ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه زندگی سالم داشته باشیم | راهکارهای داشتن زندگی سالم


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چگونه زندگی سالم داشته باشیم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برای پاسخ به این سوال که چگونه زندگی سالم داشته باشیم نیازمند مراقبت و توجه در زمینه‌های مختلف از نظر روانی، جسمانی، عاطفی و ذهنی می‌باشیم. در صورتی که بتوانید به خوبی از موارد ذکر شده مراقبت کنید، می‌توان گفت که شما سبک زندگی سالم دارید. برای این کار روش‌های مختلفی مانند مدیتیشن، رژیم غذایی مناسب، ورزش، دوری از هرگونه دخانیات و ... وجود دارد. در ادامه به راهکارهایی که از طریق آن‌ می‌توان به یک زندگی سالم دست یافت، اشاره خواهیم کرد پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم برای همه مهم است. وقتی مراقب سلامت جسمانی خود هستیم، احساس بهتری تجربه می کنیم. تناسب اندام بهتر، روان آرام تر و بهتری خواهیم داشت و می توانیم با مسائل به شیوه ای کارامدتر کنار بیاییم. این امر به ویژه هنگامی که شما یک بیماری روانی دارید مهم است. راه های زیادی برای سالم بودن وجود دارد که علاوه بر اینکه به شما خوب بودن را هدیه می کند می توانید به دیگران نیز احساس خوبی منتقل کنید.

مزایای زندگی سالم

آنچه با زندگی سالم تر به دست می آورید شامل موارد زیر است:

احساس بهتر از نظر ذهنی: ورزش منظم می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید
صرفه جویی در پول و هزینه های مالی به طور کلی: خوردن غذاهای ناسالم، سیگار کشیدن و نوشیدن مایعات شیرین یا الکل همه عادات گران قیمتی هستند که به شما تحمیل می شود.
مشکلات سلامتی کمتر: داشتن یک سبک زندگی سالم به معنای کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها می باشد.
کنترل زندگی خود را به دست می گیرید: سالم بودن به شما کمک می کند تا کنترل زندگی خود را با درایت و هوشمندی بیشتری در دست بگیرید.

راهکارهای داشتن زندگی سالم چیست؟

داشتن یک زندگی سالم لازم به پیروی از چند قانون می‌باشد، البته باید بدانید این قوانین نسبی می‌باشند و در همه‌ افراد به یک شکل نمی‌باشد اما به طور کلی این قوانین برای داشتن یک زندگی سالم مفید هستند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه سبک زندگی کلیک کنید.

اینفوگرافیک چگونه زندگی سالم داشته باشیم

اینفوگرافیک چگونه زندگی سالم داشته باشیم

چگونه زندگی سالم داشته‌ باشیم | متعهد باشید

تعهد و اراده میلی است که ما را به سمت پیشرفت سوق می‌دهد. درصورت متعهد بودن شما فرصت‌های شغلی مناسب، همچنین برنامه‌ هدفمند و هدفی برای پیشرفت خود خواهید داشت اما اگر تعهد در کار نباشد، به تدریج فرصت‌های کاری زیادی را از دست می‌دهید و دیگر هدفی برای پیشرفت خود نخواهید داشت.

چگونه زندگی سالم داشته باشیم | قدردان و شاکر باشید

قدردانی و شکرگزاری موجب داشتن احساس بهتر در زندگی شما می‌شود به همین دلیل می‌توانید اتفاقات خوبی که در زندگی برای شما رخ داده است را بنویسید و قدردان آن‌ باشید. در این مواقع اشتیاق بیشتری برای داشتن زندگی لذت بخش پیدا خواهید کرد، در نتیجه زندگی سالم‌تری نیز در پیش رو خواهید داشت.

تقویت مهارت‌های اجتماعی

برای پاسخ به این سوال که چگونه زندگی سالم داشته باشیم می‌توان تقویت مهارت‌های اجتماعی را نام برد چراکه می‌تواند به شما کمک کند که با افراد بیشتری در ارتباط  باشید و هم‌چنین به تدریج موقعیت‌های بهتری نیز کسب کنید. افرادی که ارتباط اجتماعی خوبی دارند بهتر می‌توانند پیشرفت داشته باشند در نتیجه زندگی شاد و سالم‌تری نیز خواهند داشت. افراد منزوی و افرادی که نمی‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند کمتر در جامعه حضورپیدا می‌کنند و نمی‌توانند در موقعیت‌های اجتماعی پیشرفتی داشته باشند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید

معمولا افرادی که بین کار و زندگی، مرزی قائل نمی‌شوند، با گذشت زمان دچار فرسودگی شده و دیگر زندگی برای آن‌ها لذت بخش نخواهد بود. این نیاز طبیعی هر شخص است که برای مدتی از کار دور باشد و به استراحت بپردازد که بتواند با انرژی بیشتری کار خود را شروع کند. اگر بتوانید در کار و زندگی خود انعطاف داشته باشید، زندگی سالم‌تری در پیش رو خواهید داشت.


چگونه زندگی سالم داشته‌ باشیم | نوشیدن آب 

شاید تا به امروز به اهمیت آب پی نبرده باشید و تنها در مواقعی که احساس تشنگی دارید آب مصرف می‌کنید اما جالب است بدانید که ۶۰ درصد بدن از آب تشکیل شده است و بدن برای حمل مواد غذایی، اکسیژن و دفع ضایعات بدن نیازمند آب می‌باشد. همچنین بدن از طریق تعریق، ادرار، حرکات روده و تنفس مقدار زیادی آب از دست می‌دهد و به این دلیل برای جبران آب از دست رفته لازم است روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب مصرف شود و رطوبت بدن حفظ گردد.

برای آنکه بتوانید متوجه کمبود آب بدن خود شوید، لازم است که رنگ ادرار خود را چک کنید. درصورتی که رنگ ادرار شما مایل به زرد کمرنگ و یا بی‌رنگ بود، آب بدن شما نرمال است ولی اگر اینگونه نباشد بهتر است مصرف آب روزانه خود را افزایش دهید. نشانه‌های دیگر کم آبی بدن شامل دهان خشک، لب‌های خشک و ادرار کم است. برای پاسخ به سوال چگونه زندگی سالم داشته باشیم به دنبال جواب‌های پیچیده نباشید. توجه به مصرف آب خود یک راهکاری برای زندگی سالم است.

برای آشنایی بیشتر در زمینه تاثیر آب و هوا بر انسان کلیک کنید.

چگونه زندگی سالم داشته‌ باشیم | خواب کافی

درصورتی که خواب کافی و با آرامش نداشته باشید ممکن است که در دراز مدت دچار مشکلاتی مانند چاقی، دیابت، کاهش سیستم ایمنی بدن و یا حتی امکان ابتلا به بیماری‌های قلبی شوید اما با رعایت چند نکته می‌توانید خواب خوبی داشته باشید و توصیه می‌شود قبل از خواب از مصرف کافئین و قهوه اجتناب کنید. همچنین انجام ورزش‌های هوازی، دوچرخه سواری و پیاده روی موجب افزایش کیفیت خواب می‌شود. البته یادتان باشد تا زمان تمرینات ورزشی نزدیک به خواب شما نباشد.

برای شناخت بیشتر در زمینه خواب کافی کلیک کنید.

تمرینات مراقبه

تمرینات مراقبه باعث می‌شود تا ذهن به آرامش برسد و فرد استرس کمتری را تجربه کند. برای این کار می‌توانید از تکنیک‌های ریلکسیشن، شگردهای مراقبه و مدیتیشن استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ریلکسیشن کلیک کنید.

چگونه زندگی سالم داشته باشیم | ورزش کردن

یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب سبک زندگی سالم می‌شود، ورزش روتین و با کیفیت است. بهتر است به جای آنکه تنها چند روز در هفته تمرینات سنگین داشته باشید، هر روز تمرینات سبک انجام دهید. ورزش کردن مزیت‌های خاص خود را دارد و موجب افزایش طول عمر، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها، داشتن تراکم استخوان بالاتر و کاهش وزن می‌شود. به صورت کلی ورزش موجب بهبود کیفیت زندگی می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود هر روز زمانی را برای انجام ورزش اختصاص دهید.

چگونه زندگی سالم داشته باشیم | رژیم غذایی مناسب

برای اینکه بتوانید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید لازم است ویتامین‌ها و مواد معدنی را در رژیم غذایی خود بگذارید، به همین دلیل می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجاتی مانند هندوانه، سیب، کیوی، پرتقال و ... یا از سبزیجاتی مانند لوبیا سبز، هویج، کرفس، بادمجان و ... استفاده کنید. توصیه می‌شود روزانه ۵ تا ۹ وعده میوه و سبزیجات استفاده کنید.

علاوه بر مواردی که گفته شد سعی کنید از مواد غذایی که حاوی نمک فراوان هستند استفاده نکنید زیرا این کار موجب افزایش فشار خون و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. همچنین توصیه می‌شود از مصرف غذاهایی که چرب، شیرین، حاوی کافئین، جوش شیرین و فست فود‌هایی مثل سیب‌زمینی سرخ شده،‌چیپس، پیراشکی و ... را از رژیم غذایی خود حذف کنید و به جای آن از غذاهای گریل شده، کم سرخ شده، خام و بخار پز استفاده کنید.

چگونه زندگی سالم داشته باشیم | نفس عمیق فراموش نشود

ما در حالت عادی زمانی که نفس می‌کشیم تنها یک سوم از ریه‌های ما را هوا در برمی‌گیرد. در صورتیکه نفس عمیق باعث می‌شود تا کل ریه‌ها پر شود، شکم منبسط شود و حرکت کمی در شانه‌ها احساس شود. نفس عمیق فواید زیادی دارد و موجب کاهش استرس، تقویت ماهیچه‌های شکم و روده، تعدیل فشار خون و تسکین درد عمومی بدن می‌شود.

برای آگاهی بیشتر در زمینه تکنینک تنفسی برای کاهش استرس کلیک کنید.

مصرف دخانیات ممنوع

مصرف سیگار و دخانیات موجب قرار گرفتن در معرض سرطان ریه، سرطان کلیه، سرطان پستان و حمله‌ قلبی می‌شود. در صورتیکه دخانیات مصرف می‌کنید هرچه زودتر برای ترک آن اقدام کنید تا بتوانید از این عوارض جلوگیری کنید. یادتان باشد به صورت کلی مصرف سیگار و دخانیات ضرر دارد حتی اگر به دفعات کم مصرف شود.

سخن آخر 

راه های زیادی برای دریافت حمایت لازم برای کمک به حفظ سلامتی و یادگیری زندگی سالم وجود دارد. یک گام مهم، یافتن یک پزشک عمومی خوب است که راحت در مورد سلامتی خود با او صحبت کنید. دیدن هر بار پزشک عمومی به این معنی است که می توانید برای مدیریت سلامت خود و سازماندهی معاینات در صورت نیاز با یکدیگر همکاری کنید.

داشتن شخص دیگری به عنوان "فرد پشتیبان" می تواند در حفظ عادات سالم تفاوت ایجاد کند. با دوستان، خانواده، برنامه سلامت روان خود صحبت کنید. خدمات دیگری را در حوزه قابل دسترس خود فراموش نکنید که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*