ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک تریاک چند روز طول می کشد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترک تریاک چند روز طول می کشد؟ متخصصین بر این باورند که در خصوص مدت زمان ترک تریاک، باید عوامل بسیاری را در نظر گرفت زیرا با توجه به مراحل و روند ترک، ممکن است مشکلاتی بر سر راه فرد پیش آید. کاملا واضح است که استعمال مواد مخدر و مشخصا تریاک، چه صدمات جبران ناپذیری را برجسم و روان فرد می گذارد. خلاصی از این آسیب های وارده، بسته به میزان و شدت آن ها و همچنین نسبت به خود افراد، کاملا متفاوت است. همین مسئله اقتضاء می کند که به مقوله ترک تریاک کمی تخصصی تر نگاه کنیم. قدر مسلم این است که فرد در مسیر ترک ممکن است دچار تنش های روانی بسیاری شود. در چنین شرایطی مشاوره گرفتن از متخصصین می تواند سختی های راه را کمتر کرده و شرایط را آسان تر کند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

                                            

تریاک و عوارض مصرف آن

تریاک یک ماده مخدر قوی است که شامل ترکیبات مورفین مصنوعی است. این ماده بر اساس آلکالوئید تریکوتومون استخراج می‌شود که در اصل از زغال نبات استخراج می‌شود. تریاک را معمولاً به صورت تزریق مصرف می‌کنند، اما می‌تواند به صورت خوراکی، بخوری، بنگاه، و یا دودی نیز مصرف شود.

تجربه آسایش و آرامش بیشتر و سریعتر برخی را به سمت مصرف مواد مخدر از جمله تریاک می کشاند. مصرف تریاک می‌تواند باعث آسایش و آرامش در بدن و ذهن شود. افراد ممکن است به دنبال فرار از استرس و اضطراب با مصرف تریاک باشند.

افزایش عملکرد جسمانی و ذهنی یک باور غلط است که موجب مصرف مواد می شود. تریاک می‌تواند احساس انرژی، هیجان و قدرت جسمانی را افزایش دهد. برخی از افراد برای افزایش عملکرد در رشته‌های ورزشی یا مشاغلی همچون رانندگی شتاب‌پذیر و استعدادهای هنری ممکن است به مصرف تریاک روی آورند. مصرف مکرر تریاک می‌تواند به اعتیاد و وابستگی منجر شود. افراد ممکن است احساس نیاز و وابستگی به این ماده را داشته باشند و برای گرفتن دوزهای بیشتر آن به تریاک روی بیاورند.

مصرف تریاک با خطرات و مشکلات جدیدی همراه است از جمله افزایش ریسک مرگ و مشکلات سلامتی جدی مانند افزایش ضربان قلب، اضطراب، اختلال در خواب، پرخاشگری و شدت عاطفی، مشکلات گوارشی و کلیوی، و مشکلات روانی.

برای رسیدن به پاسخ این سوال که ترک تریاک چند روز طول می کشد؟ لازم است بدانیم که بر اثر مصرف تریاک چه اتفاقی برای جسم و روان فرد رخ می دهد.

1-تاثیر مصرف تریاک روی شیمی مغز

زمانی که فرد شروع به استفاده تریاک و یا هر مواد مخدر دیگری می کند، گیرنده های حسی و عصبی مغز نسبت به این مواد واکنش نشان می دهند. مغز شروع به ترشح هورمونی به نام دوپامین می کند. به بیانی ساده تر دوپامین زمانی ترشح می شود که مغز، پیام لذت بخشی را دریافت می کند و باعث تسکین درد هم می شود. در واقع مسکن ها و داروهای آرام بخش نیز در دوز پایین تر همین دستور را به مغز می دهند. اما در مورد مصرف تریاک این اتفاق چندین برابر بیشتر و عمیق تر رخ می دهد. به گونه ای که در کوتاه ترین زمان، وابستگی به وجود می آورد.

اما خبر بد این است که گیرنده های عصبی خیلی زود نسبت به این پیام های سرخوشی خنثی می شوند. در این صورت مانند روز اول دیگراحساس لذت توسط فرد مصرف کننده تریاک تجربه نمی شود. به این ترتیب فرد برای رسیدن به آن سرخوشی اولیه و ترشح بیشتر دوپامین، دوز مصرفی و دفعات مصرف را بیشتر می کند. در این مرحله است که وابستگی های مغزی و جسمی هر دو ایجاد خواهند شد.

2-مصرف تریاک و حالات روحی و روانی (رفتار فرد معتاد به تریاک)

مصرف تریاک مستقیما برروان فرد تاثیر می گذارد. در بسیاری مواقع قبل از بروز علائم جسمی، به وضوح می توان اختلالات روانی فرد مصرف کننده را تشخیص داد. از جمله این اختلالات روانی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

رفتارهای ضد و نقیض : فرد معتاد به تریاک به شدت دچار دگرگونی احوال است. یعنی در زمانی که تریاک را مصرف کرده است، به دلیل ترشح دوپامین در مغز، بسیار سرخوش و مهربان و صبور است. اما بعد از پایان اثرات مواد مخدر پرخاشگر و کم تحمل شده و مضطرب می شود.

رفتارهای غیر مسئولانه: از پذیرش مسئولیت ها خصوصا مسئولیت های طولانی مدت خودداری می کند. اصولا مصرف کننده تریاک و مواد مخدر به مرور از شغل و حرفه خود باز می ماند. به تدریج مشکلات مالی هم به سراغش می آید. او نسبت به وظایف خود تمرکز نکرده و مسئولانه برخورد نمی کند.

ترس و اضطراب: فرد مصرف کننده همیشه در یک هراس بی پایان به سر می برد. ترس از قضاوت دیگران، ترس عدم دسترسی به مواد مخدر و ترس از دست دادن خانواده. این اضطراب تنش های روانی بیشتری را بر او تحمیل می کند.

3-مصرف تریاک و مشکلات جسمی

عوارضی که مصرف تریاک بر جسم دارد یکی دیگر از معضلاتی است که برای مصرف کننده به وجود می آید. تعدادی از عوارض جسمی عبارتند از :

_مشکلات گوارشی خصوصا در ناحیه کبد و روده
_تپش قلب و مشکلات قلبی و عروقی
_عفونت ریه و مشکلات تنفسی
_کم خونی و افت فشار خون
_کم اشتهایی و یا میل شدید به مواد قندی و شیرین و خطر ابتلا به دیابت 
_مشکلات و بیماری های لثه و خرابی دندان ها
_اختلال خواب به گونه ای که فرد ممکن است برای مدت طولانی بی خواب بماند _خستگی مزمن و بی حالی
_سردردهای طولانی و مزمن

ترک تریاک

 

اینفوگرافیک ترک تریاک چند روز طول می کشد؟
اینفوگرافیک ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

روش های نادرست ترک تریاک

تریاک یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین مواد مخدر شناخته شده توسط انسان است. به همین دلیل در طول سالیان، روش های مختلفی برای ترک تریاک از طرف افراد ابداع شده و مورد آزمون و خطا قرار گرفته است. با توجه به مشکلاتی که مصرف تریاک بر جسم و روان افراد دارد، باید برای رهایی از آن به طور اصولی اقدام کرد. بعضی اوقات دیده می شود که افراد برای رهایی از اعتیاد به روش های غیر اصولی متوسل می شوند. این مسئله نه تنها مشکل را حل نمی کند، بلکه مشکلات را دو چندان خواهد کرد.

برخی از باورهای اشتباه در خصوص روش ترک تریاک وجود دارد که در ادامه آن ها را به همراه مدت زمان ترک بررسی می کنیم:

1-با استفاده از متادون ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

متادون به صورت شربت و قرص مصرف می شود. باید توجه داشت که متادون نوعی مواد مخدر است. بنابراین اگر به صورت غیر اصولی و زیر نظر متخصص مصرف نشود، می تواند اعتیاد آور باشد. همچنین مصرف متادون برای تمام افراد مصرف کننده تریاک مناسب نیست. حتما باید با نظر پزشک و درمانگر مورد استفاده قرار بگیرد. اما در خصوص پاسخ این سوال که با استفاده از متادون ترک تریاک چند روز طول می کشد باید گفت که این روند ممکن است ماه ها به طول بینجامد.

2-با مصرف گیاهان دارویی ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

اخیرا یک باور غلط در بین افراد به وجود آمده است. این باور غلط، افراد را به استفاده از گیاهان دارویی برای ترک اعتیاد ترغیب می کند. برای این کار افراد برای ترک مواد مخدر به استفاده از گیاهان دارویی همچون قرص فلفل و اسپند و… روی می آورند. باید مراقب بود چرا که مصرف غیر اصولی این گیاهان دارویی ممکن است شرایط را بدتر کرده ومشکل آفرین باشد. در مورد ترک تریاک با استفاده از گیاهان دارویی، به دلیل عدم مطالعات علمی و تحقیقاتی هیچ بازده زمانی نمی توان اظهار داشت.

3-در صورت قطع مصرف ناگهانی و یکباره ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

در بعضی اوقات خصوصا از طرف اطرافیان این تصمیم گرفته می شود. اطرافیان فرد مصرف کننده تریاک را در محلی نگهداری می کنند و اجازه مصرف به او نمی دهند. به این ترتیب سعی در پاک شدن بدن فرد مصرف کننده از مواد مخدر و تریاک را دارند. اما باید در نظر داشت فرد در هنگام ترک تریاک دچار دردهای جسمانی شدید و تنش های روانی عمیقی می شود. بنابراین این روش می تواند علاوه بر بی تاثیر بودن، خطرناک هم باشد. در مورد مدت زمان ترک باید گفت قدرت جسمانی افراد و مدت زمان درگیر اعتیاد بودن اشخاص تعیین کننده خواهد بود. ممکن است این روش هم یک هفته طول بکشد اما توسط متخصصان توصیه نمی شود. برای اطلاع از ترک تریاک در خانه کلیک کنید.

 

بهترین روش ترک تریاک

بهترین روش ترک تریاک که در طی سالیان پژوهش و تحقیقات به نتایج خوبی رسیده است، روش ترک سه مرحله ای سم زدایی و دوره مراقبتی و روان درمانی است.

1-سم زدایی

بنابرتحقیقات انجام شده، بهترین روش برای ترک تریاک در مرحله اول سم زدایی است. در روش سم زدایی به فرد مصرف کننده کمک می شود تا بتواند مصرف تریاک را به تدریج کم و در نهایت قطع نماید. البته باید به خاطر داشت که سم زدایی به معنای قطع وابستگی به طور کامل نیست. همانطور که اشاره شد سم زدایی اولین مرحله ترک تریاک محسوب می شود. درمرحله سم زدایی توسط متخصص، دارو، مسکن و داروهای تقویتی تجویز می شود. همزمان کاهش مصرف تریاک نیز توسط متخصص برنامه ریزی می شود. به این ترتیب و به تدریج بدن فرد از سموم مواد مخدر پاک خواهد شد.

2-دوره مراقبتی بعد از سم زدایی

در واقع بعد از سم زدایی، علائم و عوارض ترک تریاک شروع می شود. به دلیل اینکه بدن فرد مصرف کننده وابستگی شدیدی به تریاک پیدا کرده است، قطع مصرف برای او عوارض خاصی خواهد داشت. دردهای جسمانی و تنش های عصبی در این دوره به اوج می رسد. در این مرحله باید کمک شود تا علائم و عوارض ترک تریاک کمتر شده و فرد بتواند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارد.

3-روان درمانی

بعد از قطع مصرف کامل جسم فرد مصرف کننده تریاک از سموم مواد مخدر پاک خواهد شد. اما وابستگی روانی متاسفانه به سادگی دست از سر فرد برنخواهد داشت. در بسیاری از موارد فرد دچار وسوسه ذهنی می شود. مغزی که با مصرف تریاک مدام احساس سرخوشی و لذت را تجربه کرده است، فرد را وسوسه می کند تا دوباره آن حال خوش را تجربه کند. به همین دلیل ممکن است افراد در برابر این فریب ذهنی تسلیم شوند و مجددا به مصرف تریاک روی بیاورند. شاید بتوان گفت این مرحله سخت ترین مرحله ترک محسوب می شود. در این مرحله حضور روان درمانگرهای متخصص بزرگترین کمک به فرد ترک کننده است. برای اطلاع بیش تر از روان درمانی کلیک کنید.

4-روان درمانی

بعد از قطع مصرف کامل جسم فرد مصرف کننده تریاک از سموم مواد مخدر پاک خواهد شد. اما وابستگی روانی متاسفانه به سادگی دست از سر فرد برنخواهد داشت. در بسیاری از موارد فرد دچار وسوسه ذهنی می شود. مغزی که با مصرف تریاک مدام احساس سرخوشی و لذت را تجربه کرده است، فرد را وسوسه می کند تا دوباره آن حال خوش را تجربه کند. به همین دلیل ممکن است افراد در برابر این فریب ذهنی تسلیم شوند و مجددا به مصرف تریاک روی بیاورند. شاید بتوان گفت این مرحله سخت ترین مرحله ترک محسوب می شود. در این مرحله حضور روان درمانگرهای متخصص بزرگترین کمک به فرد ترک کننده است. برای اطلاع بیش تر از روان درمانی کلیک کنید.

ترک تریاک

ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

قطعا برای این سوال یک پاسخ قطعی وجود ندارد .پاسخ این سوال نسبت به افراد مختلف، تفاوت خواهد داشت. زیرا دانستن اینکه ترک تریاک چند روز طول می کشد، نیازمند دانستن اطلاعات بسیاری است. عوامل بسیاری در پاسخ این سوال دخیل هستند از جمله :

_سن فرد مصرف کننده
_میزان مصرف تریاک
_تعداد دفعات مصرف در طول روز و …
_مدت زمان اعتیاد به تریاک
_نحوه مصرف
_ابتلا به بیماری های دیگر
_توان جسمانی و قدرت بدنی افراد
_اختلالات روانی

تمام موارد ذکر شده نقش مهمی دارند تا متخصصان امر بدانند که ترک تریاک چند روز طول می کشد. بسته به شرایط هر فرد نوع ترک و زمان ترک تریاک مشخص خواهد شد. اما در کل می توان یک بازده زمانی حدودی 10 الی 17 روز را برای ترک تریاک در نظر گرفت . اما باید توجه داشت که این مدت زمان برای افراد مختلف، متغیر خواهد بود.

البته باید به این موضوع توجه داشت که زمان 10 الی 17 روزه که عنوان شد بیشتر برای زمان سم زدایی در نظر گرفته می شود. همانطور که گفته شد سم زدایی به منزله پاک شدن بدن از سموم تریاک است و به معنای قطع کامل وابستگی نیست.

 

زندگی افراد بعد از ترک تریاک

ترک مواد مخدر به تعبیر بسیاری از افراد تولدی دوباره است. بعد از ترک یک دوره حساس و شکننده در زندگی فرد به وجود می آید. بدون شک در این دوره کمک اطرافیان بسیار مهم است. اما آنچه که بیش از هر چیزی اهمیت دارد برنامه ریزی فرد برای زندگی شخصی اش است. فردی که ترک کرده باید برای گذران وقت و فعالیت های سالم به طور روزانه برنامه داشته باشد. تغذیه سالم، ورزش کردن، دوری از افراد ناسالم و مصرف کننده مواد مخدر، شرکت در دورهمی های خانوادگی، تحکیم روابط عاطفی با نزدیکان، داشتن فعالیت های اجتماعی، داشتن مشغله کاری و بیکار نماندن می توانند راهکارهای مناسبی برای تقویت ذهن و جلوگیری از وسوسه مصرف دوباره فرد باشند. برای اطلاع بیش تر در زمینه بعد از ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

ترک تریاک چند روز طول می کشد | سخن پایانی

طبق مطالعات انجام شده ، دلیل گرایش افراد به استعمال مواد مخدر ریشه روانی دارد. مشکلات خانوادگی، مشکلات شخصیتی، حوادث تلخی که فرد را به شدت دچارتنش های روانی می کند، می توانند زمینه ساز تمایل به مصرف مواد مخدر شوند. به همین دلیل ضرورت ایجاب می کند که افراد مصرف کننده توسط یک روانشناس متخصص، روانکاوی شوند. در این صورت علت تمایل فرد به مصرف مواد مخدر مشخص خواهد شد. روان درمانگر می تواند به صورت ریشه ای و اساسی مشکلات روانی را درمان کرده و امکان بازگشت فرد را به مسیر پر مخاطره اعتیاد به حداقل برسان . به همین منظور ضروری است که فرد بعد از ترک مواد مخدر، در کنار یک روانشناس بر اختلالات روانی خود غلبه کند. متخصصان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای اطلاع بیش تر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد م

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*