ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره خانواده | مشاوره خانواده تلفنی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشاوره خانواده پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مشاوره خانواده تلفنی و حضوری طیف وسیعی از مسائل و چالش‌های موجود در خانواده‌ها را در بر می‌گیرد. در گذشته خانواده‌ها برای حل کردن مشکلات‌شان، با افراد با تجربه و سن بالای خانواده خود و به اصطلاح با ریش سفیدان خانواده مشورت می‌کردند. اما امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و نیازهای متنوع جامعه، خانواده‌ها با مشکلات پیچیده‌تری مواجه هستند و برای حل این مشکلات نیاز به مشاوره با یک متخصص دارند. مشاوره خانواده تلفنی یا حضوری هر دو می‌توانند به شما برای رفع این مشکلات کمک کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

تماس با مشاور

روانشناس خانواده چه کسی است؟

بخشی از خانواده ها از همان ابتدای اقدام به تشکیل خانواده نزد یک روانشناس رفته و او را به عنوان مشاور خانوادگی خود انتخاب می کنند. روانشناس خانواده که معمولا از تمامی مسائل و مشکلات خانواده مطلع است به طور کامل در جریان اتفاقاتی که برای تک تک اعضای خانواده می افتد قرار می گیرد. روان شناسانی که با یک خانواده ثابت در ارتباط اند با روحیات و اخلاق فرد به فرد اعضای خانواده آشنایی کامل داشته و این شناخت باعث می شود مشاوره های مورد نیاز را به بهترین نحو ممکن و متناسب با شرایط و ویژگی های همان فرد ارائه دهند.

 

مسائل مورد بحث در مشاوره خانواده

مشاوره خانواده خوب

مشاوره خانواده و مشاوره تلفنی خانواده طیف وسیعی از مسائل را در برمی‌گیرد که علاوه بر کمک در حل اختلافات و مشکلات خانوادگی می‌تواند در بالا بردن مهارت شما در زندگی به عنوان عضوی از خانواده بسیار مؤثر باشد.

از جمله مباحث مطرح در زمینه خانواده می‌توان به مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره دوستی بین دختر و پسر، مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج، مشاوره دوران نامزدی، مشاوره همسرگزینی، مشاوره همسریابی، مشاوره ازدواج، مشاوره عقد و مهریه، مشاوره زندگی مشترک، مشاوره جنسی و زناشویی، مشاوره روابط زناشویی، مشاوره دوران بارداری، مشاوره نوزاد و نوباوه، مشاوره مشکلات یادگیری کودک، مشاوره بازی کودک، مشاوره تربیت کودک، مشاوره نوجوان، مشاوره بلوغ و رشد، مشاوره کودک ، مشاوره جوان، مشاوره طلاق ، مشاوره خیانت ، مشاوره چندهمسری و .... اشاره داشت.
در گذشته مشکلات خانوادگی بدون اینکه به صورت ریشه ای حل شود، صرفا با میانجی گری بزرگتر ها کنار زده می شد. بعضا شاهد بودیم زنان و مردانی که به هیچ عنوان از زندگی زناشویی خود رضایت نداشتند  به دلیل احترام به بزرگتر ها مجددا به زندگی خود ادامه می دادند. اما امروزه این نوع رفتار کاملا مردود است و رویکرد روانشناسی امروز بر حل و فصل کامل تعارضات است. به همین دلیل اهمیت مشاوره در زندگی بیش از گذشته احساس می شود.

 

اینفوگرافیک مشاوره خانواده

اینفوگرافیک مشاوره خانواده

چه موقع بهره مندی از مشاوره خانواده ضرورت دارد؟

بنا به نظر و تجربیات روان شناسان خانواده برخی از مشکلات، اساسا ارتباط مستقیم و جدی با فرم و شکل خانواده و الگوهای ارتباطی حاکم بر فضای خانوادگی دارد. این پیوند به قدری قدرتمند است که نیاز به درمان از طریق مشورت با مشاوره خانواده و خانواده درمانی را ضروری می سازد. چرا که دور از ذهن نیست اگر مشکلات فردی به ساختار خانواده ای که فرد در آن رشد می کند و طی سالیان دراز با آن ها زندگی می کند مرتبط باشد. مشاوره خانواده در موارد دیگری از قبیل مرگ عزیزان که اثرات آن همه اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد نیز مفید واقع می شود. طبق نظرات مشاوران خانواده شکل گیری تنش و بحث های مختلف ناشی از اختلاف نظرها در هر خانواده ای با هر شکل و فرمی اجتناب ناپذیر بوده و طبیعی می باشد.

به عبارتی هر کسی با شدت و ضعف متفاوت اختلافات خانوادگی را تجربه می کند. اختلافاتی که یا زوجین با آن مواجه می شوند و یا بین والدین و فرزندان روی می دهد. بروز اختلافات خانوادگی نشان می دهد که خانواده ها تا چه میزان نیازمند آشنایی با مهارت هایی جهت مدیریت صحیح اختلافات هستند که به کاهش تنش ها بیانجامد. حوزه های تحت پوشش مشاوره خانواده بسیار وسیع می باشد. از این جهت از مشاوره خانواده در ابعاد مختلفی که با روان شناسی خانواده مرتبط باشد می توان استفاده کرد.

 

چه مشکلاتی را می توانیم در مشاوره خانواده مطرح کنیم؟

همانطور که گفته شد، مشاوره خانواده در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند به شما کمک کند. اما در برخی زمینه‌ها نیاز به مشاوره ضروری بوده و بدون کمک متخصص پیچیدگی مسائل بیشتر می‌شود. از جمله مهم‌ترین شرایطی که لازم به مداخله مشاوره خانواده دارد، به شرح زیر است:

1- مشکلات ارتباطی با همسر

زندگی زناشویی دارای چالش‌های زیادی است. ولی زمانی که به جای آرامش در کنار همسرتان، بیشتر دچار استرس و تنش هستید؛ باید سریعا برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید. بهبود روابط عاطفی زن و شوهر آن هم زمانی که حرمت‌ها از بین رفته و دعواها شدید شده‌اند، دیگر کار آسانی نخواهد بود. عدم آگاهی از مهارت ارتباط صحیح با همسر موجب سردی، بی علاقی، بی اعتنایی، علاقه نداشتن به گفتگو با همسر، بی میلی جنسی و... می‌گردد. تا جایی که نادیده گرفتن احساسات همسر در این دعواها، در طولانی مدت به سوء استفاده‌های عاطفی و جسمی تبدیل می‌گردد.

2- طلاق عاطفی و دلسرد شدن زوجین نسبت به یکدیگر

زمانی که رابطه زن و شوهر تنها به رابطه دو هم خانه محدود شود، به طوری که هیچ احساسی به یکدیگر نداشته‌باشند، دریافت مشاوره خانواده بسیار ضروری است. نشان ندادن احساسات در زندگی زناشویی به مرور سبب سرد شدن رابطه زناشویی و از بین رفتن صمیمیت بین زوجین می‌گردد. در بسیاری از جلسات مشاوره روانشناسی شاهد بودیم که دلیل برداشت‌های اشتباه و دور شدن زوجین از یکدیگر، عدم ابراز عشق بود. بیان نکردن احساسات در نهایت باعث سرد شدن هر چه بیشتر زوجین و طلاق عاطفی آن‌ها می‌شود.

3- رفتار‌های منفی همسر در مشاوره خانواده

در زندگی‌های امروزی همه افراد در طول روز تنش‌ها، اضطراب و استرس‌های زیادی را متحمل می‌شوند. هر چقدر هم این تنش‌ها را برای مدتی در خود پنهان کنند، در نهایت در یک موقعیت این ناراحتی‌ها بروز پیدا می‌کنند. احساسات منفی مانند ناراحتی، احساس ناامیدی و ناامنی سبب بروز رفتارهای مضر و گاهی آسیب‌زا در زندگی مشترک می‌شود.

برخی از رفتارهای بد همسر ریشه در اختلالات شخصیت و ناشی از تربیت والدین اوست که در شخصیت او تثبیت شده است. یک فرد متخصص در زمینه خانواده به زوجین کمک می‌کند تا بتوانند احساسات منفی خود را شناسایی کرده و نحوه برخورد با این احساسات را بیاموزند. مشاور با آموزش مهارت‌های  رفتار با همسر و مهارت‌های همسرداری به شما کمک می‌کند تا خود به حل مشکلات موجود بپردازید و مهارت حل مسئله را نیز در شما تقویت می‌کند.

4- رفع چالش‌های زندگی زناشویی

عدم تفاهم زوجین به مشکلات زناشویی دامن می‌زند. در جلسات مشاوره شاهد بودیم که بسیاری از زوج‌ها بیان می‌کنند «ما می‌دانیم که چه مشکلاتی داریم ولی نمی‌دانیم که چگونه این مشکلات را برطرف کنیم». دلیل این عدم توانایی نبود تفاهم در زندگی مشترک زوجین است. در چنین شرایطی حضور یک شخص سوم متخصص برای کمک به حل مشکلات و پیشگیری از اختلافات زناشویی بسیار تاثیرگذار است.

5- زمانی که فکر می‌کنید طلاق آخرین گزینه است

در زمان‌های اختلاف و دعوای بین زوجین، کمی فاصله میان آن ها می‌تواند مفید باشد. با این حال، وقتی این مدت طولانی و مدام شود، حتما از یک متخصص روانشناس کمک بگیرید.

دور از هم زندگی کردن و به خانه نرفتن اختلافات زوجین را حل نمی‌کند. این طرز برخورد برای حل مشکلات خانوادگی تنها سبب تقویت این فکر می‌شود که دور بودن از همسر مفید است و سبب تمایل زوجین به تصمیم برای طلاق می‌شود. اما این موضوع معمولا نادیده گرفته می‌شود.

6- ادامه زندگی به خاطر فرزندان، آبرو و...

زمانی که احساس می‌کنید تنها به خاطر فرزندان، آبرو، حرف‌های خانواده، همسایه‌ها و... به زندگی مشترک خود با همسرتان ادامه می‌دهید؛ حتما از یک مشاوره خانواده باید کمک بگیرید. چرا که ادامۀ چنین زندگی تنها به سلامت روان شما و فرزندتان آسیب می‌رساند. زن و شوهر باید به زندگی مشترک‌شان به عنوان یک رابطه سالم و مثبت نگاه کنند تا بتوانند یک بستر مناسب برای تربیت فرزند فراهم سازند.

فرزندان بسیار باهوش هستند، مهم نیست والدین چقدر و چگونه اختلافات میان خود را در حضور فرزند کتمان کنند. همه فرزندان رابطه سرد میان والدین‌شان را متوجه می‌شوند. 

7. چالش‌های مرتبط با تربیت فرزندان

تربیت فرزند مسئله بسیار مهمی است که نیاز به کسب آگاهی و افزایش اطلاعات دارد. بسیاری از والدین، به خصوص آن‌هایی که تازه بچه‌دار شده‌اند نمی‌دانند چگونه فرزندان خود را تربیت کنند و ارتباط مؤثری با آن‌ها داشته باشند. در بسیاری از موارد شاهد بوده‌ایم که پدر و مادر در تربیت فرزندان خود به تفاهم نمی‌رسند و هر کدام روشی متفاوت را برای تربیت به کار می‌گیرند. دوگانگی در تربیت فرزند، آسیب‌های زیادی به او وارد می‌کند. والدین می‌توانند برای جلوگیری از این دوگانگی و انتخاب بهترین سبک فرزندپروری از مشاوران خانواده کمک بگیرند.

8. رابطه والدین و فرزندان نوجوان

شما می‌توانید نواقص ارتباطی خود را با فرزندان و یا والدین مطرح کنید. بسیاری از والدین به دنبال راه‌هایی هستند تا روابط خود را با فرزندان نوجوان بهبود ببخشند و رفتار صحیح با نوجوان را بدانند. از جمله مشکلاتی که خانواده‌ها با آن مواجه هستند مربوط  به روابط نامشروع فرزندان و یا انحرافات اجتماعی و رفتاری آن‌ها است. اگر در خانواده رابطه خوبی با پدر و مادر خود ندارید و یا احساس کمبود محبت و توجه می‌کنید می‌توانید از مشاوره خانواده بهره‌مند شوید. حل مشکلات و دعواهای میان خواهر و برادرها نیز در مشاوره خانواده صورت می‌گیرد.

البته نباید فراموش کرد که والدین اغلب نمی‌توانند مطابق تغییراتی که طی بلوغ برای فرزندشان اتفاق می‌افتد سبک رفتاری‌شان را رشد دهند. از این رو متاسفانه شاهد مشکلات جوانان با والدین هستیم که خود این درگیری‌ها بیشتر باعث انحراف جوانان می‌شود.

9. خیانت

خیانت یکی از زوجین می تواند اساس خانواده را به طور کل از بین ببرد و هم بر زوجین و هم بر فرزندان تاثیرات منفی بسیار زیاد و مخربی بگذارد. معمولا زمانی که یکی از زوجین متوجه خیانت همسر خود می شوند، احساسات منفی بسیار شدیدی را تجربه می کند و در صورت واکنش های اشتباه ممکن است این مساله پیامدهای مخرب و جبران ناپذیری را به وجود آورد. به همین دلیل در این شرایط ضروری است که افراد از مشاوره خانواده کمک بگیرند تا بهترین برخورد را از خود نشان دهند و بتوانند شرایط را مدیریت کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر از خدمات مشاوره خیانت همسر کلیک کنید.

10. خانواده های تلفیقی یا ناتنی

خانواده های ناتنی خانواده هایی هستند که زن و مردی تصمیم به ازدواج می گیرند و هر یک از قبل فرزندانی دارند و پس از ازدواج این افراد خانواده ای را تحت عنوان خانواده تلفیقی یا ناتنی تشکیل می دهند. در صورتی که اعضای خانواده تلفیقی نتوانند به درستی و به گونه ای سالم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، مشکلات زیادی می تواند در خانواده به وجود بیاید. یکی از مهمترین مسئله در چنین خانواده هایی رفتار با فرزند ناتنی است. مخصوصا در شرایطی که فرزندان هنوز در صدد حل روابط والدین تنی خود با یکدیگر باشند. در این مواقع کمک گرفتن از مشاوره خانواده بسیار اهمیت دارد تا اعضا بتوانند ارتباط موثر و سالمی با یکدیگر برقرار نمایند.

11. احساس تنهایی

همه افراد خانواده نیاز دارند که زمانی را برای تنهایی به خود اختصاص دهند و این مساله کاملا طبیعی است. اما اگر متوجه شده اید که یکی از اعضای خانواده تان و مخصوصا فرزندان تمایل بسیار زیادی به گوشه گیری و انزواطلبی از خود نشان می دهد، لازم است که کمی جدی به این مساله نگاه کنید و از مشاوران متخصص در زمینه خانواده کمک بگیرید.

 

برتری مشاوره خانواده تلفنی نسبت به مشاوره خانواده حضوری

مشاوره خانواده

امروزه بسیاری از افراد برای مشاوره حضوری به مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه می‌کنند، ولی چند مشکل برای مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی وجود دارد. برای مراجعه حضوری مخاطبان باید از قبل به مراکز مراجعه کنند، وقت قبلی بگیرند و در لیست انتظار بمانند تا نوبت‌شان بشود. در این چرخه در بسیاری از موارد، شاهد بوده‌ایم زمانی که نوبت بعضی از مخاطبان می‌رسید کار از کار گذشته و مشکلات‌شان به مرحله بحرانی رسیده است.

 

اثر بخشی مشاوره خانواده در چه صورت کامل می‌شود؟

تنها زمانی می‌توانید از مشاوره خانواده نتیجه بگیرید که تمام راهکارهای ذکر شده را به کار ببرید و در این راه تلاش زیای به خرج دهید. رمز موفقیت شما در حل تعارضات خانوادگی، میزان عمل به راهنمایی‌های مشاور است. لازم است جهت حل مشکلات زوجین هدف مشترکی داشته باشند. «ما به مشاور مراجعه کردیم تا روابط خود را بهبود ببخشیم.» در واقع بیشتر مراجعین انتظار دارند با یک جلسه مشاوره تمام مشکلاتشان حل شود.

در واقع بهره‌مندی از مشاوره خانواده به جلسات مشاوره محدود نمی‌شود و بیشترین نقش را خود مراجعه کننده ایفا می‌کنند. در صورت عدم نتیجه بخشی ارتباط خود را با مشاور به سرعت قطع نکنید و نگرانی‌های خود را برای او توضیح دهید تا راه‌حل‌های جدید دریافت کنید.

 

انواع سبک‌های مشاوره خانواده

مشاوران خانواده با بررسی وضعیت و شرایط مراجعین و به تناسب نیازهای آنان سبک‌های مشاوره‌ای زیر را به کار می‌گیرند:

1. سبک مشاوره خانواده بوون یان

این سبک از مشاوره خانواده برای افرادی است که تمایلی برای حضور در مراکز مشاوره ندارند و یا به دلیل مشکلات مختلف نمی‌توانند در مراکز حاضر شوند. در این نوع از مشاوره‌ها فرد سومی رابط بین افراد و مشاور می‌شود تا مشکلات و تعارضات بین افراد را حل کند و به جر و بحث خانوادگی پایان دهد. برای مثال مادر خانواده برای حل مشکلات بین زوجین واسطه می‌شود و به مشاور مراجع می‌کند.

2. سبک مشاوره‌ای ساختارمند

در این نوع سبک مشاوره‌ای تلاش بر آن است تا نقش‌ها و جایگاه‌های قدرت در خانواده مورد بررسی قرار گرفته و دوباره تنظیم شوند. چرا که بسیاری از تعارضات موجود در خانواده از تنظیم اشتباه نقش‌های افراد ناشی می‌شود. برای مثال نقش کمرنگ پدر آسیب‌های فراوانی را به بنیان خانواده وارد می‌کند. در سبک ساختار مند سعی می‌شود تا افراد در جایگاه مناسب خود به ایفای نقش بپردازند.

3. سبک مشاوره‌ای سیستماتیک در مشاوره خانواده

در سبک سیستماتیک، مشاور به معنای رفتارهای اعضای خانواده توجه می‌کند و ارتباط بین افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؛ اما این دخالت‌ها و کند و کاوها تنها در ذهن مشاور اتفاق می‌افتد و مشاور در این سبک رویکردی خنثی دارد. مشاور با بیان نمونه‌های درست رفتار سعی در اصلاح و تغییر رفتــار اعضای خانواده، افزایش آگاهی‌های آن‌ها و آموزش‌شان دارد.

4. سبک مشاوره خانواده استراتژیک

این روش رویکردی مستقیم و کوتاه مدت دارد. از این روش برای خانواده‌هایی استفاده می‌شود که نیاز دارند به سرعت به حل تعارضات و مشکلات بپردازند و در مدت زمان کوتاه نتایج لذت بخشی را تجربه کنند. زمانی که اعضای خانواده اثرات مثبت را به سرعت مشاهده می‌کنند نسبت به حل مشکلات امیدوارتر شده و از بروز مشکلات بیشتر در فرآیند مشاوره جلوگیری می‌شود. در این روش اصولا تکنیک‌های کوتاه مدتی به فرد ارائه می‌شود.

دسترسی به مشاوره خانواده از تمامی نقاط کشور

یکی از بزرگترین مزیت‌های دریافت مشاوره تلفنی، دسترسی آن برای تمام مردم کشور می‌باشد. در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها یک روانشناس خوب وجود ندارد و دسترسی به یک مرکز مشاوره مناسب برای آن‌ها بسیار مشکل است، لذا بسیاری از مردم نمی‌توانند از خدمات مشاوره روانشناسی خوب بهرمند شوند. همچنین در شهرهای بزرگ بسیاری از افراد به دلیل مشغله زیاد خود نمی‌توانند به یک مرکز مشاوره خانواده خوب مراجعه کنند به همین دلیل مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با فراهم سازی بستر تلفنی و حضوری سعی در برطرف نمودن این مشکلات نموده‌است.

چرا مشاوره تلفنی خانواده ؟

در دنیای تخصص طلب امروزی دسترسی به مشاوران خوب بسیار مشکل است. چرا که جمع آوری مشاوران متخصص در یک مرکز برای مشاوره حضوری فضای بسیار زیادی را نیازمند است، در حالی که از توان مراکز مشاوره روانشناسی خارج می‌باشد (به همین دلیل برای مشاوره حضوری نوبت دهی می‌شود). در حالی که زمانی که متخصصان، مشاوره تلفنی می‌دهند به فضای بسیار زیادی برای مشاوره نیاز ندارند و تمامی متخصصان در زمینه‌های مختلف می‌توانند در یک مرکز حضور یابند.

چرا مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

هنر زندگی تنها مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی و حضوری مورد تایید خانه روانشناسان می‌باشد که با بهره مندی از کادری مجرب و متخصص در زمینه‌های مختلف آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما است. درمانگران حاضر در مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های تهران و روانشناسان برتر تهران هستند. متخصصان و روانشناسان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید به صورت حضوری و تلفنی در زمینه های مختلف یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

سخن آخر

یافته های تحقیقات انجام شده نشان می دهد در بخش مشاوره خانواده سه عنصر اساسی نقش مهمی دارند که عبارتند از مهارت دلگرمی دادن، برقراری ارتباط و حل مسئله. در واقع هر چه سطح این مهارت ها در اعضای خانواده بالاتر باشد میزان اختلافات کمتر خواهد بود. نکته ای که برای علت یابی بروز اختلافات و زوال رابطه ها باید به آن توجه داشت این است که ابتدا به روزهای آغازین رابطه نگاهی دوباره بیندازید و با آنچه اکنون در جریان است مقایسه کنید.

آنچه معمولا در ابتدا بیشتر به چشم می آید تلاش طرفین برای کشف یکدیگر، توجه کافی برای دلگرمی دادن و تحسین یکدیگر است. سپس با گذشت زمان و افزایش بار مسیولیت ها و دغدغه های زندگی روزمره از ورود بچه ها به زندگی و مسایل مرتبط با آن ها گرفته تا مشکلات احتمالی شغلی و مالی، عناصر پایدار کننده رابطه جای خود را به نارضایتی و دلسردی، سرزنش کردن و تحقیر طرفین و در نهایت شدت گرفتن اختلافات می دهد. طبق نظر متخصصین مسائل خانواده، هر فردی پس از تشکیل خانواده و سپردن تعهد به دیگری، باید رفاه و شادی خانواده را در اولویت خود قرار بدهد. کودکان و نوجوانان حاضر در خانواده نیز به تبعیت از والدین خانواده را به عنوان مامنی گرم و امن می پذیرند و اگر تنش ها و اختلافات بالا بگیرد به همان میزان نسبت به خانواده احساس ناامنی و دلسردی خواهند داشت.

مهارت دلگرمی دادن شامل توانایی افراد برای پذیرش، اعتماد کردن، تقویت حس مسئولیت پذیری و توجه و تاکید بر نکات مثبت خانواده و اعضای آن می باشد. برای حفاظت و مراقبت از بنیان خانواده باید بتوانید از مهارت دلگرمی دادن به خوبی استفاده کنید. در این صورت شکل گیری روابط مثبت و حفظ فضای همکاری دائمی بین اعضا دور از ذهن نخواهد بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*