ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شوهر خودخواه | نشانه ها و نحوه برخورد با شوهر خودخواه

داشتن یک شوهر خودخواه می تواند زندگی زناشویی یک زن را بسیار چالش برانگیز کند. نیاز به گفتن نیست که خودخواهی سالم امری طبیعی است. اما وقتی صحبت از روابط مشترک می شود، اگر طرف مقابل فقط گیرنده خدمات باشد و هرگز پس ندهد، زندگی خسته کننده خواهد شد. عشق و خودخواهی نمی توانند همزمان وجود داشته باشند. وقتی واقعاً فردی را دوست دارید، نمی توانید اجازه بدهید او به خاطر شما رنج بکشد. اگر همسرتان عادت دارد نیازها و انتظارات شما را نادیده بگیرد وقت آن است که معترض شده و نظر خود را به او بگویید. اگر همسرتان از خودخواه بودن شما شکایت می کند، مهم است که ببینید آیا الگوهای رفتاری خودخواهانه دارید یا خیر. شرکت در جلسات مشاوره خانواده برای حل اختلافات زوجین الزامی است.  

تماس با مشاور


نشانه های شوهر خودخواه

انتخاب های شوهر شما، چه در زندگی و رابطه با شما و چه در رفتار او با دیگران، راهی مطمئن برای ارزیابی میزان خودخواهی اش می باشد. همسرتان ممکن است برای براورده کردن خواسته های خود تنبل باشد و شما مسیول رسیدگی به نیازهای او باشید. اما این به تنهایی برای نتیجه گیری به نفع خودخواه بودن شوهر کافی نیست. در حالی که چنین رفتاری می تواند بسیار آزاردهنده باشد، اثبات خودخواهی صفتی است که ریشه های عمیق تر و دلایل محکم تری نیاز دارد. در ادامه به چند نشانه از شریک خودخواه توجه کنید.

اینفوگرافیک شوهر خودخواه

اینفوگرافیک شوهر خودخواه

1-شوهر خودخواه و انتظار همیشگی

پس از یک روز طولانی در محل کار، به خانه ای برمی گردید که یک آشفتگی مطلق است. سینک آشپزخانه پر از ظروف است. لباس ها بی نظم و روی هم تلنبار شده است. در حالی که شریک زندگی شما روز تعطیل یا مرخصی اش بوده است و از صبح در حال استراحت است. اما گویی شما تنها بزرگسال فعال در خانه هستید و باید مراقب همه چیز باشید و حالا باید همه چیز را تمیز کنید. او به تقسیم وظایف در خانه اعتقادی ندارد.

2-سخنرانی درباره وظایف

هر زمان که به شوهران خودخواه در مورد سهل انگاری یا عدم مشارکت در خانواده گوشزد کنید، آن ها از نظر احساسی از شما باج می گیرند و باعث می شوند بیشتر احساس گناه کنید. بهانه هایی برای توجیه خودخواهی خود پیدا می کنند. در مورد کم کاری شما در انجام وظایف و میزان فداکاری خودشان، ساعت ها سخنرانی می کنند. درباره نحوه پس اندازه صحبت می کنند اما خودشان عمل نمی کنند. مدیریت مالی و صرفه جویی در هزینه ها خوب است. برای هر دو طرف مهم است که به میزان هزینه های خود توجه داشته باشند. اما در مورد همسر خودخواه، کاهش هزینه ها از جانب شما انجام می شود در حالی که او در هزینه های شخصی خود مصالحه و صرفه جویی نمی کند.

3-راحتی شوهر خودخواه در اولیت

همسرتان آماده است برای خود و خانواده اش کوه ها را جا به جا کند اما حتی سر سوزنی برای شما خود را به زحمت نمی اندازد. به عنوان مثال، شما را به دیدار خانواده خود در هر روزی از هفته که راحت باشد می برد، اما برای ملاقات با والدین بیمار شما، بهانه تراشی می کند. در یک رابطه طبیعی است‌ که گاهی مجبور باشید کارهایی را انجام دهید که دوست ندارید، اما این رفتار باید متقابل باشد. شوهر خودخواه به سادگی، شادی و راحتی همسر خود را نادیده می گیرد.

4-بی توجهی به علایق همسر

شوهر خودخواه در مورد براورده کردن علایق، رویاها و آرزوهای شما کنجکاو و سخت کوش نیست. در حالی که انتظار دارد شما به حرف او گوش دهید، خودش در قبال حرف های شما شنونده خوبی نیست و به ندرت به شما توجه می کند. حتی در مورد مسائل مربوط به خانواده یا زندگی جنسی، او فقط نگران براوردن کردن خواست های خود است. به عنوان مثال، شریک زندگی شما با این فرض که شغلش مهم است، انتظار دارد شما او را تا هر کجا که شرایط کارش ایجاب می کند همراهی کنید، در صورتی که خود به نیازهای همسر کاملا بی توجه است.

5-شوهر خودخواه علاقمند به ریاست

شوهر خواخواه به احتمال زیاد بسیار مسلط است و حاضر نیست حتی در کوچکترین مسائل مصالحه کند. می خواهد کارها دقیقاً مطابق میل او انجام شود و اقدامات او شبیه به یک بازی عجیب و غریب کنترل کننده است. اگر کارها مطابق گفته ها انجام نشود، او را در حال تهمت زدن و دروغگویی می بینید. غذای مناسب، رختخواب مناسب، حوله ها و کمد لباس خود را طبق انتظار خودش، مرتب و منظم می خواهد. بسیار متکبر است و می تواند بسیار بی ادب باشد. انجام نشدن کارها طبق روال و سپس توهین و فحاشی و بی ادبی، یک نشانه معمولی است که شما با یک شوهر خودخواه سروکار دارید.

6-تمرکز همیشگی روی خود

افراد خودخواه به شدت در دنیای خود غوطه ور هستند. غرق در ویژگی ها و محسنات خیالیشان می باشند. یکی از نشانه های کلاسیک یک شوهر خودخواه این است که او خود را بسیار مورد توجه قرار می دهد و عزت نفس بسیار بالایی دارد. نظر شما در مورد مسائل، پیش پا افتاده است و  برایش اهمیتی ندارد. اگر برای شام بیرون می روید، او به تنهایی محل را تعیین می کند. هنگامی که در رستوران هستید، او پیش می رود و برای شما سفارش می گیرد؛ حتی بدون اینکه در مورد ترجیحات شما سوال کند. هرگز از شما نمی پرسد چه می خواهید. از نظر خودش، هیچ اشتباهی نمی کند. چرا که فکر می کند هر تصمیمی بگیرد بهترین است. مدام دلمشغول فکر کردن به چیزهایی است که برای خودش بهتر است.

7-عدم ابراز تاسف

افراد خودخواه، همیشه راهی برای سرزنش شرکای خود در مورد هر گونه پیشامد، پیدا می کنند. آن ها تقریباً هیچ وقت و زمانی را برای بازبینی و تأمل در رفتار خود اختصاص نمی دهند. بنابراین، گاهی هرگز متوجه نمی شوید که ممکن است مشکل از آن ها باشد. انتقادپذیر نیستند و اگر شریکشان آن ها را به خاطر اشتباهاتشان نقد یا سرزنش کند، اعتراض می کنند. شوهران خودخواه متقاعد شده اند که هر کاری انجام می دهند درست است. بنابراین، کلمه متاسفم و معذرت خواهی در فرهنگ لغت آن ها پیدا نمی شود. هرگز انتظار نداشته باشید که با خریدن شاخه گلی برای شما، از کردارشان اظهار تاسف بکنند. در نتیجه شما کسی هستید که بعد از هر دعوا و اختلاف نظری، صرف نظر از اینکه مقصر هستید یا خیر، باید در صدد جبران برایید.

8-عدم قدردانی، نشانه شوهر خودخواه

شوهر خودخواه از تلاش های شما قدردانی نمی کند. او نمی تواند کارهای کوچکی را که برای خوشحال کردنش انجام می دهید، ببیند. هرگز نمی شنوید که او از زحمات شما تشکر کند چرا که تمامی تلاش شما را بدیهی فرض کرده و به عنوان بخشی از وظایف حتمی همسرداریتان تلقی خواهد کرد. تلاش های شما را حق خود دانسته و گمان‌ می کند مستحق و شایسته این تلاش هاست. تا زمانی که شیوه اتان را عوض نکنید و خود را قوی تر جلوه ندهید، این الگو تغییر نخواهد کرد.

9-شوهر خودخواه یک منتقد همیشگی

به عنوان یک همسر دلسوز، طبیعی است که شرکای زندگی، بهترین ها را برای شما بخواهند و مسیر بهتر را به شما نشان بدهند. خطاهای احتمالی را گوشزد کنند و شما را تشویق کنند که بهترین نسخه از خودتان باشید. اما بین تصحیح دلسوزانه و انتقاد تحقیرآمیز، تفاوت زیادی وجود دارد.
اگر شریک زندگی شما همیشه شما را تحقیر می کند و باعث می شود احساس بی ارزشی کنید، این ویژگی های یک شوهر دلسوز نیست. انتقادات، سرکوب توانایی های شما تا نادیده گرفتن رویاها و آرزوهای حرفه ای شما به منظور پایین کشیدن شماست و نه بالا بردن و کمک به رشد شما. این می تواند عزت نفس شما را تحت تأثیر قرار دهد. مگر اینکه یاد بگیرید ارزش خود را از نظرات او در مورد خود، جدا کنید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره انتقاد مخرب و سازنده کلیک کنید.

10-تقاضای صمیمیت یکطرفه فیزیکی و رابطه جنسی

صمیمیت فیزیکی زمانی احساس زیبایی است که هر دو طرف امادگی کافی داشته و روحیه مناسب داشته باشند. اما برای یک همسر خودخواه، رضایت شما شرط لازم نیست. زیرا آن ها انتظار دارند که هر بار درخواستی داشتند شما به عنوان وظیفه همسری، به آن عمل کنید و درخواست را اجابت کنید. درباره صمیمت زناشویی فکر نمی کنند و فقط درباره ارضای خود می اندیشیند.  
شوهر خودخواه

آسیب شناسی خودخواهی

می پرسید چرا شوهران خودخواه می شوند؟ یک پاسخ این است که احتمالاً یک ویژگی ذاتی باعث می شود یک مرد ابتدا مراقب خودش باشد. پاسخ بعدی مربوط به تحولات خاصی است که احتمالا در زندگی اش رخ داده  است. همین امر باعث می شود احساس کند باید خود را در اولویت قرار دهد تا دیگران نیز او را در اولویت قرار دهند. دلایل مختلف دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد که در ادامه به چند نمونه اشاره می شود.

1-تجربیات دوران کودکی

گذشته کودک، نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت افراد در بزرگسالی دارد. برخی ریشه های خودخواهی را نیز می توان در دوران کودکی جستجو کرد. اگر همسرتان تک فرزند بوده است و سیستم تربیتی توسط والدین خودخواه شکل گرفته باشد به احتمال زیاد از اشتراک گذاری خواسته ها و داشته ها، احترام به نیازهای دیگران، مطلع نخواهد بود.
اگر خواهر و برادر زیادی داشته است این احتمال وجود دارد که یاد گرفته باشد با آن ها رقابت کند تا همیشه اولین نفر باشد. در برخی مو

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*