کمک کند "ریشه روان شناختی یک مشکل یا اختلال" را کشف کنند. به عنوان مثال ریشه اضطراب اجتماعی، افسردگی و یا آسیب های گذشته. درک این نکته ضروری است که احساسات یا خاطرات مرتبط با ضربه در حافظه ناخودآگاه خود "پنهان" می شوند تا فرد (در سطح آگاهانه) ضربه ای را که تجربه کرده است به خاطر نیاورد.

2-آنالیزهیپنوتراپی

از طرف دیگر تجزیه و تحلیل برای " خاطرات عمیق" سرکوب شده یا آسیب های گذشته که در ضمیرناخودآگاه انباشت شده است بسیار موثر است. انباشت احساسات منفی می تواند باعث اختلالات روانی، یا رفتارهای مشکل ساز شود.
این روش که "درمان رگرسیون" نیز نامیده می شود، بیشتر ماهیت اکتشافی دارد. در واقع  هدف اصلی تجزیه و تحلیل تعیین علت اصلی مسئله، اختلال و/یا علائم ناراحتی افراد است. در طول تجزیه و تحلیل  یک روانشناس ابتدا فرد را در حالت آرامش هیپنوتیزم می کند. سپس به او کمک می کند تا رویدادهای گذشته را در زندگی خود کشف کند. هدف این است که خاطرات ناخودآگاه فرد از رویدادهای مذکور را بررسی کند تا بتواند از آن ها بگذرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه هیپنوتیزم چگونه انجام می شود کلیک کنید.  

هیپنوتیزم در روان درمانی

هیپنوتیزم درمانی نوعی از روان درمانی است. گاهی اوقات از هیپنوتیزم در هنگام مشاوره برای آرامش بیمار یا مراجعه کننده استفاده می شود. در این وضعیت، یک روانشناس آموزش دیده فرد را در حالت خواب آور یا "خلسه" قرار می دهد. بنابراین می تواند به طور آشکار و ایمن خاطرات دردناک، آسیب زا و سرکوب شده را که از ذهن آگاه "پنهان" هستند کشف کند. این "تغییر" در هوشیاری می تواند به برخی از بیماران یا مراجعان کمک کند تا موقعیت ها، احساسات و رویدادهای زندگی واقعی را در "دید متفاوت" مشاهده کنند.
یعنی مسائل مربوط به رابطه، رفتارهای پرخاشگرانه، یا ترس از صحنه های وحشت زا در گذشته، درگیری های کاری و حتی درد مزمن. در حالی که "تحت هیپنوتیزم" قرار می گیرید، ذهن شما به پیشنهادات و راهنمایی های هیپنوتراپیست یا روانشناس " گشوده" می شود. در نتیجه شما می توانید تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید.  

عملکرد هیپنوتیزم در مغز

علیرغم تعاریف مختلف، عمل هیپنوتیزم اغلب با تجسم یک تصویر آرام بخش شروع می شود که با یک روش عمیق تر ادامه می یابد و در نهایت باورهای جدید را معرفی می کند. درمان را می توان با کمک هیپنوتراپیست آموزش دیده انجام داد، اما از طریق خود هیپنوتیزم نیز می تواند به همان اندازه مفید باشد. تحقیقات نشان می دهد که مراحل مختلفی از هیپنوتیزم وجود دارد. عنصر آرامش اولیه هیپنوتیزم درمانی با کاهش فعالیت قشر پیشانی شروع می شود. محدود کردن اثربخشی این ناحیه از مغز در مرکز توجه برنامه ریزی و تصمیم گیری، فعالیت را در سایر زمینه هایی که در فیلتر کردن و یکپارچه سازی اطلاعات مشغول هستند افزایش می دهد.  (تامسون  2019).
یک مطالعه جذاب در سال 2006 نشان داد که مغز افراد هیپنوتیزم شده که از آن ها خواسته شد خاطرات دلپذیر را تصور کنند طوری پاسخ می داد که گویی تجربیات واقعی هستند. قسمت هایی از مغز که در حرکت و احساس فعال هستند فعال تر شدند (فایمون ویل، بولی و لوریس، 2006). برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش هیپنوتیزم فوق سریع کلیک کنید.  

هیپنوتیزم درمانی برای چه مواردی استفاده می شود؟

در حالی که برخی از دانشمندان هنوز هیپنوتیزم را روش قابل اعتمادی نمی دانند اما این روش در زمینه های بالینی مفید بوده و در تحقیقات درباره فرآیندهای ذهنی مانند "احساس، ادراک، یادگیری، حافظه و فیزیولوژی" مفید است (فایمون ویل و همکاران، 2006). هیپنوتیزم به عنوان افزایش وضعیت توجه، تمرکز و جذب درونی، با کاهش آگاهی از محرک های خارجی دیده می شود. چنین غوطه وری در خلسه منحصر به حالت های خواب آور نیست.
بسیاری از ما درگیر شدن عمیق با وظیفه ای که در دست داریم را تجربه کرده ایم و متوجه گذر زمان و محو شدن نور اطرافمان نشده ایم.  تحقیقات به طور فزاینده ای نقش حیاتی هیپنوتیزم را در درمان مشکلات روانی و فیزیولوژیکی از جمله شرایط زیر نشان داده است:

1-فوبیا

درمان شناختی رفتاری و هیپنوتیزم درمانی هر دو در درمان اضطراب اثبات شده است. و از آن جا که آن ها هم از تصویر و هم از آرامش استفاده می کنند امکان یک رویکرد یکپارچه وجود دارد. وقتی این درمان ها با هم ترکیب شوند هیپنوتیزم شناختی-رفتاری می تواند مدیریت اختلالات اضطرابی و فوبیاها را بهبود بخشد (Golden، 2012).

2-اختلال استرس پس از سانحه PTSD

اختلال استرس پس از سانحه ناشی از حوادث عمده آسیب زا است و می تواند بر کیفیت زندگی عمیقا تأثیر بگذارد. شواهد فزاینده نشان می دهد که هیپنوتیزم درمانی می تواند تسکین فوری و بلندمدت بهتری از علائم مانند تجربه مجدد خاطرات آسیب زا نسبت به روان درمانی به تنهایی ارائه دهد (روتارو و روسو، 2015).

3-ترک سیگار

علیرغم شواهد علمی محدود در مورد اثربخشی آن، هیپنوتیزم درمانی به عنوان ابزاری برای ترک سیگار رایج است. با این حال، مشخص نیست که آیا هیپنوتیزم میل به ترک عادت را تقویت می کند یا میل به ادامه را کاهش می دهد (بارنز، مک روبی، دانگ، واکر، و هارتمن بویس، 2019). مطالعات روان شناس معروف بارنز و همکارانش در بررسی بهبود مداخلات هیپنوتراپی در سال 2019 با 1926 شرکت کننده و پس از 6 ماه درمان، به این نتیجه رسیده اند که مداخلات هیپنوتراپی به اندازه سایر روش های روان درمانی در ترک سیگار موثر بوده است.

4-هیپنوتراپی | مدیریت کاهش وزن

تحقیقات اولیه در مورد تأثیر هیپنوتیزم درمانی در کاهش وزن و مدیریت وزن یافته های متفاوتی داشته است. با این حال، یک بررسی اخیر شامل هفت مطالعه تحقیقاتی نشان داد که هیپنوتراپی کاهش وزن را بهبود می بخشد. کیفیت سبک زندگی شرکت کنندگان را افزایش داده و رفتار خوردن را در طول و بعد از درمان بهبود می بخشد. یک مطالعه همچنین افزایش فعالیت بدنی را در گروه هیپنوتیزم شده تشخیص داد (باراباز، 2007، رزلیم و همکاران، 2020). در حالی که تحقیقات بیشتری برای درک مناسب ترین مداخلات درمانی و اثربخشی آن ها مورد نیاز است، به نظر می رسد که هیپنوتیزم درمانی ارزش توجه بیشتری را دارد.

5-بهبود خواب و غلبه بر اختلالات خواب

مشکلات و اختلالات خواب در جمعیت بزرگسالان شایع است و بر یادگیری، شناخت و سلامت روانی و جسمی تأثیر می گذارد. هیپنوتیزم  یک درمان مستقل امیدوار کننده برای اختلال خواب است که به طور بالقوه از نیاز به مداخله دارویی جلوگیری می کند (Chamine، Atchley، & Oken، 2018).

6-هیپنوتیزم درمانی برای اعتیاد به الکل و سایرمواد

در حالی که هیپنوتراپی به عنوان درمانی برای اعتیاد به الکل استفاده می شود تحقیقات محدودی برای اثبات اثربخشی آن وجود دارد. بااین وجود یک مطالعه در سال 2019 شامل مداخله شش هفته ای هم با گروه درمانی و هم با جلسات درمانی فردی نشان داد که هیپنوتیزم به همان اندازه مصاحبه انگیزشی در بیماران با سابقه طولانی مدت سوء مصرف الکل موثر است. یک سال پس از مداخله ی هیپنوتراپی هر دو گروه کاهش قابل توجهی در مصرف الکل نشان دادند (Shestopal & Bramness، 2019)
هیپنوتیزم

7-درد

داوطلبان هیپنوتیزم شده تا 50٪ بیشتر قادر به کنترل محرک های دردناک هستند (Faymonville et al.، 2006). اسکن ها نشان می دهد که هیپنوتیزم می تواند فعالیت قشر سینگولی قدامی مغز را کاهش دهد. محرک های حسی را به پاسخ های احساسی و رفتاری مرتبط می کند و سیگنال های درد را خاموش می کند. برخی مطالعات نشان می دهند که هیپنوتیزم برای کاهش درد هنگام زایمان طبیعی موثرتر از مراقبت های پزشکی استاندارد بوده است (Landolt & Milling، 2011).

8-هیپنوتراپی | دستگاه گوارش

اختلالات گوارشی بر کیفیت زندگی کودکان تأثیر بسزایی دارد. علیرغم اینکه دستگاه گوارش به عنوان محصول تعامل ذهن و مغز و روده شناخته می شود درمان های پزشکی استاندارد تسکین کمی ارائه می دهند. به نظر می رسد که هیپنوتیزم به ویژه هنگامی که قبل از درمان برای ایجاد اعتماد به بیمار توضیح داده شود، درک درد را با موفقیت کاهش می دهد (مالر، 2015).

9-درماتولوژی

هیپنوتیزم همچنین به عنوان یک درمان برای اختلالات پوستی موفقیت آمیز است و در پوست برای کاهش عاداتی مانند خاراندن در حالی که پوست را بهبود می بخشد استفاده می شود. بدون عوارض جانبی! چنین درمانی همراه با مدیتیشن و بازخورد زیستی می تواند نتایج مثبتی در مواردی که دیگران شکست خورده اند داشته باشد (شنفلت، 2017).

10-هیپنوتراپی | افسردگی

هیپنوتیزم به طور فزاینده ای به عنوان درمانی برای افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد و در تسکین علائم افسردگی به اندازه مداخلات روانشناختی که سعی در درمان الگوهای اختلال شناخت دارند، موثر است (Milling، Valentine، McCarley، & LoStimolo، 2018). به نظر می رسد که هیپنوتیزم از چند جهت کمک می کند. با کاهش علائم، به ایجاد مهارت های مقابله ای کمک کرده، تمرکز را از احساسات به افکار تغییر می دهد و می تواند به تنظیم مجدد موقعیت های دشوار کمک کند.

11-عمل جراحي

هیپنوتیزم فرصت های مفیدی را برای کمک به بیماران تحت درمان و مبارزه با بیماری سرطان ارائه می دهد. هنگامی که در طول دوره بعد از عمل بین تصمیم گیری برای انجام عمل و خود روش تجویز می شود نشان داده شده است که هیپنوتراپی ناراحتی قبل از عمل، اضطراب و درد بعد از عمل را کاهش می دهد. راحتی بیمار را بهبود می بخشد و زمان بهبودی ناشی از بیهوشی را کاهش می دهد (پوتیه، رولانتز، پوسپیچ، مومنی و واترمز، 2016، فایمونویل و همکاران، 2006).  

سخن پایانی درباره هیپنوتراپی

سخن از هیپنوتراپی و روش های آن و مشکلاتی که در مسیر رشد خود داشت، بود. امید این است که اطلاعات شما افزایش یافته و بدانید بشر درطول زمان همواره به فکر هموارتر کردن مسیر زندگی هم نوعان خود بوده است. بهتر این است که در مقابل هرتکنیک و فن و علم جدیدی موضع محقق را داشت تا بتوان به آورده های آرامش بخش بشری افزود نه این که مقابل آن قد برافراشته و اجازه ظهور و بروز به آن را نداد.
اما دقت به این موضوع هم حائزاهمیت است در مورد هیپنوتراپی بهتر است صبور باشید. اگر علائم روان پریشی مانند توهم دارید، باید با یک هیپنوتراپیست یا روانشناس واجد شرایط صحبت کنید تا مشخص شود آیا درمان هیپنوتیزم برای شما مناسب یا خیر. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*