ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تستوسترون | علائم کمبود تستوسترون و درمان‌های خانگی

از مهم‌ترین هورمون‌های استروئیدی موجود در بدن انسان تستوسترون است که نقش مهمی در بروز صفات جنسیتی، رشد و سازندگی دارد. تستوسترون رشد دستگاه تناسلی را حین بلوغ تحریک می‌کند و مسئول تولید اسپرم در طول زندگی است. همچنین این هورمون در احساس انرژی، پرخاشگری، میل جنسی و ایجاد نعوظ طبیعی هم دخالت مستقیم دارد. کمبود این هورمون در بدن مردان مشکلاتی از جمله ریزش مو، پیری زودرس و مشکلات پوستی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد که لازم است برای جبران کمبود تستوسترون در بدن اقداماتی صورت گیرد. در صورت آشنایی با مواد غذایی سرشار از تستوسترون می‌توانید به راحتی میزان این هورمون را در بدن خود افزایش دهید که در ادامه درباره آن و همچنین تاثیرات تستوسترون در بدن صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید. 

گیف تستوسترون
 


 

تستوسترون چگونه عمل می‌کند؟

تستوسترون مهمترین هورمون مردانه و موثر در رشد و تکامل اندام‌های جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی است. محل اصلی ساخت و ترشح این هورمون در مردها، در بیضه هاست، هرچند که مقدار کمی از آن هم در غدد فوق کلیوی ساخته می‌شوند بنابراین برداشتن بیضه ها باعث کاهش صفات ثانویه جنسی می‌شود. در زنان این هورمون در غدد فوق کلیوی و در تخمدان ساخته می‌شود.

 

اینفوگرافیک تستوسترون

اینفوگرافیک تستوسترون

مهمترین علائم کمبود تستوسترون کدام اند؟

1- کاهش میل و فعالیت جنسی
2- کاهش محسوس انرژی و احساس خستگی و خواب آلودگی
3- کاهش نعوظ های خود به خودی
4- کاهش مو در نواحی مختف صورت و بدن
5- اختلال تمرکز و حافظه
6- گرگرفتگی و تعریق شبانه
7- کم خونی
8- افزایش چربی بدن و کاهش قدرت عضلانی

 

پیامدهای کاهش تستوسترون

ترشح تستوسترون با افزایش سن کاهش می‌یابد. کاهش سطح این هورمون علائمی مانند افسردگی، کاهش انرژی، کاهش میل جنسی، کاهش تحرک، پرخاشگری، عدم تمرکز، درد عضلانی و بی‌خوابی دارد. همچنین کاهش تستوسترون باعث از بین رفتن تعادلش با استروژن می‌شود که نتیجه آن افزایش چربی بدن، کاهش استقامت، پوکی استخوان و کندی متابولیسم است. برای شناخت بیشتر درباره بی خوابی شبانه کلیک کنید.

 

چه کسانی باید داروهای افزایش تستوسترون مصرف کنند؟

استفاده از داروهای افزایش تستوسترون برای مردانی كه دچار کمبود این هورمون یا هیپوگنادیسم هستند، توصیه می‌شود. علل این بیماری، شامل مختل شدن کار بیضه به خاطر خطاهای ژنتیکی، اوریون، ضربه شدید، اعتیاد به الکل و شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی برای سرطان است. گاهی اوقات منشا هیپوگنادیسم مشکل در غده هیپوفیز است.

مردان مبتلا به هیپوگنادیسم باید درمان با تستوسترون خارجی را آغاز کنند. البته این درمان برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات یا سرطان سینه هستند و کسانی که تعداد سلول‌های قرمز خونشان بالا است و غلظت خون دارند و کسانی که نارسایی‌های قلبی دارند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

برای آگاهی بیشتر درباره روند ترک اعتیاد به الکل کلیک کنید.

کمبود تستوسترون در بدن زنان 

بسیاری از افراد هورمون تستوسترون را هورمونی مردانه می‌دانند، در حالیکه این هورمون در بدن زنان نیز به مقدار کمتر وجود دارد. در واقع زنان و مردان از نظر میزان تستوسترون موجود در بدن با یکدیگر تفاوت دارند. همان طور که کمبود تستوسترون در مردان به بروز اختلالاتی می‌انجامد، در بدن زنان نیز عدم توازن این هورمون می‌تواند مشکلات گسترده‌ای را ایجاد نماید. از جمله مهم ترین علائم کمبود تستوسترون در بدن زنان باید به کاهش میل جنسی، ناتوانی در تجربه ارگاسم، افت انرژی و احساس خستگی مفرط، افزایش چربی بدن و کاهش عضلات، تجربه روند بسیار کند کاهش وزن، تسریع فرایند پوکی استخوان، احساس غمگینی، افسردگی و اضطراب مفرط اشاره کرد. 

 

ارتباط تستوسترون و بدن سازی

ورزشکاران و بدن سازان به علت تاثیرات عضله سازی این هورمون از اشکال مختلف آن، مثل تستسترون سوسپانسیون و پروپیونیت استفاده می‌کنند. استفاده غیر علمی از این داروها برای ورزشکاران حرفه‌ای دوپینگ محسوب می‌شود. استفاده از این داروها در ورزشکاران پروش اندام و سایر ورزش های قدرتی نیز کاربرد دارد. اثرات مصرف این دارو بسته به ویژگی‌های متابولیکی فرد به مدت 2 یا 3 هفته به طور فعال در بدن فرد می‌ماند. مصرف این هورمون برای بدن سازان عوارضی هم دارد از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- افزایش موهای زائد بدن

- جوش های پوستی و زیر پوستی

- مشکلات در باروری

- کاهش میزان ترشح این هورمون از بدن

- ریزش موی سر

برای اطلاع از علل و درمان‌‌های خانگی ریزش مو کلیک کنید.

ارتباط تستوسترون و سالمندی 

با افزایش سن به مرور زمان میزان انرژی و تمایلات جنسی مردان تا حدی کاهش پیدا می‌کند. این مسئله باعث پیدایش فرضیه‌ای مبنی بر این موضوع می‌شود که خصوصیات مربوط به سالمندی تا حد زیادی به افت هورمون تستوترون در بدن مردان مرتبط است. نتایج پژوهش‌ها در این باره نشان می‌دهد که پس از 40 سالگی به طور کل 1 درصد از کل میزان تستوسترون موجود در بدن مردان و 2 درصد از از تستوسترون در دسترس آن‌ها کاهش می‌یابد. منظور از تستوسترون در دسترس، میزانی از این هورمون است که به طور موثر بر سایر هورمون‌ها اثر می‌گذارد. 

از همین رو برخی افراد برای پیشگیری از پیری و عوارض مرتبط با سالمندی از روش هورمون تراپی به کمک تستوسترون کمک می‌گیرند. با این حال مطالعات تحقیقاتی نه تنها تا به حال در مورد امن بودن این روش تضمینی ارائه نداده‌اند بلکه نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که تزریق تستوسترون می‌تواند عوارض جانبی مختلفی را برای فرد به همراه بیاورد که از جمله آن‌ها می‌توان به آپنه تنفسی و مشکلات مرتبط با پروستات اشاره کرد. همچنین اثرات جدی استفاده از هورمون تراپی در پیشگیری از سالمندی تا به حال به طور قطع مشخص نشده است. 

ارتباط تستوسترون و ریزش مو 

ریزش مو پدیده‌ای پیچیده است که از فاکتورهای مختلفی تاثیر می‌پذیرد. از جمله این فاکتورها می‌توان به سن، ژنتیک و هورمو‌ن‌های بدن اشاره کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهند از ترکیب تستوسترون با آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز ساختار جدیدی تولید می‌شود که دی هیدروتستوسترون نام دارد. این ترکیب در قسمت‌های مختلف بدن از جمله پوست، فولیکول‌های مو و پروستات وجود دارد. هیدروتسترون اگر از سطح نرمال بیشتر شود می‌تواند آسیب‌های خاصی را به بدن وارد کند.

برای مثال وجود سطوح غیر نرمال از این هورمون در پروستات می‌تواند به رشد بیش از حد آن بیانجامد. از دیگر پیامدهای قابل بحث هیدروتستوسترون باید به ریزش مو اشاره کرد. در واقع نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد افزایش این هورمون یا افزایش میزان حساسیت فولیکول‌های مو به آن می‌تواند فرایند طاسی را تسریع نماید. از جمله علائمی که نشان می‌دهد ریزش مو در ارتباط با عدم توازن هورمون تستوسترون اتفاق افتاده می‌توان به افزایش وزن، چربی پوست و رویش بیش از حد مو در سایر نواحی بدن نظیر صورت اشاره کرد. 

تستوسترون و مشکلات پوستی 

عدم توازن میزان هورمون تستوسترون در بدن می‌تواند عوارض پوستی مختلفی به جای بگذارد. از جمله رایج ترین عوارض در این زمینه می‌توان رشد بیش از حد غدد چربی، ایجاد منافذ باز روی پوست صورت و ایجاد جوش و آکنه بسیار در این ناحیه را نام برد. هم چنین افرادی که برای بدنسازی از این هورمون استفاده می‌کنند به دلیل رشد سریع عضلات که بسیار سریع‌تر از رشد پوست اتفاق می‌افتد دچار ترک‌های پوستی می‌شوند. 

هورمون تستوسترون علاوه بر این عوارض پوستی رایج در موارد معدودی می‌تواند منجر به یکسری مشکلات نادر شود که از جمله آن‌ها باید به بروز خال‌های پوستی و تشدید بیماری فارکس فوردایس اشاره کرد. در این بیماری زیر بغل فرد دانه‌های متعددی رشد می‌کند که با خارش بسیار همراه است و شکل پوست را تغییر می‌دهد. 

تداخلات دارویی تستوسترون

استفاده از تستوسترون تاثیرات ضد انعقادی داروی وارفارین را تشدید می‌کند. اگر این هورمون همزمان با داروهای هپاتوتوکسیک مصرف شود خطر بروز عوارض کبدی دو چندان می‌شود. استفاده همزمان تستوسترون با داروهای گلوکوکورتیکوئیدی، اثرات مصرف این داروها را شدیدتر می‌کند.

 

منابع غذایی افزایش دهنده‌ی تستوسترون در مردان

1. تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از موادی است که برای تولید تستوسترون ضروری هستند مانند چربی اشباع شده، امگا 3، ویتامین D، کلسترول و پروتئین.

2. موز

در موز آنزیمی به نام بروملین وجود دارد که به تقویت تستوسترون ها کمک می‌کند همچنین موز باعث آزادسازی انرژی می‌شود و مصرف آن برای شب‌هایی که فعالیت جنسی دارید عالی است.

3. بادام

بادام سرشار از روی است به همین سبب خوردن یک مشت بادام چه برای مردان و چه برای زنان عالی است و به افزایش نیروی جنسی در هر دو جنس کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی قاتلان میل جنسی را مطالعه کنید تا اطلاعات شما در این باره افزایش یابد.

4. اسفناج

اسفناج باعث کاهش سطح استروژن می‌شود و از طرف دیگر سرشار از منیزیم و ویتامین ث است. این ترکیب برای ساختن تستوسترون در بدن عالی ست.

5. میگو

میگو باعث افزایش ویتامین D در بدن می‌شود و به این طریق در افزایش تستوسترون کمک می‌کند. کمبود ویتامین D تعادل هورمونی در بدن را به هم می‌زند و باعث کاهش ترشح این هورمون می‌شود.

6. سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات است که برای تولید مقدار معینی از تستوسترون، وجود کربوهیدرات ضروری است. همچنین سیب زمینی گلوتن ندارد و سرشار از مواد مغذی است و برای همین برای افزایش میزان هورمون مردانه بسیار کارآمد است.

7. پیاز

پیاز بهترین تقویت کننده تستوسترون است. البته به دلیل طعمی که دارد خوردن آب آن پیشنهاد نمیشود بلکه اگر بتوانید در کنار وعده های غذایی خود آن را قرار دهید بسیار مفید است. مصرف پیاز به صورت روزانه نتایج سریع تری برای درمان تستوسترونی را نسبت به خوراکی های دیگر در پی دارد.

8. انگور

طبق نتایج آخرین تحقیقات خوردن یک خوشه انگور در روز باعث افزایش ترشح تستوسترون می‌شود و همچنین تحرک اسپرم‌ها را بهبود می‌بخشد. 

 

سوالات متداول 

- آیا افسردگی می‌تواند ناشی از مشکلات هورمونی مثل افت تستوسترون باشد؟

بله برای مثال عدم توزان هورمون تیروئید و هورمون‌های جنسی نظیر تستوسترون تا حد زیادی در بروز علائم افسردگی تاثیر دارند. برای اینکه به تشخیص دقیق تری در مورد مشکل خود برسید لازم است که با یک متخصص در حوزه سلامت روان نظیر روانشناس مشورت نمایید. 

- چه بیماری باعث می‌شود که میزان تستوسترون بدن پایین بیاید؟ 

بیماری‌های مختلفی می‌توانند در کاهش این هورمون در بدن تاثیر گذار باشند. برای مثال بیماری واریکوسل در مردان و برخی بیماری‌های ژنتیکی می‌توانند در افت تستوسترون تاثیرگذار باشند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مشکلات جسمانی و روانی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*