ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست شیشه | نحوه تقلب و منفی کردن تست اعتیاد به شیشه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تست شیشه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


شاید برای شما هم پیش آمده که در مورد اعتیاد شوهر خود به شیشه یا دیگر مواد مخدر مشکوک شده باشید و به فکر گرفتن تست شیشه از او باشید. از طرفی نمی‌دانید چطور این مسئله را با او مطرح کنید و از واکنش او می‌ترسید. همچنین می‌خواهید از این بلاتکلیفی رهایی پیدا کنید، پس شروع به سرچ در اینترنت می‌کنید یا مسئله را با اطرافیان در میان می‌گذارید. سپس با یافتن مجموعه‌ای از نشانه‌ها و دیدن علائم در او می‌خواهید فرضیه ذهنی خود را تایید کنید. هرگز با مشاهده چند نشانه به فرد برچسب معتاد نزنید. بهتر است برای اطمینان از علائم، با یک فرد متخصص صحبت کنید. در ادامه مطلب نحوه مطرح کردن موضوع اعتیاد به فرد مورد نظر، روش‌های تست شیشه و راه‌های تقلب و منفی شدن تست را بررسی می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
گیف تست اعتیاد به شیشه

رهایی از بلاتکلیفی؛ درخواست انجام تست اعتیاد از همسرتان

بعد از اطمینان از مصرف شیشه توسط همسرتان احتمالاً ذهنتان درگیر نحوه مطرح کردن موضوع با او خواهد شد. توجه داشته باشید که با بحث و جدل این موضوع را مطرح نکنید چون ممکن است همسرتان حالت تدافعی به خود بگیرد، عصبانی شود و یا آن را انکار کند. جنگ روانی در خانه نه تنها به بهبود وضعیت کمکی نمی‌کند؛ بلکه روابط معمول را نیز خدشه‌دارخواهد کرد. اگر شوهرتان هر از گاهی مواد مخدر مصرف می کند، با رفتارهای نسنجیده شما احتمال دارد بیشتر به سمت مواد گرایش پیدا کند یا حتی ممکن است قبول کند تست اعتیاد بدهد ولی به فکر راهی برای تقلب باشد.

اول تکلیف خودتان را مشخص کنید که هدفتان از تست تشخیصی چیست؟ آیا می‌خواهید برای طلاق اقدام کنید یا از آن به عنوان اهرم فشار برای ترک اعتیاد استفاده نمایید؟ اگر قصد کمک به همسرتان را دارید بهتر است ابتدا رابطه‌ای صمیمانه و دوستانه با او برقرار کرده و سعی کنید در او انگیزه همکاری را بالا ببرید. هم چنین از بهترین روش‌های تــرک اعتیاد به شیشه اطلاع کسب کنید تا بدانید باید چه اقداماتی انجام دهید.  اما اگر قصد طلاق دارید، نفع خود و فرزندانتان را بررسی کنید و پیش از هر اقدام جدی از یک روانشناس متخصص در زمینه زوج درمانی یا خانواده درمانی مشورت بگیرید.

اینفوگرافیک تست اعتیاد به شیشه

 اینفوگرافیک تست اعتیاد به شیشه

تست شیشه | انواع تست اعتیاد به شیشه

نوع تست اعتیاد با توجه به ویژگی‌های فرد مراجعه کننده، وضعیت اقتصادی، عامل زمان و نوع ماده مصرفی او انتخاب می‌شود. هیچ تستی صد در صد صحیح نیست و گاهی خطاهایی پیش می‌آید. برخی از تست‌هایی که برای تشخیص اعتیاد به انواع مواد اعتیاد آور و شیشه استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

1. تست ادرار

این روش نیازمند یک نمونه ادرار است. تست ادرار را می‌توان با استفاده از نوار کاغذی به صورت سریع  و یا از طریق پروسه‌های طولانی مدت آزمایشگاهی با کیفیت بالاتر انجام داد. برای مثبت شدن تست باید حداقل میزانی از آن ماده در نمونه وجود داشته باشد که این میزان برای  شیشه ng/ml 1000 است. جابه جایی و تقلب در ارائه نمونه، از اصلی‌ترین مشکلات این روش است. زمان تقریبی ردیابی شیشه با این روش حدود 2 روز است.

2. تست بزاق

در بعضی از مواقع سوداگران، مصرف شیشه برای لاغری را تبلیغ می کنند. متاسفانه بسیاری از جوانان فریب این تبلیغات را خورده و به مصرف شیشه روی می آورند. اما تاثیرات این ماده خطرناک در بزاق دهان به آسانی قابل تشخیص است. تست‌های بزاقی راحت و بی‌دردسر هستند و امکان تقلب در آن‌ها کمتر است. نتیجه تست در عرض چند دقیقه آماده می‌شود و نیازی به آزمایشگاه ندارد. این تست روشی عالی برای ارزیابی ماده مصرفی اخیر در فرد محسوب می‌شود. از معایب این روش این است که بسته به میزان تولید بزاق و نوع ماده مصرفی، بازه زمانی ارزیابی از چند ساعت تا چند روز متفاوت است.

3. تست مواد توسط مو

امکان ردیابی مواد در مو تا چند ماه امکان پذیر است. این روش بسیار آسان بوده و امکان تقلب در آن از سایر روش‌ها کمتر است. با این حال استفاده از آن نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی و صرف هزینه بیشتر نسبت به سایر روش‌هاست. این تست نه تنها می‌تواند وجود ماده را ارزیابی کند بلکه مقدار ماده مصرفی را نیز نشان می‌دهد که این امکان در هیچ تستی وجود ندارد. زمان تقریبی ردیابی شیشه با این روش حدود 90 روز است. به همین دلیل کسانی که بعد از ترک مرتکب مصرف دوباره مواد مخدر می شوند، به وسیله تست مو می توان تا 90 روز بعد هم مصرف مواد را تشخیص داد.

چند روز پس از مصرف شیشه تست اعتیاد منفی می شود؟

بیشتر مواد تا 72 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل شناسایی هستند. امکان ردیابی شیشه بسته به نوع تست، 1 تا 3 روز است. با این حال تست تنها راه بررسی اعتیاد به شیشه نیست. متخصصان با اطلاع از نشانه‌های رفتاری، می‌توانند اعتیاد به شیشه را تشخیص دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

علل اختلال در تست شیشه

شایع‌ترین علل بروز اختلال در نتیجه تست‌های نواری شامل موارد زیر است:

1. خطا در نمونه‌گیری تست اعتیاد به شیشه 

یکی از دلایل بروز خطا در تست‌های تشخیصی، خطا در نمونه‌گیری است. علی رغم حضور نمونه‌گیر ممکن است تقلب صورت بگیرد . متاسفانه در اغلب اوقات فرد معتاد به جای انتخاب گزینه ترک شیشه سعی می کند با تقلب نمونه  پاسخ تست را عوض کند.

2. خطاهای تکنیکی در تست اعتیاد به شیشه 

نوار تست باید به مدت 15-10 ثانیه در ادرار نگه داشته شود و قبل از خواندن جواب به مدت 5 دقیقه روی یک سطح صاف غیر جاذب قرار داده شود. تفسیر پاسخ در یک دقیقه اول یا بعد از 10 دقیقه باعث خطا در ارزیابی می‌شود.

3. رقیق‌کننده‌ها

هر عاملی که باعث رقیق شدن ادرار شود، باعث اختلال در جواب تست‌ها خواهد شد. برای مثال ممکن است فرد قبل از انجام تست برای منفی شدن جواب آزمایش آب زیادی بنوشد، در این صورت از نوارهای کمکی برای تعیین سطح کراتین، نیترات و گلومات ادرار می‌توان استفاده کرد.

4. تغییرات سطح PH در تست اعتیاد به شیشه

ریختن خون، جوهر لیمو، سفید کننده‌ها و... در ادرار باعث ایجاد تغییر در سطح PH می‌شود. در نتیجه احتمال خطا در جواب آزمایش افزایش پیدا می‌کند چون اکثر تست‌ها به تغییرات PH در بازه 5 تا 9 مقاوم هستند و افزایش یا کاهش PH از این محدوده باعث اختلال در نتیجه تست می‌شود.
برای آگاهی بیشتر در مورد علل منفی شدن آزمایش اعتیاد پیشنهاد می کنیم مقاله تست اعتیاد را مطالعه فرمایید.

آیا می توان به تست اعتیاد به شیشه اعتماد کرد؟

 یک روانشناس متخصص با روان درمانی در زمینه اعتیاد یکی از مؤثرترین عوامل درمانی اعتیاد به شیشه محسوب می شود. روانشناس با انجام یک مصاحبه بالینی  و ارزیابی روانی دقیق در تشخیص اعتیاد و برنامه‌ریزی برای ترک و درمان کمک خواهد کرد.  برای ترک شیشه لازم است به مراکز ترک اعتیاد مراجعه شود. در صورت تشخیص متخصص و معاینه و درمان سرپایی، با راهکار های عملی روان درمانگر می تواند ترک اعتیاد به شیشه در خانه را بدون تنش های روانی تجربه کرد.
اما روش‌های مختلفی برای غربالگری اولیه اعتیاد به شیشه و روش‌های تأییدی زیادی برای اطمینان از صحت جواب آن‌ها وجود دارد. همان طور که گفته شد امکان خطا در تست‌های تشخیص اعتیاد به انواع مواد مخدر از جمله مواد محرک مانند شیشه به دلایل مختلف وجود دارد. انجام تست در یک آزمایشگاه معتبر برای تأیید روش و صحت انجام تست توصیه می‌شود. آزمایشگاه‌ها مقررات سختگیرانه‌ای جهت نمونه‌گیری تست اعتیاد وضع کرده‌اند. همچنین کیت‌هایی برای تشخیص تقلب در نمونه ادرار وجود دارد که از آن‌هم برای تشخیص تقلب می‌توان استفاده کرد.

در مواردی که مسئول آزمایشگاه نسبت به تقلب یا احتمال خطا در انجام آزمایش دچار شک و تردید شود، دوباره از فرد تست گرفته می‌شود و برای این کار می‌توان از روش تی ال سی (TLC) استفاده کرد. در این روش احتمال منفی کردن تست از طریق فرد نمونه دهنده بسیار پایین است. توجه داشته باشید که به غیر از تست‌های اعتیاد روش‌های دیگری نیز وجود دارد که به شما در تشخیص اعتیاد اطرافیانتان کمک می‌کند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با خدمات روان درمانی به صورت حضوری و تلفنی یاریگر کسانی است که تصمیم جدی در ترک اعتیاد دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

-آیا نفازولین تست اعتیاد را منفی می‌کند؟

نفازولین یک داروی اسیدی است که جذب شیشه را بالا می‌برد. برخی از افراد بر این باورند که به علت افزایش فشار خون و افزایش ادرار پس از مصرف نفازولین، تست اعتیاد منفی می‎شود اما در حقیقت این باور اشتباه است و مصرف این دارو خطرات زیادی را به همراه دارد.

-قیمت کیت تست اعتیاد به شیشه چه قدر است؟

این کیت‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند اما به طوری کلی قیمت‌شان مناسب است و اکثر افراد به راحتی می‌توانند آن‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*