ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فواید گیاه توتون و موارد مصرف شگفت انگیز آن!

فواید گیاه توتون چقدر است؟ توتون که از گیاه تنباکو به دست می آید، علاوه بر مضراتی که مصرف زیاد آن دارد در صنایع دارویی و مصارف دیگر نیز به کار می رود. توتون یا تنباکو کاربرد زیادی در سیگار و قلیان و انواع سیگار ها برای جایگزینی و ترک وجود دارد. اگر توتون بسیار زیاد مصرف شود ضرر آن بیشتر خواهد بود. البته در زمان قدیم از توتون برای استفراغ، سرگیجه، بیهوشی و سایر کار های درمانی، جادوگری، صنعتی و غیره استفاده می شده است. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور


توتون چیست؟

توتون از برگ گیاهان تنباکو تهیه می شود. این ماده حاوی نیکوتین است که یک داروی اعتیاد آور محسوب می شود. هنگامی که توتون یا تنباکو را در سیگار، قلیان یا پیپ می کشید، مواد شیمیایی سمی و سرطان زا را جذب می کنید که بر سلامت شما تأثیر می گذارد. توتون از خشک کردن برگ های گیاه تنباکو (ماده اصلی قلیان) به دست می آید. نیکوتین ماده شیمیایی اصلی در تنباکو است. ویژگی های این ماده عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه باورهای غلط درباره قلیان کلیک کنید.
 • سمی
 • بسیار اعتیاد آور
 • یک محرک است که این بدان معناست که پیام‌ هایی را که بین مغز و بدن شما منتقل می‌ شوند سرعت می‌ بخشد.
 • نیکوتین به دلایل مختلفی یک ماده شیمیایی خطرناک است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک نیکوتین کلیک کنید.
سازندگان توتون وقتی تنباکو را برای سیگار، سیگار برگ و سایر محصولات فرآوری می کنند، مواد دیگری را به آن اضافه می کنند. برخی از مواد برای طعم دادن به سیگار اضافه می شود.

1- فواید گیاه توتون |نحوه مصرف توتون

سیگار توتون پیچیده شده در یک رول کاغذ می باشد. شما می توانید سیگار را به صورت آماده بخرید یا می توانید سیگار خود را رول کنید. وقتی سیگار می کشید، دود آن را تنفس می کنید.
 • سیگار برگ. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فواید سیگار برگ کلیک کنید.
 • توتون پیچیده شده در یک برگ تنباکو یا کاغذ ساخته شده از خمیر تنباکو.
 • پیپ
 • تنباکوی برگ گشاد که در پیپ دود می شود.
تمام این ها بر سلامت شما تأثیر می گذارد، حتی اگر در دود تنفس نکنید. هم چنین از طریق دود سیگار روی افراد اطراف شما تأثیر می گذارد. توتون را می توان با استفاده از اشکال دیگر تنباکو که اغلب به نام تنباکوی جویدنی، تنباکوی خوراکی، انفیه یا اسنوس شناخته می شوند، جوید، مکید، حل کرد یا از طریق دهان یا بینی استنشاق کرد. سیگار کشیدن هم چنین می تواند منجر به کشیدن ماری جوانا، تریاک و سایر مواد مخدر و مواد باشد.

2- فواید گیاه توتون |علت مصرف توتون

اکثر مردم در نوجوانی سیگار می کشند و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. به عنوان مثال، آن ها ممکن است تحت تأثیر افرادی که در اطراف خود سیگار می کشند (مانند خانواده و دوستانشان) قرار بگیرند. آن ها هم چنین ممکن است در معرض تبلیغات و ترویج توتون قرار بگیرند.
به عنوان مثال، جوانانی که در معرض تصاویر سیگار کشیدن در فیلم ها هستند، بیشتر سیگار می کشند. ترک سیگار برای بسیاری از افراد سخت است و یکی از دلایل آن این است که نیکوتین بسیار اعتیادآور است. افرادی که برای اولین بار سیگار می کشند در مقایسه با افرادی که برای اولین بار کوکائین یا الکل مصرف می کنند، احتمال بیشتری دارد که معتاد شوند
.اگر سیگار کشیدن را از نوجوانی شروع کنید، در مقایسه با کسانی که از بزرگسالی شروع کرده‌ اند، احتمال بیشتری دارد که مادام‌ العمر سیگاری شوید. تحقیقات نشان داده است که در طول زمان، شرکت ‌های دخانیات سیگار مواد زیر را تولید کرده‌ اند:
 • با افزایش سطح نیکوتین و افزایش تأثیر آن هنگام استنشاق، اعتیاد آور تر است.
 • با افزودن طعم دهنده ها، منتول و سایر مواد شیمیایی برای کودکان و نوجوان ها جذاب تر است.

3-مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو

دود تنباکو حاوی بسیاری از مواد شیمیایی است که برای افراد سیگاری و غیر سیگاری مضر است. تنفس حتی مقدار کمی از دود تنباکو می تواند مضر باشد.
 • از بیش از 7000 ماده شیمیایی موجود در دود تنباکو، حداقل 250 ماده از جمله سیانید هیدروژن، مونوکسید کربن و آمونیاک مضر هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض سیگار کشیدن کلیک کنید.
 • از میان 250 ماده شیمیایی مضر موجود در دود تنباکو، حداقل 69 ماده می توانند باعث سرطان شوند.
هیچ گزینه ایمنی برای جایگزین کردن سیگار کشیدن وجود ندارد؛ مصرف توتون زیاد همیشه مضر است. سیگار های سبک، کم قطران و فیلتر شده ایمنی زیادی نخواهند داشت. مردم معمولا آن ها را عمیق‌ تر می‌کشند یا بیشتر سیگار می‌ کشند. تنها راه کاهش آسیب، ترک سیگار است.  

عوارض توتون

برخی از شرکت ها ممکن است محصولات تنباکویی را بفروشند که به نظر می رسد ممکن است برای شما سالم تر باشد. اما هیچ سطح مطمئنی از مصرف توتون وجود ندارد. بهترین گزینه همیشه ترک سیگار و توتون است. تمام توتون ها حاوی نیکوتین و سایر مواد شیمیایی سمی هستند. حتی اگر دود آن را تنفس نکنید، باز هم مواد شیمیایی مضر را از طریق مخاط دهان خود جذب می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گرایش به سیگار کلیک کنید.

1- فواید گیاه توتون |سیگار های فیلتر شده

برخی از افراد ممکن است فکر کنند که استفاده از سیگار فیلتر شده جایگزین ایمن یا سالم برای انواع دیگر سیگار است. با این حال، این درست نیست. تنها شواهد قابل اعتماد در مورد کاهش خطر مرتبط با سیگار کشیدن و سیگار نکشیدن و اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود نیکوتین است. در نهایت چیزی به نام سیگار بی خطر وجود ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کم ضرر ترین سیگار کلیک کنید.

2-سیگار برگ

سیگار یک گزینه مطمئن برای استعمال نیست. دود سیگار حاوی بسیاری از مواد شیمیایی سمی و سرطان زا مانند دود تنباکو است. بسیاری از سیگار برگ ها نیز حاوی توتون و نیکوتین بیشتری نسبت به سیگار هستند:
 • سیگارهای بزرگ می توانند بین 5 تا 17 برابر بیشتر از سیگار حاوی توتون باشند.
 • بسیاری از سیگار برگ ها حداقل 10 تا 20 برابر بیشتر از سیگار حاوی نیکوتین هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین روش های ترک سیگار کلیک کنید.

3- فواید گیاه توتون |سیگار های الکترونیکی و محصولات تنباکو گرم شده

اگر چه دانشمندان هنوز در مورد سیگار های الکترونیکی اطلاعات کافی ندارند، نمی‌ توان آن‌ ها را ایمن دانست، حتی اگر حاوی نیکوتین نباشد. مانند سیگار های الکترونیکی، محصولات توتون گرم شده از دستگاه های باتری دار برای گرم کردن نیکوتین و سایر مواد شیمیایی استفاده می کنند تفاوت اصلی بین محصولات تنباکوی گرم شده و سیگار الکترونیکی این است که محصولات تنباکوی گرم شده از توتون برای تولید نیکوتین استفاده می کنند. هیچ مدرکی مبنی بر ایمن بودن یا کمتر مضر بودن محصولات تنباکوی گرم شده نسبت به سایر محصولات تنباکو وجود ندارد. تمام محصولات تنباکوی گرم شده حاوی نیکوتین است که یک داروی اعتیاد آور و سمی است.  

انواع دیگر محصولات توتون

محصولات تنباکو که شامل گرمایش نمی شوند به طور معمول به عنوان محصولات توتون بدون دود شناخته می شوند. اشکال رایج محصولات تنباکوی بدون دود که در سطح جهانی به بازار عرضه می شوند عبارت هستند از:
 • انفیه یا اسنف که به شکل تنباکوی شل، قرص‌ ها یا نوار های حل‌ شونده یا در کیسه‌ های چای کیسه‌ ای موجود است. اسنف را می توان از طریق دهان مصرف کرد یا به داخل بینی استنشاق کرد.
 • تنباکوی جویدنی که از تنباکوی خرد شده به شکل برگ های شل تشکیل شده است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
محصولات تنباکوی بدون دود بی خطر نیستند. آن ها مانند سیگار و سیگار برگ:
 • اعتیاد آور و مضر هستند.
 • حاوی نیکوتین و مواد شیمیایی سرطان زا است.
 • باعث سرطان دهان، مری و پانکراس می شود.
 • خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و سکته قلبی را افزایش می دهد.
 • استفاده از محصولات حاوی نیکوتین برای جوانان، زنان باردار و جنین خطراتی دارد.
استفاده از محصولات حاوی نیکوتین به هر شکلی در بین جوانان، از جمله در سیگار های الکترونیکی، بی خطر نیست. قرار گرفتن در معرض نیکوتین در نوجوانی ممکن است عواقب بلند مدتی برای رشد مغز داشته باشد و به طور بالقوه منجر به اختلالات یادگیری و خلق و خو شود.  

فواید گیاه توتون

در کنار ضرر هایی که مصرف زیاد توتون دارد، فواید و خواص مختلفی هم از آن دیده شده است. اما دقت لازم را داشته باشید که در مصرف توتون نباید زیاده روی کرد زیرا منجر به مسمومیت و مرگ می‌ شود. برخی از فواید تنباکو به شرح زیر می باشد: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
 • گیاه تنباکو یا توتون از قرن‌ ها قبل از ورود اروپایی‌ ها بخش مهمی از آیین‌ های جادویی و مذهبی بومیان آمریکا بوده است.
 • محصولات تهیه شده از برگ ها به عنوان ضماد برای جوش یا عفونت های پوستی و زخم ها و هم چنین برای کبودی و رگ به رگ شدن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دمنوش های تهیه شده از برگ تنباکو بر ضد کرم های روده، به عنوان ملین، برای جلوگیری از ایجاد استفراغ (حالت تهوع)، خلط آور، برای غش و سرگیجه و هم چنین برای انواع سردرد استفاده می شود.
 • برگ های تنباکو به عنوان ضد عفونی کننده و جلوگیری از خون ریزی روی بریدگی ها استفاده می شود.
 • از برگ‌ های توتون آسیاب‌ شده به‌ عنوان انفیه (از طریق بینی) برای اهداف دارویی و آیینی استفاده می‌ شده است.
 • تنباکوی دود شده گاهی برای درمان گوش درد در گوش دمیده می شود.

نکات مراقبتی در مورد مصرف توتون

اگر چه توتون برای قرن‌ ها بخشی از اقدامات تشریفاتی و شفا بخش مردمان بومی مختلف بوده است، اما استفاده تفریحی یا همیشگی آن خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد.
 • استعمال تنباکو با مشکلات سلامتی مختلف از جمله آمفیزم، سرطان ریه و بیماری های قلبی عروقی و بسیاری دیگر مرتبط است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر و سرطان کلیک کنید.
 • ماده اعتیاد آور اصلی موجود در تنباکو، ماده ای است که به نام نیکوتین شناخته می شود.
 • نیکوتین ماده ای بسیار سمی است که به عنوان حشره کش نیز استفاده می شود.
 • جویدن تنباکو با سرطان دهان، مری، گلو، زبان، حنجره و حلق مرتبط است.
 • در دوران بارداری و شیردهی نباید از توتون به هیچ عنوان استفاده شود.
 

دیگر موارد مصرف و فواید گیاه توتون

توتون در توسعه محصولات دارویی و دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.‌ تنباکو همیشه به عنوان یک گیاه دارویی مورد توجه بوده است. قبل از استفاده از آن به عنوان ماده سیگاری، توتون به عنوان یک داروی سنتی برای بیماری های رایج استفاده می شده است. ادعا می شود که ضد عفونی کننده، آرامش بخش، تهوع آور، پاک کننده و برای تسکین درد مفید است. در سال های اخیر نیکوتین توتون برای تزریق زیر پوستی در مسمومیت های کزاز و استریکنین توصیه شده است.
این گیاه هم چنین به عنوان منبع واحد های ایزوپرن مورد نیاز برای تولید داروی قلبی UQ-10 استفاده می شود. برای کاربرد های دامپزشکی، تنباکو به عنوان یک ضد عفونی کننده برای تمیز کردن زخم ها مفید بود. هم چنین مشکوک به داشتن خواص ضد کوکسیدیایی در طیور است.

1-محصولات جانبی و استفاده از ضایعات توتون

ساقه‌ ها، برگ‌ های رویی، ریشه، ضایعات و گرد و غبار از ضایعات تنباکو هستند که می‌ توانند به عنوان منابع نیکوتین و مواد مغذی مورد استفاده قرار گیرند. از آن جایی که زیست تخریب پذیر هستند، جایگزین های جذابی برای آفت کش ها و کود های مصنوعی هستند، به ویژه در این مواقع هوشیاری بالا برای فناوری های محیط پسند و این واقعیت وجود دارد که کود ها و آفت کش های مصنوعی بسیار گران هستند. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
اسپری آبی تنباکو (نسبت 1:10 تنباکو به آب) و گرد و غبار تنباکو نیز به عنوان آفت کش موثر یافت شد. اسپری توتون با فاصله 10 روزه می تواند جمعیت شته باقلا و بیماری های باقلا را به ترتیب 89 و 97 درصد کاهش دهد. از طرف دیگر گرد و غبار تنباکو می تواند به ترتیب 80 تا 90 درصد بر روی کرم کات گوجه فرنگی و باقلا اثر بگذارد. برگ‌ ها، تریپس و کرم خاکی ذرت را می‌ توان با استفاده از اسپری تنباکو یا گرد و غبار کنترل کرد. ساقه و میانی تنباکو قبلاً ثابت شده بود که محیط بسیار خوبی برای پرورش قارچ هستند. این فناوری در حال حاضر تجاری شده است.

2- فواید گیاه توتون | توسعه محصولات غذایی و خوراکی

تنباکو می تواند منبع غذا و خوراک باشد. یک پروتئین با کیفیت بسیار بالا (به نام پروتئین fraction-1) می تواند از برگ های آن برای مصرف انسان استخراج شود. دانه ها عاری از نیکوتین هستند و سرشار از پروتئین (25%) و روغن (35%) هستند. به این ترتیب، آن ها منابع خوبی از روغن های خوراکی و صنعتی هستند. عصاره دانه ای که پس از استخراج روغن به دست می آید به عنوان خوراک غنی از پروتئین برای گاو و اسب استفاده می شود. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

3-توسعه محصولات چوب، خمیر و الیاف با توتون

توسعه محصولات چوبی، خمیری و الیافی از تنباکو هم از نظر حفظ محیط زیست و هم از نظر ترویج تنباکو به عنوان یک منبع ارزان و در دسترس مواد خام برای صنعتی شدن بسیار به موقع است. ساقه های تنباکو چوبی و انعطاف پذیر هستند در حالی که ساقه های میانی آن خمیری هستند.
به این ترتیب، آن ها برای ساخت تخته خرده چوب، کاغذ، صنایع دستی و خمیر مناسب هستند. تنباکو با توانایی تولید ساقه های بالغ در عرض شش ماه، مزیت مشخصی را نسبت به گونه های درختی که به طور سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، دارد، که حدود پنج سال زمان نیاز دارد تا از نظر اقتصادی اهمیت پیدا کند.
محققان توانستند انواع همگن و سه لایه تخته خرده چوب را از ساقه تنباکو بسازند. هر دو استاندارد های تعیین شده برای تخته خرده چوب های تجاری را دارا بودند. این ها می توانند به عنوان تابلو های کم هزینه برای مسکن انبوه استفاده شوند. سایر محصولاتی که دانشمندان تولید کردند شامل کاغذ های دست ساز و محصولات کاغذی از ساقه و میان برگ و انواع صنایع دستی مانند جدا کننده دیواری، سبد، فن دستی، دکور دیواری هستند که با صنایع دستی با زیبایی بامبو رقابت می کند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*