ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پدیده چراغ گاز | راهکار مقابله با پدیده چراغ گاز زنان

پدیده چراغ گاز Gas lighting به یک نوع آزار و سو استفاده روانی اشاره دارد. در این پدیده شخص آزارگر به وسیله یک سری تکنیک ها فرد قربانی را تضعیف می کند و به نوعی به او القا می کند که دچار بیماری روانی شده. رابطه ای که در این میان شکل می گیرد یک رابطه آسیب زننده است و می تواند اثرات جبران ناپذیری روی شخص قربانی داشته باشد. افرادی که قربانی این نوع روابط می شوند ممکن است به ادراک، خودپنداره، حافظه و حتی سلامت روان خود شک کنند. این افراد به تدریج از جامعه دور شده و تنهایی را برای فرار از زندگی بر می گزینند. تکنیک گس لایتیک معمولا برای غلبه یافتن بر شخص قربانی صورت می گیرد.برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


پدیده چراغ گاز چگونه آغاز می شود؟

جالب است بدانید که پدیده چراغ گاز با بمباران عشق آغاز می شود! این یعنی شخص آزارگر در ابتدا خود را به عنوان فردی صادق، عاشق پیشه و مهربان به شما می شناساند. در دفعات اول ممکن است شما را تحسین کند و از ویژگی های مثبت شما تمجید به عمل آورد. این افراد معمولا به سرعت با دیگران صمیمی می شوند و دست به خودافشایی می زنند. این یعنی از همان ابتدای رابطه اطلاعات زیادی را از خودشان به شما می دهند. همین امر باعث می شود شما با او احساس راحتی کنید. آن ها تمام تلاششان را می کنند تا رابطه سریع تر پیش رود. وقتی شما به او اعتماد می کند دست کاری روانشناختی و پدیده چراغ گاز آغاز می شود.برای آشنایی با رابطه سالم کلیک کنید.
پدیده چراغ گاز یا همان گلس لایت را می توان در روابط عاطفی، کاری، والد فرزندی و حتی روابط دوستانه نیز مشاهده کرد. حتی برخی از جامعه شناسان اعتقاد دارند که برخی از حاکمان دیکتاتور برای کنترل مردم از پدیده گلس لایت استفاده می کنند.

افردی که از پدیده چراغ گاز استفاده می کنند

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه افرادی از تکنیک  چراغ گاز استفاده می کنند؟ افرادی که به دیگران آسیب می زنند همواره دچار بیمارهای شخصیتی هستند. این افراد ممکن است به دلیل عقده های ذهنی خود تمایل داشته باشند بر شما تسلط پیدا کنند. معمولا افرادی که از تکنیک چراغ گاز استفاده می کنند افراد خودشیفته و خودخوا هستند که نیاز شدیدی به برتری و تایید اجتماعی دارد. برای شناسایی افراد خودشیفته کلیک کنید.
مردان نیز می توانند قربانی پدیده گلس لایت باشند اما پژوهش ها نشان داده تعداد زنانی که قربانی هرگونه سواستفاده روانی از جمله گلس لایت می شوند بیشتر از مردان است.  

نام گذاری پدیده چراغ گاز

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا به این نوع از آزار روانی چراغ گاز می گویند؟ در واقع اصطلاح چراغ گاز از فیلمی به همین نام اقتباس شده است. داستان این فیلم توضیح کاملی برای چیستی پدیده چراغ گاز است.

فیلم چراغ گاز

سال 1983 در آمریکا فیلمی ساخته شده به نام چراغ گاز. این فیلم که در ژانر دلهره آور ساخته شده بود توجه مخاطبان  زیادی را به خود جلب کرد و کاندیدای 7 جایزه اسکار شد. چراغ گاز روایتگر داستان زنی به نام پائولاست که پس از مهاجرت به ایتالیا دلباخته یک پیانیست جذاب می شود و با او ازدواج می کند. این دو در ابتدا رابطه خوبی دارند اما به طور ناگهانی رفتار شوهر پائولا تغییر می کند. او سعی می کند همسرش را دیوانه کند تا به اموال او دسترسی پیدا کند و ثروتش را تصاحب کند. شوهر پائولا برای دیوانه کردن او از نوعی آزار روانی بهره می گیرد. برای آشنایی با نشانه های روابط ناسالم کلیک  کنید.
گرگوری (شوهر پائولا) ابتدا یک سنجاق را بر می دارد و پنهان می کند و سپس همسرش را بابت گم کردن آن سنجاق سرزنش می کند. در سکانس های بعدی گرگوری یک تابلوی نقاشی را جابه جا می کند و به همسرش می گوید که تو این کار را انجام دادی اما یادت نیست. او رفته رفته به پائولا القا می کند که حال خوشی ندارد و بهتر است با کسی ملاقات نداشته باشد. از این طریق همسرش را به انزوا و شک می کشاند. در چند صحنه از فیلم شوهر پائولا به عمد نور چراغ گاز را کم می کند و زمانی که پائولا اظهار می کند فضا تاریک شده شوهرش می گوید تغییری در نور اتاق ایجاد نشده و این ها همه حاصل توهم است. پائولا کم کم باور می کند که دیوانه شده و به سلامت روانی خودش شک می کند...  
پدیده چراغ گاز

10 نشانه ای که ثابت می کند شما قربانی چراغ گاز هستید

ماندن یک رابطه آسیب زننده می تواند اثرات جبران ناپذیری را بر سلامت شما بگذارد. اولین قدم برای درمان، مقابله و جدایی در این نوع روابط، شناسایی مشکل است. آشنایی با این ده نشانه به شما کمک می کند رابطه خود را مورد بررسی قرار دهید و احتمال درگیر شدن با پدیده چراغ گاز را پیش بینی کنید. اگر این نشانه ها در رابطه شما وجود داشت، سریعا از کمک حرفه ای یک روان درمانگر بهره بگیرید:

1-دست گذاشتن روی نقاط حساس

افراد آسیب زننده معمولا در ابتدای رابطه بسیار اغواگرانه رفتار می کنند. آن ها با ایجاد صمیمیت و گفت و گوهای دوستانه اطلاعات خاصی را از شما می گیرند. این افراد معمولا روی نقاط حساس و انواع ترس های شما تمرکز می کنند، آن ها را به خاطر می سپارند تا بعد ها از این اطلاعات بر علیه شما استفاده کنند. برای مثال اگر شما روی خانواده خود حساس باشید، فرد آسیب رسان مدام خانواده شما را به تمسخر می گیرد تا احساس برتری پیدا کند.

2-تظاهر به شناخت شما

فرد آسیب رسان از ابتدای رابطه طوری رفتار می کنند که انگار شما را بهتر از خودتان می شناسد. او افکار و رفتارهای شما را پیش بینی می کنند و اگر با او به مخالفت بپردازید اصرار می کند که شما دروغ گفته اید. حتی ممکن است گاهی شما را متقاعد کند که در حال دروغ گفتن به خودتان هستید یعنی دارید خودتان را گول می زنید.

3-نرمال سازی

یکی از نشانه های اصلی پدیده چراغ گاز نرمال سازی است. زمانی که شما به موضوعی اعتراض می کنید شخص آسیب زننده سعی می کند شما را متقاعد کند که اوضاع عادی است و این شمایید که دچار توهم شده اید. برای مثال اگر به رابطه شک برانگیز همسرتان با یکی از همکارانش اعتراض کنید او به شما می گوید که این شرایط کاملا عادی است و این شما هستید که زیادی حساس شده اید. به طور کلی در این روابط طرف مقابل احساسات شما را نادیده می گیرد و حتی ممکن است آن ها را پیش پا افتاده جلوه دهد.

4-زیر سوال بردن موجودیت شما

هدف اصلی افراد بیمار در روابط چراغ گازی این است که شما را درباره عقلانیت، سلامت روان و حتی افکار خودتان به شک بیندازند. این افراد عمدتا از قدرت کلمات استفاده می کنند و با کلام خود به شما آسیب می زنند. جملات متداول این افراد از این قرار است:
 • تو دیوانه شده ای یا تو بیش از حد حساس شده ای
 • تو نمیفهمی یا عقل نداری
 • تو چون زنی متوجه نمیشوی
 • تو تحت تاثیر اختلالات هورمونی قرار داری
 • فکر کنم تو بیمار شده ای. بهتر است به روانپزشک مراجعه کنی.

5-تغییر خودپنداره شما

خودپنداره یعنی تصوری که شما از شخصیت و ظاهر خود دارید. افراد آسیب رسان سعی می کنند خودانگاره شما را تغییر دهند و شما را به این باور برسانند که فردی دیوانه، بیمار و ضعیف هستید. این کار معمولا از طریق تکرار صورت می گیرد. وقتی شخصی بارها و بارها به شما بگوید افسرده شده اید کم کم خودتان نیز این مسئله را باور می کنید. وقتی شما تضعیف شوید فرد آسیب رسان بر روی شما مسلط می شود و این خواسته نهایی اوست. برای آشنایی با عوامل موثر بر خودپنداره منفی و مثبت کلیک کنید.

6-انکار

فرد آسیب رسان حافظه انتخابی دارد. این یعنی فقط چیزهایی که خودش می خواهد را به خاطر می آورد. ممکن است او به شما قولی دهد و بعد ظاهر کند هرگز همچین قولی نداده است. با شما قرار بگذارد و وقتی اعتراض کردید که چرا سر قرار نیامده بگوید اصلا همچین چیزی را به خاطر نمی آورم. او سعی می کند گذشته را تحریف کند و جوری وانمود می کند انگار شما در توهم هستید یا حافظه شما دچار مشکل شده است. برای آشنایی با روانشناسی رابطه ها کلیک کنید.

7-منزوی کردن شما

انسان های نرمال معمولا مشکلاتشان را با خانواده، دوستان و درمانگران در میان می گذارند، در اجتماع حضور پیدا می کنند و از دیگران کمک می گیرند. یک شخص آسیب رسان در رابطه سعی می کند با محدود کردن روابط اجتماعی شما و منزوی کردن شما فرصت حل مشکل را از شما بگیرد.
این افراد ممکن است به شما بگویند که دیگران پشت سرتان حرف زده اند و یا بهتر است تعاملات اجتماعی خود را قطع کنی چون توهمی و افسرده شده ای. فرد آسیب رسان به شما القا می کند که مراجعه به روان درمانگر و حرف زدن با دیگران چیزی را حل نمی کند و دیگران به حرف های شما گوش نخواند داد.

8-تغییر مسیر

تغییر مسیر یا انحراف از موضوع یکی از تکنیک های اصلی در پدیده چراغ گاز است. فرد آسیب رسان و کنترل گر در رابطه سمی سعی می کند حواس شما را موضوع اصلی پرت کرده و به سمت دیگری سوق دهد. مثلا اگر شما به او بگویید که دوستم دیده که تو به من خیانت کرده ای، او به جای تمرکز و بحث روی مسئله خیانت به شما خواهد گفت دوستان تو دیوانه هستند و تو را دچار شک می کنند دیگر نباید با آن ها ارتباط بگیری.

9-خودداری

پس از مدتی مجادله زمانی که شما خود را فرد ضعیف رابطه تلقی کنید، فرد آسیب رسان کم کم از شما دور می شود. ممکن است شب ها به خانه نیاید یا قرارهای خود را با شما کنسل کند. این افراد زمانی که از علاقه و پایبندی شما در رابطه اطمینان یابند از بحث و مکالمه با شما خودداری می کنند و به تدریج از شما دور می شوند. شما به دلیل تحقیر شدن در رابطه منزوی می شوید.
پدیده چراغ گاز

10-بیمار کردن شما

یک سو استفاده روانی در مراحل شدید می تواند به بیمار کردن شما بی انجامد. فرد آسیب رسان شما را دچار شک، توهم، استرس و افسردگی می کند. از این طریق روان شما را مورد حمله قرار داده و در نهایت شما را بیمار می کند. او حتی سعی می کند که بیماری شما را شدیدتر از آنچه هست نشان دهد و به شما القا کند که کاملا دیوانه شده اید. برای شناخت روابط نامناسب برای ازدواج کلیک کنید.  

احساسات فرد قربانی

پس از سو استفاده روانی به وسیله پدیده چراغ گاز احساسات مختلفی را تجربه خواهید کرد. در ادامه با علائمی آشنا می شوید که نشان می دهندد شما قربانی روابط آسیب رسان شده اید:
 1. خودپنداره شما تغییر کرده و دیگر اعتماد به نفس سابق را ندارید.
 2. دچار اضطراب و افسردگی شده اید.
 3. احساس می کنید همه چیز تقصیر شماست و مدام عذرخواهی می کنید.
 4. برای رفتار شخص آسیب رسان توجیه می آورید و برای کارهای او بهانه پیدا می کنید.
 5. در تصمیم گیری مشکل داری و دیگر مثل سابق از زندگی خود لذت نمی برید.
 6. تنهایی را به صورت اختیاری انتخاب کرده اید و از همه دوستان و اعضای خانواده خود دور شده اید.
 

در مواجهه با پدیده چراغ گاز چه باید کرد؟

بلافاصله پس از تشخیص پدیده چراغ گاز باید با یک روان درمانگر متخصص مشورت کنید. اگر یک شخص متخصص بیماری رابطه شما را تایید کرد بلافاصله از شخص آسیب رسان فاصله بگیرید. روانشناسان توصیه می کنند اگر امکان جدایی از آن شخص را ندارید حداقل به مدت یک سال از او دور شوید. به هیچ عنوان به ادامه رابطه فکر نکنید و سعی نکنید به شخص بیمار کمک کنید. شما باید ابتدا خود را نجات داده و از رابطه سمی خود بیرون بیایید.

تلاش آزارگر برای نگه داشتن شما در رابطه

پیش از این متوجه شدید که باید از فردی که شما را دچار پدیده روانی چراغ گاز می کند دوری کنید. این فرد می تواند همسر شما، شریک شما، رئیس شما یا حتی دوست شما باشد. چیزی که باید بدانید این است که متاسفانه دوری کردن از این افراد کار راحتی نیست.  این افراد پس از مواجهه با دوری شما برای کنترل کردن اوضاع دست به اجرای تکنیک جاروبرقی می زنند.
تکنیک جاروبرقی زمانی اتفاق  می افتد که فرد قربانی آگاهی پیدا کند و تصمیم بگیرد از شخص آزارگر دوری کند یا به طور کامل از او جدایی گزیند. در این شرایط شخص آزارگر به قربانی امید می دهد و او را مطمئن می کند که شرایط درست خواهد شد. ممکن است شخص مقابل از ویژگی های خوب شما تمجید کند، خاطرات خوبتان را یادآوری کند و به این طریق مانع جدایی شود.برای کسب اطلاعات در خصوص نشانه های رفتار سمی کلیک کنید.
اما این اخلاق خوب همیشه پایدار نمی ماند. در واقع این رفتار ها تکنیک شخص آزارگر برای پاگیر کردن قربانی در یک رابطه مخرب است. پس از این که او مطمئن شد شما برگشتید و دیگر قصد ترک کردن او را ندارید ررتارهای خود را از سر می گیرد.برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*