ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زود انزالی چیست | علائم، پیامدها و علت زود انزالی مردان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زود انزالی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

زود انزالی یا انزال زودرس یکی از انواع کژکاری‌های جنسی می‌باشد که در آن فرد قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود به انزال می‌رسد؛ این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما آنچه ناراحت کننده است پیامدهای زودانزالی هم چون تأثیر منفی بر روابط بین زوجین و کاهش اعتماد به نفس است. روابط جنسی بخش مهمی از زندگی زوجین را شامل می‌شود که نارضایتی در آن به روابط عاطفی نیز آسیب می‌زند. درمان زودانزالی و چگونگی برقراری رابطه جنسی مؤثر و لذت بخش نیاز به آموزش و آگاهی زیاد دارد. این آموزش‌ها را می‌توانید با استفاده از مشاوره جنسی به دست بیاورید. در ادامه مقاله به بررسی کامل انزال زودرس و راه های درمان آن می پردازیم؛ پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

زود انزالی چیست؟

انزال به معنی آزاد شدن مایع منی از آلت تناسلی است مرد است که در اثر تحریک جنسی در رابطه جنسی و یا خودارضایی رخ می دهد. حال در شرایطی که انزال بسیار زود تر از حد معمول رخ دهد به طوری که لذت جنسی مرد و زن هر دو در طول رابطه جنسی کاهش یابد یا به طور کل از بین برود، زود انزالی رخ داده است. زود انزالی دلایل متعددی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. اختلال زود انزالی یک کژکاری جنسی است که می تواند عوارض و مشکلات بسیار زیادی را در رابطه جنسی و زناشویی زوجین ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه اختلالات کژکاری جنسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک زود انزالی چیست؟

اینفوگرافیک زود انزالی چیست؟


علائم زود انزالی

زود انزالی برای همه ی افراد در دوره ای از زندگی رخ می دهد چرا که استرس و اضطراب و سبک زندگی تاثیر مستقیمی با مشکلات جنسی دارند. اما در صورتی که زودانزالی به یک مشکل مداوم و اساسی در رابطه زناشویی تان تبدیل شده است، لازم است که هر چه سریع تر راهی برای حل و درمان آن بیندیشید. زود انزالی علائمی دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند: _برای مدت زیادی در به تاخیر انداختن ارگاسم خود به مشکل بر خورده اید. زود انزالی به نارضایتی جنسی شما و همسرتان منجر شده است. روابط زناشویی شما سرد شده است و یکی از شما یا هر دویتان دیگر تمایل به رابطه را از دست داده اید. زود انزالی به دو نوع مادام العمر یا اکتسابی تقسیم می شود. به این صورت که در نوع مادام العمر زود انزالی، فرد از همان ابتدا در برقراری رابطه مشکل داشته است و از همان تجربه رابطه جنسی اول با زود انزالی درگیر بوده است. اما در نوع اکتسابی فرد برای مدتی انزال طبیعی داشته است و سپس با مشکل انزال زودرس درگیر شده است.

علل و دلایل زود انزالی

زودانزالی

زود انزالی از جمله کژکاری‌های جنسی در مردان است اما نمی‌توان آن را اختلال جنسی نامید. از جمله مهم ترین دلایل زود انزالی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. زود انزالی ناشی از اضطراب و استرس

فشارهای روانی مختلفی که در فرد تنش و اضطراب به وجود می‌آورند، می‌توانند منجر به تاخیر یا تعجیل در انزال شوند؛ به طور مثال درگیری‌های بین زوجین، ارگاسم نامناسب یا به ارگاسم نرسیدن شریک جنسی در روابط قبلی، نامناسب بودن زمان و مکان آمیزش همگی می‌توانند ایجاد تنش کنند و این تنش می‌تواند منجر به زود انزالی یا حتی دیر انزالی شوند. برای درمان اضطراب و استرس کلیک کنید.

2. زود انزالی ناشی از اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یکی از انواع ناکارآمدی جنسی است که در آن آلت تناسلی مرد به نعوظ کامل نمی‌رسد یا نمی‌تواند در حالت برانگیختگی باقی بماند؛ این اختلال به دلیل ایجاد تنش در فرد و تأثیرات روانی مانند کاهش اعتماد به نفس و فیزیولوژیکی مثل عدم گردش خون مناسب و انقباض و انبساط‌های مداوم که دارد، می‌تواند موجب کاهش کیفیت رابطه جنسی شود و بر روی انزال اثر گذار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال نعوظ کلیک کنید.

3. زود انزالی ناشی از افسردگی

افسردگی می‌تواند تأثیرات منفی بر روی فعالیت‌های هورمونی فرد داشته باشد و همچنین از پیامدهای افسرگی کاهش یا افزایش شدید میل جنسی‌ است که می‌تواند روی کیفیت رابطه‌ی جنسی، ارگاسم و میزان تحریک جنسی اثرگذار باشد. شما می توانید مقاله علائم افسردگی را در این زمینه مطالعه نمایید.

4. زود انزالی به دلیل اشکال در سیستم هورمونی یا عصبی

اشکال در سیستم هورمونی یا عصبی یکی از عوامل پزشکی تأثیرگذار بروی کیفیت رابطه جنسی است. بالا و یا پایین بودن هورمون‌های جنسی می‌تواند بر روی میزان تحریک پذیری و کیفیت رابطه جنسی اثرگذار باشد.

5. زود انزالی به دلیل بی توجهی به معاشقه پیش از آمیزش

ععشق بازی و آماده سازی قبل از آمیزش می‌تواند از دلایلی باشد که از ارگاسم همزمان جلوگیری کند. چرا که تحریک ناکافی باعث می‌شود در حین آمیزش مرد به انزال نزدیک شود در حالی که خانم هنوز به اندزه کافی تحریک نشده تا بتواند ارگاسم را تجربه کند.

6. زود انزالی در پی خود ارضایی 

خود ارضایی مردان از جمله مواردی است که در طولانی مدت و با انجام مکرر بیش از حد می‌تواند مشکلات جنسی برای فرد ایجاد نماید. زمانی که فرد به صورت مکرر و یا تنها به یک شیوه خودارضایی می‌کند، نسبت به این عمل شرطی می‌شود و توانایی خود را در رابطه جنسی با همسر از دست می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خود ارضایی مردان کلیک کنید.

انزال طبیعی

انزال طبیعی زمان سکس کامل

آنچه در انزال اهمیت بیشتری دارد نه کمیت بلکه کیفیت انزال و ارگاسم است. بسیاری گمان می‌کنند طولانی‌تر بودن رابطه جنسی به معنای کیفیت بالای آن است و از انزال طبیعی خود ناراضی هستند، این در حالیست که زمان استاندارد انزال در مردان بین 5 تا 10 دقیقه است و باقی زمان آمیزش به معاشقه و نوازش می‌گذرد. سکس کامل نه صرفا به معنای دخول بلکه از نوازش و آماده سازی اولیه، تحریک مناسب، آمیزش و نوازش و تشکر می‌باشد که طبیعتا زمان بیشتری خواهد برد.

پیامد‌های زود انزالی

از جمله مهم‌ترین مشکلات و پیامدهایی که زود انزالی برای افراد دارد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. تأثیر زود انزالی بر روابط بین زوجین

زود انزالی معمولا به این صورت است که مرد زودتر از شریک جنسی خود به انزال می‌رسد که این مسأله بدین معناست که شریک جنسی ارضا نشده و لذت جنسی را تجربه نکرده است که می‌تواند منجر به سردی رابطه و عدم گرایش برای آمیزش بعدی شود که به مرور زمان بر روی رابطه عاطفی زوجین نیز اثر گذار است. به این دلیل که یکی از ابعاد مهم رابطه دچار جریانات تنش و کاهش کیفیت شده است.

2. زود انزالی و کاهش اعتماد به نفس

زودانزالی به دلیل پیامد‌ها و اثراتی که روی روابط زوجین دارد و هم چنین بدلیل تاثیری که روی خودپنداره‌ی جنسی مرد می‌گذارد، می‌تواند سبب کاهش در اعتماد به نفس بشود.

3. دور باطل در پی زود انزالی

معمولا در زود انزالی یک دور باطل مشاهده می‌شود به طوری که انزال زودرس در چند تجربه‌ی جنسی اثرات مخربی روی فرد می‌گذارد و این اثرات در آمیزش‌های بعدی به صورت استرس و تنش ذهنی مشاهده می‌شود که خود از عوامل و زمینه سازهای زودانزالی است.

درمان زود انزالی

درمان زود انزالی با استفاده از روش‌های درمان زودانزالی زیر امکان پذیر است. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله درمان زود انزالی را نیز مطالعه فرمایید.

1. مصرف داروهایی که روی سیستم عصبی اثرگذار هستند

درمان دارویی زود انزالی برای سکس رابطه جنسی

در موقعیت‌هایی که زود انزالی به دلیل اختلال در نعوظ یا اختلالات هورمونی پدید می‌آید مراجعه به اورولوژیست و مصرف دارو زیر نظر متخصص می‌تواند راه مناسبی برای درمان باشد؛ هم چنین در مواردی مانند استرس و اضطراب شدید که فرد را از فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد یا افسردگی شدید نیز می‌توان با مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو مسأله اولیه را برطرف کرد تا عوامل و عللی که باعث انزال زودرس می‌شود را از میان برداشت.

2. روان درمانی در درمان زود انزالی

باید توجه داشت که مصرف هر دارویی به دلیل عوارضی که دارد باید زیر نظر متخصص باشد. هم چنین در بعضی موارد مثل افسردگی مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند باعث کاهش میل جنسی بشود. روان‌درمانی و درمان شناختی رفتاری از جمله درمان‌هایی است که می‌تواند در حل این مشکلات موثر باشند. برای کسب آگاهی از درمان شناختی رفتاری افسردگی کلیک کنید.

3. اهمیت معاشقه پیش از آمیزش

مشورت با روانشناس، افزایش آگاهی از تکنیک‌های جنسی و صحبت پیرامون این موضوع با همسر از جمله شیوه‌هایی است که به کیفیت بهتری در رابطه جنسی منجر می‌شود.

4. توجه به تحریک زن برای ارگاسم همزمان

زنان بر خلاف مردان نیاز به زمان بیش تری برای تحریک جنسی و آمادگی برای آمیزش دارند که عدم توجه به این موضوع می‌تواند از کیفیت رابطه جنسی بین زوجین بکاهد، توجه کافی به این آمادگی و تحریک سبب ارگاسم همزمان و تجربه‌ی لذت جنسی بیشتری می‌شود.

5. توقف و فشار دادن آلت

یکی از روش‌های مورد استفاده برای درمان زود انزالی توقف در حین انجام آمیزش برای کاهش تحریک و آمادگی برای رابطه‌ی جنسی طولانی‌تری است؛ این شیوه به این شکل است که در حین انجام عمل جنسی فرد توقف می‌کند و توسط شریک جنسی یا خودش چندین مرتبه آلت را فشار داده یا با آلت به بدن شریک جنسی ضربه می‌زند که سبب افت تحریک و طولانی‌تر شدن سیکل آمیزش و انزال می‌شود. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از این روش به مقاله روش استارت استاپ مراجعه کنید.

6. تمرینات کگل

برخی از تمرینات که عضلات کف لگن را درگیر می کنند، تمرینات کگل نامیده می شوند و تاثیر بسیار زیادی بر درمان زود انزالی می گذارند. برای شناسایی عضلات کف لگن می توانید در حین دفع ادرار، ادرار خود را متوقف نمایید؛ عضلات و ماهیچه هایی که در این لحظه درگیر می شوند عضلات لگنی شما هستند. پس از شناسایی حال می توانید تمرینان را انجام دهید. برای چند لحظه عضلات لگن را منقبض کنید و سپس عضلات را رها کنید. این کار را چندین بار در روز برای حداقل یک هفته تا ده روز انجام دهید. تمرینات کگل را می توانید در حالت نشسته، دراز کشیده و یا ایستاده انجام دهید. ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید ماهچه های خود را بشناسید و تمرینات را انجام دهید؛ این کار متوقف نکنید چرا که تاثیر بسیار زیادی بر درمان زود انزالی می گذارد.

7. توجه به عوامل زیستی و آمادگی جسمی و روحی

رژیم تغذیه‌ای مناسب، خواب کافی، انتخاب زمان و مکان مناسب از جمله عوامل با اهمیتی هستند که رعایت نکردن هر یک از این موضوعات می‌تواند سبب تنش و عدم تجربه‌ی رابطه‌ی جنسی لذت بخش و کامل شود؛ توجه به این موضوع به سادگی می‌تواند کمک کند که رابطه جنسی بهتری را تجربه نمایید. دریافت مشاوره خانواده و مشاوره رابطه زناشویی می تواند به شما در داشتن یک رابطه‌ی بهتر یاری رساند.

8. صحبت با شریک جنسی

زود انزالی مساله ای است که علاوه بر خود فرد، شریک جنسی اش را هم تا حد بسیار زیادی با مشکل مواجه می کند چرا که در این شرایط شریک جنسی اصلا لذت جنسی را تجربه نمی کند و ممکن است پس از مدتی به سرد مزاجی مبتلا شود. پس در این شرایط ضروری است که با همسر خود نیز صحبت کنید. به او بگویید که زود انزالی یک مساله شایع است و با همکاری یکدیگر می توانید آن را به راحتی درمان کنید.

9. کمک گرفتن از روانشناس

بسیاری از افراد بلافاصله پس از مواجه با زود انزالی به مصرف قرص و دارو آن هم به صورت خودسرانه روی می آورند. این در حالیست که در بسیاری از مواقع زود انزالی دلایل روانشناختی دارد و لازم است که آن ها را شناسایی کرده و درمان کنید تا مشکل نیز برطرف شود. مصرف خودسرانه داروها شاید برای مدتی این مساله را بهبود ببخشد اما پس از مدتی دوباره بر می گردد و چه بسا عوارض جدی نیز برای تان به همراه داشته باشد. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا با ارائه خدمات مشاوره حضوری و تلفنی در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

سوالات متداول

_ آیا ختنه ارتباطی با زود انزالی دارد؟
خیر هیچ بررسی و تحقیق علمی این مساله را اثبات نکرده است و طبق بررسی ها ختنه در دروان کودکی هیچ تاثیری بر مشکلات مرتبط با انزال در بزرگسالی نمی گذارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*