ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه جنسی بعد از زایمان | احتیاط های لازم در نزدیکی های بعد از زایمان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رابطه جنسی بعد از زایمان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

یکی از چالش‌هایی که زوجین با آن رو به رو می‌شوند، برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان است. به دلیل تغییرات جسمی و روانی که برای زن به وجود می‌آید رابطه جنسی زوجین تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بعد از زایمان باید تا زمان پایان خونریزی از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید. برخی از زنان تمایل زیادی برای برقراری رابطه جنسی دارند و اولین رابطه بعد از زایمان را هیجان انگیز و فوق العاده می‌دانند. اما برخی دیگر تا مدت‌ها تمایلی برای نزدیکی ندارند. آگاهی از تغییراتی که به واسطه زایمان رخ می‌دهد به شما و همسر کمک می‌کند تا این چالش را با موفقیت پشت سر گذاشته و همچنین با مشکلات جسمی و روانی بعد از آن روبه رو نشوید. همچنین مشاوره جنسی می تواند در کاهش تنش های روانی ناشی از مشکلات جنسی موثر باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

 

 

تماس با مشاور


 

زمان اولین رابطه جنسی بعد از زایمان

ممکن است بعد از زایمان ذهنتان درگیر این موضوع شود که بعد از چه مدت و تحت چه شرایطی می‌توانید اولین رابطه جنسی بعد از زایمان را داشته باشید. در هر دو روش زایمان طبیعی و سزارین، پس از پایان خونریزی می‌توانید فعالیت جنسی را شروع کنید. چراکه محل چسبندگی جفت باید ترمیم شود و قبل از پایان خونریزی، احتمال عفونت بالاست. به همین دلیل توصیه می‌شود که 6-3 هفته صبر کنید.

مهم ترین عامل تعیین کننده در برقراری رابطه، این است که از لحاظ جسمی و روانی آماده باشید. احساس آمادگی برای اولین رابطه جنسی بعد زایمان در زنان متفاوت است. ممکن است شوهرتان قبل از آمادگی شما خواهان رابطه جنسی باشد. شما نباید قبل از التیام یافتن زخم‌ها سکس داشته باشید. اما این به معنای پس زدن هرگونه رفتار جنسی نیست. معاشقه و تحریکات لمسی یا همان رابطه بدون دخول راه حلی است برای اینکه هر دوی شما در نهایت امنیت روانی، لذت و ارضای جنسی را نیز تجربه کنید.

اینفوگرافیک رابطه جنسی بعد از زایمان

اینفوگرافیک رابطه جنسی بعد از زایمان

ایجاد آمادگی برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان | توصیه‌هایی برای همسران

رابطه جنسی بعد از بارداری ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهن شما می رسد. درک کنید که چه انتظاری دارید و چگونه می توانید صمیمیت با شریک زندگی خود را به روال سابق باز گردانید. علاوه بر نگرانی‌هایی که زنان در مورد وضعیت جسمانی خود بعد از زایمان دارند اغلب از نظر روانی نیز در شرایط برقراری رابطه جنسی نیستند. بسیاری از آن‌ها ممکن است دست خوش احساسات ناخوشایند مرتبط با افسردگی پس از زایمان باشند و برخی دیگر به دلیل اضافه شدن حجم زیادی از مسئولیت‌های جدید، احساس پریشانی و خستگی مفرط را تجربه کنند.

همه این موارد میل جنسی زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درک این موضوع از جانب همسر، می‌تواند مهم‌ترین ملاکی باشد که ذهن زنان را آرام کرده و برای داشتن یک سکس رضایت بخش به آن‌ها کمک می کند. ما در ادامه به توصیه‌هایی اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند فرایند آمادگی برای برقراری رابطه جنسی را در همسر تسهیل کرده و به او کمک کنید تا راحت‌تر از این مرحله زندگی مشترک عبور کند.

1. معاشقه‌های طولانی‌تری را تجربه کنید. 

برخی افراد داشتن یک رابطه جنسی رضایت بخش را تنها در تجربه دخول خلاصه می کنند. این در حالی است که زوجین گاهی اوقات بدون داشتن سکس کامل نیز می‌توانند لذت جنسی را تجربه کرده و از بودن در کنار هم لذت ببرند. در نتیجه در این دوران می‌توانید معاشقه‌های طولانی را جایگزین کنید تا زمانی که همسر شما احساس کند که خود نیز برای انجام عمل جنسی به طور کامل اشتیاق و آمادگی کامل دارد.

معاشقه همراه با لمس ملایم، نوازش‌های عاشقانه و بوسه‌های مکرر در میزان برانگیختگی جنسی زنان سهم بسزایی دارد. حتی اگر همسر برای داشتن رابطه جنسی کامل اعلام رضایت کرده معاشقه پیش از دخول را فراموش نکنید. چراکه این کار در احساس آرامش روانی همسر تأثیر بسزایی دارد؛ به طوری که رضایت جنسی او را افزایش داده و با ایجاد برانگیختگی بیشتر، احتمال تجربه ارگاسم را بالا می‌برد.

2. به سازگاری همسرتان با وظایف جدید کمک نمایید. 

پس از تولد نوزاد، مادر ناگهان با حجم بسیار زیادی از مسئولیت‌ها رو به رو می‌شود که فشار روانی سنگینی را بر او تحمیل می‌کند. مادران یک باره خود را در وضعیتی می‌بینند که باید در طول 24 ساعت دائماً از فرزند خود مراقبت کرده و در عین حال به سایر وظایفی که پیش از این در زندگی داشتند نیز رسیدگی کنند. از آنجایی که استرس در زنان رابطه مستقیمی با عدم تمایل آن‌ها به سکس و بی میلی جنسی دارد، این وضعیت می‌تواند کیفیت رابطه جنسی شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد.

پس به همسر کمک کنید تا راحت‌تر این دوران را پشت سر بگذارد. انجام کارهای ساده‌ای نظیر کمک در امور خانه‌ داری و انجام برخی مسئولیت‌های مرتبط با فرزند، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در کاهش استرس‌های او داشته باشد و با ایجاد سازگاری روانی به طور غیر مستقیم بر رابطه جنسی میان شما نیز تأثیر بگذارد.

3. روش های جایگزین را امتحان کنید.

در مورد راه های جایگزین برای مقاربت واژینال مانند ماساژ دادن، رابطه جنسی دهانی یا خودارضایی متقابل با یکدیگر صحبت کرده و به توافق برسید. به شریک زندگی خود بگویید چه چیزی احساس خوبی دارد و چه چیزی ندارد.

ایجاد آمادگی برای برقراری رابطه جنسی پس از زایمان | توصیه‌هایی برای زنان 

تغییرات اندام های جنسی بعد از زایمان

درست است که درک متقابل همسر تأثیر بسیار زیادی در ایجاد آمادگی روانی برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان دارد اما خود شما هم باید برای بازگشت به وضعیت سابق تلاش کنید. درواقع تا زمانی که این تلاش‌ها یک طرفه و از جانب یکی از شما باشند، هرگز رابطه جنسی رضایت بخشی تجربه نخواهد شد. ما در ادامه به توصیه‌هایی اشاره کرده‌ایم که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

1. برای آرام سازی و کاهش تنش خود تلاش کنید.

وضعیت روانی زنان با میل و عملکرد جنسی آن‌ها ارتباط تنگاتنگی دارد. شما در موقعیتی که خسته، مضطرب یا نگران هستید، نمی‌توانید سکس خوبی را تجربه کنید و حتی ممکن است برای شروع رابطه نیز تمایلی نداشته باشید. در این شرایط حتی اگر رابطه جنسی را آغاز نمایید، پاسخ‌های بدنی مناسبی دریافت نمی‌کنید. برای مثال به دلیل عدم برانگیختگی، مکانیسم‌هایی نظیر مرطوب شدن واژن اتفاق نمی‌افتد و همین موضوع کیفیت رابطه جنسی را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این صورت ممکن است در هنگام نزدیکی احساس درد داشته باشید و لذت جنسی کاهش بیابد.

پس در قدم اول باید به سلامت روان خود کمک کنید و استرس‌ها و تنش‌ها را تا حد امکان کاهش دهید. انجام تکنیک‌های تنفسی، ریلکسیشن، مراقبه و یوگا و تکنیک‌های ذهن آگاهی در طول روز همگی از جمله مواردی هستند که آرامش شما را افزایش داده و به داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش کمک می‌کنند. برای کسب آگاهی توصیه می کنیم مقاله آرامش ذهن را که به 7 روش کاربردی آرامش ذهنی و روانی پرداخته است را مطالعه فرمایید.

2. زمان و شرایط مناسبی را برای برقراری رابطه انتخاب کنید.

بعد از زایمان بدن ضعیف می شود. به همین دلیل ترس از عدم توانایی در برقراری رابطه به وجود می آید که می تواند موجب اضطراب عملکرد جنسی شود. همچنین برقراری رابطه جنسی در زمان عصبانیت، خستگی یا فشار روانی باعث می‌شود که تجربه ناکام کننده دیگری را به سایر تجربیات روز خود اضافه کنید. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که هم از نظر روانی وهم از نظر محیطی، شرایط آرام و بدون تنشی را برای رابطه جنسی انتخاب کنید. در چنین شرایطی می‌توانید برای نگهداری فرزند از فرد مورد اعتمادی نظیر مادر کمک بگیرید تا انرژی بیشتری را در طول روز ذخیره کنید و زمانی که فرزند را خوابانده‌اید برای رابطه جنسی اقدام نمایید.

3. رابطه جنسی بعد از زایمان | از ژل‌های روان کننده کمک بگیرید.

معمولا بسیاری از زنان به دلیل تغییرات هورمونی و شیمیایی بدن با کاهش میل جنسی رو به رو شده و درنتیجه در طول رابطه مشکلاتی نظیر خشکی واژن را تجربه می‌کنند. در این شرایط استفاده از ژل‌های روان کننده به شما کمک می‌کند تا در کنار داشتن یک معاشقه مناسب به مرور عملکرد جنسی‌ را بازیابی کنید و اختلالات کم‌تری را در این زمینه تجربه نمایید.

زمان اولین رابطه جنسی بعد از زایمان

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان چگونه است؟

در اولین رابطه جنسی بعد از زایمان خونریزی خواهید داشت. توصیه می شود که در اولین نزدیکی همه چیز آرام پیش برود و معاشقه کافی داشته باشید تا به خوبی تحریک شوید. ممکن است تا مدت‌ها پس از زایمان، رابطه جنسی برای شما دردناک باشد؛ به همین دلیل بسیاری از زنان قبل از اولین رابطه جنسی استرس زیادی دارند. می‌توانید برای راحت‌تر شدن رابطه جنسی از ژل لوبریکانت یا مواد روان کننده استفاده کنید. در صورت سزارین، احتمالا استرس بیشتری برای رابطه جنسی دارید؛ چون از درد ناشی از دخول و پاره شدن بخیه ها می‌ترسید؛ در این شرایط می‌توانید در پوزیشنی قرار بگیرید که به محل بخیه فشار وارد نشود. این احساسات کاملا طبیعی است، پس خود را سرزنش نکنید و به خود زمان بدهید.

پیشگیری از بارداری در اولین نزدیکی

پس از شروع رابطه جنسی (حتی اگر در دوران شیردهی هستید و پریود نمی شوید) اقدامات لازم برای پیشگیری از بارداری را در نظر داشته باشید. چون احتمال بارداری وجود دارد. شاید فکر کنید شیردهی به عنوان عامل ضد بارداری عمل می‌کند با این حال قابل اطمینان نبوده و بهتر است روش‌های پیشگیری از بارداری را رعایت کنید. رابطه جنسی پس از بارداری نیاز به یک روش قابل اعتماد برای کنترل بارداری دارد. برای کاهش خطر عوارض بارداری و سایر مشکلات سلامتی، تحقیقات محدودی نشان می دهند که حداقل 18 تا 24 ماه قبل از اقدام به بارداری بعدی خود صبر کنید. پزشک شما حتما توصیه می‌کند قبل از زایمان در مورد تمایل خود برای داشتن فرزند بیشتر و فاصله بارداری فکر کنید. گزینه های شما بلافاصله پس از زایمان برای پیشگیری از بارداری عبارتند از:

یک ایمپلنت ضد بارداری مانند اتونوژسترل (Nexplanon)
دستگاه داخل رحمی مسی یا هورمونی (IUD)
داروهای ضد بارداری فقط حاوی پروژسترون، مانند مدروکسی پروژسترون تزریقی ضد بارداری (Depo-Provera) یا مینی پیل نورتیندرون (Camila، Ortho Micronor، و غیره)

هشدار درباره مصرف قرص بارداری ترکیبی

روش‌های کنترل بارداری که حاوی استروژن و پروژسترون هستند مانند قرص‌های ضدبارداری ترکیبی، خطر لخته شدن خون در مدت کوتاهی پس از زایمان را افزایش می‌دهند. استفاده از قرص‌های ضدبارداری ترکیبی و دیگر انواع داروهای ضدبارداری ترکیبی هورمونی یک ماه پس از زایمان اشکالی ندارد. اگرچه مدت‌ها تصور می‌شد که روش‌های پیشگیری از بارداری که حاوی استروژن و پروژسترون هستند باعث کاهش تولید شیر در زنان شیرده می‌شوند، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این درست نیست. در طول ویزیت های پس از زایمان خود در مورد گزینه های کنترل بارداری با پزشک صحبت کنید.

کاهش یا افزایش میل جنسی بعد از زایمان

میل جنسی شما با دیگران متفاوت است. میل جنسی برخی زنان بسیار کم می‌شود در حالی که برخی هیچ تغییری احساس نمی‌کنند. ممکن است بعد از زایمان متوجه شوید که اصلا تمایلی به رابطه ندارید. این مساله ناشی از دلایل مختلفی همچون کم خوابی و احساس خستگی، ترشح هورمون پرولاکتین به دلیل شیردهی، افسردگی بعد از زایمان و توجه بیش از حد به نوزاد، ترس از درد به خاطر بخیه‌های زایمان، نداشتن تجربه قبلی، خشکی واژن، کاهش اعتماد به نفس به دلیل تغییرات فیزیکی بعد از زایمان، استرس و افسردگی بعد از زایمان رخ می دهد. برای مطالعه بیشتر در زمینه دلایل و درمان بی میلی جنسی زنان کلیک کنید.

تغییرات اندام های جنسی بعد از زایمان

شاید به دلیل تغییراتی که در اندام شما ایجاد شده نگران این هستید که دیگر برای شوهر جذاب نباشید. پس بهتر است که در این مورد با او صحبت کنید. ممکن است عدم تمایل همسر به برقراری رابطه به خاطر نگرانی او درباره دردناک بودن رابطه جنسی برای شما باشد.

حدود 4 تا 6 هفته پس از زایمان اغلب اعضای دستگاه تناسلی زنان به حالت عادی برمی‌گردند و بخیه‌ها التیام پیدا می‌کنند. مدتی طول می‌کشد تا واژن به حالت طبیعی برگردد چون در حین زایمان بسیار کشیده می‌شود ولی بعد از آن شروع به جمع شدن می‌کند (هر چند ممکن است به حالت قبل از زایمان برنگردد.) همچنین تغییراتی مثلا شل شدن، افتادگی و حساسیت نیز در سینه‌ها ایجاد می‌شود. از طرفی به دلیل اینکه ترشح هورمون استروژن با شیردهی مهار می‌شود، خشکی واژن اتفاق می‌افتد. سوزش واژن در هنگام نزدیکی از شایع ترین پیامدهای خشکی واژن است. پس در این مدت از ژل‌های مرطوب کننده استفاده کنید. گاهی اوقات پارگی بخیه می‌تواند باعث درد طولانی مدت شود. در اینباره با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر نوزاد در رابطه جنسی بعد از زایمان

ضرورت آگاهی از تغییرات بعد از زایمان

آگاهی از تغییرات بعد زایمان باعث می‌شود که در ارتباط با شوهر احساس شرم نکنید و از سرزنش کردن خود دست بردارید. همچنین همسر نیز متوجه می‌شود که شما او را کنار نگذاشته‌اید. اگر برای مدت طولانی دچار  سرد مزاجی در روابط زناشویی شدید، بهتر است که دلایل آن مورد بررسی قرار گیرد تا زودتر بتوانید به حالت طبیعی قبل از زایمان برگردید. مهم ترین وظیفه متوجه مرد است که بتواند موقعیت جسمی و روانی بعد از زایمان زن را بیشتر درک کند. به همین منظور لازم است آگاهی بیشتری در این زمینه کسب کند. عدم توجه به وضعیت زن می تواند علائم افسردگی بعد از زایمان را در او تشدید کرده و سلامت روان او را به خطر بیندازد.

نقش شوهر در آغاز اولین نزدیکی

بارداری و زایمان باعث خستگی شدید می‌شود پس همکاری همسر با مراقبت از کودک در کاهش خستگی ناشی از شب بیداری‌ها بسیار موثر خواهد بود. مسلما در هنگام خستگی، خواب را به رابطه جنسی ترجیح می‌دهید. با شوهرتان در مورد احساسات و نگرانی‌های خود صحبت کرده و راه ارتباطی را نبندید. آگاهی او از وضعیت شما و درک این موضوع باعث افزایش حمایت از همسر می‌شود. مردها با برقراری رابطه جنسی، از نظر احساسی و هیجانی به همسر خود نزدیک می‌شوند. پس صحبت کردن با او بسیاری از سو تفاهم‌ها را از میان برمی‌دارد. شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می‌شود. شاید در این شرایط  ناخواسته شوهر را پس بزنید. ولی توجه داشته باشید که سپری کردن زمان با او در تداوم یافتن احساس صمیمیت ضروری است.

تاثیر نوزاد در رابطه جنسی بعد از زایمان

اگر شما و شوهر با آمادگی و پذیرش اینکه حضور کودک در رابطه بین شما تاثیر خواهد گذاشت صاحب فرزند شده باشید با مشکلات کمتری در ارتباط با تاثیر نوزاد در رابطه جنسی مواجه می شوید. به خصوص اگر در زمینه نگهداری از کودک به توافق رسیده باشید. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با آن رو به رو شوید این است که در هنگام برقراری رابـطه زناشویی، گریه‌های نوزاد شروع شده و در شما استرس ایجاد کند. بهتر است شیر بچه را بدهید، پوشکش را عوض کنید و زمانی که به خواب می‌رود رابطه جنسی خود را شروع کنید. همچنین می‌توانید از اطرافیان خود برای نگهداری از او کمک بگیرید.

سخن آخر

اگر هنوز آمادگی برای رابطه زناشویی را کسب نکرده‌اید، خود را سرزنش نکنید. سعی کنید فضای عاطفی مناسبی با همسر خود برقرار کرده و زمان بیشتری را با هم سپری کنید. نرمش عضلات کف لگن، به افزایش رضایت رابطه زناشویی کمک می‌کند. در این حرکت، عضلات به صورت پیوسته منقبض و منبسط می‌شوند. در ابتدا با دفعات کم شروع کرده و به تدریج دفعات تکرار و طول انفباض و انبساط را بیشتر کنید. در صورت تداوم یافتن مشکلات زناشویی بهتر است برای دریافت مشاوره جنسی به روانشناس مراجعه نمایید. تا زمانی که برای داشتن رابطه جنسی آماده نشده اید صمیمیت خود را به روش های دیگر حفظ کنید. زمانی را بدون کودک با هم بگذرانید. حتی اگر فقط چند دقیقه صبح و بعد از خواب کودک باشد. به دنبال راه های دیگری برای ابراز محبت باشید. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*