ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج بدون فرزند | درمورد تاثیر فرزند بر زندگی زناشویی بدانید

یکی از موضوعات در سالهای اخیر فرزند آوری هست. در کشور ما هم مانند سایر کشورها تمایل زوجین به داشتن فرزند سیر نزولی داشته است. عوامل متعددی در این فرایند تاثیر گذار بودند. می توان با ریشه یابی و شناخت بهتر از موضوع به بررسی کامل آن پرداخت. در این مقاله به ازدواج بدون فرزند و دلایل آن پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زمان و سن مناسب برای بچه دار شدن کلیک کنید.  

تماس با مشاور


ازدواج بدون فرزند | آمار فرزند آوری در سال های اخیر

داشتن کودک آرزوی هر پدر و مادری است. اما این روزها به نظر می رسد این شیرینی ها در زندگی زوجین کمرنگ شده است. آمارها نشان می‌دهد نرخ باروری در سال ۹۲ به یک و نیم درصد رسیده و این در حالی است که ۳۴ درصد جمعیت ایران یا تک فرزند اند یا اصلا فرزندی ندارند. ایرانی ها در بین سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به جمعیت شان اضافه می شد. یعنی در سال ۵۵ جمعیت ایران ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده و در سال ۶۵ به ۴۹ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده است. ماجرای جمعیت وقتی مهم می‌شود که به پیش‌بینی از آینده برسد.
ایران در نرخ رشد جمعیت در ۲۶ کشور منطقه رتبه ۲۳ را دارد. حتی برخی ها از کاهش ۷۰ درصدی نرخ باروری در ۱۰ سال گذشته می گویند. اگر ۱۶ میلیون جوان مجرد ایرانی را که پتانسیلی برای افزایش جمعیت در کشور هستند کنار بگذاریم، باقی متاهلان جامعه نگاه متفاوتی به فرزند دارند. متاهلان فرزند را شیرینی زندگی می‌دانند اما با وضعیت اقتصادی فعلی و جیب خالی این شیرینی را تلخی زندگی می‌دانند. آن هایی هم که فرزند دارند هرچند آن را محبتی خدادادی می دانند اما تامین نیازهای امروزشان و آینده آن ها خواب را از چشم شان ربوده است. برخی کارشناسان خاطرنشان می کنند که افزایش سن ازدواج در ایران و ناباروری یکی از علت های مهم کاهش جمعیت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان ناباروری کلیک کنید.
‌فرزندآوری در ایران از دهه ۷۰ تاکنون دچار کاهش شدیدی شده است و طبق پیش بینی ها ایران در آینده با بحران پیری جمعیت روبرو خواهد شد. بنابراین وقت آن رسیده که شعار فرزند کمتر زندگی بهتر را حذف کنیم و به جای آن فرزند کمتر بحرانی برای آینده را جایگزین کنیم.  

ازدواج بدون فرزند | چرا برخی زوجین فرزند نمی خواهند

این که چرا برخی افراد ازدواج بدون فرزند را می خواهند دلایل زیادی دارد. رایج ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

1-ترس از مسئولیت باعث بی میلی زوجین به فرزندآوری می شود

بچه دار شدن نیازمند مسئولیت‌های شبانه روزی مانند شب بیداری، غذا دادن، پوشک عوض کردن، تحمل کردن نق زدن و گریه  کودک و... است. برخی از زوجین تحمل این مسئولیت ها و فشارها را ندارند و فکر می کنند با تولد فرزند دیگر آرامشی نخواهند داشت. آنها تصورشان بر این است که از این به بعد باید تمام انرژی و نیروی خود را صرف فرد جدید بکنند و از نیازها و خواسته های دیگر خود چشم بپوشند. حال آن که داشتن فرزند با تمام مسئولیت هایی که دارد در کنار برنامه ریزی درست والدین می تواند شیرین و لذت بخش باشد. بنابراین زوجین بهتر است به خاطر داشته باشند این برنامه‌ها و اهداف شخصی شان در صورت انعطاف پذیری ارتباطی به فرزندشان ندارد. چرا که خیلی از موفقیت ها و پیشرفت ها بعد از تولد فرزند اتفاق می‌افتد.

2-عدم تفاهم زوجین از علل ازدواج بدون فرزند

زوجینی که هنوز با یکدیگر مشکل دارند و نمی توانند اختلافات خود را رفع کنند فرزند را مانع بزرگتر برای ارتباط شان می دانند. هر چند توصیه می شود که زوجین بعد از چند سال زندگی مشترک و در صورت داشتن تفاهم برای فرزند آوری اقدام کنند اما اختلافات جزئی دلیلی بر نداشتن فرزند  نیست. اگر  اختلاف بین زن و شوهر عمیق و ریشه ای باشد بهتر است به مشاوره خانواده رجوع کنند تا آن را حل کنند بعد از آن می تواند با آرامش خاطر به تولد فرزند فکر کنند.
مشکلات اقتصادی یکی از دلایل بی رغبتی به داشتن فرزند است. بی پولی و دغدغه های مالی یکی از نگرانی های زوجین برای فرزند آوری است. برخی والدین تصور می‌کنند که باید برای فرزندشان همه نوع اسباب بازی، گوشی، تبلت و وسایل گران قیمت بخرند. تا احساس کمبود نکند. اما این مسئله ارتباطی با حفظ عزت نفس کودک ندارد. مهم ترین نیاز کودک داشتن محبت و عاطفه از سوی والدین است. اسباب بازی ها و سایر وسایل خیلی گران قیمت از نیاز های جانبی کودک است. که می‌توان آن را با صرف هزینه کمتر برطرف کرد. این را بدانید هزینه های کلان برای کودک که معنای اقتصاد را متوجه نمی‌شود. فقط باعث افزایش توقع او در آینده می شود. بنابراین نیازهای اساسی کودک مانند خوراک پوشاک و تفریح در اولویت هستند. سایر نیازها ضرورتی برای برطرف کردن ندارند.
ازدواج-بدون-فرزند

3-نقش زنان در جامعه تغییر کرده است

امروز هم مانند گذشته ها دیگر زنان فقط خانه دار نیستند. به دنیا آوردن فرزند تنها آرزوی آنان نیست بلکه خیلی از زنان در جامعه امروزی مشغول به کار می باشند. داشتن درآمد بالاتر و جایگاه شغلی بهتر از اهداف آنان است. هر چند این اهداف برای رشد و پیشرفت زن در جامعه مفید است اما این نکته نباید فراموش شود که آنان نقش مادری خود را فراموش کنند. یا از آن چشم بپوشد. زنان می توانند در کنار داشتن شغل و درآمد، فرزند داشته باشند و به رشد و پیشرفت او هم کمک کنند. آنها بعد از داشتن فرزند می توانند با تقسیم وظایف شغلی و خانه داری خود تعادلی بین آن دو ایجاد کرده و هردو را به نحو احسن انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مادران شاغل کلیک کنید.

4-ازدواج بدون فرزند | دیدن معضلات کودکان دیگر

برخی از زوجین با دیدن کودکان پرخاشگر یا بیش فعال در برخی خانواده ها از داشتن فرزند مصرف می شوند. این موضوع گاهی دلیلی برای دست کشیدن از فرزند دار شدن است. آن ها تصور می کنند زندگی شاد و آرام خانواده ها با داشتن فرزند به هم می خورد. آن ها بر این باورند که اگر فرزندی هم داشته باشند شاید خیلی رفتارهای نابهنجار را مانند برخی فرزندان نشان دهد. حال آن که واقعیت چیز دیگری است. چرا که دیدن خانواده هایی که با فرزندانشان مشکل دارند می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. که منحصر به فرد آنها بوده است و لزومی ندارد آنچه برای دیگری اتفاق افتاده برای آنها اتفاق بیفتد.
چرا که پژوهش ها نشان داده داشتن فرزند در مقایسه با خانواده هایی که فرزندی ندارند آرامش و شادی بیش تری را به همراه می‌آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*