ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم

بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم ؟ کسانی که از اعتیاد به مواد افیونی یا دیگر اعتیادها رنج می برند، اغلب به دلیل نخوردن کافی غذا، کمبود هزینه برای خرید و تهیه غذاهای مغذی و یا انتخاب غذاهایی که ارزش غذایی پایینی دارند، دچار سوء تغذیه می شوند. در دوران مصرف مواد و پس از آن باید رژیمی داشته باشید که بتواند نیازهای غذایی بدن و شیمیایی مغز را تامین کند. مانند اینکه سطح سروتونین، هورمونی که به آرامش کمک می کند را در مغز متعادل کند. این رژیم شامل خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات، به ویژه کربوهیدرات های پیچیده موجود در غذاهای نشاسته ای مانند حبوبات (مانند لوبیا، عدس و نخود)، سبزیجات ریشه ای (مانند سیب زمینی و هویج)، پاستا و نان است.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

بحران مصرف مواد افیونی

روزی نیست که خبری از مرگ به دلیل مصرف بیش از حد مواد افیونی نشنوید. بیش از نیمی از مرگ ها مربوط به مواد افیونی بوده اند که به ویژه افزایش قابل توجهی داشته است. در موارد مرگ ناشی از هروئین و فنتانیل غیرقانونی به طور متوسط ​​روزانه ۹۰ نفر  به دلیل مرگ و میر ناشی از مواد افیونی می میرند.

بحران مواد افیونی و همچنین سایر بحران های سوء مصرف مواد، یک فرصت مداخله منحصر به فرد برای متخصصان تغذیه است. تغذیه و هیدراتاسیون برای کمک به بهبودی در دوران بهبودی سوء مصرف مواد ضروری است؛ زیرا باعث بهبود سلامت ذهنی و جسمی شده و احتمال بهبودی را افزایش می دهد. کمبود در مواد کلان و ریزمغذی‌ها بطور معمول منجر به کمبود انرژی، اضطراب و علائم افسردگی می شود که می‌تواند احتمال عود (بازگشت به مصرف) مواد یا الکل را افزایش دهد.

 

تاثیر رژیم غذایی بر تامین سلامتی

مصرف مواد مخدر (همچنین الکل) عوارض زیادی بر بدن انسان وارد می کند. بهبودی از سوء مصرف الکل یا مواد مخدر یک فرآیند تدریجی است و نوع تغذیه یکی از مسائلی است که نیاز به توجه دارد. غذا بر نحوه عملکرد مغز تأثیر می گذارد. وقتی بدن شما مواد شیمیایی مغزی یا همان انتقال دهنده های عصبی کافی تولید نمی کند یا مواد شیمیایی از تعادل خارج می شوند احساس تحریک پذیری و عدم کنترل اضطراب می کنید. ممکن است از هوس های مداوم غذایی، اضطراب و ناتوانی در خواب رنج ببرید. استرس ناشی از آن همچنین می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد و یا شما را پارانوئید، خسته، ناراضی یا افسرده کند.

 1. غذاهایی را انتخاب می کنید که ارزش غذایی کمتری دارند و یا ممکن است وعده های غذایی را به طور کلی حذف کنید.
 2. سرعت مصرف انرژی بدن را با مصرف مواد افزایش می دهید.
 3. غذا برای کمک به بازسازی بدن و حفظ سلامتی حیاتی است اما هنگامی که از مواد مخدر سوء استفاده می کنید غذای کمتری مصرف می کنید (به جز ماری جوانا).
 4. با افزایش از دست دادن مواد مغذی از طریق استفراغ و اسهال به روده خود آسیب می زنید که دیگر قادر به جذب مواد مغذی موجود در غذا نخواهد بود.

 بعد از تریاک چی بخوریم

مواد افیونی و تغذیه

افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند اغلب دچار سوء تغذیه هستند چرا که داروها و مواد محرک با تاثیر بر سیستم تغذیه، اشتها و مصرف را کاهش می دهند در حالی که برخی داروها و مواد دیگر ممکن است هضم، جذب و انتقال مواد مغذی را مختل کنند. کسانی که از اعتیاد به مواد افیونی یا دیگر مواد اعتیاد آور رنج می برند، اغلب به دلیل نخوردن کافی غذا، کمبود هزینه برای خرید و تهیه غذاهای مغذی و یا انتخاب غذاهایی که ارزش غذایی پایینی دارند، دچار سوء تغذیه می شوند. رفتارهای بد غذایی ممکن است به دلیل محدودیت یا عدم آگاهی و آموزش تغذیه نیز باشد.

مشخص شده است که معتادان به مواد افیونی از کمبود کلسیم و منیزیم ناشی از رژیم غذایی نامناسب رنج می برند و معتادان معمولاً کمتر از وعده های توصیه شده میوه، سبزیجات و غلات می خورند. در طول ترک موادی مانند هروئین، افزایش وزن ممکن است به دلیل مصرف بیشتر شیرینی ها و سایر "غذاهای راحت" رخ بدهد که پاسخ های مشابهی به دوپامین در مغز ایجاد می کند. غذاهای پر قند باید محدود شوند زیرا مصرف زیاد قند منجر به عود بیماری می شود. متابولیسم کربوهیدرات در طول ترک مواد افیونی نیز بهتر است تغییر کند، بنابراین مصرف پروتئین بالاتر توصیه می شود.

بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم |تاثیر مواد مخدر بر تغذیه

مواد افیونی شامل کدئین، اکسی کدون، هروئین و مورفین بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد. یبوست یکی از علائم بسیار رایج مصرف مواد است. علائمی که در طول قطع مصرف شایع هستند عبارتند از: اسهال و تهوع و استفراغ. این علائم ممکن است منجر به کمبود مواد مغذی کافی و عدم تعادل الکترولیت ها (مانند سدیم، پتاسیم و کلرید) شود. خوردن وعده های غذایی متعادل ممکن است شدت این علائم را کاهش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذای کامل کلیک کنید.

با این حال، خوردن به دلیل حالت تهوع می تواند دشوار باشد. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر با مقدار زیادی کربوهیدرات پیچیده (مانند غلات کامل، سبزیجات، نخود فرنگی و لوبیا) توصیه می شود.

تغذیه و جنبه های روانشناختی مصرف مواد

زمانی که فرد احساس بهتری داشته باشد، کمتر احتمال دارد دوباره مصرف مواد اعتیاد آوری چون الکل و مواد مخدر را شروع کند. از آنجایی که تغذیه متعادل به بهبود خلق و خو و سلامتی کمک می کند، تشویق به تنظیم یک رژیم غذایی سالم در فردی که از الکل و سایر مشکلات مواد مخدر بهبود می یابد بسیار مهم است. اما کسی که به تازگی منبع مهمی از لذت را رها کرده است، ممکن است آمادگی ایجاد تغییرات شدید دیگر در شیوه زندگی را نداشته باشد. بنابراین مهم تر این است که فرد از بازگشت به مصرف مواد خودداری کند تا اینکه خود را مقید به رعایت رژیم غذایی سخت بکند.

 

بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم

تریاک یک داروی مخدر بسیار اعتیادآور است که از لاتکس خشک شده که آن هم از غلاف بذر خشخاش (Papaver somniferum) بدست می آید تهیه می شود. هروئین از آلکالوئید مورفین موجود در تریاک به دست می آید. تقریباً ۱۲ درصد تریاک از آلکالوئید مورفین ضددرد تشکیل شده است که به صورت شیمیایی برای تولید هروئین و سایر مواد افیونی مصنوعی برای استفاده دارویی و تجارت غیرقانونی مواد مخدر فرآوری می‌شود. به طور سنتی غلاف نرسیده شکاف باز می شود و شیره آن بیرون می ریزد و روی سطح بیرونی غلاف خشک می شود.

لاتکس زرد مایل به قهوه ای به دست آمده که از غلاف خراشیده می شود، طعم تلخی دارد و حاوی مقادیر مختلفی از آلکالوئیدها مانند مورفین، کدئین، تباین و پاپاورین است. سایر مشتقات تریاک مصنوعی یا نیمه مصنوعی عبارتند از فنتانیل، متادون، اکسی کدون و هیدروکودون. در ایالات متحده، تریاک به ندرت برای استفاده تجاری غیرقانونی کشت و برداشت می شود. بیشتر محصولات ایالات متحده از آمریکای لاتین و افغانستان می آید. افغانستان پایتخت جهانی کشت تریاک است که باعث تولید و عرضه حدود سه چهارم هروئین جهان است. همچنین درمورد خواص شیره تریاک در طب سنتی بخوانید.
بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم

آسیب مصرف مواد به بدن

مصرف مواد از جمله تریاک از دو جهت به بدن آسیب می رساند: اولا خود این ماده روی بدن و عملکرد آن تأثیر مستقیم می گذارد و این تاثیرات باعث تغییرات منفی در شیوه زندگی، مانند برنامه خوردن نامنظم و رژیم غذایی نامناسب و ناسالم می شود. در حالی که تغذیه مناسب یکی از عناصر موثر در روند بهبودی می باشد و مواد مغذی انرژی بدن را تامین می کنند. موادی را برای ساخت و حفظ اندام های سالم و مبارزه با عفونت فراهم می کنند.

اطلاعات بهبودی ناشی از مصرف مواد نیز به طرق مختلف بر بدن تأثیر می گذارد. از جمله متابولیسم (انرژی پردازش)، عملکرد اندام ها و آرامش ذهنی. در ادامه بازیابی مصرف مواد از جمله تریاک و رژیم غذایی مربوطه شرح داده شده است.

1-بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم |رهنمودها

 • غذاهای کم‌چربی بخورید.
 • پروتئین، کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبر رژیمی بیشتری دریافت کنید.
 • مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی در دوران نقاهت مفید هستند که می تواند شامل B کمپلکس، روی، و ویتامین‌های A و C باشد. فردی که مواد مصرف می کند، زمانی که عادات غذایی ضعیفی داشته باشد، احتمال عود بیماری را افزایش می دهد. به همین دلیل است که رعایت وعده های غذایی منظم مهم است. مکمل های مورد نیاز را علاوه بر منابع غذایی مستقیم، با مشورت پزشک به رژیم غذایی اضافه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.
 • در طول درمان و حین مصرف تریاک، غذاهای غنی از مواد مغذی اما خوش‌طعم مانند سبزیجات چاشنی‌شده، میوه‌های تازه و غلات کامل مصرف کنید.
 • خود را برای مصرف غذاهای پرکلسیم عادت بدهید. پنیر چرب، شیر و ماست یونانی گزینه های خوبی هستند. مصرف منابع ویتامین ب ۱۲، آهن و فولات مانند گوشت بدون چربی، تخم مرغ، عدس، لوبیا و سبزیجات برگ‌دار را بیشتر کنید.
 • برای جلوگیری از افزایش و کاهش خون، زمان‌های منظم وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها را افزایش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

2-دریافت آب کافی

اعتیاد به مواد مخدر ( و همچنین مشروبات الکلی) باعث می شود فرد گرسنه بودن را فراموش کند و در عوض به این احساس به عنوان ولع مصرف مواد فکر کند. باید او را تشویق کرد که مسیر فکری خود را به این سمت تغییر بدهد که وقتی هوس شدید خوراکی می کند گرسنه است و باید مواد غذایی انرژی بخش مصرف کند. در طول بهبودی پس از مصرف مواد، کم‌آبی بدن شایع است. دریافت مایعات کافی در حین و بین وعده های غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اشتها معمولاً در دوران نقاهت بر می گردد. فردی که در دوران نقاهت است اغلب به احتمال زیاد پرخوری عصبی می کند؛ به خصوص اگر از داروهای محرک استفاده کند. مهم است که وعده های غذایی و میان وعده های سالم بخورید و از غذاهای پرکالری با تغذیه کم مانند شیرینی ها خودداری کنید. نکات زیر می تواند به بهبود شانس بهبودی پایدار و سالم کمک کند:

 • وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های مغذی بخورید. فعالیت بدنی داشته باشید و استراحت کافی داشته باشید.
 • در صورت امکان کافئین را کاهش داده و سیگار را ترک کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به کافئین کلیک کنید.
 • به طور منظم از مشاوران یا گروه‌های حمایتی کمک بگیرید.
 • در صورت توصیه پزشک، مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید.

3-بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم |کاهش مصرف کافئین و مواد قندی

نکته دیگری که باید در نظر گرفت استفاده از کافئین در دوران نقاهت است. مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار به در طول بهبودی از مواد توصیه نمی شود. کافئین می‌تواند با ایجاد اختلال در خواب یا افزایش اضطراب، بهبودی را دشوارتر کند. از آنجایی که کافئین دارویی است که بر سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد، می‌تواند مورد سوء استفاده قرار گرفته و در صورت مصرف باعث علائم ترک شود. برای متخصصین تغذیه که با افراد در حال بهبودی کار می کنند مراحل مختلفی وجود دارد که باید هنگام ارائه رژیم غذایی  در نظر گرفته شود. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

یک ارزیابی تغذیه ای کامل برای بررسی کمبود مواد مغذی، تغییرات وزن و یا اختلالات خوردن انجام دهید و به مراجعین خود کمک کنید در طول دوره‌های تهوع، استفراغ یا اسهال مرتبط با ترک، هیدراتاسیون خود را حفظ کنند. به جای نوشابه، نوشیدنی‌های شیرین یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار، آب، آب‌میوه یا شیر را جایگزین کنید. برای کمک به حفظ قند خون و مدیریت وزن، مصرف غذاهای بسیار فرآوری شده و پر قند را محدود کنید.

 

سخن آخر درمورد بعد از کشیدن تریاک چی بخوریم

برخی مواد ممکن است جذب مواد مغذی در روده را افزایش، کاهش یا و یا به طور ولی مسدود کنند. همچنین ممکن است متابولیسم برخی مواد مغذی را تسریع کرده و در نتیجه نیازهای غذایی بالاتری به آن ماده غذایی خاص داشته باشند. در عین حال دفع ادراری مواد مغذی را افزایش یا کاهش دهند. به همین دلیل اهمیت یک رژیم غذایی متعادل با مقادیر مناسب غذا را نمی توان بدون در نظر گرفتن شرایط فرد مورد تاکید قرار داد.

همچنین باید به هضم و جذب غذا، انتقال به بافت ها و استفاده توسط سلول ها توجه شود. تداخل در هر مرحله از این فرآیند می تواند منجر به کمبود تغذیه شود. برخی از مواد غذایی می توانند حساسیت به مواد را تغییر دهند و برخی مواد نیز می توانند بر وضعیت تغذیه فرد تأثیر بگذارند. از این رو در دادن دارو به بیماران مبتلا به بیماری و اعتیاد که رژیم درمانی نقش مهمی در کنترل و درمان آن ها دارد، ملاحظات خاصی باید در نظر گرفته شود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*