ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم؟

قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم؟ قرص کروسینا از ماده کروسین (crocin) مشتق می‌شود. کروسین مهم‌ترین ماده موجود در زعفران است که خواص کاربردی بسیاری دارد و برای درمان طیف وسیعی از اختلالات جسمی و روانی قابل‌ استفاده است. این دارو برای افسردگی، ضعف حافظه، بیماری‌های قلبی-عروقی، تشنج و… خواص تائید شده‌ای دارد و به همین دلیل در این مبحث سعی می‌کنیم در مورد مزایای این دارو بیشتر صحبت کنیم و شیوه‌ های تهیه و مصرف آن را باهم مرور کنیم.

گیف قرص کروسینا

تاریخچه قرص کروسینا

این دارو توسط شرکت دانش‌بنیان پویش داروی سینا وابسته به دانشکده علوم پزشکی مشهد در سال 1387 ثبت اختراع گردید. در سال 1394 پروانه ساخت این دارو صادر شد و نهایتاً در سال 1395 به مرحله تولید رسید. همان‌طور که می‌دانید خراسان، قطب تولید زعفران در جهان است و در این خصوص شهرستان قائن بیشترین نقش را داراست. به همین دلیل داروی کروسینا توانایی اشتغال‌زایی و تولید در سطح جهانی را داراست پس شایسته است که در مورد این دارو توضیحات کاملی داده شود.

اینفوگرافیک قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم

اینفوگرافیک قرص کروسینا

طرز تهیه قرص کروسینا

زعفران یکی از محبوب‌ترین و گران‌ترین ادویه‌های جهان است. این گیاه در خراسان و با محوریت قاینات کشت می‌شود. پرکاربردترین بخش زعفران هم برای مصرف روزانه و هم برای مصرف درمانی مربوط به کلاله آن است. کلاله خشک‌شده زعفران به علت وجود چند ماده خاصیت بسیار زیادی دارد. یکی از مواد موجود در کلاله زعفران کروسین است. این بخش از زعفران خاصیت درمانی زیادی دارد و به همین دلیل به‌صورت قرص توسط شرکت دانش‌بنیان پویش داروی سینا تولید گردیده است.

روش مصرف کروسین

مثل هر داروی دیگری کروسین را نیز باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف کرد و دستور مصرف را باید از پزشک متخصص دریافت کرد اما در دستورالعمل بهداشتی آن 1 تا 2 بار در روز مصرف می‌شود.

فواید قرص کروسینا

همان‌طور که گفته شد قرص کروسینا خواص درمانی چشمگیری دارد که در ادامه سعی می‌کنیم به بیان آن‌ها بپردازیم:

1. قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم | خواص آنتی‌اکسیدان

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که مانع اکسیداسیون می‌شوند. اکسید‌ها یک سری مواد شیمیایی در بدن هستند که باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شوند. این فرآیند باعث می‌شود که سلول‌های موجود در بدن افراد آسیب ببینند. همبستگی مستقیمی بین میزان کروسین در بافت‌ها و اثرات آنتی‌اکسیدانی وجود دارد و همین موضوع منشأ اثر فواید مختلف کروسین می‌باشد به این صورت که باعث کاهش التهابات، محافظت از سلول‌های مغز و اعصاب، ضد پیری و فعالیت‌های ضد تومور می‌گردد. عملکرد آنتی‌اکسیدان بیشتر تحت تأثیر ساختارهای قندی متصل به کروسین می‌باشد.

2. اثر کروسین بر یادگیری و حافظه

تحقیقات نشان داده است که کروسین به‌طور قابل‌توجهی اختلالات ناشی از مصرف مداوم و طولانی‌مدت الکل بر حافظه و یادگیری را حتی در موارد شدید که منجر به ایجاد اختلالات جدی از قبیل سندروم کورساکوف می‌شود را تا حدود زیادی تعدیل می‌کند. سازوکار اثرگذاری کروسین در مورد یادگیری و حافظه از طریق تأثیر بر گیرنده اسپارتات انجام می‌گیرد. اسپارتات یک ناقل تحریکی است که باعث تقویت و تحکیم حافظه و یادگیری در مغز می‌گردد. مطالعات دیگری توسط پیتسیکاس یافته‌های قبلی را تائید می‌کند و همچنین تأثیر کروسین در ذخیره‌سازی، تحکیم و بازیابی اطلاعات را موردتوجه قرار می‌دهد. همچنین به تأثیر کروسین بر پیشگیری از اختلالات یادگیری و نقص حافظه ناشی از استرس مزمن اشاره دارد. برای اطلاع از اختلالات یادگیری کلیک کنید.

سندروم کورساکوف: این بیماری به دلیل مصرف بیش‌ازحد الکل در مقادیر زیاد و در طول مدت زیاد ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد نقص در حافظه گردد. به این صورت که فرد رویدادهای گذشته دور خود را از یاد می‌برد و برای اینکه این ضعف خود را بپوشاند مجبور می‌شود تا در هنگام نقل داستان در مورد زندگی گذشته خود هر وقت حادثه‌ای را به یاد نمی‌آورد با خیال‌بافی آن را تکمیل می‌کند. برای اطلاع بیشتر از سندروم کورساکوف کلیک کنید.

کروسین

3. اثر کروسین بر آلزایمر

بیماری آلزایمر نوعی اختلال عصبی است که به دلیل رسوب فیبرهای آمیلوئیدهای پروتئینی در فضای مغز و قطع کردن ارتباط نورون و درنهایت ضعف انواع حافظه ایجاد می‌شود. ویژگی دیگر آلزایمر این است که به‌مرور زمان پیشرفت می‌کند و اثرات آن تا به‌جایی می‌رسد که فرد حتی همسر و فرزندان خود را نیز از یاد خواهد برد. در ادامه فرد قدرت کنترل اعمال حیاتی از قبیل کنترل مثانه را نیز از دست خواهد و درنهایت این بیماری تا جایی پیشرفت خواهد کرد تا فرد بمیرد.

کروسین باعث می‌شود تا پروتئین‌ها دیرتر در مغز تبدیل به رسوب‌های آمیلوئیدی شوند و از این طریق مانع ایجاد آلزایمر می‌شود. موضوع دیگری که در همه افراد مبتلا به آلزایمر مشاهده می‌شود کاهش انتقال‌دهنده استیل کولین در مغز است. کروسین مانع باز جذب پروتئین پیش ساز استیل کولین می‌شود. به همین دلیل انتقال‌دهنده استیل کولین مدت بیشتری در مغز ترشح می‌شود و به همین دلیل مانع از بروز آلزایمر می‌شود. برای اطلاع بیش تر از بیماری آلزایمر کلیک کنید.

4. قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم | اثر کروسین بر ترک مورفین

شواهد زیادی از تأثیر سیستم لیمبیک و انتقال‌دهنده دوپامین بر تقویت رفتارهای جست‌وجو و مصرف مواد حکایت می‌کند. هر بار که فردی به مصرف مورفین و تریاک و مشتقات آن‌ها می‌پردازد میزان دوپامین در مغز افزایش پیدا می‌کند تا جایی که به‌مرور فرد به این مقدار دوپامین اضافی ناشی مورفین اعتیاد پیدا می‌کند و درصورتی‌که این ماده را ترک کند دچار عوارض ناخوشایندی می‌گردد.

یکی از موضوعات مهم در این خصوص فضا و مکانی است که افراد در آنجا به مصرف مواد می‌پردازند. افرادی که در یک مکان خاص به‌صورت مداوم به مصرف مواد می‌پردازند بعد از مدتی نسبت به آن مکان و آن ماده شرطی می‌شوند. مطالعه شهیدی و همکاران پتانسیل کروسین را در کاهش ترجیح مکان مشروط ناشی از مصرف مورفین و لذت ناشی از آن نشان داده است. برای اطلاع از ترک مورفین کلیک کنید.

قرص کروسینا

5. اثر کروسین بر اختلالات قلبی-عروقی و مغزی

شواهد تحقیقاتی حاکی از تأثیر گونه‌هایی از اکسیژن فعال بر آسیب سلول مغزی و قلبی-عروقی دارد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون می‌گردد میزان استرس موجود در فرد است. هرچقدر فرد در مواجهه با رویدادهای زندگی استرس بیشتری را تحمل کند، احتمال اینکه به بیماری‌های قلبی-عروقی و مشکلاتی از این‌ دست مبتلا گردد بالاتر خواهد رفت.

کروسین باعث مهار استرس و مرگ سلول‌های عصبی ناشی از استرس و گرفتگی عروق می‌شود. به‌ طور کلی کروسین و زعفران موادی شادی‌آور هستند و باعث می‌شوند که افراد احساس سرخوشی و نشاط را تجربه کنند و همین امر باعث می‌شود که در مقابل سختی‌ها و مشکلات زندگی تحمل بیشتری از خود نشان دهند. تحمل بیشتر در مقابل ناملایمات زندگی باعث کاهش استرس پذیری در افراد می‌شود و همین امر موجب سلامت روانی و جسمی بیشتر افراد می‌گردد. برای کسب اطلاع از کنترل استرس و