ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بالا رفتن سن ازدواج | علل و پیامد بالا رفتن سن ازدواج


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بالا رفتن سن ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.
بالا رفتن سن ازدواج مسئله‌ای است که این روزها باعث نگرانی بسیاری از خانواده‌ها و دغدغه‌ای برای جامعه شده است. ازدواج یک موضوع پیچیده است که برای موفقیت در آن، ملاک‌های فراوانی باید در نظر گرفته شود. ملاک‌هایی که شاید رسیدن به آن‌ها مدت زمان زیادی به طول بینجامد. اما چگونه می‌توان به درستی این ملاک‌ها برای ازدواج پی برد؟ ازدواج در سنین پایین و یا سنین بالا هر کدام مسائل و مشکلات مربوط به خود را دارد. اما موضوع بالا رفتن سن ازدواج آن هم به طور گسترده مساله‌ای است که باید با نگاهی جامع‌تر به آن نگریست. حتی در جوامع غربی نیز جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده به شکل‌های مختلف تشویق می‌شوند. چرا که یکی از فاکتورهای سنجش سلامت جامعه، بررسی میزان ازدواج و طلاق است. در بسیاری از مواقع عدم آمادگی روحی و روانی دلیل به تعویق انداختن زمان ازدواج افراد است. برای شناخت بیشتر این دلایل می توان با مشاوره ازدواج با متخصصان روانشناس به راه حل های موثری دست یافت. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

 


گیف بالا رفتن سن ازدواج

علل بالا رفتن سن ازدواج

اولین دلیل بالا رفتن سن ازدواج که به ذهن می‌رسد، گرایش کمتر پسرها به ازدواج به دلیل شرایط اقتصادی و گرایش کمتر دختران به دلیل عدم اعتماد و یافتن پسر مناسب است. پیامد ها و تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده باعث شده که مردان نتوانند مقدمات لازم و توقعات جامعه برای ازدواج را فراهم کنند و همین مسئله باعث بروز پدیده ازدواج در سن بالا شده است. همچنین افزایش میزان بیکاری نیز از دیگر دلایل مهم برای بالا رفتن سن ازدواج است. برخی از علل دیگر عبارت است از:

 

اینفوگرافیک بالا رفتن سن ازدواج

اینفوگرافیک بالا رفتن سن ازدواج

1. بالا رفتن سطح تحصیلات همراه با بیشتر شدن سن ازدواج

بالا رفتن سطح تحصیلات هم ورود به بازار کار را به تعویق می‌اندازد و هم باعث آگاه شدن جوانان از ازدواج و مسئولیت‌های آن می‌شود. بسیاری از دختران از ترس اینکه بعد از ازدواج نتوانند تحصیل کنند، درس را به ازدواج ترجیح داده و حتی ممکن است وارد رابطه قبل ازدواج شوند.

2. روابط قبل از ازدواج

رابطه پیش از ازدواج، اکثر جذابیت‌های ازدواج را برای جوانان از بین می‌برد. جوانان ترجیح می‌دهند به جای هزینه‌های سنگین و تعهدهای لازم برای ازدواج، از طریق همین روابط نیازهای خود را برآورده کنند. افزایش تنوع طلبی جنسی نیز یکی از پیامدهای این مسئله است. با چنین دیدگاهی دیگر لزوم تعهد ابدی به یک نفر برای جوانان منطقی به نظر نمی‌رسد و در نتیجه منجر به بالا رفتن سن ازدواج می‌شود.

3. ارتباطات گسترده مجازی

با افزایش ارتباطات مجازی، افراد بیشتر دچار تردید در ازدواج می شوند. با گسترش ارتباطات امکان یافتن فردی با ایده آل‌های شما بیشتر می‌شود، در حالی که هنوز شرایط ازدواج‌تان به حد ایده آل‌ نرسیده است. پس برای رسیدن به آن‌ها دائم ازدواج خود را به عقب می‌اندازید. این تفکر که همیشه یک فرد بهتر وجود دارد در ذهن پرورش یافته و تبدیل به یک نوع وسواس می‌شود.

4. استرس سن ازدواج با دخالت و توقعات والدین

والدین در جوامع سنتی‌تر، فشار زیادی به جوانان برای ازدواج می‌آوردند. فشارهایی که در مورد دختران به خاطر ترس از فساد بیشتر می‌باشد. همین مسائل باعث بی میلی به ازدواج و بعضا ازدواج‌های ناموفق می‌شود. در واقع می‌توان گفت که حساسیت‌ها و نقش خانواده در ازدواج فرزندانشان، مسیر ازدواج را برای آن‌ها دشوارتر کرده و در نتیجه منجر به بالا رفتن سن ازدواج می‌شود.  

5. نرسیدن به بلوغ روانی

لزوماً همه افرادی که به بلوغ جسمانی می‌رسند و دوره نوجوانی را پشت سر می‌گذارند، بلوغ روانی را تجربه نمی‌کنند. این در حالی است که تشکیل یک زندگی مشترک بدون پختگی روانی ممکن نیست. افرادی که با عبور از نوجوانی هم چنان از انــگیزه ازدواج اطلاعی ندارند و نمی‌دانند در زندگی به دنبال چه می‌گردند ، مسلما برای ازدواج کردن و تشکیل زندگی مشترک نیز به تردید می‌افتند و دائماً از آن فرار می‌کنند. 
هم چنین نرسیدن به ثبات شخصیتی لازم در این شرایط باعث می‌شود که این افراد یک روز تصمیم به ازدواج بگیرند و روز دیگر از تصمیم خود منصرف شوند. این افراد حتی درک درستی از معیارهای انتخاب همسر مناسب خود ندارند.

عدم دریافت آموزش‌های مؤثر در مورد بلوغ عاطفی و روانی از جانب جامعه و موانعی که خانواده‌ها برای آن ایجاد می‌کنند در بروز این امر نقش بسزایی دارند. برای مثال خانواده‌ای که دائماً فرزند خود را وابسته بار می‌آورد و موجبات وابستگی به والدین در بزرگسالی فرزندانشان را فراهم می کنند، در حقیقت فرصت مواجه شدن با چالش‌های زندگی را از فرزند خود دریغ کرده و باعث می‌شود که او نتواند به موقع مسئولیت‌هایی نظیر همسر شدن یا والدگری را به عهده بگیرد.

6. کمال گرایی و ترس از شکست

سبک تربیتی بسیاری از خانواده‌های امروزی به گونه‌ای است که فرزندان را دائماً بر اساس موفقیت یا پیروزی قضاوت و ارزش گذاری می‌کنند. وقتی پدر و مادر به جای دیدن تلاش‌های فرزند خود همواره به دستاوردها تأکید کنند، فرد از  دوره کودکی ارزشمندی خود را در گرو موفقیت می‌پندارد و ترس از شکست موجب می شود که فرد ترس از تعهد در رابطه را داشته باشد. این وضعیت باعث شده که همواره ملاک‌های بسیار عالی برای زندگی خود وضع کند و به نوعی گرفتار کمال گرایی افراطی شود.

فردی که همواره در هر موقعیتی به دنبال بهترین و کامل‌ترین گزینه می‌گردد، هنگام قرار گرفتن در موقعیت ازدواج و یــافتن همسر خوب دچار سردرگمی می‌شود. چراکه او هرگز نمی‌تواند فردی را پیدا کند که از هر جهت کامل باشد. از طرف دیگر توجه افراطی به نواقص و ترس از شکست خوردن در ازدواج باعث می‌شود که این افراد همواره ازدواج را به تأخیر بیندازند و زندگی مشترک را دیرتر از سایر افراد شروع کنند.

7. دچار بودن به ترس یا فوبیای ازدواج

گاهی اوقات عوامل مختلف نظیر تجربه شکست عشقی یا مشاهده بیش از حد این مسئله در اطرافیان باعث می‌شود که فرد به علت ترس از ازدواج به فوبیای ازدواج مبتلا شود. در این شرایط فرد هنگام فکر کردن به زندگی مشترک اضطراب بسیار شدیدی را تجربه کرده و تلاش می‌کند تا حتی این موضوع را به ذهن خود نیز راه ندهد. افراد دچار فوبیای ازدواج به علت استرس ازدواج حتی نمی‌توانند برای ازدواج در سال‌های بعدی نیز برنامه ریزی کنند و به روش‌های مختلف دائماً تلاش می‌کنند از صحبت کردن یا فکر کردن به این مسئله فرار کنند. اگر شما نیز چنین شرایطی را تجربه می‌کنید بهتر است برای درک علل این موضوع و رهایی از این اضطراب به یک روانشناس مراجعه نمایید.

8. وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی

بالا رفتن سن ازدواج تنها به عوامل درون روانی و فردی بستگی ندارد. بلکه این مسئله از تعامل فاکتورهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روانی به وجود می‌آید. یکی از دلایل ترس مردان از ازدواج گسترش فقر و مشکلات اقتصادی و نداشتن پشتوانه مالی است. اصولا جوانان برای تمام کردن تحصیلات و وارد شدن به بازار کار باید مدت زمان زیادی را صرف کنند که این مسئله نیز به نوبه خود در بالا رفتن سن ازدواج سهم بسزایی دارد و چنانچه با عوامل روانی همراه شود، می‌تواند تاثیر مضاعفی بر این موضوع بگذارد.

 

سن مناسب ازدواج را چگونه تشخیص دهیم؟

برای ازدواج هر خانواده‌ای ملاک‌های فراوانی مد نظر دارد. اما مهم‌ترین آنها بلوغ عاطفی و روانی است. به دلیل تربیت نادرست توسط سیستم‌های آموزشی و والدین، متاسفانه سن بلوغ عاطفی و روانی به سرعت در حال افزایش است. در نتیجه طبیعتا باید سن ازدواج بالا برود. ازدواج زودهنگام به دلیل عدم وجود این نوع بلوغ و همچنین ناتوانی در تامین هزینه‌های زندگی، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ازدواج در سنین بالا نیز به دلایلی که در ادامه مطرح شده، پیامدهای بیشتری دارد. برای درک و یافتن بهترین زمان و سن ازدواج، شرایط شما باید توسط یک روانشناس و متخصص ازدواج بررسی و تحلیل شود. 

 

پیامدهای بالا رفتن سن ازدواج

شاید پیامد خاص و زیان باری برای بالا رفتن سن ازدواج در شرایط کنونی جامعه نتوان مطرح کرد، اما به طور کلی برخی از پیامدهای بالا رفتن سن ازدواج شامل موارد زیر است:

_ افزایش خطرات زایمان 
ـ تاثیر سن یکی از دلایل ناباروری در زنان بالای 35 سال

_ کاهش توانایی جسمی و روحی برای تربیت فرزند در سنین بالا

_ افزایش روابط ناآگاهانه برای شناخت پیش از ازدواج و بالارفتن آسیب‌های اجتماعی مثل کودکان تک والد، آسیب‌های روحی و روانی، فساد، فحشا و...
یکی دیگر از عوارض بالا رفتن سن ازدواج، اختلاف سنی با فرزندان است. این موضوع بیشتر به عدم درک متقابل و تفاوت نسل ها دامن خواهد زد. 
همچنین بروز اختلالات کژکاری جنسی نیز با بالا رفتن سن نمایان می شود که موجبات نارضایتی جنسی میان زوجین را فراهم می کند.

بالا رفتن سن ازدواج خوب است یا بد؟

واقعیت این است که جوانان ما به دلیل عدم آموزش درست، نداشتن مهارت‌های لازم برای ازدواج و مشکلات اقتصادی آماده ازدواج نیستند و برای پختگی زمان بیشتری نسبت به گذشته لازم دارند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای ازدواج در نظر گرفت، خودشناسی است. جوانان باید  بدانند از خود و زندگیشان چه می‌خواهند و چه کسی می‌تواند آن‌ها را رشد داده و تکمیل کند. تا زمانی که آمادگی‌های لازم برای ازدواج، فقط در بلوغ جنسی خلاصه شود و والدین بخواهند هزینه زندگی زوج‌های جوان را هم بدهند، روز به روز به آمار طلاق‌های کشور افزوده شده و تبصره‌ها و قوانین مختلف هم دردی را دوا نمی‌کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله تاثیر خودشناسی در ازدواج را مطالعه فرمایید.

 

چطور مانع از بالا رفتن سن ازدواج شویم؟

در مرحله اول، والدین باید مهارت‌های زندگی را به فرزندانشان آموزش دهند، (با فرض اینکه خود والدین آنها را بلدند)، سپس جوانان را به خودشناسی کامل رسانده تا هدف خود را از زندگی درک کنند و فردی را بیابند که با اهداف و رویاهای آن‌ها همخوانی داشته باشد. مورد سوم تجربه مستقل شدن نوجوانان است. جوانان بر اساس ماهیت وجودی خود، نیاز به استقلال داشته و باید بدون حمایت والدین هم از پس خود بر بیایند.

از جمله دیگر راهکارهایی که مانع بالا رفتن سن ازدواج می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاهش سخت‌گیری‌های اقتصادی

برای اینکه به جوانان کمک کنید تا زودتر ازدواج کنند، باید به عنوان والدین انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهید. داشتن توقعات و انتظارات سخت گیرانه برای برگزار کردن مراسم عروسی و ارزش گذاری افراد صرفاً بر اساس توانمندی مالی باعث می‌شود که جوانان به خاطر ناتوانی در برآورده کردن ملاک‌های اقتصادی خانواده همسر دائماً از پیش قدم شدن برای ازدواج اجتناب کنند و تصور کنند که آمادگی برای ازدواج را ندارند.

2. شناسایی ترس و اضطراب‌های درونی خود

به غیر از جامعه و والدین بیش از هرکس خود جوانان هستند که باید مسئولیت وضعیت زندگی‌شان را به عهده گرفته و برای بهبودی آن تلاش کنند. اگر شما بتوانید از نظر روانی شخصیت پخته‌ای را در درون خود پرورش دهید، میزان سازگاری بیشتری با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دشوار پیرامون خود خواهید داشت و در نتیجه راحت‌تر بر سختی های زندگی مشترک غلبه خواهید کرد. در نتیجه لازم است پیش از هر چیز به فکر ارتقاء سلامت روان خود باشید و ترس‌ها و اضطراب‌هایی که در زمینه ازدواج تجربه می‌کنید را به درستی شناسایی کنید. کمک گرفتن از یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا ریشه ترس‌های خود را بهتر بشناسید و راهکارهای مؤثر در این زمینه را یاد بگیرید.

3. افزایش روحیه مسئولیت‌پذیری و تعهد

رشد ویژگی مسئولیت‌پذیری و رهایی از وابستگی به والدین باعث می‌شود که افراد راحت‌تر بتوانند قرار گرفتن در یک زندگی مشترک را بپذیرند و به آن متعهد بمانند. برای پرورش این روحیه در خود باید هنگام قرار گرفتن در مشکلات، خود را به چالش بکشید و حل و فصل همه چیز را به گردن افراد دیگر نظیر پدر و مادر نیندازید. حس تعهد و مسئولیت‌پذیری یکی از راه های لذت بردن از زندگی مشترک است. عدم حس تعهد باعث می‌شود دائماً در روابط بی چارچوب درگیر شوید و نتوانید روابط عاطفی عمیق و پایداری را تجربه نمایید.

بدون داشتن موارد بالا، ازدواج نمی‌تواند انتخاب درستی باشد. لازم است که این مراحل به طور کامل و زیر نظر یک متخصص طی شود. حال این اتفاقات می‌تواند در 25 سالگی یا 45 سالگی بیافتد. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا برای ازدواج آمادگی لازم را یافته و انتخاب صحیحی داشته باشید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب می تواند یاریگر شما در بر طرف کردن ترس های ناشی از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*