ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چرخه پاسخ جنسی | مراحل 4 گانه پاسخ جنسی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چرخه پاسخ جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا با چرخه پاسخ جنسی انسان آشنایی دارید؟ چرخه پاسخ جنسی انسان شامل مراحل میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و فرونشینی است که هر فردی هنگام درگیر شدن در هر نوع فعالیت جنسی آن‌ها را طی می‌کند. در واقع از اولین جرقه‌های جنسی که در ذهن زده شده و علائم جسمانی که به دنبال آن در بدن برانگیخته می‌شود تا رسیدن به مرحله ارگاسم و فرونشینی تحت عنوان چرخه پاسخ جنسی انسان شناخته می‌شود. گاهی مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان به طور کامل طی نمی‌شود؛ در واقع یک یا چند مرحله از چرخه پاسخ جنسی مهار می‌شود. در این صورت کژکاری جنسی اتفاق می‌افتد که می‌تواند بر رابطه جنسی بین زوجین و یا رابطه با شریک جنسی تاثیر منفی بگذارد. با آگاهی از این مراحل می‌توانید کیفیت رابطه جنسی خود را ارتقا دهید. برای کسب اطلاع بیشتر میتوانید به مقاله مشاوره جنسی مراجعه کنید.
تماس با مشاور


 

اینفوگرافیک چرخه پاسخ جنسی

اینفوگرافیک چرخه پاسخ جنسی

مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان

چرخه پاسخ جنسی دارای چهار مرحله است: هیجان، فلات، ارگاسم و تفکیک. هم مردان و هم زنان این مراحل را تجربه می کنند، اگرچه زمان آن معمولاً متفاوت است. برای مثال، بعید است که هر دو طرف به طور همزمان به ارگاسم برسند. علاوه بر این، شدت پاسخ و زمان صرف شده در هر مرحله از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درک این تفاوت ها ممکن است به شرکا کمک کند تا بدن و پاسخ های یکدیگر را بهتر درک کنند و تجربه جنسی را افزایش دهند.

دانش در مورد چرخه پاسخ جنسی در زن و مرد ممکن است به درک بهتری از نیازها و مشکلات جنسی همسر یا شریک زندگی کمک کند و یک روابط جنسی سالمتر و مطلوبتر را ایجاد کند. به علاوه، درک تفاوت‌ها در چرخه پاسخ جنسی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی جنسی کمک کند و به عملکرد جنسی برتری بخشد.

مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان عبارت است از :

مرحله اول : میل

اولین مرحله از چرخه پاسخ جنسی انسان با میل جنسی شروع می‌شود. میل جنسی با هر نوع محرکی مثل یک تصویر، محرک دیداری یا کلامی، یک فکر یا یک تماس فیزیکی می‌تواند ایجاد شود. نوع محرک شروع کننده میل جنسی بسیار مهم است و نقش پررنگی در طی کردن مراحل دارد؛ در واقع می‌تواند مرحله برانگیختگی را طولانی یا کوتاه کرده و حتی آن را قطع کند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه میل جنسی کلیک کنید. 

چرخه پاسخ جنسی | مرحله دوم : برانگیختگی

در مرحله برانگیختگی جنسی فرد تحریک شده است و نشانه‌های بدنی تحریک و برانگیختگی دیده می‌شوند؛ در مردان نعوظ اتفاق می‌افتد و در زنان خیس شدن آلت تناسلی به وجود می‌آید. علاوه بر این در هر دو جنس ضربان قلب بالا می‌رود، فشار خون افزایش می‌یابد و تنفس سریع‌تر می‌شود. در مردان اندازه بیضه افزایش پیدا می‌کند و کیسه بیضه سفت و به سمت بالا کشیده می‌شود. در زنان کلیتوریس بزرگ شده و لب‌های دستگاه‌های تناسلی داخلی دچار پرخونی و تغییر رنگ می‌شوند و نوک پستان‌ها برآمده می‌شود. در این مرحله لذت جنسی شروع خواهد شد. مرحله‌ برانگیختگی می‌تواند از چند ثانیه تا چندین دقیقه به طول بیانجامد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه برانگیختگی جنسی کلیک کنید. 

مرحله پلاتو: برخی این مرحله را متفاوت از مرحله قبل می‌دانند اما در این مرحله همچنان هیجان جنسی افزایش می‌یابد و پیش زمینه‌ای برای مرحله ارگاسم است.  این مرحله زنان و مردان هیجان و لذت شدید و قوی را تجربه می‌کنند که می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. تنش عضلانی در این مرحله از آلت جنسی به سایر نقاط بدن مثل دست و پا گسترش پیدا می‌کند. ضربان قلب، تنفس و فشار خون همچنان افزایش می‌یابد. هیچ مرز مشخصی برای ورود به پلاتو و تمایز آن از مرحله برانگیختگی وجود ندارد. در پلاتو همان ویژگی‌های مرحله برانگیختگی ادامه می‌یابند، منتها شدتشان بسیار بیشتر است. برای افزایش کیفیت رابطه جنسی خود کلیک کنید.

مرحله سوم : ارگاسم

چرخه پاسخ جنسی

مرحله سوم چرخه پاسخ جنسی، ارگاسم است که کوتاه‌ترین مرحله از مراحل 4 گانه پاسخ جنسی را تشکیل می‌دهد. ارگاسم در مردان با انزال همراه است؛ ضربان قلب شدید می‌شود و همچنین فشار خون و تنفس افزایش می‌یابند. در زنان انقباضات ثلث تحتانی مهبل و انقباض‌های قوی در رحم مشخصه ارگاسم هستند. ارگاسم دقیقا اوج لذت جنسی است. برای کسب اطلاع از ارگاسم زنان کلیک کنید. 

زنان و مردان به غیر از انزال تفاوت‌های دیگری در ارگاسم دارند. برای زنان ارگاسم می‌تواند طولانی‌تر از مردان باشد. همچنین زنان قابلیت تجربه‌ ارگاسم‌های چندگانه و پشت هم را (در صورت ادامه پیدا کردن تحریک) دارند، اما در مردان متفاوت بوده و برای داشتن فعالیت جنسی بعدی نیاز به زمان دارند؛ این فاصه زمانی بسته به عواملی در مردان فرق داشته و نمی‌توان زمان مشخصی برای همه تعیین نمود. برای کسب اطلاعات در زمینه نشانه‌های تحریک مردان کلیک کنید. 

مرحله چهارم: فرونشینی

مرحله آخر در چرخه پاسخ جنسی، فرونشینی جنسی است. در این مرحله بدن به حالت اولیه خود قبل از برانگیختگی بر می‌گردد. در واقع با تجربه ارگاسم بدن سریعا وارد مرحله پیش از فعالیت جنسی می‌شود ولی اگر ارگاسم رخ ندهد این فرونشینی با سرعت کم رخ می‌دهد و ممکن است تجربه خوشایندی نباشد.

مردان پس از ارگاسم یک دوره تحریک ناپذیری دارند که می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد ولی زنان چنین دوره‌ای را تجربه نمی‌کنند. به طوری که با ادامه دار شدن معاشقه می‌توانند چندین مرتبه به اوج لذت برسند، با این حال برخی زنان بعد از مرحله فرونشینی ممکن است تمایلی به ادامه رابطه جنسی نداشته باشند. 

 

کژکاری جنسی یا بروز اختلال در چرخه پاسخ جنسی

مشخصه اصلی کژکاری جنسی، مهار شدن یک یا چند مرحله از چرخه پاسخ جنسی است. اختلال در احساس ذهنی لذت یا میل جنسی، اختلالات جنسی و اختلالات ارگارسم از جمله کژکاری‌ جنسی هستند. کژکاری جنسی می‌تواند بر کیفیت و عملکرد فرد در رابطه جنسی تاثیر منفی بگذارد. شاید این تجربه را داشته باشید که با وجود داشتن انگیزه و میل به برقراری رابطه جنسی، نتوانسته باشید رابطه را ادامه داده و به سطح برانگیختگی برسید، یا در دیگر مراحل چرخه جنسی با مشکل مواجه شوید. استفاده از تکنیک‌های جنسی و دریافت مشاوره جنسی می‌تواند به حل این مسأله کمک کند. 

 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

کسب اطلاع از مراحل چرخه پاسخ جنسی به شما کمک می‌کند تا آگاهی بیشتری در مورد رابطه جنسی و بدن همسر خود به دست آورید. اینگونه می‌توانید کیفیت رابطه جنسی‌تان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. با توجه به زمان‌بر بودن فرایند مشاوره حضوری و معذب بودن افراد در جلسات مشاوره، مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید با متخصصان این مرکز تماس گرفته و با آنان صحبت کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*