ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم؟

قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم؟ قرص کروسینا از ماده کروسین (crocin) مشتق می‌شود. کروسین مهم‌ترین ماده موجود در زعفران است که خواص کاربردی بسیاری دارد و برای درمان طیف وسیعی از اختلالات جسمی و روانی قابل‌ استفاده است. این دارو برای افسردگی، ضعف حافظه، بیماری‌های قلبی-عروقی، تشنج و… خواص تائید شده‌ای دارد و به همین دلیل در این مبحث سعی می‌کنیم در مورد مزایای این دارو بیشتر صحبت کنیم و شیوه‌ های تهیه و مصرف آن را باهم مرور کنیم.

 

گیف قرص کروسینا


 

تاریخچه قرص کروسینا

این دارو توسط شرکت دانش‌بنیان پویش داروی سینا وابسته به دانشکده علوم پزشکی مشهد در سال 1387 ثبت اختراع گردید. در سال 1394 پروانه ساخت این دارو صادر شد و نهایتاً در سال 1395 به مرحله تولید رسید. همان‌طور که می‌دانید خراسان، قطب تولید زعفران در جهان است و در این خصوص شهرستان قائن بیشترین نقش را داراست. به همین دلیل داروی کروسینا توانایی اشتغال‌زایی و تولید در سطح جهانی را داراست پس شایسته است که در مورد این دارو توضیحات کاملی داده شود.

 

اینفوگرافیک قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم

اینفوگرافیک قرص کروسینا
 

طرز تهیه قرص کروسینا

زعفران یکی از محبوب‌ترین و گران‌ترین ادویه‌های جهان است. این گیاه در خراسان و با محوریت قاینات کشت می‌شود. پرکاربردترین بخش زعفران هم برای مصرف روزانه و هم برای مصرف درمانی مربوط به کلاله آن است. کلاله خشک‌شده زعفران به علت وجود چند ماده خاصیت بسیار زیادی دارد. یکی از مواد موجود در کلاله زعفران کروسین است. این بخش از زعفران خاصیت درمانی زیادی دارد و به همین دلیل به‌صورت قرص توسط شرکت دانش‌بنیان پویش داروی سینا تولید گردیده است.

 

روش مصرف کروسین

مثل هر داروی دیگری کروسین را نیز باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف کرد و دستور مصرف را باید از پزشک متخصص دریافت کرد اما در دستورالعمل بهداشتی آن 1 تا 2 بار در روز مصرف می‌شود.

فواید قرص کروسینا

همان‌طور که گفته شد قرص کروسینا خواص درمانی چشمگیری دارد که در ادامه سعی می‌کنیم به بیان آن‌ها بپردازیم:

1. قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم | خواص آنتی‌اکسیدان

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که مانع اکسیداسیون می‌شوند. اکسید‌ها یک سری مواد شیمیایی در بدن هستند که باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شوند. این فرآیند باعث می‌شود که سلول‌های موجود در بدن افراد آسیب ببینند. همبستگی مستقیمی بین میزان کروسین در بافت‌ها و اثرات آنتی‌اکسیدانی وجود دارد و همین موضوع منشأ اثر فواید مختلف کروسین می‌باشد به این صورت که باعث کاهش التهابات، محافظت از سلول‌های مغز و اعصاب، ضد پیری و فعالیت‌های ضد تومور می‌گردد. عملکرد آنتی‌اکسیدان بیشتر تحت تأثیر ساختارهای قندی متصل به کروسین می‌باشد.

2. اثر کروسین بر یادگیری و حافظه

تحقیقات نشان داده است که کروسین به‌طور قابل‌توجهی اختلالات ناشی از مصرف مداوم و طولانی‌مدت الکل بر حافظه و یادگیری را حتی در موارد شدید که منجر به ایجاد اختلالات جدی از قبیل سندروم کورساکوف می‌شود را تا حدود زیادی تعدیل می‌کند. سازوکار اثرگذاری کروسین در مورد یادگیری و حافظه از طریق تأثیر بر گیرنده اسپارتات انجام می‌گیرد. اسپارتات یک ناقل تحریکی است که باعث تقویت و تحکیم حافظه و یادگیری در مغز می‌گردد. مطالعات دیگری توسط پیتسیکاس یافته‌های قبلی را تائید می‌کند و همچنین تأثیر کروسین در ذخیره‌سازی، تحکیم و بازیابی اطلاعات را موردتوجه قرار می‌دهد. همچنین به تأثیر کروسین بر پیشگیری از اختلالات یادگیری و نقص حافظه ناشی از استرس مزمن اشاره دارد. برای اطلاع از اختلالات یادگیری کلیک کنید. 

سندروم کورساکوف: این بیماری به دلیل مصرف بیش‌ازحد الکل در مقادیر زیاد و در طول مدت زیاد ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد نقص در حافظه گردد. به این صورت که فرد رویدادهای گذشته دور خود را از یاد می‌برد و برای اینکه این ضعف خود را بپوشاند مجبور می‌شود تا در هنگام نقل داستان در مورد زندگی گذشته خود هر وقت حادثه‌ای را به یاد نمی‌آورد با خیال‌بافی آن را تکمیل می‌کند. برای اطلاع بیشتر از سندروم کورساکوف کلیک کنید.

کروسین
 

3. اثر کروسین بر آلزایمر

بیماری آلزایمر نوعی اختلال عصبی است که به دلیل رسوب فیبرهای آمیلوئیدهای پروتئینی در فضای مغز و قطع کردن ارتباط نورون و درنهایت ضعف انواع حافظه ایجاد می‌شود. ویژگی دیگر آلزایمر این است که به‌مرور زمان پیشرفت می‌کند و اثرات آن تا به‌جایی می‌رسد که فرد حتی همسر و فرزندان خود را نیز از یاد خواهد برد. در ادامه فرد قدرت کنترل اعمال حیاتی از قبیل کنترل مثانه را نیز از دست خواهد و درنهایت این بیماری تا جایی پیشرفت خواهد کرد تا فرد بمیرد.

کروسین باعث می‌شود تا پروتئین‌ها دیرتر در مغز تبدیل به رسوب‌های آمیلوئیدی شوند و از این طریق مانع ایجاد آلزایمر می‌شود. موضوع دیگری که در همه افراد مبتلا به آلزایمر مشاهده می‌شود کاهش انتقال‌دهنده استیل کولین در مغز است. کروسین مانع باز جذب پروتئین پیش ساز استیل کولین می‌شود. به همین دلیل انتقال‌دهنده استیل کولین مدت بیشتری در مغز ترشح می‌شود و به همین دلیل مانع از بروز آلزایمر می‌شود. برای اطلاع بیش تر از بیماری آلزایمر کلیک کنید.

4. قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم | اثر کروسین بر ترک مورفین

شواهد زیادی از تأثیر سیستم لیمبیک و انتقال‌دهنده دوپامین بر تقویت رفتارهای جست‌وجو و مصرف مواد حکایت می‌کند. هر بار که فردی به مصرف مورفین و تریاک و مشتقات آن‌ها می‌پردازد میزان دوپامین در مغز افزایش پیدا می‌کند تا جایی که به‌مرور فرد به این مقدار دوپامین اضافی ناشی مورفین اعتیاد پیدا می‌کند و درصورتی‌که این ماده را ترک کند دچار عوارض ناخوشایندی می‌گردد.

یکی از موضوعات مهم در این خصوص فضا و مکانی است که افراد در آنجا به مصرف مواد می‌پردازند. افرادی که در یک مکان خاص به‌صورت مداوم به مصرف مواد می‌پردازند بعد از مدتی نسبت به آن مکان و آن ماده شرطی می‌شوند. مطالعه شهیدی و همکاران پتانسیل کروسین را در کاهش ترجیح مکان مشروط ناشی از مصرف مورفین و لذت ناشی از آن نشان داده است. برای اطلاع از ترک مورفین کلیک کنید.

قرص کروسینا
 

5. اثر کروسین بر اختلالات قلبی-عروقی و مغزی

شواهد تحقیقاتی حاکی از تأثیر گونه‌هایی از اکسیژن فعال بر آسیب سلول مغزی و قلبی-عروقی دارد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون می‌گردد میزان استرس موجود در فرد است. هرچقدر فرد در مواجهه با رویدادهای زندگی استرس بیشتری را تحمل کند، احتمال اینکه به بیماری‌های قلبی-عروقی و مشکلاتی از این‌ دست مبتلا گردد بالاتر خواهد رفت. 

کروسین باعث مهار استرس و مرگ سلول‌های عصبی ناشی از استرس و گرفتگی عروق می‌شود. به‌ طور کلی کروسین و زعفران موادی شادی‌آور هستند و باعث می‌شوند که افراد احساس سرخوشی و نشاط را تجربه کنند و همین امر باعث می‌شود که در مقابل سختی‌ها و مشکلات زندگی تحمل بیشتری از خود نشان دهند. تحمل بیشتر در مقابل ناملایمات زندگی باعث کاهش استرس پذیری در افراد می‌شود و همین امر موجب سلامت روانی و جسمی بیشتر افراد می‌گردد. برای کسب اطلاع از کنترل استرس و درمان استرس کلیک کنید.

6. اثر کروسین بر افسردگی و اضطراب

افسردگی به دلیل کاهش در انتقال‌دهنده‌های سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین در مغز ایجاد می‌شود. این مواد در تنظیم خلق‌وخو و هیجانات بسیار مفید هستند و به هم خوردن تعادل آن‌ها احتمال ابتلا به بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد. کروسین باعث ترشح بیشتر این مواد در مغز می‌گردد و از این طریق باعث کاهش علائم افسردگی می‌گردد. از طرف دیگر کروسین ماده‌ای شادی‌آور است و باعث کم شدن احساسات غم و ناراحتی در انسان می‌گردد. به‌صورت کلی اثرات قرص کروسین نیز بر افسردگی در تحقیقات تائید شده است. برای اطلاع بیشتر از افسردگی کلیک کنید.

داروهای زیادی برای درمان افسردگی و اضطراب تولید شده است تا بتوان علائم این بیماری‌ها را تا حدودی کنترل کرد. کروسین نشان داده است که می‌تواند با اثرات بهترین داروهای موجود در بازار برای درمان اختلالات افسردگی و اضطراب برابری کند با این تفاوت که عوارض کروسین طبق تحقیقات کمتر از این داروهای روان‌پزشکی است. 

در مطالعات تأثیر کروسین بر اضطراب خفیف تا متوسط با تأثیر قرص ضد اضطراب ایمی پرامین برابر بود. همچنین در دوزهای مصرفی بالا اثرات کروسین داروی بسیار مؤثر ضد اضطرابی فلوکسیتن برابری می‌کرد. البته این تحقیقات نشان می‌دهد که در مورد عوارض مصرف کروسین در دوزهای بالا به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

7. قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم | فعالیت ضد تشنج کروسین

تشنج یکی دیگر از بیماری‌های بسیار خطرناک عصبی به‌حساب می‌آید. در طول تشنج افراد قدرت کنترل اندام‌ها و مغز خود را از دست می‌دهند. مهم‌ترین ویژگی تشنج این است که فرد به‌صورت ناگهانی شروع به لرزش می‌کند و یک‌مرتبه بی‌هوش می‌شود و معمولاً در انتهای این فرآیند از دهان افراد مقداری کف خارج می‌شود. 

تشنج و صرع به معنا تحریک بیش‌ از اندازه دستگاه عصبی است و در این حالت به‌صورت ناگهانی سلول‌های تمام یا قسمتی از مغز شروع به فعالیت شدید و مداوم می‌کنند و علائمی مشابه شوک الکتریکی به مغز انسان وارد می‌کنند. انتقال‌دهنده مؤثر بر کاهش فعالیت نورونی و همچنین کاهش استرس گاباآمینوبوتیریک اسید نام دارد. این انتقال‌دهنده نقش مهارکننده سیستم عصبی را بر عهده دارد و در صورت کاهش آن احتمال حملات صرع و تشنج وجود دارد. برای اطلاع از بیماری صرع کلیک کنید. 

داروهای مؤثر در صورت کمبود فعالیت این انتقال‌دهنده بنزودیازپین ها هستند که باعث فعال شدن نقش مهاری گابا می‌شوند. این داروها سعی می‌کنند تا با کنترل کردن فعالیت سلول‌ها از بروز احتمال دوباره حالات تشنج در مغز پیشگیری کنند. کروسین نیز اثرگذاری خود را بر کاهش استرس و همچنین کاهش تشنج از همین طریق اعمال می‌کند. به این معنا که مصرف کروسین باعث افزایش انتقال‌دهنده گابا می‌شود و گابا باعث مهار نورون‌ها می‌گردد.

8. تأثیر کروسین بر چربی خون و فشارخون بالا

چربی خون و فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر در جهان است. فشارخون بالا معمولاً به دلیل تنگ شدن رگ‌ها اتفاق می‌افتد و می‌تواند به دلیل چاقی، استرس، نبود فعالیت، مصرف الکل و سیگار و… باشد. هرچقدر فشارخون بالاتر باشد به همان میزان ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس بالاتر می‌رود و باعث بروز سکته‌های قلبی می‌شود. 

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که کروسین باعث کاهش چربی موجود در خون می‌شود. همچنین عصاره آبی زعفران، کلاله زعفران و کروسین سرعت جریان خون در رگ‌ها را به حالت طبیعی و نرمال برمی‌گرداند و به عبارتی باعث کاهش فشارخون موجود در رگ‌ها می‌شود.

9. قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم | تأثیر کروسین بر عملکرد جنسی

عملکرد جنسی یکی دیگر از مواردی است که تحت تأثیر کروسین بهبود می‌یابد. بسیاری از افراد به دلایل جسمی و روانی از توانایی جنسی خود ناراضی هستند. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلف بروز کرده باشد. بعضی از افراد به‌طور کلی تمایل جنسی ندارند. بعضی‌ها در طول رابطه جنسی زود ارضا می‌شوند و بعضی دیگر از افراد در طول رابطه ارضا نمی‌شوند و یا خیلی دیر ارضا می‌شوند. کروسین در درمان اختلالات جنسی به‌خصوص در مردان بسیار تأثیرگذار است.

به‌این‌ترتیب که کروسین باعث افزایش دفعات نعوظ، کاهش زمان نهفتگی برانگیختگی جنسی، تأخیر انزال و… می‌شود. همچنین کروسین در درمان اختلالات دیگری از قبیل درمان بیماری‌های التهابی نظیر التهاب مفاصل، پیشگیری و کنترل سرطان، افزایش قوای بینایی در سالمندان و پیشگیری و درمان اختلالات مرتبط با شبکیه چشم در بیماران دیابتی مؤثر است. برای کسب اطلاع از اختلالات جنسی کلیک کنید.

کروسین
 

عوارض مصرف افراطی کروسین

کروسین همان‌گونه که توضیح داده شد یکی از مواد سالم و مفید موجود در عصاره زعفران است. این ماده فواید بسیاری را برای ساختار مغزی و همچنین اندام‌های درونی و بیرونی بدن انسان دارد. درعین‌حال باید مواظب بود که هر ماده‌ای اگر در مقدار بیش‌ازحد مصرف شود می‌تواند به بدن آسیب برساند. کروسین در مقادیر کمتر 100 میلی‌گرم در روز در طی دو هفته آسیبی را در بدن ایجاد نکرده است اما در مقدار مصرف بیش از 100 میلی‌گرم در روز بعد از دو هفته می‌تواند باعث ایجاد آسیب در کبد گردد.

 

مشخصات قرص کروسینا

با توجه به اینکه داروی کروسینا در حال حاضر یکی از مفیدترین داروهای موجود در بازار است باید بتوانید در هنگام تهیه این دارو فرق بین اصل‌ و فرع بودن آن را تشخیص دهید. برای این کار بهتر است نکاتی که در زیر عنوان می‌شود را حتماً چک کنید: 

_اولین موردی که باید بررسی کنید کارخانه تولیدکننده آن است که معمولاً در پایین جعبه نوشته است. این دارو توسط شرکت داروی سازی سامی ساز تولید می‌شود.

_در هر بسته تولیدشده از این دارو تعداد 30 عدد قرص وجود دارد. 

_در هر قرص مقدار 15 میلی‌گرم عصاره غنی‌شده از کروسین به‌کاررفته است.

_کد بهداشتی این دارو 167463/665 می‌باشد. 

_محفظه این دارو به‌صورت مقوایی است.

زعفران
 

قرص کروسینا را از کجا تهیه کنیم؟

این دارو در حال حاضر به تولید انبوه رسیده است و می‌توان آن را از داروخانه‌های مورد تائید وزارت بهداشت تهیه کرد. در هنگام خرید حتماً به شرکت سازنده آن توجه کنید. همان‌طور که گفته شد این دارو در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده است و همین امر امکان تولید غیر استاندارد آن را توسط شرکت‌های غیر معتبر بالاتر می‌برد. می‌توانید لیست داروخانه‌های مجاز پخش‌کننده آن را با یک جست‌وجوی ساده در گوگل پیدا کنید و درصورتی‌که در شهرستان‌های کوچک حضور دارید و توانایی تهیه این دارو را به‌صورت حضوری ندارید از سایت‌های داروخانه‌های معتبر این دارو را تهیه کنید.

 

سخن آخر

داروی کروسینا مصارف متعددی را در مقادیر مختلف شامل می‌شود. در حال حاضر این دارو به‌عنوان مکمل دارویی موارد استفاده زیاد و متنوعی را دربر می‌گیرد. برای اینکه بتوانید این دارو را به‌صورت صحیح و در مقدار مناسب مصرف کنید، ضروری است که با پزشک متخصص در این رابطه مشورت کنید. این دارو هنوز در مراحل ابتدایی کار آزمایی بالینی قرار دارد و ممکن است با داروهای دیگر مورد مصرف شما تضاد داشته باشد. پس بهترین کار برای شروع مصرف دارو و بهره بردن از مزایای بیشمار آن مشورت با یک فرد متخصص است در این زمینه می‌باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه قرص کروسینا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*