ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت سرد شدن رابطه زناشویی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت سرد شدن رابطه زناشویی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دلایل سرد شدن رابطه میان زن و شوهر تنها محدود به یک زمان و یک شخص نمی‌شود. هر رابطه ای دارای ابعاد مختلفی است که عدم توجه به هر کدام از این ابعاد می‌تواند باعث سرد شدن رابطه شود. متاسفانه در اغلب ازدواج‌ها، طولی نمی‌کشد که شور و هیجان اولیه جای خود را به عادی شدن رابطه و گاهی بحث و دعوا می‌دهد. شاید شما هم برای شروع رابطه و ازدواج تلاش بسیاری کرده باشید، اما بعد از رسیدن به آن دیگر دست از تلاش برداشته و تنها توقع خوب بودن رابطه را دارید. آگاهی از دلایل سرد شدن رابطه زناشویی به شما کمک می‌کند تا ریشه مشکلات خود را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها اقدام کنید. مشاوره زناشویی نقش بسیار مهمی در کاهش مشکلات زوجین دارد و به آنان کمک می‌کند تا کیفیت رابطه خود را ارتقا دهند. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

چرا یک رابطه سرد می‌شود؟

هر شعله ای خاموشی دارد اما اگر از آن مراقبت کنید، می‌تواند هزاران سال روشن بماند. برخی از دلایل شایع سرد شدن روابط زناشویی به شرح زیر می‌باشد:

اینفوگرافیک علت سرد شدن رابطه زناشویی

اینفوگرافیک علت سرد شدن رابطه زناشویی

1. تسلط نداشتن بر روی تکنیک‌های جنسی


نداشتن جذابیت‌های جنسی

بی میلی جنسی و یا آگاهی نداشتن از تکنیک های لذت بردن از رابطه جنسی توسط یکی از زوجین، می‌تواند به مرور زمان به سردی احساسی نیز منجر شود. رابطه جنسی سالم یکی از مهمترین ملاک‌های پایداری عشق و احساس بین زن و مرد است. دریافت مشاوره جنسی می‌تواند به شما در این مورد کمک شایانی بکند تا قبل از اینکه دیر شود، بتوانید به رابطه جنسی و زندگی خود رنگ تازه ای بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی کلیک کنید.

2. دلایل سرد شدن رابطه | نابلدی در رابطه جنسی

ممکن است یکی از زوجین، نتواند شیوه تحریک شدن و تحریک کردن خود و همسرش را پیدا کند. این مسئله به مرور زمان باعث دلزدگی از رابطه جنسی و به تبع آن سرد شدن احساس می‌شود. برای آگاهی بیشتر در زمینه دلزدگی زناشویی کلیک کنید.

3. دلایل سرد شدن رابطه | مشکلات زندگی

مشکلات زندگی

مشکلات اقتصادی، دخالت خانواده‌ها، عدم سازگاری زن و شوهر، شرایط زندگی و... در سرد شدن رابطه زناشویی تاثیر می‌گذارند. با این حال بسیارند زوجینی که با وجود چنین مشکلاتی باز هم رابطه زناشویی با کیفیتی دارند. به هیچ وجه تنش‌های زندگی روزمره را وارد رابطه جنسی خود با همسرتان نکنید. برای کسب آگاهی از نارضایتی جنسی کلیک کنید.

4. عدم شناخت کافی

ممکن است مدتی پس از ازدواج، بفهمید همسرتان آن کسی نیست که می‌خواستید و زندگی زناشویی نیز چیزی نیست که رویای آن را در سر داشتید. در این شراط شوکه شده و احتمالا به پایان رابطه فکر خواهید کرد. حتما در صورت بروز این اتفاق پیش از تصمیم گیری به مشاوره خانواده مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید. 

5. توقعات نا به جا

توقعات بیش از حد و یا حتی کمتر از حد زن و شوهر از هم، می‌تواند باعث تخریب روحیه و بروز اختلاف میان آن‌ها شود. این توقعات از کوچکترین مسائل مثل نحوه لباس پوشیدن و اندام همسر تا باورها و ارزش‌های آنان متغیر است. برای شناخت بیشتر از انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی کلیک کنید.

6. مشکلات روحی و روانی

افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات مشابه از شایع‌ترین مشکلاتی است که عملکرد فرد را در زندگی و روابط بین فردی مختل می‌کند. طبیعتا این مشکلات تاثیر بسیار مخربی بر روابط جنسی زن و مرد می‌گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقالات زیر را مطالعه نمایید:

علایم افسردگی
درمان افسردگی
درمان استرس 
درمان اضطراب
نشانه های استرس و اضطراب

7. دلایل سرد شدن رابطه | دور بودن از هم

دور بودن بیش از حد زن و شوهر از هم به دلیل ساعات کاری زیاد یا بعد مسافت یا هر دلیلی، بسیار مخرب می‌باشد. بودن در کنار هم یکی از اصول حفظ علاقه و دلبستگی زن و شوهر است. یادگیری تکنیک های مدیریت زمان به شما در داشتن زمانی بیشتری برای سپری کردن با همسرتان کمک خواهد کرد. برای افزایش صمیمت زناشویی خود کلیک کنید.

8. رفتارهای اشتباه

ناتوانی در معذرت خواهی، عدم پذیرش اشتباهات، عدم ابراز علاقه، غرور و لجبازی، نگاه از بالا به پایین به همسر، خشونت خانگی، انتقاد دائمی، حسادت، قضاوت، بی احترامی به همسر، بد دهنی و... همه و همه از دلایل سرد شدن رابطه زوجین است. اگر لحظه‌ای فکر کردید که ابراز عشق و محبت به همسرتان، باعث کسر شأن شما شده و یا اصطلاحا به همسرتان بیش از حد رو داده اید، بهتر است درباره اصول ارتباط صحیح با همسر آگاهی بیشتری به دست آورید. 

سرد کننده‌های میل جنسی مردان | نقش زنان در بی‌میلی جنسی همسر

رابطه جنسی تنها راهی برای ارضای غرایز اولیه انسانی نیست. رابطه جنسی بستری برای تجربه اصیل‌ترین و لذت بخش ترین احساسات میان زن و شوهر است. میزان رضایت جنسی طرفین معمولاً بازتاب کیفیت رابطه عاطفی است که زن و مرد در طول روز تجربه می‌کنند. در واقع بسیاری از ناکامی‌های روزمره می‌تواند خود را در قالب یک مشکل جنسی نشان دهد که سرد مزاجی یا همان کاهش میل جنسی یکی از آن‌هاست.

مشکلات ارتباطی و بد رفتاری‌های زوجین یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز اختلالات جنسی است که متأسفانه در بسیاری از موارد زن و شوهرها آن را نادیده می‌گیرند. ما در ادامه به عوامل ایجاد کننده سرد مزاجی در مردان و نقشی که زنان در این میان ایفا می‌کنند، اشاره کرده‌ایم:

1. دلایل سرد شدن رابطه | منفعل بودن زن در رابطه

برخی از زنان (به خصوص زن‌هایی که تفکرات سنتی‌تری دارند) رابطه جنسی را تنها عملی می‌دانند که در خدمت رفع نیازهای جنسی مردانه است و بیشترین اهمیت آن را در تولد فرزندان می‌بینند. این امر باعث می‌شود که آن‌ها هرگز خود برای رابطه جنسی پیش قدم نشده و در طول رابطه نیز هیچ گونه نقش فعالی نداشته باشند. این زنان از نظر روانی و ذهنی چندان درگیر رابطه جنسی نمی‌شوند و در نتیجه برانگیختگی و تحریک جنسی چندانی را نیز تجربه نمی‌کنند. برای آشنایی بیشتر در زمینه درخواست رابطه از طرف زن کلیک کنید.

همین امر باعث می‌شود که پاسخ‌های جنسی مناسبی را در طول رابطه به همسر خود ندهند و او را نیز نسبت به این مسئله سرد کنند. این در حالی است که رابطه جنسی فرصتی برای پیوند عمیق میان زوجین است و هردوی شما می‌توانید اوج لذت جسمانی را در طی آن تجربه کنید؛ به شرطی که هردو برای آن تلاش کرده و خواسته‌های یکدیگر را در نظر بگیرید.برای آگاهی بیشتر در زمینه چرخه پاسخ جنسی کلیک کنید.

2. عدم آشنایی با بدن مرد و نیازهای مردانه

برعکس مورد قبل متأسفانه برخی افراد رابطه جنسی را امری یک طرفه تلقی می‌کنند که تنها مرد باید در جهت شناخت بدن زن و دادن لذت جنسی به او تلاش کند. اما باید بپذیرید که رابطه جنسی عملی دو طرفه است و به آگاهی و تلاش‌های هردو طرف نیاز دارد. همان طور که مرد باید نحوه رفتار و نقاط حساس بدن همسر خود را بشناسد زن نیز باید در این راستا تلاش کند. آموزش رابطه زناشویی در این زمینه به شما کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله رابطه زناشویی را مطالعه فرمایید.

3. عدم برخورداری از اعتماد به نفس کافی

نداشتن اعتماد به نفس کافی و برخورداری از تصویر ذهنی نامناسب از بدن خود باعث می‌شود که شما در طول رابطه دائماً خود را پایین بیاورید، مضطرب باشید و به جای حضور در لحظه و لذت بردن از رابطه جنسی با جسم خود درگیری ذهنی داشته باشید. این امر با تأثیر گذاشتن بر پاسخ‌های جنسی شما، میل جنسی همسرتان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. زایمان یکی از مواردی است که نگرش زن را نسبت به خد تغییر می‌دهد. برای آگاهی بیشتر در زمینه سرد شدن رابطه بعد از بچه دار شدن کلیک کنید.

4. سرزنشگری و انتقاد حتی در بستر

اگر شما در طول روز دائماً همسر خود را سرزنش کرده و او را به خاطر هر کاری شماتت می‌کنید، به احتمال زیادی این امر به رابطه جنسی‌تان نیز سرایت می‌کند. در این شرایط مرد به مرور اعتماد به نفس خود را از دست داده و حتی ممکن است در مورد کیفیت عملکرد جنسی خود نیز دچار شک و تردید شود. همین امر با افزایش اضطراب‌های درونی، به مرور او را نسبت به رابطه بی‌میل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علت تنفر مرد از همسرش کلیک کنید.

سرد کننده‌های میل جنسی زنان | نقش مردان در بی‌میلی جنسی همسر

همان طور که رفتارهای زنان می‌تواند میل جنسی مردان را دست خوش تغییر کند، سبک ارتباطی مردان نیز در میل و اشتیاق جنسی زنان تأثیر می‌گذارد. ما در ادامه به نمونه‌هایی از رفتار مردان که باعث سرد مزاجی در زنان می‌شود، اشاره کرده‌ایم.

1. نادیده گرفتن حالات روحی همسر

زنان بیش از هر چیزی برای تجربه یک سکس موفق به حالات روانی خود وابسته هستند. در واقع آن‌ها به هنگام خستگی، اضطراب و احساس افسردگی، کم‌تر می‌توانند لذت جنسی را تجربه کنند. مردانی که برای برقراری رابطه جنسی تنها نیازهای خودشان را مد نظر قرار می‌دهند و به شرایط روحی همسر خود بی‌اعتنا هستند به مرور میل جنسی زن را کاهش داده و حتی ممکن است باعث احساس بیزاری او از رابطه جنسی شوند. برای آگاهی از علت های بی میلی جنسی در زنان کلیک کنید.

2. دلایل سرد شدن رابطه | عدم آشنایی با بدن زنان

بدن زنان از نظر جنسی تفاوت عمده‌ای با مردان دارد. آن‌ها برخلاف مردان به کندی به بالاترین سطح برانگیختگی جنسی می‌رسند و برای تجربه این امر به پیش نوازی و معاشقه نیاز دارند. این در حالی است که مردان به سرعت برانگیختگی جنسی را تجربه کرده و می‌توانند برای دخول آماده شوند. در نظر نگرفتن شرایط بدنی زن باعث می‌شود که او نتواند سکس رضایت بخشی را تجربه کند و همین امر او را به مرور، نسبت به شروع رابطه جنسی بی‌میل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه تحریک زنان کلیک کنید.

3. بی‌توجهی به نقش رفتار عاشقانه

زنان اغلب رابطه جنسی را بخشی از یک رابطه عاطفی می‌دانند و بدون اینکه از دوست داشتن و دوست داشته شدن اطمینان حاصل کنند، به برقراری رابطه جنسی نیاز پیدا نمی‌کنند. در نتیجه نپرداختن به بعد عاطفی رابطه چه در حالت عادی و چه در طول سکس، باعث می‌شود که همسرتان تمایل خود را برقراری رابطه جنسی از دست بدهد و به مرور دچار دلزدگی زناشویی شود. برای آگاهی بیشتر از عشق بازی با همسر کلیک کنید.

4. دلایل سرد شدن رابطه | بی‌توجهی به نظافت شخصی

بی‌تفاوتی نسبت به رعایت نظافت جنسی از جمله عواملی است که هم برای مردان و هم برای زنان اهمیت دارد. با این حال باورهای غلط اجتماعی بیشتر به رعایت مسائل ظاهری از جانب زن تأکید می‌کند و چندان به وظیفه مردان در این باره اشاره‌ای ندارد.

5. تماشا یا اعتیاد به دیدن فیلم‌های پورن

مردانی که به تماشای فیلم‌های پورن عادت می‌کنند، به مرور تصورشان از یک رابطه جنسی تغییر می‌کند. این فیلم‌ها رابطه جنسی را به صورت بسیار اغراق آمیز نشان می‌دهند که روابط انسانی و عاطفی در آن معنای چندانی نداشته و افراد تنها به فکر ارضای نیازهای جنسی خود هستند. تأثیرگذاری این فیلم‌ها بر رفتار جنسی مرد باعث می‌شود که نیازهای هیجانی و روانی زن در طول رابطه ارضا نشده و او به مرور میل جنسی خود را از دست بدهد. برای کسب اطلاعات در زمینه تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی کلیک کنید.

دلایل سرد شدن رابطه | چطور از سرد شدن رابطه جلوگیری کنیم؟

چطور از سرد شدن رابطه جلوگیری کنیم؟

ازدواج و یا هر رابطه‌ای، حتی اگر با یک عشق و شور شدید هم شروع شده باشد، آن علاقه اولیه به مرور زمان کمرنگ شده و منطق جای عشق را می‌گیرد. اما نباید اجازه دهید منطق از احساسات پیشی بگیرد. در بهترین حالت یک تعادل بین عقل و احساس در رابطه زناشویی ایجاد می‌شود.

برای رسیدن به این تعادل می‌توانید از کسانی که در اطرافتان زندگی مشترک موفقی دارند، الگوبرداری کنید؛ اما به یاد داشته باشید که هر زوجی یک رابطه منحصر به فرد دارند. بنابراین تنها می‌توانید برخی مسائل را با دیگران در میان گذاشته و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده نمایید. برای آن که بتوانید از رابطه زناشویی خود محافظت کنید، از یک مشاور در زمینه مسائل خانوادگی راهنمایی بگیرید. مشاور روانشناسی با تجزیه و تحلیل مشکلات پیچیده زندگی شما، به برگرداندن گرمی رابطه تان کمک خواهد کرد. مطالعه مقاله ضرورت مشاوره زناشویی نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

سخن آخر

برای ایجاد یک ارتباط موثر لازم است به یک خودشناسی و خود باوری برسید. متاسفانه ریشه بسیاری از مشکلات جامعه، عدم رعایت این دو اصل است. شما باید از عشق خود مثل فرزندتان مراقبت کنید؛ اما این مراقبت نباید با سختگیری، کنترل، حضور دائمی در کنار همسر و از این دست مسائل باشد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*