ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواص شیره تریاک برای ریه

خواص شیره تریاک برای ریه فقط بیماری است. شیره تریاک یکی از مشتقات بسیار خطرناک و اعتیاد آور تریاک و خشخاش است. شیره تریاک عوارض بسیار بیشتر و خطرناک تر از خود تریاک دارد. برخی به دنبال خواص شیره تریاک برای ریه هستند اما این خواص کوتاه مدت است و عوارض بلند مدت شیره تریاک بیشتر است. تنگی نفس و مشکلات ریوی از این عوارض هستند.  برای کسب اگاهی بیشتر درباره خواص شیره تریاک برای ریه از مشاوره ترک اعتیاد راهنمایی بخواهید.

 

تماس با مشاور

تریاک چیست؟

تریاک یک داروی مخدر بسیار اعتیادآور است که از لاتکس خشک شده از غلاف بذر خشخاش بدست می آید. هروئین از آلکالوئید مورفین موجود در تریاک به دست می آید. به طور سنتی غلاف نرسیده شکاف باز می شود و شیره آن بیرون می ریزد و روی سطح بیرونی غلاف خشک می شود. لاتکس زرد مایل به قهوه ای حاصل که از غلاف خراشیده می شود، طعم تلخی دارد و حاوی مقادیر مختلفی از آلکالوئیدها مانند مورفین، کدئین، تباین و پاپاورین است. سایر مشتقات تریاک مصنوعی یا نیمه مصنوعی عبارتند از فنتانیل، متادون، قرص اکسی کدون و هیدروکودون.

در ایالات متحده، تریاک به ندرت برای استفاده تجاری غیرقانونی کشت می شود. بیشتر تریاک ها در ایالات متحده از آمریکای لاتین و افغانستان می آید. افغانستان پایتخت جهانی کشت تریاک است که منجر به حدود سه چهارم عرضه هروئین جهان می شود.

1-اثرات تریاک

هیچ سطح امنی برای مصرف مواد مخدر وجود ندارد. استفاده از هر دارویی همیشه با خطراتی همراه است. مهم است که هنگام مصرف هر نوع دارویی مراقب باشید. تریاک به طور متفاوتی بر همه افراد تأثیر می گذارد، بر اساس اندازه، وزن و سلامت فرد، منظم بودن استفاده، داروهایی که همزمان مصرف می شود متفاوت است. همچنین مقدار مصرف شده، دوز مصرفی در افراد مختلف متفاوت است. میزان متابولیسم شما، سلامت کلیه ها و کبد شما، محتوای چربی بدن و سطح خلوص آن بر قدرت و شدت حالات ناشی از تریاک موثر است. برای آشنایی با عوارض اعتیاد به  تریاک کلیک کنید.

اثرات کوتاه مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رضایت و آرامش
 • بی دردی
 • تنفس آهسته تر و کم عمق تر
 • ضربان قلب کمتر
 • رفلکس های مختل شده
 • یبوست موقت
 • از دست دادن اشتها

2-شیره تریاک چیست؟

شیره تریاک یکی از مشتقات بسیار خطرناک و اعتیاد آور تریاک و خشخاش است. شیره تریاک عوارض بسیار بیشتر و خطرناک تر از خود تریاک دارد. برای ساخت شیره تریاک از خود تریاک به صورت سوخته استفاده می شود. بهترین حالت ساخت شیره تریاک ترکیب کردن تریاک سوخته و تریاک سالم به نسبت 3 به یک است. پس از آن با آب جوشانده می شود و محلول غلیظی از آن حاصل می شود. شیره تریاک بوی بسیار بدی دارد اما پس از ساخت کامل آن بوی بد آن از بین می رود.

بعد از اتمام جوشاندن و غلیظ شدن آن را از صافی عبور می دهند تا تفاله آن گرفته شود و سپس سفت می شود. مصرف شیره تریاک چندین برابر عوارض و علائم بیشتری نسبت به تریاک خواهد شد. شیره و تریاک تفاوت های زیادی با هم دارند. به عنوان مثال می توان گفت که شیره بوی کمتری نسبت به تریاک دارد. شیره تریاک تاثیر و عوارض بیشتری دارد. رنگ شیره قهوه ای و تریاک رنگ روشن دارد. شیره تریاک نرم و مایع و چرمی مانند است ولی تریاک جامد است. برای آشنایی با شیره تریاک در طب سنتی کلیک کنید.

3-تاثیر شیره تریاک تا چه زمان در بدن باقی می ماند؟

یکی از مشخصه های رایج مواد افیونی نیمه عمر کوتاه است، به این معنی که آنها نسبتاً سریع از سیستم شما خارج می شوند. با این حال، جدول زمانی دقیق برای مدت زمانی که یک اپیوئید معین در سیستم شما باقی می‌ماند و مدت زمانی که اوپیوئید در بزاق وجود دارد را می‌توان با آزمایش مواد مخدر تشخیص داد، هم بر اساس خود اوپیوئید و هم بر اساس عوامل زیر متفاوت است:

 • چند بار استفاده کرده اید
 • چقدر زیاد استفاده کردی
 • سن شما
 • وزن و توده بدن شما

یکی دیگر از عوامل کلیدی که در مدت زمان باقی ماندن مواد افیونی در بدن نقش دارد به نحوه مصرف آنها مربوط می شود.اگر از مواد افیونی تجویزی مانند ویکودین که به شکل قرص است استفاده می کنید، به این معنی است که قبل از شروع کار باید ابتدا از دستگاه گوارش شما عبور کند و مدت بیشتری در سیستم شما باقی می ماند. با این حال، مواد افیونی تزریقی مانند هروئین می‌توانند مستقیماً وارد جریان خون شوند، جایی که سریع‌تر عمل می‌کنند و زودتر از بدن خارج می‌شوند.

با این وجود، اگر برای مدت طولانی به طور مزمن مقادیر زیادی از مواد افیونی را مصرف کرده باشید، سطح مواد افیونی در سیستم شما در بافت چربی شما تجمع می یابد و به احتمال زیاد در آزمایش مواد مخدر تریاک حتی در خارج از آن تشخیص داده می شود. برای آشنایی با نحوه از بین بردن اثر تریاک کلیک کنید.

 

افسردگی تنفسی مهمترین خواص شیره تریاک برای ریه

سیستم عصبی مرکزی شما (CNS) به طور نزدیک با ریه ها کار می کند. سیستم عصبی نه تنها وظیفه کنترل ضربان قلب، بلکه تنفس شما را نیز بر عهده دارد. این بدان معناست که مواد افیونی باعث کاهش سرعت CNS شما می شود. و هر چه تعداد مواد افیونی در یک زمان بیشتر مصرف کنید، سیستم عصبی مرکزی شما با تاخیر بیشتری مواجه خواهد شد. به همین دلیل است که یکی از اولین نشانه های مصرف بیش از حد مواد افیونی، کمتر از 12 نفس کشیدن در دقیقه است – بدن شما از اکسیژن محروم می شود و سیستم عصبی مرکزی شما نمی تواند این وضعیت را حفظ کند. برای درک کامل مسئله مطالعه مقاله افسردگی تنفسی پیشنهاد می شود.

1-تضعیف سیستم ایمنی

تاثیر مواد افیونی بر ریه ها و سیستم تنفسی به همین جا ختم نمی شود. مواد افیونی می توانند سیستم ایمنی بدن شما را کم اثر کنند. این در دو مرحله اتفاق می افتد. اول اینکه سیستم ایمنی شما در جلوگیری از ورود میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها به بدن شما کارایی کمتری دارد. دوم، مواد افیونی تولید طبیعی سلول‌های بدن را که برای مبارزه با عفونت‌های ناشی از میکروب‌ها و باکتری‌هایی که آن را وارد بدن می‌کنند، کاهش می‌دهند. برای آشنایی با روش های تقویت سیستم ایمنی بدن کلیک کنید.

2-خواص شیره تریاک برای ریه| افزایش احتمال  ابتلا به بیماری های ریوی

اینها برخی از دلایل اصلی هستند که چرا افرادی که از اعتیاد به مواد افیونی رنج می برند بیشتر در معرض ابتلا به ذات الریه هستند. و در پی COVID-19، قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن شما مهم است. با توجه به تأثیری که مواد افیونی بر سیستم ایمنی شما دارند، خطر ابتلا به کووید-19 را افزایش می دهند. اما این همه چیز نیست. اگر فردی که مبتلا به ویروس کرونا است از مواد افیونی سوء استفاده کند، نتیجه بسیار خطرناک است. از آنجایی که ویروس ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، افسردگی تنفسی ناشی از سوء مصرف مواد افیونی بهبود را برای بدن شما بسیار دشوارتر می کند.

 شیره تریاک برای ریه

عوامل خطر اعتیاد به شیره تریاک

مواد افیونی زمانی بیشتر اعتیاد آور هستند که آنها را با روش هایی متفاوت از آنچه تجویز شده مصرف کنید، مانند خرد کردن یک قرص به طوری که بتوان آن را خرخر کرد یا تزریق کرد. اگر قرص فرمولاسیون طولانی یا طولانی مدت باشد، این عمل تهدید کننده زندگی حتی خطرناک تر است. تحویل سریع تمام دارو به بدن می تواند باعث مصرف بیش از حد دارو شود. مصرف بیش از دوز تجویز شده از داروهای مخدر، یا بیشتر از مقدار تجویز شده، خطر اعتیاد شما را افزایش می دهد. برای آشنایی با ترک اعتیاد به تریاک در خانه کلیک کنید.

مدت زمانی که شما از مواد افیونی تجویز شده استفاده می کنید نیز نقش دارد. محققان دریافته‌اند که مصرف داروهای مخدر برای بیش از چند روز خطر مصرف طولانی‌مدت را افزایش می‌دهد که خطر اعتیاد را افزایش می‌دهد. احتمال اینکه یک سال پس از شروع یک دوره کوتاه مدت همچنان از مواد افیونی استفاده کنید، تنها پس از پنج روز مصرف مواد افیونی افزایش می یابد.

خواص شیره تریاک برای ریه | عوامل روانی و محیطی

تعدادی از عوامل  ژنتیکی، روانی و محیطی - در اعتیاد نقش دارند که می تواند به سرعت یا پس از چندین سال مصرف مواد افیونی رخ دهد. عوامل خطر شناخته شده سوء مصرف مواد افیونی و اعتیاد عبارتند از:

 1. فقر و بیکاری
 2. سابقه خانوادگی و سابقه شخصی سوء مصرف مواد
 3. سن جوانی
 4. سابقه فعالیت مجرمانه یا مشکلات حقوقی
 5. تماس منظم با افراد در معرض خطر یا محیط های پرخطر
 6. مشکلات با کارفرمایان، اعضای خانواده و دوستان گذشته (اختلال روانی)
 7. رفتار ریسک پذیر یا هیجان طلب
 8. مصرف سنگین تنباکو
 9. سابقه افسردگی یا اضطراب شدید
 10. شرایط استرس زا

علاوه بر این، زنان مجموعه منحصر به فردی از علل گرایش به اعتیاد به مواد افیونی دارند. زنان بیشتر از مردان در معرض درد مزمن هستند. در مقایسه با مردان، زنان نیز بیشتر احتمال دارد که داروهای مخدر تجویز شوند، دوزهای بالاتری برای آنها تجویز شود و برای مدت طولانی تر از مواد افیونی استفاده کنند. زنان همچنین ممکن است تمایلات بیولوژیکی داشته باشند تا سریعتر از مردان به مسکن‌های تجویزی وابسته شوند.

 خواص شیره تریاک برای ریه

درمان اعتیاد به شیره تریاک

بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اعتیاد به اورژانس بیمارستان مراجعه می کنند زیرا در بحران هستند. اکثر بیمارستان ها ارزیابی و نیاز اولیه بیمار را ارزیابی می کنند و سپس او را به درمان مناسبی که به بهترین وجه نیازهای منحصر به فرد آنها را برطرف می کند، متصل می کنند. بسیاری از بیمارستان‌های عمومی بیماران را صرفاً برای درمان اعتیاد یا سوء مصرف مواد پذیرش نمی‌کنند، مگر اینکه عامل دیگری مانند یک مشکل پزشکی مهم دیگر وجود داشته باشد.

اختلالات مصرف مواد را می توان به بهترین وجه بر اساس درمان سرپایی یا در یک برنامه بستری که به درمان افراد معتاد اختصاص داده شده است، درمان کرد. بسیاری از این برنامه ها از داروها برای کمک به انتقال بیماران از وابستگی فیزیکی به مواد افیونی استفاده می کنند.

1-دارو درمانی برای ترک

هنگامی که متادون به درستی تجویز شود، همراه با مشاوره در درمان گنجانده می شود و هنگامی که برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی استفاده می شود، همیشه در یک محیط کلینیک ارائه می شود. به تسکین کناره گیری و رفع هوس کمک می کند.

داروی بوپرنورفین معروف به قرص ب2 همچنین میل به مواد افیونی را تسکین می دهد، بدون اینکه به اندازه سایر داروهای مخدر باشد. این دارو که توسط بسیاری از پزشکان مطب تجویز می شود، معمولاً یک دوز روزانه است که زیر زبان قرار می گیرد و همچنین می تواند به صورت تزریق ماهی یک بار یا از طریق لوله های نازکی که زیر پوست قرار می گیرند و شش ماه طول می کشد، تزریق شود.

این داروها هم گیرنده های اپیوئیدی را در بدن فعال می کنند که هوس ها را سرکوب می کنند و هم از نظر ایمنی و عوارض جانبی موثر و مشابه هستند و معمولاً برای درمان نگهدارنده استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند برای کاهش مواد افیونی در فرد مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، عود بیماران معمول است و پزشکان باید با بیمارانی که چندین بار عود می‌کنند، چیز متفاوتی را امتحان کنند. بیمارانی که انگیزه بالایی دارند و از حمایت اجتماعی خوبی برخوردار هستند، تمایل به انجام بهتر این درمان ها دارند. برای آشنای کامل با داروهای ترک اعتیاد کلیک کنید.

2-درمان های اضطراری

نالترکسون یک داروی بسیار متفاوت است و گیرنده مواد افیونی را روشن نمی کند، اما در عوض اثرات سرخوشی، آرام بخشی مواد افیونی را مسدود می کند. قبل از شروع نالترکسون، سیستم بیمار باید کاملاً عاری از تمام مواد افیونی باشد. می توان آن را به صورت خوراکی یا به صورت تزریقی ماهی یک بار مصرف کرد.

نالوکسان را می توان در شرایط اورژانسی که ایست تنفسی، به دلیل مصرف بیش از حد مواد افیونی، رخ داده یا برجسته است، استفاده کرد. آمپول نالوکسان گیرنده ها را از بین می برد و می تواند مصرف بیش از حد را معکوس کند اما نوعی درمان اعتیاد نیست.

3-خواص شیره تریاک برای ریه | مشاوره و درمان های رفتاری

شانس شما برای غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر با درمان نگهدارنده طولانی مدت که شامل داروها همراه با نوعی مشاوره یا رفتار درمانی است، بهتر است. این به عنوان درمان با کمک دارو شناخته می شود. مشاوره با یک متخصص سلامت روان واجد شرایط به شما کمک می کند تا با هر گونه مشکل شخصی یا اجتماعی که ممکن است منجر به اعتیاد شود یا آن را بدتر کند مقابله کنید. این شامل:

 • احساس ارزشمندی شما
 • مشکلات در محل کار یا خانه
 • اطرافیان شما که مواد مخدر یا الکل مصرف می کنند

برنامه درمانی شما ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • مدیریت اضطراری از انگیزه‌ها یا پاداش‌ها استفاده می‌کند تا به شما در رسیدن به اهدافی مانند چسبیدن به داروها یا شرکت در درمان کمک کند.
 • مصاحبه انگیزشی به شما کمک می کند تا دلایلی را شناسایی کنید که چرا نمی خواهید رفتار خود را تغییر دهید.
 • درمان شناختی-رفتاری (CBT) به شما نشان می‌دهد که چرا ممکن است از مواد مخدر استفاده کنید، این باور را در شما ایجاد می‌کند که می‌توانید به مشکلات خود رسیدگی کنید، و به شما یاد می‌دهد که با مبارزات به طور مؤثرتری کنار بیایید.
 • خانواده درمانی افرادی را وارد می کند که برای تقویت درمان شما به شما اهمیت می دهند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*