ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج با فرزندان طلاق به کجا ختم خواهد شد؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ازدواج با فرزندان طلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

 

ازدواج با فرزندان طلاق به کجا ختم خواهد شد؟ سوال مهمی است که ازدواج با فرزندان طلاق را برای بسیاری از افراد و خانواده‌های آنان نگران کننده می کند. در حقیقت نداشتن تجربه خانوادگی رضایت بخش باعث می‌شود که بسیاری از افراد فکر کنند فرزندان طلاق خود نیز در معرض آسیب قرار دارند و نمی‌توانند زندگی مشترک موفقیت آمیزی را آغاز کنند. با این حال تمام این حرف‌ها نوعی حدس و گمان است. آنچه که اهمیت دارد این است که هنگام ازدواج با این افراد باید در کنار مشاوره ازدواج، میزان اعتماد فرد در رابطه صمیمانه و انتظارات فرد از زندگی مشترک به دقت بررسی گردد تا ازدواج موفقی صورت گیرد. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

                                            

آیا ازدواج با فرزندان طلاق با شکست مواجه خواهد شد؟

درست است که طلاق رویدادی آسیب‌زا برای فرزندان محسوب می‌شود و می‌تواند پیامدهای روانی و اجتماعی مختلفی را در بر داشته باشد اما لازم است بدانید که این رویداد به خودی خود تعیین کننده سرنوشت افراد نیست و لزوماً فرزندان طلاق دچار مشکلات جدی در روابط خود نمی‌شوند و بسیاری از آن‌ها می‌توانند زندگی مشترک موفقیت آمیزی را تشکیل دهند. در واقع عوامل بسیاری وجود دارند که تعیین می‌کنند افراد پس از طلاق والدین در روابط عاطفی خود چگونه عمل خواهند کرد. در نتیجه تنها بر اساس وجود این رویداد نمی‌توان درباره رفتار و آینده افراد قضاوت کرد.

برای شناخت بیشتر در زمینه معیارهای انتخاب همسر مناسب کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک ازدواج با فرزندان طلاق به کجا ختم خواهد شد؟

اینفوگرافیک ازدواج با فرزندان طلاق به کجا ختم خواهد شد؟

مواردی که در هنگام ازدواج با فرزندان طلاق باید به آن‌ها توجه کنید

فرزندان طلاق بیش از سایر افراد ممکن است در زندگی خود با بحران‌های روحی مواجه شده باشند و همین مسئله می‌تواند بر عملکرد آن‌ها در رابطه عاطفی تأثیرگذار باشد. برای اینکه بتوانید به شناخت بیشتری در مورد فرد مقابل خود دست یابید توجه به برخی نکات می‌تواند کمک کننده باشد. افرادی که در خانواده های مطلقه بزرگ شده اند، نگرش مثبت کمتری نسبت به ازدواج و نگرش مثبت بیشتری نسبت به طلاق دارند. این نگرش منفی در مورد ازدواج منجر به کاهش تعهد به روابط عاشقانه می شود که به نوبه خود با کیفیت پایین رابطه مرتبط است. طلاق همچنین می تواند بر رفتار جنسی کودکان تأثیر بگذارد و در نتیجه ثبات عاطفی و رابطه آن ها را به خطر بیندازد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه فرزندان طلاق کلیک کنید.

میزان اعتماد فرد در رابطه صمیمانه در ازدواج با فرزندان طلاق

در بسیاری از موارد طلاق می‌تواند باعث آسیب دیدن اعتماد و اطمینان فرد در شخص شود به خصوص زمانی که جدایی به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد و کودک با غیبت دائمی یکی از والدین روبه‌رو می‌شود، بسیار آسیب می‌بیند و برای سازگاری با شرایط جدید به مراقبت‌های روانی ویژه احتیاج دارد. افرادی که در این شرایط نادیده گرفته می‌شوند و در بزرگسالی نیز برای حل مشکل خود اقدام نمی‌کنند به احتمال زیاد در روابط صمیمانه خود با مشکلات بسیار مواجه خواهند شد. طلاق والدین تجارب روابط دگرجنس‌گرایانه جوانان را با مشکل مواجه می‌کند، اگرچه این ارتباط برای زنان بیشتر از مردان مشهود است. این اثرات تا بزرگسالی نیز ادامه می یابد. در مقایسه با زنان خانواده های متاهل، زنان خانواده های مطلقه نیز اعتماد و رضایت کمتری را در روابط عاشقانه گزارش می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پیش بینی کننده های ازدواج موفق کلیک کنید.

برای مثال ترس از دست دادن و عدم اطمینان به اکثر موقعیت‌ها از جمله علائمی هستند که در مورد آسیب دیدن سبک دلبستگی و مفهوم اعتماد در فرد به ما هشدار می‌دهد. در نتیجه اگر این علائم را در رابطه خود مشاهده کردید پیش از ازدواج لازم است که از یک روانشناس کمک بگیرید. روانشناس به هریک از شما کمک می‌کند تا قبل از تصمیم گیری برای شروع آغاز زندگی مشترک از بحران‌های روانی شخصی خود عبور کنید و برای شروع یک زندگی جدید آماده شوید. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج تلفنی کلیک کنید.

پذیرش طلاق والدین

یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در روحیه فرزندان طلاق و موفقیت آن‌ها در روابط عاطفی این است که تا چه حد توانسته‌اند با جدایی پدر و مادر خود کنار بیا‌یند و این رویداد را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرند. در حقیقت پذیرش رویدادهای منفی و آسیب‌ها در زندگی از جمله عوامل مهمی است که به سلامت روان انسان‌ها کمک می‌کند.

افرادی که با گذشت سال‌ها همچنان با موضوع جدایی والدین خود درگیر هستند، خشم زیادی در این باره احساس می‌کنند و به طور کل هنوز با آن سازگار نشده‌اند؛ از نظر روانی در معرض آسیب پذیری بالاتری قرار دارند. همین مسئله می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات در زندگی شخصی آن‌ها شده و حتی ازدواج آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در نتیجه بهتر است قبل از شروع زندگی مشترک این مسائل توسط یک روانشناس مورد بررسی قرار بگیرد تا آینده فرد تحت تأثیر گذشته او، دستخوش اتفاقات ناخوشایند نشود.

انتظارات فرد از زندگی مشترک هنگام ازدواج با فرزندان طلاق

قبل از اینکه ازدواج کنید و خانواده جدیدی تشکیل دهید بسیار اهمیت دارد که در خود واکاوی بیشتری انجام دهید و به این سؤال پاسخ دهید که از زندگی مشترک چه می‌خواهید و چه انتظاراتی درباره آن دارید. لازم است که این موضوع را حتماً با همسر آینده‌تان نیز مطرح کنید و جواب‌های او را بشنوید. در این راستا باید تلاش کنید که خیلی دقیق و جزئی مکالمات خود را پیش ببرید و از کلی گویی و صحبت کردن به شیوه مبهم و نامشخص خودداری کنید.

ممکن است افراد تحت تأثیر طلاق والدین انتظارت غیرمنطقی در زندگی زناشویی در ذهن خود شکل داده باشند که با آنچه شما می‌اندیشید متفاوت باشد. در نتیجه هرچقدر بتوانید دقیق‌تر و واضح‌تر خواسته‌های خود را بیان کنید و نیازهای فرد دیگر را بشناسید راحت‌تر می‌توانید به این نتیجه برسید که آیا برای یکدیگر مناسب هستید یا خیر.

محیطی که فرد پس از طلاق در آن رشد کرده

فرزندان والدین مطلقه از طرد شدن می ترسند و فقدان اعتماد، اغلب مانع تعمیق روابط آن ها می شود. یک مطالعه نشان داده است برای افرادی که والدینشان طلاق گرفته‌اند به نسبت افرادی که والدینشان متاهل مانده‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که باور کنند روابط درگیر خیانت و عدم اعتماد است. همچنین احتمال بیشتری دارد که معتقد باشند که باید با احتیاط به روابط نزدیک شد.

بنابراین محیطی که فرد پس از طلاق در آن رشد کرده در شکل‌گیری شخصیت او نقش بسزایی دارد. افرادی که پس از طلاق آموزش‌های مناسبی را در زمینه والدگری و ساختن یک زندگی خوب دریافت کرده‌اند نسبت به کسانی که همواره پس از طلاق در محیط‌های طرد کننده و با غنای آموزشی پایین بوده‌اند اغلب موفقیت بیشتری در روابط بین فردی خواهند داشت. در حقیقت آموزش و تربیت درست می‌تواند آسیب‌های روانی ناشی از جدایی پدر و مادر را جبران نماید و در شکل‌گیری یک شخصیت پخته نقش بسزایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش خانواده در ازدواج کلیک کنید.

تاثیر متفاوت طلاق بر دختران و پسران 

زنان جوان از خانواده های مطلقه احساس نیاز به محبت و توجه خواهند داشت و در عین حال از رها شدن می ترسند. آن ها همچنین مستعد میل و اضطراب خواهند بود. زنانی که والدینشان طلاق می‌گیرند احتمالاً هنگام تصمیم‌گیری در مورد ازدواج با اضطراب مواجه می‌شوند یا حتی تحت تأثیر اضطراب قرار می‌گیرند. ممکن است وضعیت امنیت عشق مبتنی بر دوستی را بهتر درک و نقش درست تری ایفا کنند. یک مطالعه طلاق والدین را با میزان تعهد و اعتماد کمتر به روابط در زنان مرتبط دانست اما در مردان نه. از طرفب در حالی که طلاق والدین بر دیدگاه کودک نسبت به ازدواج تأثیر می گذارد، دختران ممکن است کمتر تحت تأثیر نگرش خود نسبت به طلاق قرار گیرند زیرا آن ها الگوهای بیشتری از صمیمیت و ازدواج را به عنوان ایده آل در محیط خود نسبت به پسران دریافت می کنند، به ویژه در رسانه ها.

در مقابل، پسران الگوهای کمتری برای صمیمیت خارج از خانواده خود دارند. از این رو الگوسازی پدر از مهارت‌های بین فردی برای پسران مهم‌تر است. مردان پرورش یافته از خانه‌هایی که پدر غایب بوده، هویت جنسی مردانه کمتر و هویت جنسی زنانه بیشتری را تجربه می‌کنند. مردانی که والدینشان طلاق گرفته اند، به جای قرار گرفتن در نقش شریک بازتر، صمیمی تر و همکارتر که بیشتر در میان مردان پرورش یافته در خانواده بدون طلاق یافت می شود، به طور همزمان متخاصم و "نجات دهنده" زنانی هستند که به آن ها جذب می شوند. آن ها همچنین به احتمال بیشتری نسبت به شریک زندگی خود خشونت بیشتر نشان می دهند.

سؤالات متداول درباره ازدواج با فرزندان طلاق به کجا ختم خواهد شد؟

- من به فردی علاقه مندم که والدین او از هم جدا شده‌اند. می‌دانم که خانواده من به خاطر این موضوع با ازدواج ما مخالفت خواهند کرد. چگونه می‌توانم آن‌ها را متقاعد کنم؟

مهم‌ترین اصل در این شرایط این است که بتوانید فضایی دوستانه و صمیمانه را با والدین خودش شکل دهید و هنگام مطرح کردن این موضوع به آن‌ها نشان دهید که نگرانی‌هایشان را درک می‌کنید و برای آن‌ها احترام قائل هستید. در این میان تلاش کنید تا به شناخت درستی از فرد مقابلتان دست یابید و در این باره با خانواده خود گفت‌وگو کنید. نگذارید مکالمات میان شما به تنش و اختلاف جدی منجر شود و هرگاه حس می‌کنید گفت و گو به بحث تبدیل شده آن را خاتمه دهید. کمک گرفتن از جلسات خانواده درمانی که توسط روانشناسان ارائه می‌شود به شما کمک می‌کند تا بتوانید تعاملات مثبت خود را حفظ نمایید و به طور منطقی در مورد این موضوع به تفاهم برسید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*