ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دوران بارداری | بایدها و نبایدهای دوران بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دوران بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دوران بارداری برای مادران با تغییرات مختلف جسمی و روحی همراه است. برخی از مادران روزهای سخت همراه با تغییرات زیاد و دردهای شدید را تجربه کرده و عده‌ای دیگر معمولا روزگار بهتری دارند. با این حال این دوران با تمام لحظات خوب و بد باید به بهترین شکل ممکن سپری شود تا سلامت مادر و جنین حفظ گردد. به همین منظور لازم است که مادران به یکسری از بایدها و نبایدها توجه کرده تا در معرض آسیب قرار نگیرند. توجه داشته باشید که این نکات مربوط به تمام دوران بارداری است و از زمانی که متوجه بارداری خود شدید تا هنگام زایمان باید به آن‌ها توجه کنید. در ادامه به بیان بایدها و نبایدهای دوران بارداری خواهیم پرداخت. بهتر است در طول دوران بارداری برای کسب مهارت مراقبت از نوزاد نیز اقدامات مفیدی صورت گیرد. زیرا یکی از استرس های دوران بارداری مربوط به زمان پس از زایمان و نگهداری از نوزاد است. مشاوره کودک در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود.

تماس با مشاور

 

دوران بارداری

دوران بارداری منحصر به فردترین دوره‌ای است که یک زن تجربه می‌کند. در این دوره تغییرات جسمانی و روانی زیادی برای زن پیش می‌آید و نیاز به پشتیبانی عاطفی و روانی بیشتری وجود خواهد داشت. در دوران بارداری مادر ارتباط بیشتری با جنین خود دارد، به طوری که از اواسط  بــارداری نوزادش را حس کرده و با او صحبت می‌کند. اهمیت دوران بارداری زمانی مشخص‌تر می‌شود که سلامت جنین و مادر تحت الشعاع قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات در خصوص خــطرات بارداری کلیک کنید.

اینفوگرافیک دوران بارداری

اینفوگرافیک دوران بارداری

تغییرات دوران بارداری

همان طور که گفته شد در بارداری تغییرات جسمانی و روانی زیادی بر یک زن عارض می‌شود. با آگاهی از این تغییرات مقابله و کنار آمدن با آن‌ها راحت‌تر می‌گردد.

تغییرات جسمانی در بارداری

واضح‌ترین تغییری که رخ می‌دهد، بزرگ شدن شکم زن است. به تدریج که جنین رشد می‌کند و فضای بزرگتری را می‌طلبد، فشار به اندام‌های دیگر بدن وارد می‎شود یعنی حجم شش‌ها کوچک شده و در نتیجه تنگی نفس رخ می‌دهد و روده و معده کوچکتر می‌شوند. با تغییرات هورمونی در بدن ممکن است سوزش معده، کم شدن فعالیت روده‌ها و یــبوست در بارداری ایجاد گردد. از طرف دیگر ورم اندام‌های بدن به ویژه پاها ممکن است کمی اذیت کننده شود.

بزرگ شدن شکم باعث فشار روی پا، کمر و ستون فقرات می‌شود و ممکن است کمردرد در پی داشته باشد. همچنین حالت تهوع و ویارهای چند ماه اول، حساسیت به بوی غذا، تغییرات چهره و پوست همگی ممکن است در پی بارداری رخ دهند.برای اطلاع از انواع ویــار بارداری  کلیک کنید.

تغییرات روانی در بارداری

زنان از لحظه‌ای که مطمئن می‌شوند باردار هستند، علاوه بر اشتیاق و خوشحالی، دچار نگرانی‌های زیادی می‌شوند. نگرانی و اضطراب در مورد صلاحیت خود برای مــادر شدن تا نگرانی در مورد کودکی که هنوز به دنیا نیامده و آینده او و بسیاری از مسائل دیگر ایجاد می‌شود.

احساسات غم و ناراحتی هم ممکن است در بارداری خود را نشان دهد. از طرف دیگر تحریک پذیری و حساسیت بیشتر نسبت به برخورد‌های دیگران رایج است یعنی زنان به لحاظ خلقی هم تغییر می‌کنند و نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. بهتر است همسران با در نظر گرفتن نیازهای عــاطفی زن باردار فشارهای روانی آنان را کاهش دهند.

 مواردی که زنان در بارداری باید رعایت کنند

هر زن بارداری نسبت به قبل نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد. موارد زیر به اختصار مواردی هستندکه بهتر است یک زن باردار به آن ها توجه کند.

_ تحت نظر پزشک باشید و در مورد تمام مسائل با پزشکتان مشورت کنید. شما در شرایطی هستید که باید نگران سلامتی خود و جنینتان باشید، بنابراین شرایط شما با قبل از بارداری به کل متفاوت است و باید چکاپ‌های پزشکی را جدی بگیرید. 

_ استراحت و ورزش در بــارداری را فراموش نکنید. این دو مورد می‌تواند به شما کمک کند سلامتی روحی و روانی خود را در کنار سلامت جسمی تضمین کنید. خواب کافی به میزان 7 تا 9 ساعت در طول شبانه روز نیاز مادران در این دوران است. سعی کنید به سمت چپ بخوابید تا از تورم جلوگیری کرده و گردش خون در شما و جنین بیشتر شود.

_ لازم است که به طور مرتب دستان خود را بشویید و در صورتی که تماس با گوشت خام داشتید سریعا دست خود را ضد عفونی کنید.

_ مصرف فــولیک اسید در این دوران را فراموش نکنید. لازم است که مصرف آن را از سه ماه قبل از بارداری شروع کرده و تا پایان بارداری به میزان 400 تا 800 میکروگرم اسیدفولیک دریافت کنید. اسید فولیک باعث کاهش خطرات ناشی از اختلالات عصبی - رشدی و نقایص در کودکان می‌شود. همچنین لازم است که غذاهای مغذی بخورید و شیر و سبزیجات تازه مصرف کنید.

_ سعی کنید تا جایی که می‌توانید از محیط‌های پر استرس دوری کنید و در شرایط آرامش قرار بگیرید. همچنین تا حد امکان از مسافرت‌های طولانی بپرهیزید.

_ از لباس‌های راحت و مناسب استفاده کنید و نگذارید به شکم و سینه‌هایتان فشار بیاید.

 

نبایدها در دوران بارداری

_ از مصرف هرگونه مواد مخدر، الکل و دخانیات در این دوران بپرهیزید. در واقع مصرف این موارد می‌تواند خطر ســقط جنین، اختلالات روانی، زایمان زودرس، سنــدروم جنین الکلی و بسیاری از مشکلات دیگر را برای جنین به وجود آورد. توجه داشته باشید که مصرف موارد ذکر شده در پدران نیز می‌تواند خطراتی را برای جنین ایجاد کند. 

_ از هرگونه مواد شوینده، رنگ، تینر و موادی از این دست پرهیز کنید.

_ در صورتی که حیوان خانگی دارید ظرف مدفوع حیوان را تعویض نکنید چراکه انتقال ویروس می‌تواند موجب بیماری تــوکسوپلاسموز در شما شده و سلامت جنین و شما را به خطر بیاندازد. 

_ در این دوران سعی کنید از هرگونه مواد آرایشی و بهداشتی، دستمال‌های بهداشتی واژن و اسپری‌های معطر بپرهیزید. دستمال‌های بهداشتی واژن می‌تواند با تحریک واژن باعث بروز عفونت در این ناحیه شود. 

_ در صورتی که آزمایشی دارید که با دستگاه اشعه ایکس انجام می‌شود درصورت امکان آن را به بعد از دوران بارداری موکول کنید و اگر آزمایش حتما باید انجام شود پزشک را در جریان بگذارید تا مراقبت‌های لازم انجام شود. برای کسب آگاهی در خصوص اثــر اشعه ایکس بر جنین کلیک کنید.

 

روابط جنسی حین بارداری

یکی از مسائلی که معمولا زوجین در موردش نگران هستند، روابط جنسی حین بارداری است. در یک بارداری معمول و نرمال رابطه جنسی لزومی ندارد که قطع شود اما دوران بارداری متفاوت است. در صورتی که پزشک شما دخول را برای شما قدغن کرده باشد، سایر تماس‌های جنسی با رعایت نکات ایمنی و برقراری روابط فیزیکی و معاشقه می‌تواند جبران کننده دیگر بخش‌های رابطه باشد. برای شناخت بیشتر در زمینه نــزدیکی در بارداری کلیک کنید.

 

اقدامات مورد نیاز در دوران بارداری

کارهای پزشکی که لازم است زنان در بارداری حتما انجام دهند، به شرح زیر است.

  • اولین کاری که نیاز هست انجام دهید این است که به یک پزشک مراجعه کنید.
  • آزمایش‌ها و داروهایی که پزشک تجویز می‌کند همگی برای سلامت شما ضروری هستند پس طبق دستورات پزشک عمل کنید.
  • چکاپ‌هایی که پزشک برای شما تنظیم می‌کند از قبیل ســونوگرافی و سایر موارد را سر وقت انجام دهید.
  • معمولا آزمایش‌های غــربالگری جنین توصیه می‌شود چراکه انجام دادن آن سلامت جنین را تضمین می‌کند.
  • در صورتی که دچار فشار خون بالا و یا دیابت بارداری هستید لازم است که حتما با پزشک این موضوع را در میان بگذارید و برای درمان اقدام نمایید.
  • در صورت نیاز واکسن آنفولانزا را دریافت کنید.

حمایت اطرافیان در بارداری

زنان در بارداری نیاز به توجه، محبت و تایید همسر خود دارند. آن‌ها ممکن است اضطراب‌ها و نگرانی‌هایی داشته باشند که همسر با حمایت کردن از آن‌ها در تنظیم اضطرابشان نقش عمده‌ای بازی می‌کند. از طرف دیگر زنان در بارداری از طرف خانواده خود نیاز به حمایت و مراقبت دارند. معمولا مادران زنان باردار نقش عمده‌ای در آرامش بخشی به آن‌ها و حمایت اطلاعاتی از آن‌ها برعهده دارند.

شرایط جسمانی ویژه ممکن است عملکرد زن را کند و سخت بکند. لذا در این شرایط داشتن فردی باری کمک در امور خانه و برقراری نظم و مراقبت از دیگر فرزندان می‌تواند آرامش زن را بیشتر کند. با دریافت مشاوره روانشناسی به خود و فرزندتان جهت گذراندن دوران بدون تنش کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*