ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری های مقاربتی | علائم و انواع بیماری های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بیماری های مقاربتی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بیماری های مقاربتی همان بیماری‌های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی هستند که هر چه سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر باشد احتمال ابتلا به این بیماری‌ها بیشتر می‌شود؛ با این حال رعایت نکات بهداشتی می‌توانند شما را از ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی مصون بدارند. متاسفانه نشانه‌های بیماری های مقاربتی ممکن است در ابتدا مشخص نشوند از این رو آگاهی از خطرات آن‌ها در پیشگیری و درمان بیماری‌ها نقش مهمی دارد. آگاهی از انواع بیماری‌های مقاربتی و نشانه‌های آن‌ها در تشخیص و درمان بهتر به شما کمک می‌کنند. در صورت مشاهده علائم بهتر است هر چه سریعتر برای درمان مراجعه کنید. 

گیف بیماری های مقاربتی


ضرورت آشنایی با بیماری های مقاربتی

تشخیص به موقع و اقدام برای درمان بیماری های مقاربتی اهمیت زیادی دارد، در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده و به معضلات شدید بهداشتی منجر می‌شود. اگر فرد در گذشته به یکی از بیماری های مقاربتی مبتلا شده باشد احتمال آلودگی به ویروس HIV بیشتر می‌شود. پیشرفت بیماری های مقاربتی با افزایش احتمال ناباروری نیز همراه است.

چگونه می‌توان از بیماری های مقاربتی پیشگیری کرد؟

بیماری های مقاربتی اغلب علائم خاصی ندارند یا در ابتدای بیماری نشانه‌ها بسیار خفیف می باشند. استفاده از وسایل بهداشتی مانند کاندوم در جلوگیری از بیماری های مقاربتی تاثیر زیادی دارد. در صورت مشاهد زخم، ورم یا زائده‌ی گوشتی در اطراف دهان یا اندام تناسلی شریک جنسی‌تان بهتر است از برقراری تماس پوستی و رابطه جنسی خودداری کنید. بیماری های قابل انتقال از مقعد نیز از انواع بیماری‌های مقاربتی محسوب می‌شوند. پس لازم است هر زوجی برای معاینه به متخصص مراجعه کرده تا در صورت وجود بیماری درمان صورت بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های قابل انتقال از مقعد کلیک کنید.

مشاوره جنسی به شما کمک می‌کند تا نکات مرتبط با بهداشت جنسی را در روابط زناشویی بیاموزید و بهترین روش‌های پیشگیری را مورد استفاده قرار دهید. برای تشخیص و پیشگیری از بیماری های مقاربتی لازم است از مشاور جنسی و متخصص کمک بگیرید.

انواع بیماری های مقاربتی

در ادامه انواعی از شایع‌ترین بیماری های مقاربتی را شرح داده‌ایم:

1- بیماری هپاتیت

هپاتیت یک عفونت ویروسی است که انواع مختلفی دارد، با این حال خطر ابتلا به هپاتیت نوع B از طریق رابطه جنسی بیشتر است. هپاتیت ب از طریق خون، منی، ترشحات واژن، مخاط مقعد در طول رابطه جنسی از فرد آلوده به شریک جنسی‌اش سرایت پیدا می‌کند. علایم احتمالی هپاتیت B عبارتند از:

_ بی اشتهایی و کاهش وزن

_ اسهال، تهوع و استفراغ

_ زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها

_ خارش پوست

_ علائم کوتاه مدت شبیه آنفولانرا

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هپاتیت ب کلیک کنید.

2- بیماری کلامیدیا

کلامیدیا نوعی عفونت مقاربتی با عامل باکتریایی در مجاری تناسلی است. چون علائم کلامیدیا در ابتدای بیماری بسیار خفیف است به ندرت شناسایی می‌شود. در صورت ابتلا به این بیماری، احتمال بروز بیماری HIV هم افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که کلامیدیا به موقع درمان نشود منجر به ابتلا به عفونت‌های لگن و دهانه رحم در زنان و عفونت مجاری ادراری در مردان می‌شود. علائم احتمالی بیماری کلامیدیا عبارتند از:

_ ترشحات غیر طبیعی از واژن در خانم‌ها همراه با خارش و سوزش داخل یا اطراف واژن

_ ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی در آقایان، درد بیضه‌ها و خارش نوک آلت تناسلی

_ خونریزی بین قاعدگی‌ها، دوره‌های قاعدگی دردناک و احساس درد هنگام برقراری رابطه جنسی

_ درد شکم همراه با تب

_ احساس درد در هنگام مقاربت در زنان

_ تکرر ادرار و درد در هنگام ادرار کردن

3- بیماری سوزاک

بیماری سوزاک نوعی دیگر از بیماری های مقاربتی است که به صورت عفونت باکتریایی در مجاری تناسلی بروز پیدا می‌کند. علائم بیماری معمولا در ابتدای بروز آن مشخص نمی‌شود و حدودا ده روز بعد از ابتلا بروز پیدا می‌کنند. علائم و نشانه‌های بیماری سوزاک به شرح زیر است:

_ ترشحات غیر طبیعی از واژن در زنان و آلت تناسلی در مردان

_ احساس درد یا سوزش در هنگام دفع ادرار

_ خونریزی شدید در هنگام قاعدگی یا خونریزی بین دوره‌های عادت ماهیانه

_ درد و تورم بیضه

_ حرکت دردناک روده

_ درد چشم، حساسیت به نور یا تخلیه ترشحات از چشم (مانند چرک)

_ استفراغ و درد شکمی یا لگن

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*