ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

داروهای افزایش تمرکز | معرفی انواع قرص تقویت حافظه و تمرکز

 

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با داروهای افزایش تمرکز پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


داروهای افزایش تمرکز بخش عمده ای از درمان اختلال بیش فعالی است. پزشکان می توانند از بین انواع مختلفی از داروها برای کنترل علائم این اختلال انتخاب کنند. از پزشکتان درباره داروی مناسب و دوز استاندارد آن بپرسید. ممکن است مدتی طول بکشد تا بهترین ترکیب را پیدا کنید. در این مقاله در مورد داروهای افزایش تمرکز مطالبی را خواهید خواند. اما پیش از آن آگاهی در مورد اختلال تمرکز و ADHD الزامی است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

 

 

تماس با مشاور

 

 

اختلال کمبود توجه و بیش فعالی بزرگسالان

اختلال کمبود توجه بیش فعالی وضعیتی است که بر رفتار افراد تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به بیش فعالی بزرگسالان  ممکن است بیقرار به نظر برسند، ممکن است در تمرکز مشکل داشته باشند و ممکن است بر اساس تکانه عمل کنند. علائم ADHD معمولا در سنین پایین مشاهده می شود و ممکن است زمانی که شرایط کودک تغییر می کند، مانند شروع مدرسه، بیشتر قابل توجه باشد. اکثر موارد در سنین 3 تا 7 سالگی کودکان تشخیص داده می شود، اما گاهی اوقات دیرتر در دوران کودکی تشخیص داده می شود.
گاهی اوقات بیش فعالی بزرگسالان زمانی که فردی کودک بود تشخیص داده نمی شد و بعداً در بزرگسالی تشخیص داده می شود. علائم بیش فعالی کودکان ADHD معمولاً با افزایش سن بهبود می‌یابد، اما بسیاری از بزرگسالانی که در سنین پایین به این بیماری مبتلا شده‌اند، همچنان مشکلاتی را تجربه می‌کنند. افراد مبتلا به بیش فعالی بزرگسالان  ممکن است مشکلات دیگری مانند اختلالات خواب و اضطراب نیز داشته باشند.

 

1-علل اختلال بیش فعالی کمبود توجه و تمرکز

علت دقیق بیش فعالی بزرگسالان  ناشناخته است، اما نشان داده شده است که این بیماری در خانواده ها وجود دارد. تحقیقات همچنین تعدادی از تفاوت های احتمالی را در مغز افراد مبتلا در مقایسه با افراد بدون این بیماری شناسایی کرده است. عوامل دیگری که به طور بالقوه در بیش فعالی بزرگسالان  نقش دارند عبارتند از:

ADHD می تواند در افراد با هر توانایی فکری رخ دهد، اگرچه در افرادی که اختلالات یادگیری دارند شایع تر است.

2-زندگی والدین با کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی

مراقبت از کودک مبتلا به ADHD می تواند چالش برانگیز باشد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که آنها نمی توانند به رفتار خود کمک کنند. برخی از فعالیت های روزانه ممکن است برای شما و فرزندتان دشوارتر باشد، از جمله:

 • خوابیدن فرزندتان در شب
 • آماده شدن به موقع برای مدرسه
 • گوش دادن و اجرای دستورالعمل ها
 • در حال سازماندهی
 • موقعیت های اجتماعی
 • خريد كردن

3-بزرگسالان مبتلا به ADHD

بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی ممکن است متوجه شوند که مشکلات زیر را دارند:

 • سازمان و مدیریت زمان
 • تمرکز و تکمیل وظایف
 • مقابله با استرس
 • احساس بی قراری یا بی حوصلگی
 • تکانشگری و ریسک پذیری
 • برخی از بزرگسالان نیز ممکن است مشکلاتی در روابط یا تعامل اجتماعی داشته باشند.

 داروهای افزایش تمرکز

درمان اختلال بیش فعالی (ADHD)

برای کودکان مبتلا  اگرچه هیچ درمانی وجود ندارد، اما در صورت لزوم می توان با حمایت آموزشی، مشاوره و حمایت مناسب از والدین و کودکان مبتلا، در کنار دارو، آن را مدیریت کرد. برای بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی بزرگسالان، دارو اغلب اولین درمان ارائه شده است، اگرچه درمان‌های روان‌شناختی مانند درمان شناختی رفتاریCBT نیز ممکن است کمک کند.
بسیاری از کودکان مراحلی را پشت سر می گذارند که در آن بی قرار یا بی توجه هستند. این اغلب کاملاً طبیعی است و لزوماً به این معنی نیست که آنها اختلال بیش فعالی دارند. اما اگر فکر می کنید رفتار آنها ممکن است با اکثر کودکان هم سنشان متفاوت باشد، باید نگرانی های خود را با معلم فرزندتان، هماهنگ کننده نیازهای آموزشی ویژه مدرسه (SENCO) یا یک پزشک عمومی در میان بگذارید. همچنین اگر بزرگسال هستید و فکر می کنید ممکن است اختلال عدم تمرکز داشته باشید، اما در کودکی تشخیص داده نشده بود، با یک پزشک عمومی صحبت کنید. برای آشنایی با رفتار صحیح با کودک بیش فعال کلیک کنید.  

بررسی داروهای افزایش تمرکز

داروها ممکن است برای همه علائم ADHD موثر نباشند یا روی همه افراد به طور یکسان تأثیر بگذارند. ترکیبی از دارو، درمان، تغییرات رفتاری و آموزش مهارت ها اغلب موثرترین درمان است. این درمان چندوجهی نامیده می شود. مواردی که به طور گسترده برای درمان بیش فعالی استفاده می شود عبارتند از:

1-محرک های کوتاه اثر جزء داروهای افزایش تمرکز

این گروه از داروها برای چندین دهه ADHD را درمان کرده اند. این داروها ممکن است به شما کمک کنند افکار خود را متمرکز کرده و حواس پرتی را نادیده بگیرید. داروهای محرک برای 70 تا 80 درصد افراد موثر است. آنها برای درمان بیش فعالی متوسط ​​و شدید استفاده می شوند. آنها ممکن است برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که در مدرسه، محل کار یا خانه سختی دارند مفید باشند. برخی از محرک ها برای استفاده در کودکان بالای 3 سال تایید شده اند.
برخی دیگر برای کودکان بالای 6 سال تایید شده اند. عوارض جانبی محرک های کوتاه اثر شامل از دست دادن اشتها، کاهش وزن، مشکلات خواب، بی نظمی و تیک است. شما باید آنها را اغلب مصرف کنید. FDA هشداری در مورد خطر سوء مصرف مواد مخدر با محرک های آمفتامین صادر کرده است. مشاوران ایمنی FDA همچنین نگران هستند که تمام محرک های آمفتامین و متیل فنیدات که برای ADHD استفاده می شود ممکن است مشکلات قلبی و روانی را بیشتر کند. برای آشنایی با مدت زمان درمان بیش فعالی کلیک کنید.

2-داروهای افزایش تمرکز | محرک های متوسط ​​و طولانی اثر

عوارض جانبی این داروها شامل از دست دادن اشتها، کاهش وزن، اختلالات خواب، گیجی و تیک است. داروهای طولانی اثر ممکن است اثرات بیشتری بر اشتها و خواب داشته باشند. FDA در مورد خطر سوء مصرف مواد مخدر با محرک های آمفتامین هشدار می دهد. مشاوران ایمنی FDA همچنین نگران هستند که تمام محرک های آمفتامین و متیل فنیدات که برای ADHD استفاده می شود ممکن است مشکلات قلبی و روانی را بیشتر کند.

3-داروهای افزایش تمرکز غیر محرک

در مواردی که محرک ها کار نمی کنند یا عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می کنند، داروهای غیر محرک ممکن است کمک کنند. این داروها می توانند علائمی مانند تمرکز و کنترل تکانه را بهبود بخشند.
معمولا مدتی طول می کشد تا شروع به کار کنند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا اثرات کامل را احساس کنید. همچنین، آنها ممکن است به خوبی محرک عمل نکنند. برخی از داروهای غیر محرک ممکن است خطر افکار و علائم خودکشی و مرگ ناشی از خودکشی را در نوجوانان افزایش دهند. هر فردی که اتوموکستین (Strattera) مصرف می کند باید از نظر افکار خودکشی به ویژه در هفته های اول تحت نظر باشد. عوارض جانبی رایج این داروها شامل خستگی، ناراحتی معده، خشکی دهان و حالت تهوع است. فشار خون شما اغلب با قطع مصرف آنها افزایش می یابد.  

4-داروهای ضد افسردگی

افراد مبتلا به ADHD اغلب افسردگی، اضطراب و اختلال دوقطبی نیز دارند. آنها ممکن است یک داروی ضد افسردگی برای کنترل مسائل مربوط به سلامت روان یا سایر شرایط همراه با یک محرک برای ADHD مصرف کنند.
این داروها را می توان بدون برچسب برای درمان علائم اختلال عدم تمرکز استفاده کرد. این بدان معناست که پزشکان می توانند آنها را تجویز کنند، حتی اگر توسط FDA برای استفاده با اختلال بیش فعالی تایید نشده باشند، عوارض جانبی اغلب شامل مشکلات خواب، حالت تهوع، یبوست، خشکی دهان، تعریق و تغییرات در میل جنسی است. FDA همچنین در مورد ارتباط بین داروهای ضد افسردگی و خطر بالاتر خودکشی در بزرگسالان 18 تا 24 ساله به ویژه در 1 یا 2 ماه اول هشدار داده است.
  داروهای افزایش تمرکز

5-داروهای افزایش تمرکز و ایمنی

متخصصان معمولاً این داروها را زمانی ایمن می‌دانند که توسط یک متخصص به درستی کنترل شوند. مشکلات جدی نادر است. در مورد خطرات و مزایای این داروها با پزشک خود صحبت کنید.
تا 80 درصد از افراد مبتلا به ADHD همچنین دارای شرایط سلامت روان دیگری مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیت و اختلالات مصرف مواد هستند. این مسائل و درمان آنها می تواند بر ADHD تأثیر بگذارد و بالعکس. به عنوان مثال، برخی از داروهای محرک می توانند علائم اضطراب را بدتر کنند. اما پزشک شما اغلب می تواند با خیال راحت درمان افسردگی و ADHD را ترکیب کند. برنامه درمانی شما به سلامت روان کلی شما بستگی دارد.  

داروهای افزایش تمرکز | هشدار

لطفا دقت داشته باشید که در این مقاله شما صرفا با این بیماری و داروهای آن آشنا شده اید. تشخیص درست  و دقیق این اختلال چه در سنین کودکی چه بزرگسالی کار یک روانپزشک حاذق است.پس از تشخیص و تجویز خودسرانه ی دارو ها مانند مصرف ریتالین که یکی از داروهای درمانی عدم تمرکز است خودداری کنید و در صورت نیاز به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*