ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک هروئین | بهترین روش های ترک اعتیاد به هروئین

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک هروئین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترک هروئین شاید سخت‌ترین نوع ترک در بین انواع مواد مخدر باشد. اعتیاد به هروئین سموم بسیار زیادی را وارد بدن می‌کند و مهم‌ترین پیامد آن صدمه به کبد و کلیه است؛ این دو اندام به دلیل دفع سموم ناشی از مصرف هروئین دچار آسیب شدیدی می شوند. به علاوه اعتیاد به هروئین منجر به بالا رفتن چربی و فشارخون نیز می گردد. بنابراین به دلیل عوارض مخرب جسمانی و روانی هرویین، ترک اعتیاد به هروئین باید هرچه زودتر آغاز بشود. برای آگاهی از بهترین روش‌های ترک اعتیاد به هروئین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

روش‌های ترک اعتیاد به هروئین

هروئین ماده مخدری است که به رنگ سفید یا قهوه ای می باشد. هروئین از گیاه خشخاش تهیه می شود. این ماده شدیدا اعتیادآور است، سریع در چربی حل می شود و به مغز می رسد. استفاده از هروئین عوارض جسمانی و روانی خطرناکی دارد. هروئین به صورت تدخینی، تزریقی یا از راه بینی مصرف می شود. در برخی مشاغل و امور پزشکی از هروئین به عنوان ضددرد استفاده می شود. اما نکته مهم این است که خرید و فروش این ماده غیر قانونی و حکم کیفری دارد. این ماده می تواند گسترش بیماری HIV یا هپاتیت را هم دربر داشته باشد. کافی است هروئین یک بار مصرف شود، به دلیل اثرات خوشایندی که دارد فرد به صورت وسواس گونه و غیر ارادی خواهان تجربه دوباره می شود. این جاست که وابستگی اتفاق می افتد و ترک آن به راحتی ممکن نخواهد بود.
چهار روش متداول برای ترک اعتیاد به هروئین وجود دارد.

1- روش ترک اعتیاد به هروئین با استفاده از دارو

2- ترک سنتی به روش ناگهانی یا سقوط آزاد

3- ترک اعتیاد به هروئین به صورت نیمه سریع

4- ترک اعتیاد به هروئین به صورت ترک تدریجی

اینفوگرافیک ترک هروئین

 اینفوگرافیک ترک هروئین

روش ترک اعتیاد به هروئین با استفاده از دارو

پرچم‌دار و مهم‌ترین دارویی که برای ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله هروئین مورد استفاده قرار می‌گیرد، متادون است که برای ترک مواد مخدر دیگری مانند تریاک و شیره، مورفین و... نیز به کار گرفته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک مورفین کلیک کنید.
مصرف متادون برای ترک اعتیاد به هروئین از آن جهت ارزشمند است که طول عمر بیشتری در بدن دارد. یعنی دیگر نیاز نیست برای مخفی کردن نشانه‌های خماری هر چند ساعت دارو یا هروئین مصرف کنید. به همین خاطر می‌توان از متادون به عنوان جایگزین استفاده کرد تا فرد بتواند بدون نیاز به مخدر به زندگی خود رسیدگی کند.

یکی از سختی‌های اصلی ترک اعتیاد به هروئین مبارزه با علائم جسمانی مرتبط با کنار گذاشتن آن است. متادون با کاهش علائم جسمانی در ترک هروئین اهمیت بسیاری دارد. ترک هروئین به کمک متادون به این صورت است که فرد تحت نظر درمانگر و پزشک متخصص شروع به مصرف متادون به جای هروئین می‌کند (دوز دارو در ابتدا افزایشی است) و به مرور مصرف خود را در مدت زمان نزدیک به شش ماه کاهش می‌دهد تا بتواند به طور کامل این ماده را کنار بگذارد.

تذکر: از مصرف خودسرانه متادون جدا خودداری کنید چراکه این دارو اعتیاد آور بوده و می‌تواند به جای ترک، شما را در دردسر جدیدی گرفتار کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد به متادون کلیک کنید.

ترک هروئین سنتی و ناگهانی | درمان یابویی

ترک هروئین به روش سنتی با بستن و زندانی کردن معتاد (روش سقوط آزاد یا به بیان بهتر یابو درمانی، زور درمانی، شلاق درمانی و طناب درمانی) صورت می‌گیرد. در این روش، بیمار به‌ یک‌ باره مصرف مواد مخدر را قطع می‌کند بدون آنکه از دارو یا مواد جایگزین استفاده کند. به علت قطع ناگهانی، عکس‌ العمل‌های آشکار فرد، یک تا دو هفته طول می‌کشد، این دوره بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. برای آگاهی بیشتر میتوانید مقاله مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر را مطالعه کنید.

ایراد اصلی این روش این است که شوک جسمی و روحی شدیدی به بیمار وارد می‌شود. امروزه تقریبا این روش منسوخ شده چراکه احتمال بازگشت در آن بسیار زیاد است، چون وابستگی روانی فرد با استفاده از این روش از بین نمی‌رود و به ریشه‌های اصلی ابتلا به اعتیاد پرداخته نمی‌شود.

مدت زمان درمان سنتی به روش سقوط آزاد 

پاکسازی بدن از هروئین به طور کامل چندین ماه زمان می‌برد. لذا پس از گذراندن سختی‌های دو هفته اول، مشکلات بی‌خوابی، افسردگی، کم‌حوصلگی، کند ذهنی، فراموشی، تنبلی، عدم میل به زندگی و غیره در بیماران شدت پیدا می‌کند. طی این مدت شخص قادر به کار کردن نیست و یا بازدهی کاری مناسبی ندارد.

در این مدت به دلیل عدم تعادل جسمی و روانی، بیمار نباید تصمیمات سرنوشت ساز بگیرد. شوک مخربی که در روش سنتی ترک اعتیاد به بیمار وارد می‌شود، می‌تواند به آسیب‌های روانی زیادی منجر شود. کسانی که با روش سقوط آزاد ترک کرده‌اند به‌ندرت به مرحله تعادل پایدار می‌رسند و معمولا دچار عدم تعادل در دراز مدت یا مشکلات عصبی می‌شوند. ترک اعتیاد به روش سنتی به دو حالت دیگر به صورت ترک نیمه سریع و ترک تدریجی نیز صورت می‌گیرد.

ترک هروئین به روش سقوط آزاد به صورت ترک نیمه سریع

این روش ترک اعتیاد شبیه سقوط آزاد است. با این تفاوت که پس از قطع فوری مصرف مواد مخدر و در طول یک هفته اول، برای کاهش عوارض و دردهای بیمار از دارو استفاده می‌شود. به دلیل نادیده گرفتن زمان بازسازی سیستم‌های تولید مواد شبه افیونی در بدن این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن ندارد. مثال علمی آن این است که در روش سقوط آزاد شخص از بالای ساختمان ده طبقه به پائین می‌پرد ولی در شبه سقوط آزاد کمی تخفیف داده و از یکی دوطبقه پائین‌تر سقوط می‌کند. برای آشنایی بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

ترک اعتیاد هروئین به روش سنتی به صورت ترک تدریجی

چهارمین روش ترک هروئین، کاهش تدریجی مصرف مواد است و از زمان‌های قدیم تاکنون مرسوم بوده است. در ترک تدریجی، هر روز مقداری از مصرف مواد مخدر کم می‌شود تا به‌تدریج به صفر برسد. مثلا مقداری تریاک یا شیره را در ظرف آبی حل کرده و سپس به‌جای مصرف مواد، روزانه چند پیمانه مشخص از  شربت تریاک می‌خورند و به‌جای مقدار خورده شده آب می‌ریزند تا شربت رقیق‌تر شود. بسیاری از بیماران معتاد، از روش ترک تدریجی برای ترک هروئین استفاده کرده و نتیجه گرفته‌اند. در بین روش‌های سنتی ترک تدریجی بیش از سایر روش‌ها مورد مقبولیت متخصصین قرار دارد.

ترک اعتیاد به هروئین در خانه

یکی از باورهای اشتباه عامه مردم درباره ترک اعتیاد به مواد مخدر این است که گمان می کنند می توانند با حبس کردن خود در یکی از اتاق های خانه از شر اعتیاد خلاصی یابند‌.

حال آنکه مخدری مانند هروئین با اعتیاداوری شدید و وابستگی جسمانی و روانی زیادی که ایجاد می کند مراحل ترک سخت تری هم دارد و ترک کردن در خانه نه تنها کمکی به بهبود حال بیمار نمی کند بلکه علائم ترک را تشدید کرده و آشفتگی زیادی را به فرد تحمیل می کند.

از چه روشی برای ترک اعتیاد به هروئین استفاده کنیم؟

به طور کلی روش پیشنهادی برای ترک اعتیاد، درمان‌های بلند مدت است. این روش‌ها با کمترین مضرات جسمی و روانی، بیمار معتاد را به سمت ترک دائمی هدایت می‌کنند، به طوری که در نهایت، خود بیمار برای ترک عجله دارد و به‌ نوعی نسبت به مواد مخدر تنفر پیدا می‌کند. در همه روش‌ها مشورت گرفتن از یک مشاور روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد اهمیت دارد. 
متاسفانه روش هایی مانند کمپ ترک اعتیاد وجود دارد که در بلند مدت اثری نخواهد داشت و فرد نتیجه ای نخواهد گرفت. گاهی هم در برخی کلینیک ها از روش سم زدایی برای ترک مواد استفاده می شود. روش ترک هروئین در خانه هم یکی دیگر از راه های ترک هست. اعتیاد به دلیل عوارض روانی که دارد و خود مانع محسوب می شود ترک آن چالش های زیادی دارد. در هر صورت در کنار هر درمانی نیاز به همراهی خانواده و مشاور داریم. فرد با مراجعه به روانشناس و مطرح کردن دغدغه ها و نگرانی هایش می تواند از پس مسائل و بحران ها برآید و این بار با هر اضطرابی به سمت مواد نرود. برای اطلاعات بیشتر در مورد کمپ ترک اعتیاد کلیک کنید.

روش سقوط آزاد برای چه کسانی خوب است؟

هر یک از روش‌های ترک هروئین دارای محاسن و معایبی است. به‌عنوان مثال روش ترک سقوط آزاد برای کسانی که در ابتدای راه اعتیاد هستند و به‌طور تفریحی و تفننی از مواد مخدر استفاده می‌کنند و هنوز سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی بدن آنان از کار نیفتاده است خوب جواب می‌دهد و چه‌بسا بهترین روش باشد، اما همین روش ترک اعتیاد برای آن دسته بیماران معتاد که سالیان بسیار به مصرف مواد مخدر با مقدار بالا مشغول هستند، نه‌ تنها مؤثر نیست بلکه اغلب عوارض شدید و غیرقابل جبرانی به‌جای خواهد گذاشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای شاغلان چه درمانی بهتر است؟

برای بیمارانی که به کار دائم مشغول هستند، استفاده از روش سقوط آزاد میسر نیست چون معمولا تا ده ماه نمی‌توانند کار کنند. در روش ترک اعتیاد نیمه سریع نیز اوضاع به همین منوال خواهد بود. استفاده از درمان‌های دارویی جایگزین و بلند مدت برای شاغلین معمولا بهترین و امن‌ترین گزینه محسوب می‌شوند.

بوپرنورفین (قرص ترک اعتیاد) چیست؟

بوپرنورفین یا ب2 یک داروی مسکن مخدر شبیه مورفین است و مانند متادون می‌تواند در درمان دارویی ترک به فرد کمک کند. این دارو بیشتر برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود، البته برای موارد درمانی دیگر نیز کاربرد دارد. استفاده نامناسب از بوپرنورفین همزمان با هروئین می‌تواند عوارض خطرناکی از قبیل تشنج و حتی مرگ را به همراه داشته باشد. همچنین مصرف خودسرانه آن نیز می‌تواند منجر به شکل گیری اعتیاد جدید در شما شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بوپرنوفین یا ب 2 کلیک کنید.

ترک اعتیاد به هروئین با چه علائم جسمی و روانی همراه است؟

پس از قطع مصرف هروئین، در فرد علائم گوناگونی بروز می‌کند که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت یا علائم ترک گفته می‌شود. این سندرم شامل، درد عضلانی-استخوانی، بیخوابی، اضطراب و احساس بیقراری، عطسه، آبریزش بینی، خمیازه، اسهال، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، ضعف و بیحالی، پرش اندام‌ها، احساس سرما و گرما، لرز، تعریق، تپش قلب، ریزش اشک، شکم درد، هذیان گویی، پرخاشگری، وسوسه به مصرف مواد و... می‌باشد. شدت خماری و علائم فوق در بیماران متفاوت است و تحمل درد خماری بدون مراقبت­‌های درمانی صحیح بسیار سخت و دشوار خواهد بود. این علائم  مدتی بعد از ترک اعتیاد از بین می‌رود.

آیا ترک اعتیاد به هروئین می‌تواند سلامتی فرد را به مخاطره اندازد؟

ترک هروئین در مواردی‌ که بیمار تحت نظر پزشک و آزمایشات لازم قرار نگرفته و یا استاندارد مراقبت‌های پزشکی و پرستاری رعایت نشود خطرناک است، در غیر این صورت سم‌زدایی مانعی ندارد. سم‌زدایی از نظر علمی یعنی استفاده از روش‌هایی که به بیمار کمک می‌کند تا دوره ترک را با کمترین علائم و به‌صورت کنترل شده و بی‌خطر پشت سر بگذارد.

مشاوره ترک اعتیاد به هروئین تلفنی و حضوری

از آنجایی که ترک هروئین بسیار سخت می‌باشد و خود درمانی آن بدون مشاوره گرفتن از یک فرد متخصص می‌تواند سبب مرگ یا وارد شدن آسیب‌های شدید به بدن فرد می‌گردد، مراجعه به متخصصین ترک اعتیاد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از مصرف مجدد مواد

بیمار هنگام ترک و طی کردن مراحل درمان با علائم محرومیت از مواد مواجه می شود. بروز این علائم دردناک و گاهی طاقت فرسا بودن آن ها یکی از دلایل گرایش مجدد فرد به مصرف و بازگشت به اعتیاد می باشد. از همین رو برای پایدار نگهداشتن وضعیت و کنترل مداوم آن، بیمار به مراقبت حرفه ای نیاز دارد.

پیگیری جلسات مشاوره و ادامه دادن به فرایند رواندرمانی در دستیابی به برخی موارد تاثیر بسزایی دارد که در ادامه به شرح آن ها پرداخته شده است.

عدم قطع مصرف دارو: در صورت تجویز دارو برای بیمار از سوی پزشک بهتین کار این است که مصرف دارو را تا پایان طول درمان ادامه بدهید و خودسرانه مصرف آن را قطع نکنید.

مصرف مسکن: درمورد مسکن های ارام بخش نیز طبق دستورالعمل  مصرف کنید و اگر مسکنی تجویز نشده است برای کاهش دردهای فیزیکی، خودسرانه از آن ها مصرف نکنید.

مصرف مسکن خارج از دستور پزشک می تواند به عاملی برای بازگشت به اعتیاد بدل شود و زحمات وهزینه های شما برای درمان را به هدر بدهد.

تغییر سبک زندگی و تفریحات: از شیوه های بسیار موثر برای پایداری درمان اعتیاد تغییر سبک زندگی فردی می باشد. بیماران بهتر است بعد از پایان دوره درمان در کلینیک و ترخیص، روی انتخاب سبک و سیاق زندگی خود دقت نظر بیشتری به خرج بدهند.

عادت های ناسالم سابق را با گزینش و تمرین عادت های جدید جایگزین کنند. تفریحات سالم را با اطرافیان سالم ادامه بدهند. رعایت رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی، شکل دادن شبکه اجتماعی حمایتی از خانواده و دوستان نیز اثرات بسزایی در سلامت طولانی تر فرد خلاص یافته از دام اعتیاد خواهد داشت.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*