ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زگیل تناسلی | از نحوه ابتلا و علائم تا درمان زگیل های تناسلی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زگیل تناسلی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


زگیل تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی شایع و عموما کم خطری‌ست که از طریق ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید. زگیل‌های تناسلی معمولا اطراف مناطق جنسی مانند اطراف مقعد و داخل روده بزرگ، فرج و بر روی آلت جنسی پدیدار می‌شوند و به صورت توده‌هایی به رنگ پوست خود را نشان می‌دهند. معمولا در صورت درمان منجر به سرطان نمی‌شوند اما قابل انتقال به دیگران هستند. در این زمینه مشاوره جنسی جهت کاهش و رفع اختلالات جنسی و از بین بردن فشارهای روانی ناشی از این مشکلات می‌تواند مفید باشد.


گیف زگیل تناسلی


 

دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی یا زگیل مقاربتی معمولا به دنبال آمیزش‌های جنسی از نوع مقعدی، دهانی و یا آمیزش از واژن اتفاق می‌افتد و از فرد آلوده به ویروس به فرد سالم منتقل می‌شود. فعالیت این ویروس‌ها لزوما با چشم قابل مشاهده نیست، بدین معنی که شما می‌توانید با فردی که مبتلا به این ویروس است، آمیزش جنسی داشته باشید اما متوجه وجود بیماری در خود یا در شریکتان نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های مقاربتی کلیک کنید.

این بیماری که از ویروس‌های جمعیت انسانی ناشی می‌شود، از راه برقراری رابطه جنسی و هر گونه تماس جنسی امکان انتقال دارد اما از راه تماس دست‌ها نمی‌تواند منتقل شود. بر اساس گزارش‌های مرکز کنترل و درمان بیماری‌ها، اکثر افرادی که فعالیت‌های جنسی دارند به طریقی مبتلا به این ویروس می‌شوند، اما ویروس نمی‌تواند بر آن‌ها اثر گذاشته و مشکل خاصی برای سلامتی آن‌ها ایجاد نمی‌کند؛ در واقع این ویروس به خودی خود از بدن خارج می‌شود. این ویروس‌ها می‌تواند بر روی اعضای غیر جنسی بدن نیز رشد کند.

 

ویژگی‌های زگیل تناسلی

مهم ترین ویژگی زگیل‌های تناسلی ناتوانی افراد در مشاهده آن‌ها با چشم غیر مسلح است. آن‌ها می‌توانند بسیار کوچک بوده و به رنگ خود پوست یا تیره‌تر ازآن باشند. نوک زگیل‌ها می‌تواند شبیه به گل کلم بوده و حالت صابونی مانندی در هنگام لمس کردن بر روی پوست ایجاد کنند. می‌توانند بر روی ناحیه تناسلی یا اطراف آن، جا بگیرند و شروع به رشد کنند.

 

نواحی رشد زگیل‌های تناسلی

زگیل تناسلی مردان اغلب در مناطق زیر مشاهده می‌شود:

1. آلت تناسلی

2. پوست بیضه

3. ران

4. کشاله ران

5. داخل یا اطراف مقعد

و در زنان:

1. داخل یا اطراف واژن

2. داخل یا اطراف مقعد

3. گردن رحم

همچنین ویروس‌های تناسلی می‌تواند بر روی لب‌ها، دهان، زبان و گلوی افرادی که با فرد مبتلا رابطه دهانی داشته‌اند بروز کند.

 

نشانه‌های ابتلا به زگیل تناسلی

حتی اگر قادر به دیدن خود زگیل‌ها نباشید اما آن‌ها می‌توانند موجب بروز نشانه‌هایی در افراد مبتلا شوند که شامل موارد زیر است:

1. ترشحات واژن

2. خارش

3. سوزش

4. خون ریزی

در صورت پخش شدن و یا بزرگ‌تر شدن زخم‌های تناسلی می‌توانند حالت ناراحت کننده و آزاردهنده‌ای را برای فرد مبتلا به وجود آورند.

 

درمان زگیل تنناسلی

متاسفانه درمان قطعی برای از بین بردن ویروس‌ها وجود ندارد. یکی از راه‌های از بین بردن این بیماری از بین بردن مستقیم توده‌های زگیل است که به دلیل فعالیت توده‌های ویروسی ایجاد می‌شود. متاسفانه حتی با از بین بردن مستقیم توده‌ها باز هم نمی‌توانیم بیماری را شکست دهیم و از پخش شدن آن جلوگیری کنیم.

درمان‌های موجود برای این بیماری از جمله موارد زیر است:
_ژل‌ها و کرم‌های موجود که با نام‌های کاندیلوکس یا آلدارا وجود دارند. آن‌ها حاوی موادی هستند که باعث تولید سیتوکین‌ها و دیگر موادی می‌شوند که فعالیت دستگاه ایمنی را افزایش می‌دهند.

_یکی دیگر از روش‌های درمان زگیل تناسلی شست و شوی محل دارای زگیل با رزین فدوفیلین و شستن آن بعد از چند ساعت است که البته نیازمند به کمک به یک پزشک متخصص است.

_اینترفرون آلفا نیز از دیگر مواردی است که باعث افزایش پاسخ ایمنی می‌شود. آن‌ها نیز می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشند.

_همچنین می‌توان با فریز کردن و لیزر باعث از بین رفتن زگیل‌ها شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که جراحی با لیزر می‌تواند تا مدت بیشتری باعث کند شدن روند فعالیت ویروس‌ها شود. برای آشنایی با دیگر انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.

 

پیشگیری از ابتلا به زگیل های تناسلی

مهم ترین و اقتصادی‌ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به زگیل های تناسلی برقرار نکردن رابطه جنسی با افراد بی بند و بار و استفاده از پوشش‌های حفاظتی در مواقعی که شریک جنسی مطمئن نیست. همچنین هلال احمر سالانه واکسنی برای مبارزه با این ویروس برای خانم‌ها در جامعه اختصاص داده تا آن‌ها را نسبت به این ویروس مقاوم کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه برقراری رابطه جنسی ایمن و لذت بخش کلیک کنید.

نکات مهم در پیشگیری از زگیل تناسلی

_لازم است اگر مبتلا به این ویروس هستید حتما آن را به شریک جنسی خود اطلاع دهید تا در صورت ادامه ارتباط شریک شما بتواند برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری اقدامات لازم را انجام دهد.

_لازم به ذکر است که این ویروس در موارد نادر می‌تواند از طریق مادر آلوده، هنگام زایمان نیز به کودک منتقل شود، در نتیجه اگر مبتلا به این بیماری هستید بهتر است هنگام زایمان پزشک خود را از این بیماری مطلع کنید تا بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

_بهتر است مبتلایان به این ویروس دندان پزشک خود را نیز مطلع کنند تا از پخش شدن آن جلوگیری شود. برای آگاهی از سایر بیماری‌ها و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشکلات جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*